Nasi misjonarze

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Tydzień Misyjny w parafii Leopoldów
2019-11-07 17:21:33 Artykuł czytany 233 razy


Światowy Dzień Misyjny, zwany popularnie Niedzielą Misyjną, obchodziliśmy w tym roku 20 października. To święto Papieskich Dzieł Misyjnych i całego Kościoła. Rozpoczyna ono Tydzień Misyjny przeżywany w tym roku pod hasłem: „OCHRZCZENI I POSŁANI: Kościół Chrystusa z misją w świecie”. W związku z obchodami Tygodnia Misyjnego, parafię w Leopoldowie odwiedziła siostra zakonna z Ameryki ze Zgromadzenia Albertynek Posługującym Ubogim, które niesie pomoc ludziom biednym, chorym, cierpiącym, nieszczęśliwym i samotnym.


Siostra opowiadała o formacji w duchu św. Brata Alberta i bł. Siostry Bernardyny, która wszczepiła w serca sióstr wyczulenie na potrzeby drugiego człowieka, a przez to radość w dawaniu siebie innym.

Wzmocnione codzienną modlitwą siostry darzą bliźnich swoją radością, życzliwą radą, nadzieją i tym, czego potrzebują. Poprzez rozmowy starają się pomóc im odnaleźć własną godność i zbliżyć ich do Boga i ludzi. Zgromadzenie Sióstr Albertynek niesie także pomoc potrzebującym w swoim charyzmacie w innych krajach, takich jak: Anglia, Argentyna, Boliwia, Ukraina, Słowacja i Włochy, a także na Syberii.

Wszędzie są ludzie biedni, samotni, potrzebujący pomocy drugiego człowieka i wszędzie jest „zapotrzebowanie” na miłość, radosną służbę i bezinteresowną dobroć. Kolejne działanie w ramach obchodów Tygodnia Misyjnego był Dzień Misyjny przygotowany przez członków Koła Misyjnego pod opieką katechetki Pani Barbary Kornas.

24 października uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolorach misyjnych: czerwonym, zielonym, białym, żółtym i niebieskim, niektórzy się nawet poprzebierali za dzieci z krajów misyjnych. O godzinie 11.00 wszystkie klasy zebrały się w sali gimnastycznej, aby obejrzeć uroczysty apel dotyczący misji. Pierwszym punktem programu była  prezentacja multimedialna pt.  „Misyjna działalność Kościoła”,  dzięki której poznaliśmy problemy Trzeciego Świata. Minęło już  ponad dwa tysiące lat – a do nich nie dotarła jeszcze Dobra Nowina – Ewangelia Chrystusa. Następnie uczniowie wystawili przedstawienie „Troski Południowoamerykańskiego Anioła.” Montaż słowno – muzyczny ukazał nam trudności współczesnego świata tj. narkomania, konflikty zbrojne czy ubóstwo. Treść apelu przeplatały  piosenki misyjne śpiewane przez uczniów klasy V i VIII pod kierunkiem Pani Iwony Piwońskiej.

W dalszej części uczniowie spotkali się z Misjonarzem Afryki Ojcem Mariuszem. Opowiedział on historię Zgromadzenia Misyjnego Ojców Białych, którego głównym zadaniem jest ewangelizacja Afryki i dialog z Islamem. Pokazał także zabawki dzieci afrykańskich oraz przedstawił trudne warunki życia tych dzieci.

Na zakończenie Tygodnia Misyjnego, w kościele WNMP w Leopoldowie modlili się trzej kapłani z Afryki: ks. Tesfay Hailleselsole z Etiopii, ks Patryk Soka z Tanzanii, ks. Michael Chimwala z Malawii. Przyjechali tu z ks. Mariuszem Boguszewskim z organizacji katolickiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie na zaproszenie ks. proboszcza Bogdana Kozioła. Wszyscy trzej księża studiują teologię w języku angielskim na Uniwersytecie Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ważnym elementem wizyty w Leopoldowie dla księży z Afryki było ucałowanie relikwii św. Jana Pawła II.

Największe wrażenie na księdzu z Etiopii zrobiła silna wiara Polaków. Zobaczył prawdziwy katolicyzm i prawdziwy kościół pełny wiernych. Ks. Mariusz Boguszewski nie ma wątpliwości, że po powrocie do swoich krajów księża będą opowiadać o Polsce. Widzą tu nie tylko naszą religijność, ale też doświadczenia wolności i życia społecznego.

Koło Misyjne przy szkole w Leopoldowie
Opiekun: Barbara Kornas

DW


wykop

Komentarze

  • ..
    2019-11-14 14:34:42

    arrow

    Bardzo ciekawa inicjatywa. Wyrazy uznania dla Pani Basi

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Podziel się dobrem
2020-04-02 13:00:14 Kategoria:

W dobie szalejącej pandemii koronawirusa, pacjenci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Centrum czekają na Twoją pomoc.

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny? cz. 2
2020-04-01 15:57:50 Kategoria:

Technik farmaceutyczny wykonuje czynności polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz współuczestniczy w...

więcej »
foto

Wielkanoc za pasem - podpowiadamy jakie dekoracje...
2020-03-31 15:45:42 Kategoria:

Wielkanoc tuż tuż, pora więc na przygotowanie świątecznych ozdób. Niektóre można kupić, inne warto zrobić samemu. Podpowiadamy, czego nie powinno zabraknąć wśród...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

3 kwietnia audycje piątkowe Katolickiego Radia Podlasie
2020-04-03 07:22:00 Kategoria:

Katolickie Radio Podlasie 3 kwietnia zaprasza na audycje:

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.04

Próba ustanowienia Rekordu Polski na najwięcej osób posługujących się językiem Makaton

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.04

Siedlce: Męski Różaniec w ograniczonym składzie

więcej »

GARWOLIN, 04.04

Jarmark Wielkanocny w Pilawie

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.04

Niedziela Palmowa: Transmisja Drogi Krzyżowej

więcej »
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24

RADZYŃ, 24.04

Eliminacje Powiatowe Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych 2020

więcej »
25 26
27 28 29 30

Najnowsze Informacje