Nasi misjonarze

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Karnawał i Wielki Post po boliwijsku
2019-03-07 10:01:45 Artykuł czytany 369 razy


Do naszej redakcji dotarła kolejna korespondencja z Boliwii. Relację z karnawału i okresu poprzedzającego Wielki Post przesłał ks. Jarosław Dziedzic.


Pomału mijają ostatnie dni przed okresem Wielkiego Postu. W całej Ameryce Południowej, tym samym i w Boliwii, czas ten przemija pod znakiem zabaw karnawałowych. Znamy wielkie karnawałowe bale na ulicach Buenos Aires, San Paulo czy w naszym boliwijskim Oruro. Ostatnio zaskoczyło mnie pytanie jednego chłopca z grupy młodzieżowej, który zapytał czy czas karnawału to czas diabła? Sprowokowało mnie to, do zastanowienia się, jak na ten czas patrzą Boliwijczycy. Czy rzeczywiście karnawał to czas mocniejszego działania demona?

Karnawał oznaczał Fiesta de la carne (karne – mięso, ciało) czyli święto mięsa, święto ciała. Był to czas poprzedzający Wielki Post, w którym, przez 40 dni, powstrzymywano się od spożywania mięsa. W tym czasie malowano się, przebierano. Był to czas robienia żartów, krytykowania władz także kościelnych. Zabawom przewodniczył Momo – bożek żartów zaczerpnięty z mitologii greko – łacińskiej, syn nocy i snów. Król Momo był przedstawiany jako osoba niechlujna, w masce z ustami wykrzywionymi w grymasie uśmiechu, w kolorowej czapce i z maskotką w ręku. Przypominałby nam nieco naszego stańczyka lub pajaca. Karnawał organizowano na cześć trzech bogów: Eros – bożek seksualności,  Pan – bożek muzyki i Bako – alkoholu. Była to kpina z Trójcy Przenajświętszej – Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Inna tradycja podaje, że nazwa Karnawał wywodzi się od Carne a Baal (karne a Baal czyli ciało dla Baala). W tym czasie wszyscy powinni zatracić się w zabawach, pijaństwie, rozpuście, tańcach na cześć Baala czyli diabła. Nasze ciała w czasie karnawału mają należeć do niego.

Ile z takiego podejścia do karnawału pozostało w tutejszych tradycjach, zwyczajach i zachowaniach? Wydaje się, że dość dużo. Kilkukrotnie słyszałem opinię, że w karnawale wszystko można, bo przecież później, w Wielkim Poście, za wszystko się odpokutuje. Młodzież w miastach gromadzi się w barwne korowody i organizuje radosne przemarsze, podczas których tańczą i śpiewają. Powszechnym też zwyczajem jest polewanie się wodą lub pianą. Zupełnie jak podczas naszego śmigusa – dyngusa. W niektórych częściach Boliwii ten zwyczaj jest bardzo uciążliwy. Młodzi jeżdżą samochodami ciężarowymi, na których mają beczki wypełnione wodą i polewają wszystkich chodzących ulicami. Często wodę mieszają z farbą lub kolorantem, który niezmiernie trudno jest później zmyć nawet z karoserii samochodu czy z ubrania. Te rozbawione korowody wprowadzają na ulice miast dużo radości. Jednak takie grupy tworzą się także wieczorami i nocami. Dawniej każda taka grupa młodzieży miała w swoim gronie osobę dorosłą, która brała odpowiedzialność za ich zachowania, która pilnowała, by zabawa nie wymknęła się spod kontroli. Przychodzono pod dom i rodziców proszono o pozwolenie na włączenie się ich syna lub córki do wspólnej, nocnej zabawy. Nad ranem, wszyscy wspólnie, odprowadzali się do domów dziękując rodzicom za pozwolenie. Dziś już grupy młodzieży chodzą bez opieki. Młodzi często uciekają z domów by przez dwa, trzy dni dać się porwać karnawałowym zabawom. Często ten czas jest okazją do inicjacji seksualnej, upijania się lub spróbowania narkotyków.

Dorośli spokojniej przeżywają ten czas. Spotykają się popołudniami pod swoimi domami i rozmawiają. To ważny element naszego życia. Na wioskach, gdzie dużo jest pracy w polu, na co dzień brakuje do tego okazji. Teraz więc, racząc się przygotowaną w domu chichą (tradycyjnym niskoprocentowym alkoholem) dzielą się tym, co wypełnia ich codzienność.

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest przygotowywanie tzw. qhopuyo (gopujo). W pierwszej kolejności wyszukuje się drzewo, którego konary swoim kształtem przypominają krzyż z uniesionymi  ramionami w kształcie litery V. Po wycięciu przynosi się go do domu, instaluje przed wejściem i dekoruje płodami ziemi. Ważne by cały był pokryty tym, czym obrodziła w tym roku ziemia. Jest to swoiste podziękowanie Bogu za obfite plony. Wielu też dziękuje za nie jednocześnie Pacha Mamie czyli matce ziemi. Krzyż ten później przechowuje się w domu i przynosi do kościoła podczas świąt na poświęcenie.

Jak w całym Kościele Wielki Post rozpoczynamy Środą Popielcową. Niestety tylko nieliczni w tym dniu są obecni w świątyni, by przyjąć popiół, znak pokuty, na swoją głowę. Dla wielu aż do niedzieli trwa jeszcze karnawał. Dla tego wiele parafii powtarza ten znak również w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Trudno też przebić się do świadomości tutejszych chrześcijan z tym, że Wieli Post trwa 40 dni. Dla wielu tak naprawdę rozpoczyna się dopiero w Wielkim Tygodniu a nawet dopiero w Triduum Paschalne.
Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota do południa to dla campesinos, mieszkańców wiosek, czas polowań na żmije i węże. W tych dniach rolnicy wychodzą z maczetami na swoje pola by wyłapywać i zabijać te gady. Zabicie węża lub żmii w tych dniach łączy się z przeświadczeniem, że popełnione przeze mnie grzechy zostały mi odpuszczone. Oczywiście zwyczaj ten łączy się mocno z utożsamieniem w Biblii węża z pojawiającą się wśród ludzi postacią diabła.

W Wielki Piątek moi parafianie całymi rodzinami udają się nad rzekę. Jednak tym razem nie niosą ze sobą całych naręczy czy misek ubrań, by je uprać. W tym dniu sami się obmywają i kąpią w wodach rzeki. Woda w tym dniu jest błogosławiona i obmywa nas z naszych grzechów. Nie trudno w tym zwyczaju dostrzec analogii do krwi i wody wytryskującej z otwartego boku Jezusa, który w tym dniu oddaje za nas swoje życie. Woda z Jego boku obmywa cały świat z brudu grzechu. Czasem, po zbyt skromnych opadach deszczu, rzeki zamiast wodą wypełnione są tylko piachem i kamieniami. Wyszukuje się wtedy choć odrobiny wody by móc nią obmyć chociaż twarz i głowę by zwyczajowi stało się zadość.

Piątek to też dzień uroczystego celebrowania Drogi Krzyżowej. Najczęściej taka modlitwa rozpoczyna się o świcie, czasami nawet o 3 lub 4 rano. Mieszkańcy wioski gromadzą się przed kościołem lub kaplicą i tu rozpoczynają procesję, niosąc na swoich barkach krzyż. Często towarzyszy im grupa młodzieży przebranej za rzymskich żołnierzy lub za postaci biblijne pojawiające się na drodze krzyżowej Jezusa. Zgodnie ze zwyczajem taka Droga Krzyżowa połączona jest ze wspinaczką na pobliską górę, na której szczycie kończy się poranną modlitwę Wielkiego Piątku.

Wielka Sobota jest w Boliwii dniem ścisłego postu – przynajmniej do południa. Wielu przestrzega tego rygorystycznie nie jedząc nic aż do wczesnych godzin popołudniowych, kiedy to zasiada się do świątecznego obiadu. Posiłek ten powinien wg tradycji składać się z 12 potraw i żadna z niech nie może zawierać mięsa.

To kilka informacji z tego czasu, który obecnie przeżywamy tu w Boliwii i który już niedługo się rozpocznie. Na ten czas Wielkiego Postu życzę Wam wszystkim doświadczenia w swoim życiu bliskości Pana i Jego miłości, która będzie mobilizować i dodawać sił do przemiany naszego życia; do stawania się coraz mocniej Jego świadkami.

Bardzo gorąco dziękuję tym, którzy podejmują modlitwę za misje i za misjonarzy, dziękuję kołom żywego różańca, które przez swoją nieustanną pamięć modlitewną, stają się matkami nowych misyjnych powołań. Dziękuję naszemu Księdzu Biskupowi Kazimierzowi i osobom dobrej woli , które wraz z nim przychodzą z pomocą w różnych naszych misyjnych potrzebach i niedomaganiach. Dziękuję Ks. Biskupowi pomocniczemu Piotrowi za otwartość na potrzeby misyjne. Szczególne pozdrowienia ślę do Księdza referenta misyjnego Kazimierza, a za Jego pośrednictwem do wszystkich nowopowołanych księży dekanalnych referentów misyjnych.  Bez Waszej pomocy nasza praca byłaby o wiele trudniejsza a w wielu wypadkach wręcz niemożliwa. Z pokorą i wdzięczną pamięcią całuję Wasze braterskie dłonie. Niech Wasza posługa będzie przepełniona radością.

Osobiście dziękuję dekanatom włodawskiemu i grębkowskiemu, które swoja opieką i modlitwą objęły moją posługę na misjach. Niech Was Pan nagrodzi. A ja czekam w mojej Quirodze na Was wszystkich z dobrą boliwijską kawą i chichą  (czyt. cziczą) przyrządzoną przez moich parafian.Ks. Jarosław Dziedzic
Quiroga 04 marca 2019 roku.
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.05 10:00

Siedlce: kleryckie mistrzostwa

więcej »

DROHICZYN, 01.05 13:00

Majówka na trawie – Drohiczyn zaprasza

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.05 10:00

Siedlce: kleryckie mistrzostwa

więcej »

WĘGRÓW, 02.05 16:00

I Bieg Flagi w Łochowie

więcej »
3

GARWOLIN, 03.05

Majowe święta w Pilawie

więcej »

ŁOSICE, 03.05

3 Maja w Łosicach

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.05

111 lat Orkiestry Dętej w Ciechanowcu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 03.05

3 maja w Janowie Podlaskim

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.05

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Siemiatyczach

więcej »

DROHICZYN, 03.05

3 maja w Drohiczynie

więcej »

ŁUKÓW, 03.05

3-maj się, Konstytucjo

więcej »

RADZYŃ, 03.05

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Radzyniu Podlaskim

więcej »

LUBARTÓW, 03.05

Święto Konstytucji 3 Maja w Kocku

więcej »

RADZYŃ, 03.05

3 maja w Komarówce Podlaskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 03.05

3 Maja w Terespolu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.05 10:00

Siedlce: 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

więcej »

GARWOLIN, 03.05 10:00

3 Maja w Garwolinie

więcej »

DROHICZYN, 03.05 11:30

6. Rajd Konny i Rowerowy – majówka w Drohiczynie

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.05 11:30

Biała Podlaska: uroczystości majowe

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05 11:30

Jubileusz wybudowania Świątyni w Mokobodach

więcej »

GARWOLIN, 03.05 12:00

Potrójne świętowanie w Żelechowie

więcej »

SOKOŁÓW, 03.05 12:30

Święto Konstytucji 3 Maja w Sokołowie Podlaskim

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05 12:30

Seroczyn - Festyn Majowy po raz 28.

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.05 19:00

Siedlce: koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki

więcej »
4

SIEMIATYCZE, 04.05

Konkurs kulinarny – Korowaj Mielnicki

więcej »

WĘGRÓW, 04.05 10:00

Zjazd Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 04.05 16:30

Piknik Majowy w Gminie Terespol

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.05 17:00

Powiatowy Dzień Strażaka w powiecie siemiatyckim

więcej »
5

POWIAT BIALSKI, 05.05

Turniej Szachowy w Terespolu

więcej »

RADZYŃ, 05.05

I Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”

więcej »

RADZYŃ, 05.05

Wkrótce II Forum Przedsiębiorczości w gminie Borki

więcej »

RADZYŃ, 05.05

I Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”

więcej »

ŁUKÓW, 05.05

Wola Okrzejska: Dzień Konia w Sienkiewiczówce

więcej »

RADZYŃ, 05.05 13:00

III Festiwal Pieśni Maryjnej w Ulanie

więcej »
6 7

POWIAT BIALSKI, 07.05

Spotkanie ks. Marka Dziewieckiego z bialskimi przedsiębiorcami

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.05

Spotkanie duszpasterzy młodzieży

więcej »

ŁUKÓW, 08.05

Powiatowy Dzień Bibliotekarza w Łukowie

więcej »

RADZYŃ, 08.05 10:00

Wkrótce V Forum Bibliotekarzy Powiatu Radzyńskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.05 11:00

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.05 11:00

Czym jest sztuka? Próba interpretacji obrazów

więcej »

MIŃSK MAZ., 08.05 18:30

Mińsk Mazowiecki: Biblioteka Podróży z Elizą Piotrowską

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.05

Spotkania z Muzyką. Małe Filharmonie „Z jazzem przez świat”

więcej »

ŁUKÓW, 09.05 10:00

Łukowscy policjanci zapraszają na debatę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.05 17:00

Czy Chiny podbiją świat? – spotkanie z prof. Bogdanem Góralczykiem

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.05 18:30

KSM-owicze spotkają się w Sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach

więcej »
10

ŁUKÓW, 10.05

Wieczór w łukowskim amfiteatrze

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.05

Biała Podlaska: Wernisaż wystawy „Moim obiektywem”

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.05

Wiśniew: Gala z okazji 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.05

Zbiórka krwi podczas Jarmarku Św. Stanisława

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.05 10:00

XII Siedlecki Jarmark św. Stanisława

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.05 13:00

70-lecie Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiśniewie

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.05 16:00

Piknik Muzyczny w Siemiatyczach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.05 16:30

Operacja Rzeka – teraz Siedlce!

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.05 19:00

Genesis - teatr cieni w Siemiatyczach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.05 21:00

Kodeń: Nocne Czuwanie Młodych

więcej »
11

DROHICZYN, 11.05

Spotkanie formacyjne organistów

więcej »

MIĘDZYRZEC, 11.05

Święto Strażaków w Rogoźnicy

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.05

Korowaj Agrarny w Radziwiłłówce

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.05 09:30

Diecezjalny Dzień Akcji Katolickiej w Wisznicach

więcej »

WĘGRÓW, 11.05 10:00

Liw: Otwarcie Parku Kulturowo-Historycznego przy Zamku Książąt Mazowieckich

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.05 12:00

Połoski: Modlitwy o cud zdrowia dla chorych

więcej »

GARWOLIN, 11.05 16:00

Żelechów: Uroczyste otwarcie świetlicy wiejskiej w Starym Kębłowie

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.05 18:00

Biała Podlaska: Wernisaż wystawy malarskiej Krzysztofa Bojarczuka

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.05

Rajd Rowerowy w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.05

10 URODZINY NOVEKINO SIEDLCE

więcej »

ŁUKÓW, 12.05

Złoty wiek w Kinie Łuków

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.05 10:00

Biała Podlaska: Miejskie Obchody Święta 34. Pułku Piechoty

więcej »

PARCZEW, 12.05 10:30

Diecezjalny Dzień Rodziny – „Małżeństwo bez lęku”

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.05 15:00

Majówka na Skwerze Artystów

więcej »

ŁUKÓW, 12.05 15:00

Łuków: Wiosenny Piknik dla Mai Przegalińskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.05 16:00

„Szewc Kopytko i Kaczor Kwak” już 12 maja na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.05 18:00

Biała Podlaska: XIII Koncerty Wielkanocne

więcej »
13

REGION, 13.05 11:00

Inauguracja budowy hospicjum w Makówce

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.05 10:00

Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Srebrna Maska”

więcej »

WĘGRÓW, 14.05 11:00

15. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

więcej »
15

RADZYŃ, 15.05

Dzień Otwarty w SOSW w Radzyniu Podlaskim

więcej »

RADZYŃ, 15.05

Startuje trzecia edycja radzyńskiego Budżetu Obywatelskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.05 10:00

Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Srebrna Maska”

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.05 11:00

Festiwal Piosenki Religijnej w Stoku Lackim

więcej »

WĘGRÓW, 15.05 13:00

Obchody 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Grębkowie

więcej »
16

RADZYŃ, 16.05

Autorka kryminałów Olga Rudnicka przyjedzie do Radzynia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.05 10:00

Jubileuszowa Wystawa Twórczości Uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Stoku Lackim

więcej »

ŁUKÓW, 16.05 17:00

Spotkanie założycielskie Łukowskiego Towarzystwa Strzeleckiego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.05 17:00

Spotkanie z Romanem Laszukiem

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.05 17:00

Pirografia Jacka Mierzejewskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.05 18:00

Siedlce: dekanalne spotkanie młodzieży

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.05 18:00

Wieczór Uwielbienia w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 17.05 20:00

Klasyczny Piątek - Cykliczne Spotkanie Bialskich Klasyków Nocą

więcej »
18

SIEMIATYCZE, 18.05

Noc Muzeów w Mielniku

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.05

Siedlce: Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05

Zarządzani w przyszłości – konferencja w Siemiatyczach

więcej »

GARWOLIN, 18.05

Duża impreza w niewielkiej Trzciance

więcej »

DROHICZYN, 18.05

Nocne zwiedzanie Drohiczyna

więcej »

ŁUKÓW, 18.05

Łuków: Przegrani Zwycięzcy

więcej »

WĘGRÓW, 18.05

Noc Muzeów w podziemiach parafii klasztornej w Węgrowie

więcej »

DROHICZYN, 18.05

Spływ kajakowy „Życie płynie – płyń dla życia”

więcej »

ŁUKÓW, 18.05

Łuków: Noc Muzeów

więcej »

ŁUKÓW, 18.05

Zlot Foodtrucków na Placu Solidarności i Wolności w Łukowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05 09:00

Wielkie Uwielbienie w Brańsku

więcej »

GARWOLIN, 18.05 10:00

Trzcianka: duże wydarzenie nie tylko sportowe

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.05 11:30

„Nie sam na SM – ćwiczymy razem!” - warsztaty rehabilitacyjne dla osób z SM i ich bliskich

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05 16:00

Noc Muzeów w Ciechanowcu

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.05 17:00

Noc Muzeów w Białej Podlaskiej

więcej »

LUBARTÓW, 18.05 18:00

Wernisaż wystawy rysunku Ireneusza Boguszewskiego w Galerii ORDY w Kocku

więcej »

POWIAT BIALSKI, 18.05 18:00

Noc Muzeów w Romanowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05 18:00

W Mielniku wystąpi Młodzieżowy Chór „RADUGA” z Moskwy

więcej »

RADZYŃ, 18.05 19:00

Muzeum w Woli Osowińskiej zaprasza w Noc Muzeów

więcej »
19

GARWOLIN, 19.05

Sobolew: 100 - lecie Parafii Świętej Rodziny i świętych Apostołów Piotra i Pawła

więcej »

SOKOŁÓW, 19.05

Park’n’Roll & Motoserce

więcej »

ŁUKÓW, 19.05

Bóg nadzieja w nas

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05

XI Bialskopodlaskie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego

więcej »

ŁUKÓW, 19.05

Łuków: podejmij „wyzwanie wilka”

więcej »

DROHICZYN, 19.05

Spływ kajakowy „Życie płynie – płyń dla życia”

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 19.05

Rodzinna Majówka z Folklorem w Chlewiskach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 19.05

Festiwal Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej

więcej »

RADZYŃ, 19.05

Wieczór poetycko - muzyczny w radzyńskim Sanktuarium

więcej »

MIĘDZYRZEC, 19.05

Turniej tańca towarzyskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.05

Siedlce: Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

ŁUKÓW, 19.05

Zlot Foodtrucków na Placu Solidarności i Wolności w Łukowie

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05 11:00

Wystawa i Pokaz Maszyn Rolniczych MASTER /zapowiedź/

więcej »

ŁUKÓW, 19.05 12:00

Będzie Bieg Kolarski, będą utrudnienia w ruchu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.05 12:30

Marcin Wyrostek i zespół Corazon wystąpią w Siedlcach

więcej »

ŁOSICE, 19.05 14:00

Majówka w Rudniku

więcej »

PARCZEW, 19.05 14:00

Milanów: „Charytatywny Maraton Dobra”

więcej »

GARWOLIN, 19.05 15:00

Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina

więcej »

ŁUKÓW, 19.05 15:00

Wyścigi wózków w Łukowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 19.05 16:00

6. Otwarte Mistrzostwa Siemiatycz w Wyciskaniu Odważnika

więcej »

ŁUKÓW, 19.05 16:00

ŁOK: „Niedziela z teatrem”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05 18:00

Poznańskie Słowiki wystąpią w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.05 18:00

Marcin Wyrostek i zespół Corazon wystąpią w Siedlcach

więcej »
20

RADZYŃ, 20.05

Wkrótce III Radzyńskie Dni Fotografii

więcej »

ŁUKÓW, 20.05

Sesja Rady Miasta w Łukowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 20.05 15:00

Pięciu wspaniałych – Szkoła Muzyczna zaprasza na koncert

więcej »
21

SOKOŁÓW, 21.05

Spotkanie autorskie i promocja ksiązki Agnieszki Dydycz

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.05

Spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ „Dzieci Powstania ‘44”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.05 17:30

Szymon Hołownia w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 21.05 18:00

ŁOK: wystawa Jerzego Majka

więcej »
22

SIEMIATYCZE, 22.05

Bajanka i Kicia Kocia – spotkanie dla dzieci w miejskiej bibliotece

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.05

Siemiatycze: IX Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

więcej »

RADZYŃ, 22.05

Gmina Radzyń przyjmie Samorządową Kartę Praw Rodzin?

więcej »

RADZYŃ, 22.05 17:00

Parafia Borki: Uroczystości ku czci św. Rity

więcej »
23

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 23.05

Spotkanie autorskie z Darią Galant

więcej »

ŁUKÓW, 23.05

Sztafeta Niepodległości Łuków – Sokołów Podlaski

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.05 10:00

Żyrafka - IV Siedlecki Konkurs Matematyczny dla Przedszkoli

więcej »

MIŃSK MAZ., 23.05 19:00

Koncert Daniela Gałązki z Zespołem

więcej »

LUBARTÓW, 23.05 19:00

Koncert dla naszych mam

więcej »
24

ŁUKÓW, 24.05

Dni Łukowa na sportowo

więcej »

ŁUKÓW, 24.05

Dni Łukowa 2019. Szczegółowy program

więcej »

MIĘDZYRZEC, 24.05

III Międzyrzeckie Warsztaty Uwielbienia

więcej »

SIEMIATYCZE, 24.05 10:00

Przegląd Twórczości Patriotycznej i Regionalnej Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych

więcej »

SIEMIATYCZE, 24.05 10:00

Przegląd Twórczości Patriotycznej i Regionalnej Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych

więcej »

RADZYŃ, 24.05 11:00

Wohyń: Wkrótce spotkanie z autorem książek dla dzieci Wiesławem Drabikiem

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 24.05 11:00

Biała Podlaska: Pierwszy etap budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem

więcej »
25

MIĘDZYRZEC, 25.05

III Międzyrzeckie Warsztaty Uwielbienia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.05

Promocja książki Renaty Chojeckiej oraz koncert Zespołu Pieśni i Tańca PW

więcej »

ŁUKÓW, 25.05

Dni Łukowa 2019. Szczegółowy program

więcej »

LUBARTÓW, 25.05 14:30

XII Kapucyński Piknik Motocyklowy w Lubartowie

więcej »
26

MIĘDZYRZEC, 26.05

III Międzyrzeckie Warsztaty Uwielbienia

więcej »

MIĘDZYRZEC, 26.05

Międzyrzec Podlaski: Koncert Maryjny w kościele św. Mikołaja

więcej »

POWIAT BIALSKI, 26.05

III Motocyklowa Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

ŁUKÓW, 26.05

Łuków: oddaj krew – uratuj życie

więcej »

RADZYŃ, 26.05

Wkrótce VI Młodzieżowy Czempionat Koni Ras Zimnokrwistych w Bedlnie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 26.05

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda zaprasza na IV Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet do Pratulina

więcej »

ŁUKÓW, 26.05

Dni Łukowa 2019. Szczegółowy program

więcej »

RADZYŃ, 26.05 15:30

Robert Makłowicz przyjedzie do Radzynia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.05 18:00

Siedlce: Złoty Jubileusz Kapłaństwa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.05 19:00

Koncert Krystyny Giżowskiej na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »
27 28

WĘGRÓW, 28.05 16:00

Konferencja „Prawa konsumenta w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.05 19:00

Koncert zespołu Niekompletni „Graj nam świecie”

więcej »
29

MIASTO SIEDLCE, 29.05 18:00

Ilona Gołębiewska w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 29.05 19:00

Gdzie jesteś… Ewo?

więcej »
30

MIASTO SIEDLCE, 30.05 18:00

Fotografie codzienności

więcej »
31

Najnowsze Informacje

foto

Zwiedzanie Lublina wynajętym samochodem - poznaj nasze...
2019-05-22 13:03:35 Kategoria:

Lublin jest coraz popularniejszą destynacją wśród podróżujących po całym kraju. Stolica Lubelszczyzny ma swój wyjątkowy klimat, który kusi zarówno do dłuższych...

więcej »
foto

Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów
2019-05-19 00:01:00 Kategoria:

W związku z Międzynarodowym Dniem Mycia Samochodów warto przyjrzeć się swojemu pojazdowi i poświęcić mu trochę czasu. Czyste auto ma znaczący wpływ na bezpieczną...

więcej »
foto

Jak sprytnie wybrać ubezpieczenie domu i mieszkania?
2019-05-16 16:33:43 Kategoria:

Ubezpieczenie mieszkania lub domu w dzisiejszych czasach nie stanowi żadnego problemu. Na brak ofert nie sposób narzekać, jednakże trzeba wiedzieć, jak wybrać tę...

więcej »