R E K L A M AMIŃSK MAZ.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Szpital w Rudce: początek wielkich zmian
2020-09-17 08:49:37 Artykuł czytany 191 razy


Zabytkowe opakowanie, nowoczesna zawartość. Samorząd Mazowsza potwierdził, że zainwestuje w unowocześnienie szpitala w Rudce. Nie rezygnując ze specjalizacji w chorobach płuc i z opieki długoterminowej, placówka ta ma się stać ośrodkiem rehabilitacji.


Szpital w Rudce powstał ponad wiek temu i przez dziesięciolecia funkcjonował jako placówka specjalizująca się w chorobach płuc. Położony w lesie koło Mrozów, korzystał z fantastycznego mikroklimatu – ale w nowoczesnej medycynie i modelu jej finansowania to już nie wystarcza. Sam budynek, choć cieszy oko architekturą, również mocno odstaje od współczesnych wymagań dla obiektów służby zdrowia. Dwa lata temu szpital w Rudce został włączony w strukturę Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Już wtedy zapowiadano, że będzie modernizowany tak, by nie dublować, ale uzupełnić jego ofertę. Siedlecki szpital był jednak wtedy zaabsorbowany tworzeniem ośrodka onkologicznego, toteż inwestycje w Rudce ograniczyły się do wymiany dachu i doposażenia w sprzęt poradni: gruźlicy i chorób płuc, kardiologicznej i domowego leczenia tlenem. Teraz przyszedł czas na ciąg dalszy.

Po wtorkowym posiedzeniu rady nadzorczej i spotkaniu z władzami województwa prezes Marcin Kulicki poinformował, że toczy się już przetarg na wykonanie kapitalnego remontu i modernizacji. Zainteresowanie jest ponoć spore i jeśli nie będzie większych perturbacji to wykonawca zostanie wskazany jeszcze przed końcem września. Robota jest duża: budowlanka i wyposażenie mają pochłonąć łącznie prawie 76 mln zł. Będzie również skomplikowana, bo szpital w czasie remontu ma cały czas działać. Toteż w związku z koniecznym etapowaniem prace będą potrwają trzy lata. Do wymiany idzie właściwie wszystko poza murami, zmieni się też układ funkcjonalny niektórych pomieszczeń. Pomyślano o ochronie środowiska: część energii ma pochodzić z pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych. W sumie po zakończeniu ma to być „XXI wiek w zabytkowym opakowaniu”. Plan przewiduje 86 łóżek na rehabilitację, 23 w ZOL i 24 w hospicjum, przy czym owa rehabilitacja ma być wszechstronna i dotyczyć zarówno ludzi po udarach, jak i po zawałach czy po ciężkich wypadkach.

Wicemarszałek Mazowsza, Janina Orzełowska zapewnia, że fundusze są już w tegorocznym budżecie (6 mln zł na rok bieżący) i wieloletniej prognozie finansowej (38 mln na rok 2021 i 31 na 2022). Samorząd województwa toczy też rozmowy w sprawie przywrócenia szpitalowi 15 ha pobliskiego parku, które kiedyś z braku pomysłu na zagospodarowanie oddano Lasom Państwowym, a które teraz bardzo by się do planowanych usług medycznych przydały. Sprawa jest na dobrej drodze, ale jeszcze nie została sfinalizowana.

Marszałek Adam Struzik widzi dla Rudki dobrą przyszłość. Specjalizacja pulmonologiczna może przeżyć renesans, bo pojawia się coraz więcej doniesień o negatywnych skutkach, jakie zostawia w płucach i sercach wyleczonych pacjentów grasujący po świecie koronawirus. Usługi rehabilitacyjne też są bardzo potrzebne, bo teraz czeka się na nie teraz w długich kolejkach. Zarząd województwa chciałby jednak, by zaczęły być lepiej wyceniane przez NFZ, zwracając przy okazji uwagę na rosnące zadłużenie placówek służby zdrowia.

Decyzja o rozwijaniu szpitala w Rudce cieszy władze lokalne. Burmistrz Mrozów, Dariusz Jaszczuk akcentuje rolę szpitala jako dużego pracodawcy (aktualnie ok. 230 etatów) i podkreśla znakomite tradycje lecznicze, które szkoda by było zmarnować.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

AB/DW
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Tydzień z piosenkami zespołu Giant Rooks
2020-09-07 16:01:55 Kategoria: Wybierz kategorie

Debiutancki album „Rookery" niemieckiej grupy Giant Rooks będzie prezentowany w tym tygodniu na antenie Katolickiego Radia Podlasie.

więcej »


foto

Na co zwrócić uwagę podczas wypożyczania samochodu?
2020-09-18 11:50:38 Kategoria:

Wiele sytuacji w życiu zmusza nas, by wynająć samochód. Powodem może być opłakany stan własnego auta po wypadku lub też po prostu chęć odbycia dalekiej wycieczki bez...

więcej »
foto

Botki do spódnicy - Podpowiadamy jakie wybrać
2020-09-18 11:42:08 Kategoria:

Botki znane są w modzie damskiej od końca XIX wieku. Panie już wtedy nosiły botki na płaskiej podeszwie lub sznurowane, a w kolejnych dekadach obuwie to przeszło...

więcej »
foto

Farmaceuta to nie tylko sprzedawca leków
2020-09-14 14:12:39 Kategoria:

Najbardziej w ostatnim czasie popularne sklepy? Chyba można zaryzykować twierdzenie, że apteki. I o ile oczywiście nie powinno się spłaszczać pojęcia samej apteki do...

więcej »

Mińsk Maz.

w lewoWrzesień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

MIŃSK MAZ., 05.09

Narodowe Czytanie w Dobrem

więcej »
6
7 8 9 10 11 12

MIŃSK MAZ., 12.09

Tenisiści powalczą o puchar burmistrza

więcej »
13

MIŃSK MAZ., 13.09

Tenisiści powalczą o puchar burmistrza

więcej »
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27

MIŃSK MAZ., 27.09 17:00

Mrozy: Powiatowy Koncert Muzyki Polskiej

więcej »
28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje