R E K L A M AMIŃSK MAZ.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Cegłów naukowo
2018-06-18 11:36:08 Artykuł czytany 490 razy


Wakacje za pasem, zaczyna się sezon letnich festynów i zabaw pod gołym niebem. Zespół Szkolny w Cegłowie w powiecie mińskim od lat pokazuje, że do standardowego zestawu dmuchanych zjeżdżalni, małej gastronomii i sceny muzycznej można dorzucić coś ekstra: przystępnie podaną wiedzę.


Szkoła w Cegłowie jest już znana poza swoim terenem. Od kilku lat współtworzy swoimi pokazami Festiwal Nauki i Sztuki, organizowany przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny. Bierze też udział w piknikach naukowych na Stadionie Narodowym w Warszawie. Nie rezygnuje przy tym z popularyzowania nauki w swoim najbliższym otoczeniu, czego dowodem jest Festiwal Nauki i Kultury w samym Cegłowie. Jego czternasta edycja zakończyła się w niedzielę. – Można u nas przyjrzeć się z bliska chemii, fizyce i matematyce. Można spróbować okiełznać fizykę na przyrządzie do ćwiczenia czucia głębokiego zwanym trickboardem. Pokazujemy też łamigłówki matematyczne i logiczne. To drewniane elementy, które trzeba ułożyć w odpowiedni sposób lub nadać im przestrzenny kształt – powiedział Radiu Podlasie Karol Sieńkowski, wicedyrektor szkoły, nauczyciel przedmiotów ścisłych.

Obok gospodarzy swoje stoisko miało Centrum Naukowo-Edukacyjne „Fulleren”, pokazujące zabawy z ciekłym azotem, tworzenie tęczy w probówce i montaż układów elektronicznych. Wszystko to razem dowodziło, że da się zrobić ciekawe pokazy bez laserów, hologramów, spektroskopów i masy innej skomplikowanej,  wartej  miliony złotych aparatury.

Oprócz strawy dla umysłu była i ta duchowa: wystawa o rotmistrzu Pileckim, akcent literacki, a na scenie sporo muzyki i tańca. W nazwie cegłowskiego festiwalu słowo „kultura” nie jest bowiem tylko dla ozdoby. – W tej chwili patrzy się na edukację tylko w kontekście nauki, a tymczasem trzeba łączyć naukę z kulturą i sztuką. Dopiero taka całość daje nam dobrze wykształconego człowieka – mówi Emilia Kowalczyk-Rumak, dyrektor szkoły.

Za rok wypada dość okrągła, XV edycja Festiwalu. Być może będzie wyglądać okazalej od dotychczasowych. Szkoła rozwija bowiem współpracę z innymi placówkami. – Teraz współpracujemy z gimnazjum nr 2 w Mińsku Mazowieckim i z gimnazjum w Wodyniach. Uczestniczą w pierwszym dniu naszego festiwalu, w warsztatach dla naszych najmłodszych uczniów. Mieliśmy problem z szerokim upowszechnieniem tego festiwalu, bo nie do końca pozwalały nam na to warunki lokalowe. Teraz mamy nową halę, toteż liczę, że w przyszłym roku będziemy mogli zaprosić do współpracy więcej szkół – dodaje dyrektor.

Zespół Szkół w Cegłowie zapowiada przysłanie swojej reprezentacji na październikowy Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach. Program tej imprezy jeszcze się tworzy, o jego zarysie poinformujemy szerzej za kilka dni.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


AB/DJ
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Fachowa regeneracja turbosprężarek w Bielsku Podlaskim
2019-02-18 18:02:29 Kategoria:

Turbosprężarka to niezastąpione urządzenie wyposażające liczne pojazdy mechaniczne. Głównym zadaniem turbosprężarki jest wspomaganie działania silnika (układ...

więcej »
foto

Rośliny w akwarium – efektowne, zielone mchy
2019-02-14 12:30:48 Kategoria:

Dla akwarystów oraz amatorów podwodnego świata wygląd roślin w akwarium ma ogromne znaczenie. Bogata oferta mchów i wątrobowców obejmuje gatunki przeznaczone do...

więcej »
foto

Jak urządzić salon w stylu eko
2019-02-13 14:36:49 Kategoria:

Każdy, kto kocha naturę, stara się przemycić choć jeden element do swojego mieszkania, który będzie stylistycznie się z nią wiązał. Może to być dekor, drewniana...

więcej »

Mińsk Maz.

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIŃSK MAZ., 01.02

Sparing: Mazovia zagra z Victorią

więcej »
2 3
4 5 6 7 8 9 10

MIŃSK MAZ., 10.02

Zimowy maraton w Jeruzalu

więcej »

MIŃSK MAZ., 10.02

Koncert karnawałowy

więcej »
11 12 13 14

MIŃSK MAZ., 14.02

„Walka i Ogień” - wystawa malarstwa Tomasza Sadleja w MZM

więcej »

MIŃSK MAZ., 14.02 18:30

Wernisaż wystawy „Ogień i walka”

więcej »
15 16 17

MIŃSK MAZ., 17.02

VI Walentynkowy Bieg pod Najstarszą Sosną w Polsce

więcej »
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje