R E K L A M APARCZEW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dobrzy teściowie to przedłużenie rąk Boga... Relacja z I Diecezjalnej Pielgrzymki Teściowych i Teściów
2020-07-26 14:06:27 Artykuł czytany 2288 razy


26 lipca, we wspomnienie rodziców Najświętszej Marii Panny - św. Joachima i Anny, do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie przybyli wierni z całej diecezji w ramach I Diecezjalnej Pielgrzymki Teściowych i Teściów. O godz. 10.30 uczestników powitał ks. kan. Robert Mączka, kustosz parczewskiego Sanktuarium. Następnie z konferencją zatytułowaną „Teściowie z nieba rodem?” wystąpił ks. kan. Jacek Sereda, potem odmówiono różaniec, a w południe była celebrowana Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.


Podczas spotkania można było m. in.: nabyć książki autorstwa ks. Zbigniewa Sobolewskiego, kapłana diecezji siedleckiej oraz modlitewnik teściowych.

Obecność tutaj to znak wiary i zatroskania o rodzinę

Jak mówił kustosz Sanktuarium, ks. kan. Robert Mączka, o rodzinę trzeba się troszczyć również wtedy, gdy dopiero powstaje. - To troska o rodziny, które już wychowują dzieci, aby rodzice przez swoje życie i postępowanie kształtowali dzieci na dobrych ludzi i chrześcijan. To też troska o rodziny, które doświadczyły już tych etapów, widziały już jak ich dzieci zakładają rodziny, usamodzielniają się. To szczególna misja dla rodziców i teściów, nie by wtrącać się w ich życie, ale by im towarzyszyć w drodze wiary i otwierania się na Słowo Boże - dodawał ks. kanonik.

Dobrzy teściowie to przedłużenie Boskiej ręki

- Często mówimy, że za problem w małżeństwie odpowiada żona i teściowa- mówił w swojej prelekcji ks. kanonik Jacek Sereda, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin. Kapłan przybliżył badania prowadzone na osobach rozwodzących się, które stworzono na Katolickim Uniwersytecie Lubelskm. Okazało się, że 40% takich osób ma problem z opuszczeniem domu. 15% ma fatalne relacje z teściami, a 5% w ogóle się z nimi nie kontaktuje. Z teściami najczęściej kłócimy się o prowadzenie domu, wychowywanie dzieci i o relację starsi - młodsi. - Warto posłuchać, wejść w modlitwę, skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, by Bóg nas przemienił - dodawał kapłan.

Role, w jaką wchodzą teściowie i rodzice

Jak zauważał ks. kanonik Jacek Sereda, gdy przyglądamy się opisom teściów, widzimy dużo negatywów. Często wchodzą w rolę krytyków. Mówią- wszystko źle! Druga grupa to teściowie - nadzorcy. To sytuacja, gdy teściowa nie przychodzi z wizytą do domu, ale z wizytacją. Trzecia grupa to „zaborcy”, którzy wykorzystują sytuację, że mają prawo do swoich dzieci. -Sam widzę, że kobiety wspominają synom „synku, mamę masz jedną”. Ale przecież małżonkę też!- tłumaczył duszpasterz. Są również teściowie gardzący. To ci, który nawet stosują agresję w stosunku do bliskich. Bywają też mistrzowie chaosu. Misją kobiety jest wchodzić w relacje, a gdy ona traci syna czy córkę, czasem odczuwa ona trudności. -Nas interesuje jeszcze inna grupa- teściowie z nieba rodem. Tacy, który są przedłużeniem rąk Boga. A jaki jest Bóg? Kocha bezwarunkowo, czule i za darmo. Bóg nas ciągle stwarza przez słowo, sakramenty i przebaczenie. Daje nam wolność. Ludzie młodzi mają swoje życie. Bóg jest też cierpliwy. Ile jest wydarzeń, że Bogu coś obiecujemy, a on na nas czeka. Uczmy się od niego, również w relacji z małżonkami naszych dzieci - dodawał kapłan.

Dzielcie po równo

- Dzielcie po równo, chociażby majątek. Taki właśnie jest Bóg. Teściowie, potrzeba Waszej formacji. Nie można powiedzieć- mi już nic nie trzeba, ja już swoje przeżyłem. Nigdy nie jest za późno, zawsze jest czas na stawanie się lepszym, bliżej Boga - tłumaczył w swojej prelekcji ks. Sereda.

Teściowie świadkami wiary chrześcijańskiej

- Nie chcemy odejść od duchowości, osłabiać jej lub ją utracić. Chcemy ją pielęgnować. Na wzór Joachima i Anny, błogosławionej Marianny, rodzice z nadzieją patrzą na dorosłych synów i córki. Modlą się o dobrych małżonków dla nich. Są gotowi do pomocy w wychowaniu wnuków. Tak to Pan Bóg zaplanował, by pokolenia sobie pomagały. Walka międzypokoleniowa jest sprzeczna z nauką Chrystusa, jest obca chrześcijaństwu. Stanowienie o wierze, przekazywanie wiary dzieciom i wnukom stanowi dla Was największe zadanie. Może się zdarzać, że zięciowie i synowe oczekują czegoś innego, że dla nich najważniejsze są dobra materialne. Podstawowym zadaniem, jakie z waszego stanu wypływa, jest przekaz wiary. Nie czujcie się zwolnieni z przekazu wiary dzieciom i wnukom. Wasze życie ma być przepełnione wolą Boga. Człowiek wierzący mówi o Bogu, żyje w stanie łaski uświęcającej, jest świadkiem wiary dla bliskich - mówił w homilii biskup Kazimierz Gurda.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarzeZobacz zdjęcia w większym rozmiarze

Retransmisja spotkania:KS/EŁ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Suchodolska
tel. 500 105 909
suchodolska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

25-lecie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
2021-06-09 14:29:29 Kategoria:

Czy współcześni lekarze przywróciliby słuch Ludvigowi van Beethovenowi? Jak w Polsce i na świecie rozwija się leczenie chorób słuchu? Jak dbać o profilaktykę i...

więcej »


foto

Polskie Godło Promocyjne TERAZ POLSKA dla Polskiego Mniszka
2021-06-14 12:41:32 Kategoria:

9 czerwca z rąk Pierwszej Damy Agaty Kornhauser - Dudy, marka Polski Mniszek otrzymała Polskie Godło Promocyjne TERAZ POLSKA. 

więcej »
foto

Leki na alergie wziewne – co stosować?
2021-06-12 10:34:12 Kategoria:

Męczące drapanie w gardle, zaczerwienione, łzawiące oczy, suchy kaszel i nawracający katar utrudniający funkcjonowanie – objawy alergii mogą skutecznie uprzykrzać...

więcej »
foto

Wypowiedzenie OC w 3 krokach
2021-06-09 13:28:07 Kategoria:

Jeżeli zamierzasz wypowiedzieć OC, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który w 3 krokach objaśnia, jak to zrobić. Zapraszamy do lektury!

więcej »
foto

Punkt Szczepień Drive Thru w Siedlcach
2021-06-09 08:42:09 Kategoria:

Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. uruchomiło szczepienia przeciw COVID-19 w Punkcie Drive Thru w Siedlcach przy ul. Jana Pawła II 6 (parking za stadionem). Jest to...

więcej »

Parczew

w lewoCzerwiec 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje