R E K L A M AMIŃSK MAZ.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dni Kultury Żydowskiej „Bliscy i oddaleni” w Mińsku Mazowieckim
2018-11-13 18:25:20 Artykuł czytany 54 razy


W dniach 24 – 26 listopada w Mińsku Mazowieckim odbędą się IV Dni Kultury Żydowskiej.


IV Dni Kultury Żydowskiej zorganizowane będą wokół pytania: Kim jest człowiek? Zadawał je sobie Abraham Joshua Heschel, jeden z największych filozofów żydowskich XX wieku, potomek słynnego rodu cadyków chasydzkich, w tym Jakuba Perłowa, cadyka nowomińskiego.  Jego postać zostanie przypomniana dzięki obecności szczególnego gościa – Susannah Heschel, jego córki, profesor studiów żydowskich w Dartmouth College w USA.

24 listopada w sobotę najmłodszych (dzieci 6 - 10 lat) w Muzeum Ziemi Mińskiej odbędą się warsztaty  współorganizowane przez edukatorkę Muzeum POLIN Renatę Płotczyk „Dziecko. Ryba. Człowiek”, a trochę starszych na warsztaty fotograficzne pt. „Co ciekawego kryją stare fotografie”, które poprowadzi Marek Łodyga, prezes Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.
Przygotowano również zajęcia dla rodzin – rokrocznie cieszącą się dużą popularnością grę miejską „W poszukiwaniu człowieka. Śladami Żydów Mińskich” prowadzoną wraz z uczniami przez Ewę Borkowską, nauczycielkę historii w Szkole Podstawowej nr 3 w Mińsku Mazowieckim.

26 listopada, w poniedziałek w godzinach 9.30 – 12.00 młodzież mińskich szkół średnich w Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie mogła wziąć udział w warsztatach czytania tekstów filozoficznych z filozofem Tomaszem Femiakiem, założycielem Filozoficznej Akademii Rozwoju Osobistego Ego Eimi. Młodzież będzie miała szansę zmierzyć się z tekstem Abrahama J. Heschela oraz porozmawiać z jego córką Susannah. Choć same warsztaty odbędą się w języku polskim, liczymy na to, że młodzież z gościem porozmawia w języku angielskim. Ukoronowaniem spotkania będą warsztaty artystyczne.

W południe tego dnia powtórzy się spacer historyczny, który poprowadzi Ewa Borkowska. Cieszył się on dużą uwagą w sierpniu podczas miejskich obchodów rocznicy likwidacji mińskiego getta. Spacer ma być swego rodzaju hołdem dla Abrahama J. Heschela, który wraz z Martinem Lutherem Kingiem szedł w słynnym marszu z Selmy do Montgomery, sprzeciwiając się dyskryminacji rasowej.  

O godzinie 18.00 wszyscy mieszkańcy miasta oraz ich goście zaproszeni są do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z profesor Susannah Heschel poświęcone historii rodziny Heschelów i jej związków z Mińskiem. Spotkaniu będzie towarzyszył koncert „Nie bój się, braciszku” przygotowany przez młodzież licealną oraz drobny poczęstunek. Uczestnicy spotkania będą mogli otrzymać przygotowany specjalnie na tę okazję zestaw pocztówek prezentujący historię rodziny Heschelów na tle dawnego Mińska.
Profesor Susannah Heschel pierwszy raz będzie gościła w Polsce. Możliwe jest to dzięki zaproszeniu pani Katarzyny Łaziuk, która przybliżała już mieszkańcom miasta w lokalnej prasie historię rodziny Heschelów. W naszym mieście pani profesor spędzi jeden dzień, a odwiedzi także Wrocław, Łódź i Warszawę, gdzie m.in. w Collegium Civitas wygłosi wykład dla studentów na temat wkładu Abrahama J. Heschela w dialog między religiami. Spotka się także z rzecznikiem Adamem Bodnarem i zarządem Forum Dialogu.
Tegorocznym Dniom Kultury Żydowskiej towarzyszą także otwarte lekcje biblioteczne dla młodzieży szkół średnich poświęcone zadawaniu pytań istotnych i szukaniu na nie odpowiedzi, czyli filozofowaniu, prowadzone przez Magdę Mól w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zgłoszenia w ramach godzin pracy biblioteki miejskiej. 8 listopada zaś biblioteka zaprasza nauczycieli na seminarium, które poprowadzą Renata Gryz, nauczycielka języka angielskiego i etyki w Gimnazjum w Pustelniku i Elżbieta Smater, nauczycielka języka polskiego i etyki w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim. Dyskutowane na nim będzie zagadnienie istnienia lub nieistnienia wartości, za które warto by umierać. Seminarium przygotuje nauczycieli do poprowadzenia lekcji etyki, filozofii, języka polskiego, zajęć z wychowawcą, religii wokół powyższych zagadnień. Wszelkich informacji na temat warsztatów i seminarium można szukać na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Innym działaniem przygotowującym młodzież do wydarzeń DKŻ są lekcje poświęcone historii i ideom Ruchu na Rzecz Praw Człowieka (Civil Rights Movement) i jego liderowi Martinowi Lutherowi Kingowi Jr. Scenariusze opracowane przez nauczycielki języka angielskiego panie Magdalenę Zygnerską (SP nr 4), Jowitę Stusińską (GiLO) i Katarzynę Łaziuk (GiLO) będą rozesłane do szkół podstawowych i średnich powiatu mińskiego. Autorki zapraszają anglistów do skorzystania z gotowych scenariuszy zajęć. Wierzą, że dzięki omówieniu powyższej tematyki uczniowie nie tylko poszerzą wiedzę, ale także zrozumieją, jak ważna jest solidarność i wspólne działania na rzecz poszanowania i dobra drugiego człowieka.

Wszelkie materiały edukacyjne dostępne będą na stronie internetowej projektu: Relacje. Podaj dalej! https://www.facebook.com/relacjepodajdalej/

IV Dni Kultury Żydowskiej to dzieło społeczników, jednak ich organizacja wymaga wsparcia nie tylko merytorycznego, ale także i finansowego. Udzieliły go Forum Dialogu, Stowarzyszenie Alumni, Muzeum POLIN, Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki, Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim. Przylot Susannah Heschel z USA do Polski możliwy jest dzięki finansom grantu uzyskanego z Forum Dialogu.

Projekt współfinansowany przez Forum Dialogu
Ponadto organizatorzy dziękują za  wsparcie przedsięwzięcia:
Bożenie i Andrzejowi Plichtom,
Kancelarii Finansowo – Ubezpieczeniowej Marcina Kołodziejczyka w Mińsku Mazowieckim,
Rodzinie pp. Grzyniewskich z  Siedlec i Warszawy,
Firmie Tom-Bud s.c. J. Brodziak T. Czerwiński  W. Czerwiński w Mińsku Mazowieckim,
Dawidowi Matwiejowi  i Akademii Sztuk Walki Teakwon-do IFT,
Walhalla Fight Club  Kamila Chłopika,
Urszuli Borkowskiej,
Agnieszce i Tomaszowi Rycharskim,
Lilli i Maciejowi Kłosom,
Ewie Pszczółkowskiej,
Mariuszowi Żyle Art Deco Mińsk Mazowiecki,
Specjalne podziękowania dla Bartłomieja Wiesnera (projekt graficzny i skład wydawnictwa).
EJ/Minsk-maz.pl   [MSz]


wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Rośliny w akwarium – efektowne, zielone mchy
2019-02-14 12:30:48 Kategoria:

Dla akwarystów oraz amatorów podwodnego świata wygląd roślin w akwarium ma ogromne znaczenie. Bogata oferta mchów i wątrobowców obejmuje gatunki przeznaczone do...

więcej »
foto

Jak urządzić salon w stylu eko
2019-02-13 14:36:49 Kategoria:

Każdy, kto kocha naturę, stara się przemycić choć jeden element do swojego mieszkania, który będzie stylistycznie się z nią wiązał. Może to być dekor, drewniana...

więcej »

Mińsk Maz.

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIŃSK MAZ., 01.02

Sparing: Mazovia zagra z Victorią

więcej »
2 3
4 5 6 7 8 9 10

MIŃSK MAZ., 10.02

Zimowy maraton w Jeruzalu

więcej »

MIŃSK MAZ., 10.02

Koncert karnawałowy

więcej »
11 12 13 14

MIŃSK MAZ., 14.02

„Walka i Ogień” - wystawa malarstwa Tomasza Sadleja w MZM

więcej »

MIŃSK MAZ., 14.02 18:30

Wernisaż wystawy „Ogień i walka”

więcej »
15 16 17

MIŃSK MAZ., 17.02

VI Walentynkowy Bieg pod Najstarszą Sosną w Polsce

więcej »
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje