R E K L A M A



MIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wydział Nauk Ścisłych UPH czeka na wagarowiczów
2019-03-07 15:51:39 Artykuł czytany 112 razy


W czwartek 21 marca Wydział Nauk Ścisłych Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach, organizuje „Pierwszy Dzień Wiosny – Dzień Wagarowicza”.


W tym roku UPH obchodzi jubileusz 50-lecia Uczelni i 50-lecia Wydziału Nauk Ścisłych, dlatego jubilaci przygotowali w tym roku specjalne spotkanie z naukami ścisłymi, w którym proponują: konkursy z nagrodami, interdyscyplinarne wykłady z zakresu nauk ścisłych, spotkanie ze studentami Wydziału oraz czynny udział w warsztatach i pokazach doświadczeń w pracowniach instytutów: Chemii, Matematyki i Fizyki oraz Informatyki. Wszyscy odwiedzający otrzymają pamiątkowe „certyfikaty wagarowicza” oraz wezmą udział konkursach, w których będą mogli wygrać ciekawe nagrody.

Przygotowane zajęcia będą się odbywały według następującego ramowego planu (organizatorzy podkreślają, że plan może ulec zmianie):

TURA I

8:30 – 9:30 - wykład popularnonaukowy (konkurs z nagrodami):
•    sala A3, sala A27, do wyboru:
1.    Ciekawostki w naukach ścisłych (Chemia, Informatyka, Matematyka i Fizyka). - prowadzący dr M. Szaban;
2.    Ciekawostki chemiczne. - prowadzący dr P. Piszcz;
3.    Ciekawostki informatyczne. - prowadzący dr W. Bartyna;
4.    Ciekawostki w matematyczne i fizyczne. - prowadzący dr M. Jastrzębska;
9:30 – 10:30 – pokazy laboratoryjne (lista pokazów z opisami, poniżej)

TURA II


10:00 – 11:00 - wykład popularnonaukowy (konkurs z nagrodami):
•    sala A3, sala A27, do wyboru:
1.    Ciekawostki w naukach ścisłych (Chemia, Informatyka, Matematyka i Fizyka). - prowadzący dr M. Szaban;
2.    Ciekawostki chemiczne. - prowadzący dr P. Piszcz;
3.    Ciekawostki informatyczne. - prowadzący dr W. Bartyna;
4.    Ciekawostki w matematyczne i fizyczne. - prowadzący dr M. Jastrzębska;
 11:00 – 12:00 – pokazy laboratoryjne (lista pokazów z opisami, poniżej)

TURA III

11:30 – 12:30 - wykład popularnonaukowy (konkurs z nagrodami):
•    sala A3, sala A27, do wyboru:
1.    Ciekawostki w naukach ścisłych (Chemia, Informatyka, Matematyka i Fizyka). - prowadzący dr M. Szaban;
2.    Ciekawostki chemiczne. - prowadzący dr P. Piszcz;
3.    Ciekawostki informatyczne. - prowadzący dr W. Bartyna;
4.    Ciekawostki w matematyczne i fizyczne. - prowadzący dr M. Jastrzębska;
12:30 – 13:30 – pokazy laboratoryjne (lista pokazów z opisami, poniżej)

Pokazy laboratoryjne:

Chemia
•    Niezwykły świat ciekłych kryształów. Czym są ciekłe kryształy, jakie jest ich współczesne zastosowanie.
•    Chemia barw oraz Chemia od kuchni. Chemiczny kameleon, niebieska butelka, lampa dżina, trąba słonia i inne podstawowe reakcje redoks jakie warto znać. Jak w domu zrobić własną ciecz nieniutonowską, „Turbo żelek” oraz azotowe lody - czyli w jaki sposób chemik szybko gotuje lody.

Informatyka
•    Drukowanie w trój-wymiarze. Zrealizuj swoje wizje szybko i precyzyjnie bez potrzeby szukania i dostosowywania się do istniejących produktów. Warsztaty o projektowaniu, modelowaniu  i drukowaniu przedmiotów na drukarce 3D.
•    Inteligentne urządzenia. Czyli jak oszczędzić czas potrzebny na realizację codziennych obowiązków. Warsztaty o konstruowaniu, oprogramowaniu i zastosowaniach układów wbudowanych.
Matematyka i Fizyka:
•    Paryż z WNŚ? Wyobraź sobie, że możesz mieć część Francji w swoim pokoju. Jak to zrobić? Nie, wcale nie musisz lecieć, czy jechać do Francji! Wystarczy kilka chwil, aby Francja powstała z codziennych przedmiotów. Kartka papieru, nożyczki, taśma, słomki i trochę konstrukcji geometrycznych – tyle wystarczy, by stać się kolejnym Gustavem Eiffelem. Każdy może być architektem! Jedyne, o czym trzeba pamiętać to to, aby pracować w zespole. Jedna osoba nie zrobi wszystkiego, trzeba odpowiedniego podziału obowiązków oraz planu, co robić po kolei. Teraz Ty możesz spróbować swoich sił w budowaniu, ale nie tylko wieży.
•    „Naukowy Bełkot” Czy wiedziałeś, że istnieje KWADRATOWA spirala lub że jest pewne twierdzenie dotyczące pizzy? Wiem, Tobie też, zapewne, spirala kojarzy się z muszlą ślimaka, niekończącymi się zawijasami ze szlaczków przedszkolnych lub z ciągiem Fibonacciego. Jednak jest jeszcze jedna INNA spirala, i to spirala stworzona przez Polaka. A co w niej takiego wyjątkowego? Tajemnica – dowiesz się tego podczas potkania z nami! Wracając do tematu pizzy… Prawdopodobnie przeżyłeś taką sytuację, w której kawałki pizzy były nierówno podzielone, a Ty i Twoi znajomi chcieliście zjeść dokładnie po tyle samo, bo przecież razem się składaliście. Spokojnie, bez zbędnej paniki! Podczas spotkania dowiesz się, co trzeba zrobić, aby KAŻDY zjadł dokładnie tyle samo, pomimo że kawałki ciasta nie będą równe.
•    Fizyka eksperymentalna – doświadczenia. Doświadczenia i pokazy z wybranych działów fizyki. Interaktywna forma zajęć wprowadzi uczniów w magiczny świat doświadczeń fizycznych wykonywanych w laboratorium fizycznym. Uczniowie będą samodzielnie wykonywać doświadczenia w zespołach (2 osobowych) pod czujnym okiem prowadzącego. Zajęcia mają na celu poznanie i weryfikacje wybranych zjawisk/praw fizycznych na drodze empirycznej. Podstawowym zadaniem warsztatów jest rozwój kreatywności i umiejętności stosowania metod naukowych, polegających na dostrzeganiu problemu, formułowaniu tez badawczych oraz ich weryfikacji poprzez doświadczenie. Zajęcia w laboratorium fizycznym pozwolą uczniom na „dotknięcie” problemów oraz kontakt z podstawowymi urządzeniami. Tematy zajęć dostosowane do poziomu uczestników warsztatów zostaną wybrane z poniższych grup.
•    Grawitacja: Fizyka, jako nauka przyrodnicza. Teoria a doświadczenie w fizyce. Wyznaczanie środka ciężkości bryły/konstrukcji. Moment siły. Równowaga. Dźwignie jedno- i dwustronna.
•    Gęstość: Struktura materii. Ciała stałe, ciecze, gazy, plazma Obliczenia: masy a ciężaru ciał. Właściwości ciał: kształt, objętość, cechy. Wyznaczenie objętości ciał. Gęstość ciała. Jednostki gęstości. Wyznaczenie gęstości ciał.
•    Fale: Ruch harmoniczny, własności, częstotliwość, okres drgań. Wahadło matematyczne i sprężynowe. Izochronizm. Wyznaczenie przyspieszenia ziemskiego w Siedlcach.

Organizatorzy proszą o zgłoszenia telefoniczne lub mailowe wraz z informacją dotyczącą szkoły (nazwa i klasa), ilości osób, wybranej tury spotkania, wyboru wykładu i laboratoriów (wg możliwości) oraz osoby i telefonu kontaktowego. Zgłoszenia będą przyjmowane w Dziekanacie WNŚ do dnia 18.03.2019.

Nr tel.: 25 643 11 66

e-mail: wns@uph.edu.pl

MJA [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje