R E K L A M AMIŃSK MAZ.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Szpital w Rudce – planowanie zmian
2019-05-15 18:49:04 Artykuł czytany 1160 razy


Minęło już ponad pół roku od chwili, kiedy Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach włączył do swojej struktury szpital chorób płucnych w Rudce. Od początku zakładano, że modernizacja tego drugiego, a także podział zadań między obydwie placówki nie będzie procesem łatwym, szybkim i tanim. Co już zrobiono, a co jest w planach?


To zadanie kryje się jeszcze w cieniu sztandarowej inwestycji siedleckiego szpitala wojewódzkiego ostatnich lat, jaką jest zbudowany za przeszło 100 milionów złotych ośrodek onkologiczny. Naszpikowana nowoczesną techniką placówka w sporym mieście bardziej przykuwa uwagę niż podniszczony budynek w leżącej na uboczu małej miejscowości. Ale Rudka ma do odegrania w strukturze siedleckiego szpitala znaczącą rolę, choć będzie to wymagało sporych inwestycji i zajmie kilka lat.

– W tej chwili szpital w Rudce realizuje kontrakt w zakresie pulmonologii, a także szeroko rozumianej rehabilitacji: neurologicznej, pulmonologicznej i ogólnoustrojowej. Jest tam też zakład opiekuńczo-leczniczy. Naszą koncepcją jest stworzyć tam mazowieckie centrum opieki długoterminowej i rehabilitacji. Miałoby ono służyć nie tylko Siedlcom, ale dużej części województwa – powiedział Radiu Podlasie prezes spółki, Marcin Kulicki.

Stworzenie owego centrum będzie długim procesem. Liczący ponad sto lat budynek wymaga bowiem kapitalnego remontu i modernizacji. Poważne zastrzeżenia do jego stanu wyraża sanepid i straż pożarna, a przy planowaniu adaptacji trzeba brać uwagę również zabytkowy charakter obiektu i związane z nim wymogi konserwatorskie. Na ten rok zaplanowano wymianę dachu oraz dokończenie dokumentacji projektowej i kosztorysów na całą resztę. Remont ma być prowadzony etapami i rozłożony na 4 lata, aby utrzymać działanie placówki bez żadnych przerw. Jest to spore wyzwanie organizacyjne, ale spółka przećwiczyła to w ostatnich latach, remontując i przenosząc kolejne oddziały w szpitalu w Siedlcach.

Jeśli chodzi o kadrę, to choć w Rudce pracuje 300 osób, są odczuwalne braki – zarówno w personelu pielęgniarskim, jak i lekarskim, szczególnie wśród specjalistów od rehabilitacji. Ponieważ jest to teraz jedna firma, można doraźnie łatać luki przenosząc personel między Siedlcami a Rudką. Prezes Kulicki liczy na dopływ nowych pielęgniarek z obydwu siedleckich wyższych uczelni. Z lekarzami będzie trudniej, ale jest nadzieja, że uda się ich pozyskać, zanim remonty w Rudce się skończą. Ile to wszystko będzie kosztowało – o tym będzie można powiedzieć dokładniej za kilka miesięcy, kiedy zostanie ukończona dokumentacja projektowa.

AB


wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Mińsk Maz.

w lewoLuty 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7

MIŃSK MAZ., 07.02 19:00

„Paterson” - Kino Kameralne

więcej »
8 9

MIŃSK MAZ., 09.02

Turniej koszykówki w Mrozach

więcej »
10

MIŃSK MAZ., 10.02 10:00

Ferie w Pałacu

więcej »
11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23

MIŃSK MAZ., 23.02

Northtec MTB Maraton w Mrozach i Jeruzalu

więcej »

MIŃSK MAZ., 23.02 15:30

Familiada na Lodowisku

więcej »

MIŃSK MAZ., 23.02 17:00

Wielkie damy piosenki

więcej »

MIŃSK MAZ., 23.02 18:00

Portret prawdziwego Polaka

więcej »
24 25 26 27

MIŃSK MAZ., 27.02 18:30

Spotkanie autorskie z Pawłem Piotrem Reszką

więcej »
28 29

Kondolencje

Najnowsze Informacje