R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Złoty jubileusz Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego
2019-05-15 18:19:07 Artykuł czytany 1128 razy


Od szkoły nauczycielskiej do uniwersytetu – taką drogę przeszła przez pół wieku swego istnienia siedlecka uczelnia. Na uroczystościach, 15 maja było sporo wspomnień, ale znacznie więcej mówiono o przyszłości.


Ta przyszłość to wdrażana od października zeszłego roku reforma szkolnictwa wyższego. Dzisiejszy honorowy gość – wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin – komplementował UPH zarówno za konstruktywny udział w jej przygotowaniu, jak i za sprawne wprowadzanie. Jak poinformowała rektor Tamara Zacharuk, zaledwie tydzień temu senat zatwierdził nowy statut (który wejdzie w życie od nowego roku akademickiego), a teraz trwają prace nad nowymi regulaminami. W centrum uwagi ma się znaleźć rozwój dyscyplin naukowych, w tym m.in. nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

– Ustawa daje uczelniom zdecydowanie szerszą niż dotąd autonomię. Mogą one same zaprojektować na nowo swoją strukturę i ustalić priorytety. Od początku mieliśmy świadomość, że część uczelni wykorzysta to tylko do utrwalenia dotychczasowych rozwiązań. Ale jest też wiele takich, które postanowiły zdecydowanie się unowocześnić. Zwiększają poziom umiędzynarodowienia i odchodzą od sztywnej struktury wydziałowej. Dodatkowym efektem będzie to, że polskie uczelnie wreszcie zaczną się między sobą różnić. Najlepsze uczelnie świata mają bardzo różnorodny charakter. Uważam, że taka różnorodność będzie już niedługo siłą polskiego świata akademickiego – powiedział Jarosław Gowin.

Była mowa i o pieniądzach. Nawiązując do 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej przypomniano, że w tym czasie siedlecka uczelnia pozyskała aż 150 mln zł, wydając je zarówno na projekty „twarde” (remont pałacu Ogińskich, budowa nowej siedziby Wydziału Humanistycznego), jak i „miękkie”: dydaktyczne i badawcze. Minister nauki i szkolnictwa wyższego mówił o tegorocznym zwiększeniu nakładów na swoją dziedzinę (5 mld zł, z czego 2 mld wprost z budżetu, a 3 mld to obligacje Skarbu Państwa, rozdzielone między uczelnie publiczne) i konieczności dalszego wzrostu. – O ile pod względem nakładów na szkolnictwo jesteśmy w krajach OECD powyżej średniej, to przy nakładach na naukę i szkolnictwo wyższe jest to zaledwie połowa średniej – mówił Jarosław Gowin. Zwrócił się do obecnych na auli polityków, by w tej sprawie obowiązywała ponadpartyjna zgoda. Nakłady na naukę nie są bowiem dla państwa kosztem, ale opłacalną inwestycją.

Urodzinowym prezentem dla UPH była promesa dwóch pokaźnych dofinansowań unijnych, na łączną kwotę blisko 8 mln zł. – To kwota znacząca dla naszego uniwersytetu, uzyskana poza podstawową subwencją. Wykorzystamy ją na projekty badawcze i zakup wyposażenia laboratoriów. Chcemy, by nasza infrastruktura badawcza była na jak najlepszym poziomie. Pozwoli nam to na prowadzenie badań, które będziemy mogli zaprezentować nie tylko w kraju, ale i za granicą, a to z kolei przyczyni się do uzyskania przez naszą uczelnię możliwie najlepszej kategorii podczas ewaluacji – powiedziała rektor Zacharuk.

Jak zwykle podczas dorocznego święta, promowano nowych doktorów i uhonorowano osoby zasłużone dla uniwersytetu. Tegoroczny doktorat honoris causa przyznano prof. Janowi Jankowskiemu z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zootechnikowi wyspecjalizowanemu w sprawach hodowli drobiu, od lat współpracującemu z siedlecką uczelnią.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze


AB
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

5 sytuacji, w których warto udać się do ginekologa
2019-07-16 11:21:15 Kategoria:

Wizytę kontrolną u ginekologa należy umawiać przynajmniej raz do roku. Między kolejnymi spotkaniami z lekarzem może jednak okazać się, że ze zdrowiem intymnym kobiety...

więcej »
foto

Gdy zarabiasz w euro a płacisz w PLN
2019-07-15 09:58:57 Kategoria:

Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej otrzymywanie wynagrodzenia w euro stało się dość powszechne, zwłaszcza wśród przedsiębiorców oraz osób podejmujących...

więcej »
foto

Bajkowa Wyspa - przedszkole i żłobek w Pruszynie-Pieńkach
2019-07-01 07:26:27 Kategoria:

W Pruszynie-Pieńkach powstaje Bajkowa Wyspa - najwspanialsze przedszkole i żłobek. Bajkowa wyspa to niepowtarzalne miejsce na żłobkowo przedszkolnej mapie Siedlec i...

więcej »

Siedlce

w lewoLipiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.07 18:00

Wystawa grafiki i rysunku Bożeny Skoczeń-Ceranki w Galerii Teatralnej CKiS

więcej »
4 5 6

POWIAT SIEDLECKI, 06.07

II Dzień Muchawki

więcej »
7

POWIAT SIEDLECKI, 07.07

Koncert muzyki klasycznej w dąbrowskim dworze

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.07

Festyn Rodzinny w Kotuniu

więcej »
8 9 10 11 12

MIASTO SIEDLCE, 12.07

GUITAR WORKSHOP na scenie LETNIEGO FESTIWALU POD MURALEM!

więcej »
13 14

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

Wiśniew: VII Bieg Uliczny Z WISIENKĄ W TLE

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

XII Festiwal Kuchni Regionalnej - Z Wiśniowym smakiem

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

XII Festiwal Kuchni Regionalnej - Z Wiśniowym smakiem

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

Bieg uliczny z wisienką w tle

więcej »
15 16

MIASTO SIEDLCE, 16.07

KINO PRZYJAZNE SENSORYCZNIE

więcej »
17

POWIAT SIEDLECKI, 17.07

Świadczenie 500+ na pierwsze dziecko – busy informacyjne na Mazowszu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.07

Sparing z Hapoelem i spotkanie z kibicami

więcej »
18 19 20

POWIAT SIEDLECKI, 20.07

Dni Gminy Wodynie /zapowiedź/

więcej »
21

POWIAT SIEDLECKI, 21.07

Wystawa papug i ptaków egzotycznych w Ujrzanowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 21.07

Dni Gminy Wodynie /zapowiedź/

więcej »
22 23 24 25 26 27 28

MIASTO SIEDLCE, 28.07

VI Piknik Historyczny w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.07

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 28.07

Jubileuszowy XX Festyn „Słoneczne Lato” w Mordach

więcej »
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje