Nasi misjonarze

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Rozmowa z ks. Mikołajem Bieliczewem
2019-10-22 13:47:45 Artykuł czytany 76 razy


Październik 2019 roku został ogłoszony Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Ma się on przyczynić do rozbudzenia świadomości misji ad gentes i podjęcia z nową energią misyjnej przemiany życia i duszpasterstwa. Misjonarzy i posługę misyjną będzie można poznać  w tym miesiącu na portalu podlasie24.pl  nieco bliżej. Dziś prezentujemy rozmowę z ks. Mikołajem Bieliczewem, posługującym w Charkowie.


Życie w Charkowie jest piękne i tragiczne jednocześnie

Katarzyna Matusz-Braniecka: Jak wygląda Księdza życie codzienne?


Ks. Mikołaj Bieliczew MIC: Życie w Charkowie jest piękne i tragiczne jednocześnie. To jest wielkie miasto, ma ponad 1.5 mln mieszkańców, jest twórcze i zróżnicowane. Jest bardzo dużo wyższych uczelni, jeśli się nie mylę około trzydziestu. Miasto to jest bardzo poranione przez Związek Radziecki. Co można powiedzieć o mieście, którego mieszkańcy sto lat temu rozmawiali ze sobą w języku ukraińskim, a teraz 90 proc. rozmawia po rosyjsku? Represje, które miały miejsce w latach 30. XX wieku, były jednymi z najgorszych, jakie miały miejsce w Związku Radzieckim. To nie jest przypadek, że właśnie tam – w Charkowie – znajduje się cmentarz oficerów polskich. Dodano ich do tłumu innych ludzi, którzy tam zostali rozstrzelani. Charków nie jest miastem bohaterem. W roku 1941 mieszkańcy miasta witali Niemców z kwiatami. To dobrze pokazuje istotę problemu. Bardzo dużo krwi przelanej, bardzo wiele zła, które się działo i się dzieje. Grzechów w Charkowie nie brakuje.

Co jest największym problemem?

Tocząca się w bliskim sąsiedztwie wojna. Ona zamyka drzwi do normalnego życia, m.in. do handlu. Jak nie ma handlu, to nie ma pieniędzy. Miasto się prawie nie rozwija. Życie rozwija się w bardzo ograniczony sposób, na tyle, na ile pozwalają trwające ówcześnie warunki. Na pewno gdyby ustała wojna, miasto od następnego poranka zaczęłoby rozkwitać. 

Czym zajmuje się Ksiądz na co dzień?

Jestem wikariuszem w parafii, a oprócz tego Dyrektorem małego wydawnictwa. Dużo pracy wykonujemy przez Internet. Wtorek jest takim dniem, kiedy się widujemy. Spotykamy się rano i wspólnie pracujemy, np. nad tłumaczeniami, tekstami. Potem mamy wspólną Mszę św. i obiad, a także taki wolniejszy czas, w którym możemy porozmawiać o tym, czym żyjemy. Na co dzień siedzę przy komputerze i piszę, albo pracuję przy mikrofonie i piszę. Redaguję to, co nagrałem.

„Słowo wśród nas” drukuje rozważania nad Słowem Bożym na co dzień. Doszliśmy do przekonania, że to nie wystarcza, że trzeba wejść na przestrzeń współczesną. Dlatego od Wielkiego Postu mamy nową inicjatywę. W komunikatorach – w viberze i telegramie – wykładać medytację na co dzień w wersji tekstowej i audio (mp3). Wiele osób słucha tych medytacji w drodze lub przed pójściem spać. Najpierw trzeba te medytacje napisać tak, by można je było przeczytać na głos, nagrać, by się tego dobrze słuchało. Trzeba użyć innych zwrotów, niż w tekstach tylko do czytania. Potrzebne jest także wprowadzenie, muzyka. Pomysł zaczerpnęliśmy od jezuitów i ich „Modlitwy w drodze”. Można to znaleźć przez vibera (tekst i audio) lub w telegramie (tylko tekst). Do vibera trzeba być zaproszonym. Nagrania mają od 5 do 10 minut. Muzyka w znacznej części nagrywana jest w naszym kościele, zatem mamy prawa własności.

Opowiedzmy o Domu Miłosierdzia dla osób starszych i bezdomnych w Gródku. Jak to jest z osobami starszymi na Ukrainie?


Bardzo różnie. Są rodziny, w których osoby starsze otoczone są troską bliskich, ale są i takie, w których są porzucone. Są państwowe domy opieki społecznej, ale jest ich mniejszość. W większości takich domów osoby starsze są nikomu niepotrzebne. Pamiętam, jak pracowałem w Chmielnickim, byłem w jednym z takich domów, prowadzonym przez Caritas. To było na Boże Narodzenie, ponieważ byliśmy z prezentami. Pani, która nas oprowadzała, mówiła: tu proszę wejść, tu proszę wejść…, a ten pan nie rozmawia. My do niego podchodzimy, witamy się, a on… odpowiada. To wyraźnie pokazuje podejście do człowieka w wielu tamtejszych domach opieki.

Dom opieki, który jest w Gródku, jest dla osób najbardziej porzuconych. Tam głównie przebywają ludzie, którzy nie mają rodzin, którzy potrzebują pomocy. W moim przekonaniu ten dom, to jest dzieło miłosierdzia. Jest to miejsce, w którym nie tylko okazuje się ludziom pomoc, ale wyciąga rękę, by uchronić ich od śmierci w samotności i porzuceniu, w męczarniach i bólu. Jest to naprawdę dobry ośrodek, w którym pracuje parę sióstr zakonnych i kilka osób świeckich.

Kiedy pracowałem w Chmielnickim to byłem tam wiele razy. Czasem przyjeżdżałem tam z młodzieżą, żeby wiedzieli, jak można okazywać miłosierdzie innym. W tym domu codziennie jest sprawowana Msza św. Głośniki znajdują się w całym domu. Kto może to przychodzi na Eucharystię, kto nie może chodzić – słucha, a ksiądz potem roznosi Komunię św. dla tych, którzy mogą przyjąć Pana Jezusa. To naprawdę jest dzieło miłosierdzia. W tym domu jest ponad 50 osób. Jest pięć pięter. Takich domów na Ukrainie są tylko dwa, a wiele osób żyje w skrajnej biedzie.

W parafii jest ponad trzydzieści tysięcy studentów. Jak wygląda praca ze studentami?

Ponad trzydzieści tysięcy studentów mieszka na terenie parafii, ale na Mszę przyjdzie pięć osób. Ta praca nie jest łatwa. W większości nie wierzą w Boga, więc stanowi to dla nas wyzwanie na każdym kroku. Trzeba pojechać do Charkowa, by zobaczyć czym Charków żyje, ile tam jest grzechu, kradzieży, kłamstw, ile seksu. Niedaleko naszego kościoła jest kilka ośrodków wypoczynkowych usytuowanych na plaży. Tam życie toczy się zarówno w nocy jak i w dzień. Jest to obraz współczesnej rozpusty. Tam się tworzą korki taksówek z nocnymi gośćmi.

Naprawdę sytuacji tam panującej, nie da się opisać w słowach.  Moja wiedza jest niewystarczająca, ale to, co widzę w Charkowie, dla większości ludzi byłoby przerażające. Nie będąc tam, trudno sobie wyobrazić jakie tam jest życie, jak wygląda wojna, jacy są żołnierze.

Kiedyś odwiedziłem jeden z oddziałów wojskowych. Mieli w nim sześć czołgów, a dokładnie to były BTR-y. Oni je uruchamiają z popychu. To jest złom, ale oni nimi wojują i to nawet dobrze. To trzeba zobaczyć, bo inaczej trudno w to uwierzyć. Charków cały jest taki.

Jeden Amerykanin zrobił świetny reportaż z Charkowa dostępny na youtube. Bardzo dobrze oddał klimat tego miejsca: tu masz super nowoczesny budynek – a tu widać Związek Radziecki, tu jest wszystko świetnie – a tu jest wszystko fatalnie, a mówimy o dwóch obszarach oddalonych od siebie o 150 metrów. Charków znajduje się w trójce miast najlepiej nadających się do życia na Ukrainie. Głównie z powodu komunikacji miejskiej, oświetlenia, zieleni i biznesu.

Co może Ksiądz powiedzieć o Sewastopolu na Krymie?

To miasto stało się bardzo wymagającym miejscem zwłaszcza, kiedy tam wróciła Rosja w sensie politycznym, a Związek Radziecki w ideologicznym. Na pięć plakatów z jednego patrzy na ciebie Żyrynowski, z drugiego Stalin, a z kolejnych dwóch Putin, a z piątego jeszcze inny polityk. W teatrach grają radzieckie sztuki o wojnie. Chodzą patrole, a ludzie o kwestiach trudnych rozmawiają ze sobą po cichu ze strachu.

Kiedy byłem tam parę lat temu, zastępowałem współbrata, jechałem z powrotem małym busem. Trzeba było dojechać do straży granicznej rosyjskiej, potem przejść pieszo 500 metrów, i przejść przez strefę ukraińskiej straży granicznej. Na granicę przyjechaliśmy o godzinie 22. Wszystkie stoliki były zajęte. Wszyscy szli bardzo zdyscyplinowani. Nikt nie rozmawiał. Tylko pytanie – odpowiedź, pytanie – odpowiedź. Przeszliśmy 500 metrów. Doszliśmy do straży ukraińskiej i nagle… ludzie zaczęli rozmawiać o  wszystkim, żartować z tymi żołnierzami, którzy tam stali. Odległość 500 metrów między Związkiem Radzieckim a Ukrainą, a ludzie od razu zachowywali się inaczej. Nagle.

To jest wymagające. Żyć w świecie, w którym fizycznie odczuwa się ciśnienie, na każdym kroku odczuwa się inwigilację i strach, który jest w powietrzu.

Mottem Miesiąca Misyjnego  są słowa: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa z misją w świecie”.

[ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

Co, gdzie, kiedy

w lewoListopad 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.11

1 i 2 listopada w siedleckiej katedrze

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.11

Łuków: tablica pamięci

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.11

1 i 2 listopada w siedleckiej katedrze

więcej »
3

POWIAT SIEDLECKI, 03.11

5. Wieczornica Patriotyczna w Helenowie

więcej »
4 5

MIASTO SIEDLCE, 05.11

Filmowe Rekolekcje

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.11 10:00

Chwileczkę, przecież… Siedlce (nie) zapominają

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.11 10:00

Spotkania Recytatorów i Śpiewających Poezję „Zaduszki” 2019

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.11 11:00

Kuchnia w podróży - spotkanie słuchaczy SUTW z Robertem Makłowiczem

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.11 16:00

Wieczór Poezji Jesiennej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.11 17:00

Koncert „Moniuszko nie tylko na poważnie” w ZSM

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.11 18:00

Kolejne spotkanie z cyklu VITOexTrEAM

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.11 19:00

Koncert „Mazowsze w sercu Wolnej Niepodległej” już 6 listopada w CKiS

więcej »
7

SIEMIATYCZE, 07.11

Teatr Cieni – biografia św. Jana Pawła II

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.11

XXIX Spotkania Recytatorów i Śpiewających Poezję

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.11

Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie

więcej »

ŁUKÓW, 07.11 17:00

Łukowska Moc Kultury

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.11 18:00

Hybrids - wystawa Agnieszki Rusak-Tymy w Galerii Teatralnej CKiS

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.11 18:00

Spotkanie dla „frankowiczów”

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.11

Dni Otwarte promujące rodzicielstwo zastępcze

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.11

Nocne czuwanie w Kodniu

więcej »

ŁUKÓW, 08.11

Łuków: dynie według przepisów Henryka Sienkiewicza

więcej »

ŁUKÓW, 08.11

Łuków: akcja pobierania krwi „Niepodległa”

więcej »

MIŃSK MAZ., 08.11 10:00

Mińsk Mazowiecki: „Kultura Ziemi Mińskiej w 20-lecie Powiatu Mińskiego”

więcej »

ŁUKÓW, 08.11 17:00

Łukowska Moc Kultury

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.11 18:00

Biała Podlaska: wernisaż malarstwa i grafiki

więcej »

RADZYŃ, 08.11 18:00

„Sen o poezji” Hanny Guz

więcej »

RADZYŃ, 08.11 18:00

Pierwsze zajęcia Radzyńskiego Klubu Rękodzieła

więcej »

SIEMIATYCZE, 08.11 20:00

Teatr Cieni – biografia św. Jana Pawła II

więcej »
9

SIEMIATYCZE, 09.11

Małe Podlasie świętuje 35-lecie i zaprasza na koncert jubileuszowy

więcej »

ŁUKÓW, 09.11

Łukowska Moc Filmowa

więcej »

ŁUKÓW, 09.11

Łukowska Moc Filmowa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.11

Wieczór poetycki przy Sanktuarium Św. Józefa

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 09.11

Skórzec: V Bieg Niepodległości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.11

Siatkarze powalczą o przełamanie

więcej »

RYKI, 09.11

II Ogólnopolski Mityng Modelarski w Dęblinie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.11

61. Siedleckie Zaduszki Jazzowe

więcej »

ŁUKÓW, 09.11

Emilia z Łukowa wystąpi na Zamku Królewskim w Warszawie

więcej »

WĘGRÓW, 09.11

Siatkarki Nike Węgrów podejmą zespół z Warszawy

więcej »

ŁUKÓW, 09.11

Łukowska Moc Kultury

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.11

Międzynarodowe Zawody Karate Kyokushin Polish Cup 2019 i Gala Sztuk Walki

więcej »

MIŃSK MAZ., 09.11 10:00

Mińsk Mazowiecki: „Kultura Ziemi Mińskiej w 20-lecie Powiatu Mińskiego”

więcej »

ŁUKÓW, 09.11 10:00

Szachowe rozgrywki w Łukowie

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 09.11 11:00

Dzień Sztuki Polskiej, czyli wirtualna podróż przez Polskie Muzea Narodowe w poszukiwaniu arcydzieł

więcej »

RADZYŃ, 09.11 12:00

100-lecie Szkoły Podstawowej w Turowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.11 15:00

Spotkanie modlitewne dla każdego

więcej »

ŁUKÓW, 09.11 16:00

KSM Jedlanka świętuje 5-lecie wznowionej działalności

więcej »

LUBARTÓW, 09.11 17:00

Wernisaż wystawy malarstwa „Barwą i kreską”

więcej »

WĘGRÓW, 09.11 17:00

Węgrów: Diecezjalny Bal Andrzejkowy KSM

więcej »

SOKOŁÓW, 09.11 19:00

41. Zaduszki Jazzowe w Sokołowie Podlaskim

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.11 19:00

Recital Zespołu Wokalnego Miasta Ciechanowiec

więcej »
10

SOKOŁÓW, 10.11

Święto Niepodległości w Kosowie Lackim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11

Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w Rugby

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11

Ostatni mecz rugbistów w tym roku

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.11

11 Listopada – uroczystości w Siemiatyczach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości wojsko otworzy koszary

więcej »

RYKI, 10.11

II Ogólnopolski Mityng Modelarski w Dęblinie

więcej »

SOKOŁÓW, 10.11

100-lecia HUFCA ZHP Sokołów Podlaski

więcej »

ŁUKÓW, 10.11 10:00

Szachowe rozgrywki w Łukowie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.11 11:00

„Śpiewam Ojczyźnie swej”

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.11 11:11

Niepodległościowy Turniej Siatkówki w Leśnej Podlaskiej

więcej »

GARWOLIN, 10.11 12:00

Łaskarzew: drugie zaduszki strażackie i Armii Krajowej

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.11 12:00

Otwarcie sezonu morsowego 2019/2020

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11 12:00

Kolejny koncert z cyklu „Smykofonia na Mazowszu”

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.11 12:30

Suchożebry: Bieg Niepodległości

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.11 13:00

Mielnickie morsy zaczynają sezon

więcej »

SOKOŁÓW, 10.11 15:00

Smykofonia w SOK

więcej »

ŁUKÓW, 10.11 15:30

Łukowska Moc Kultury

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.11 17:30

Wodynie: dwudniowe świętowanie

więcej »

MIŃSK MAZ., 10.11 18:00

Koncert „Mazowsze w sercu Wolnej Niepodległej”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11 19:00

Koncert dla Marcina Wardaka

więcej »
11

RADZYŃ, 11.11

11 listopada w Komarówce Podlaskiej

więcej »

MIĘDZYRZEC, 11.11

101 rocznica odzyskania niepodległości w Międzyrzecu Podlaskim

więcej »

RADZYŃ, 11.11

Obchody Święta Niepodległości w Radzyniu Podlaskim

więcej »

ŁUKÓW, 11.11

11 listopada w Łukowie

więcej »

ŁOSICE, 11.11

11 listopada w Łosicach

więcej »

DROHICZYN, 11.11

Drohiczyn: obchody 101. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.11

Bieg Niepodległości w Zbuczynie

więcej »

WĘGRÓW, 11.11

Narodowe Święto Niepodległości w Węgrowie

więcej »

GARWOLIN, 11.11

Maciejowice: gminne obchody Święta Niepodległości

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.11

Biała Podlaska: uroczystości miejskie z okazji Narodowego Święta Niepodległości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11

Biegi Niepodległości w Siedlcach /ZAPOWIEDŹ/

więcej »

MIĘDZYRZEC, 11.11

Wieczór z patriotyzmem

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.11

7. Siemiatycka 11-godzinna Sztafeta Niepodległości

więcej »

MIŃSK MAZ., 11.11

Święto Niepodległości w Mińsku Mazowieckim

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.11 10:00

Święto Niepodległości w Iganiach

więcej »

GARWOLIN, 11.11 10:00

Święto Niepodległości. Obchody w Żelechowie

więcej »

GARWOLIN, 11.11 10:00

Wiwat Niepodległa! Narodowe Święto Niepodległości

więcej »

RADZYŃ, 11.11 10:00

Ulan-Majorat: Gminne obchody Święta Niepodległości

więcej »

LUBARTÓW, 11.11 10:00

Święto Niepodległości w Kocku

więcej »

GARWOLIN, 11.11 10:00

Borowie: obchody Święta Niepodległości

więcej »

ŁUKÓW, 11.11 10:00

Gmina Krzywda: obchody Święta Niepodległości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11 10:00

Święto Niepodległości w Siedlcach

więcej »

LUBARTÓW, 11.11 10:30

11 listopada w Lubartowie

więcej »

GARWOLIN, 11.11 10:30

Patriotyczne obchody w Pilawie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.11 11:00

Wodynie: dwudniowe świętowanie

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.11 11:30

Narodowe Święto Niepodległości w gminie Perlejewo

więcej »

ŁUKÓW, 11.11 11:45

Święto Niepodległości w gminie Stanin

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.11 12:00

Bieg Niepodległości ulicami Wiśniewa

więcej »

RYKI, 11.11 12:00

Święto Niepodległości w Kłoczewie

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.11 12:00

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Mielniku

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.11 14:00

Zalesie: 101. rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11 16:00

Wielka Motoparada Niepodległości w Siedlcach

więcej »

WĘGRÓW, 11.11 17:45

Trzy tablice ku pamięci odzyskania przez Polskę Niepodległości

więcej »

RADZYŃ, 11.11 18:00

„Błękitny Express” przyjedzie do Radzynia

więcej »

GARWOLIN, 11.11 18:00

„Tę piosenkę, tę jedyną” wspólnie zaśpiewajmy

więcej »

ŁUKÓW, 11.11 19:00

Łukowska Moc Kultury

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11 19:00

Spektakl Polskie DNA – wolność tańcem malowana

więcej »
12

ŁOSICE, 12.11

Święto Niepodległości w Starej Kornicy

więcej »
13

ŁUKÓW, 13.11

Łuków: porozmawiajmy o sporcie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.11

40-lecie siedleckiego ZUS-u

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.11 09:00

Sympozjum historyczne w WSD Diecezji Siedleckiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.11 17:00

Wieczór Pieśni Patriotycznej i wspólne śpiewanie w Pałacu Ogińskich

więcej »
14

SIEMIATYCZE, 14.11

Dyskusyjny Klub Książki zaprasza

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.11 10:00

IV Przegląd Zespołów Rockowych „Krótkie spięcie”

więcej »

RADZYŃ, 14.11 17:00

Jak mniej się stresować? MBP w Radzyniu organizuje spotkanie z psychologiem

więcej »

SOKOŁÓW, 14.11 18:00

Sokołów Podlaski: spotkanie z Michałem Rusinkiem w MBP

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.11 19:00

Czwartek kapłański w WSD

więcej »
15

POWIAT SIEDLECKI, 15.11

Międzynarodowy Plener Malarski w Domu Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach

więcej »

BIELSK PODL., 15.11

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Boćkach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.11

Mała rzecz a cieszy - na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »
16

ŁUKÓW, 16.11

Adamów: artystyczne warsztaty w bibliotece

więcej »

SIEMIATYCZE, 16.11

Turnieje Piłkarskie – Orzeł Cup – Siemiatycze 2019

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.11 10:00

Siedlce: II Sesja Szkoły Lektora

więcej »

SIEMIATYCZE, 16.11 15:00

„Jesienna Nutka” - koncert w Klubie Seniora w Bacikach Dalszych

więcej »

KRAJ, 16.11 15:00

XXXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę

więcej »

GARWOLIN, 16.11 17:00

Górzno: koncert patriotyczno-historyczny

więcej »
17

KRAJ, 17.11

17 listopada – Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadów Drogowych

więcej »

GARWOLIN, 17.11

Zaduszki Ludowe w goźlińskim sanktuarium

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 17.11

Puchar Polski Młodziczek i Młodzików, Kadetek i Kadetów w sumo

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 17.11

4. Przegląd Pieśni Niepodległościowej „Śpiewam Ci Polsko”

więcej »

GARWOLIN, 17.11

Garwolin: muzyczne wydarzenie w dwóch odsłonach

więcej »

KRAJ, 17.11

XXXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę

więcej »

WĘGRÓW, 17.11

Tym razem Cieszkowski

więcej »

ŁUKÓW, 17.11 11:00

Pchli Targ w Łukowie po raz drugi

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 17.11 16:00

Dzień Wcześniaka w bialskim szpitalu

więcej »

WĘGRÓW, 17.11 17:00

Marcin Zieliński przyjedzie do Łochowa

więcej »

MIŃSK MAZ., 17.11 18:00

MLK 2019 W MROZACH

więcej »
18

KRAJ, 18.11

Eucharystia tematem rekolekcji biskupów

więcej »
19

MIASTO SIEDLCE, 19.11

VII Zaduszki Literackie w Siedleckiej Książnicy

więcej »

KRAJ, 19.11

XXII Targi Wydawców Katolickich w Lublinie

więcej »

KRAJ, 19.11

XXII Targi Wydawców Katolickich w Lublinie

więcej »

KRAJ, 19.11

Eucharystia tematem rekolekcji biskupów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.11

Jubileuszowy dwudziesty Projekt Wojownik w Żelaznej Dywizji

więcej »
20

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.11

Seminarium dla przedsiębiorców

więcej »

KRAJ, 20.11

Eucharystia tematem rekolekcji biskupów

więcej »

RADZYŃ, 20.11 10:00

Świat baśni perskich w Radzyniu Podlaskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.11 11:00

Niemen akustycznie – koncert zespołu Ambitus Trio dla słuchaczy SUTW

więcej »

SOKOŁÓW, 20.11 17:00

Jesienna Biesiada „Senior Show”

więcej »
21

ŁUKÓW, 21.11

Gmina Łuków: debata o bezpieczeństwie

więcej »
22

ŁUKÓW, 22.11

Łuków: Fabryka Piosenki zaśpiewa piosenki Jonasza Kofty

więcej »

GARWOLIN, 22.11

Garwolin: muzyczne wydarzenie w dwóch odsłonach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.11

Kolejna edycja kursu samoobrony dla kobiet

więcej »
23

SOKOŁÓW, 23.11

Studio Piosenki METRO w Sokołowie Podlaskim!

więcej »

RADZYŃ, 23.11

Warsztaty wyrobu mydła naturalnego

więcej »

GARWOLIN, 23.11

KSM Żelechów zaprasza na III Bezalkoholowy Bal Andrzejkowy

więcej »
24

POWIAT BIALSKI, 24.11

XXI Przegląd Poezji Śpiewanej VOICE POETICA

więcej »
25 26 27 28 29 30

ŁUKÓW, 30.11

ŁOK: konkurs na Kartkę Bożonarodzeniową

więcej »

Najnowsze Informacje

foto

Jesienią postaw na grafit! Idealny czas na ocieplenie domu!
2019-11-15 09:16:32 Kategoria:

Chłodny latem i ciepły zimą - taki jest wymarzony dom każdego inwestora. Bez uciążliwych rachunków za ogrzewanie i bez klimatyzacji. Czy naprawdę można mieć taki dom?...

więcej »
foto

Wyspy Kanaryjskie, czyli wszystko co musisz wiedzieć...
2019-11-12 21:29:12 Kategoria:

Zagraniczne wakacje to coś, na co może sobie pozwolić coraz większa liczba naszych rodaków. Wakacje nad polskim morzem czy w Tatrach nie wszystkim już wystarczają. A...

więcej »
foto

Kompletny przewodnik po spodniach męskich
2019-11-12 21:08:28 Kategoria:

Spodnie to obowiązkowe wyposażenie męskiej garderoby. Przez niemal cały rok długie spodnie goszczą na nogach każdego mężczyzny, z wyjątkiem okresów, kiedy można...

więcej »