R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wolontariat informatyczny w „Ekonomiku”
2015-10-14 13:03:35 Artykuł czytany 1286 razy


Bez dużych pieniędzy, skomplikowanej biurokracji i technicznego żargonu. Siedlecki „Ekonomik” uczy emerytów podstaw obsługi komputera i korzystania z Internetu. Tego rodzaju kursy same w sobie nie są niczym wyjątkowym. Tutaj jednak instruktorami nie są informatycy, ale pracujący na zasadzie wolontariatu uczniowie szkoły.


To nie jest pomysł biurokratów z Warszawy czy Brukseli. Nie wiążą się z tym żadne dodatkowe fundusze i związana z nimi fura papierzysk. To ciąg dalszy działań, które siedlecki ZSP nr 2 im. Mikołaja Kopernika prowadzi od dawna na rzecz lokalnego środowiska. – Co roku zapraszamy mieszkańców Siedlec na wypełnianie PIT-ów, pomagamy też mieszkańcom „Domu nad Stawami” (siedlecki DPS – przyp. red.), prowadzimy akcje charytatywne. Dyrektor Jolanta Duk wpadła na pomysł, że trzeba teraz coś zrobić dla środowiska seniorów – mówi koordynator kursu, Elżbieta Replińska.

Pierwszy kurs odbył się przed wakacjami, a zainteresowanie przeszło oczekiwania organizatorów. Teraz kończy się właśnie drugi, a trzeci planowany jest na wiosnę. Co szczególnie interesujące, pierwsze skrzypce na kursie grają nie nauczyciele informatyki, ale uczniowie. – Uczymy podstaw obsługi komputera, pracy z edytorem tekstu oraz komunikacji elektronicznej: używania e-maila, Skype’a, wyszukiwania przydatnych informacji w internecie. Wielu naszych uczniów udziela się społecznie, nie mieliśmy więc problemu, by skompletować potrzebną liczbę osób – dodaje Elżbieta Replińska.

Dlaczego młodzież poświęca swój wolny czas na takie przedsięwzięcie? – Bardzo ważne jest pomaganie starszym ludziom oswoić się z XXI wiekiem. Technika idzie szybko do przodu i chcemy, żeby ci ludzie nie czuli się w naszym świecie nieswojo. Sami uczymy się przy tym rozmawiać z innymi ludźmi, pomagać im. To przyda się w przyszłości, jeśli będziemy pracować np. w urzędach czy w innych miejscach, gdzie trzeba obsługiwać interesantów – mówi Radiu Podlasie Karolina Kazimierczak, jedna z zaangażowanych w projekt uczennic.

A jak to wygląda z punktu widzenia uczestników? – Dowiedziałam się o tym kursie „pocztą pantoflową” i jestem z niego bardzo zadowolona. Dzieci i wnuki nie mają czasu, żeby rodzicom i dziadkom pomóc, a tu w trzy dni można się podstaw nauczyć. Chcę trochę popisać na emeryturze, zależało mi więc na programie do obróbki tekstu. Z uczniami i nauczycielami tej szkoły pracuje się bardzo dobrze, widać, że są tu ludzie z powołania, a nie tylko z wykształcenia – chwali Elżbieta Rogozińska.

Zaangażowanie uczniów do pracy ze starszymi ludźmi pozwala tym ostatnim łatwiej przełamać lęk przed komputerem. Nie ma skrępowania, jakie często występuje, gdy zajęcia prowadzi zawodowy informatyk. Z kolei indywidualny opiekun dla każdego uczestnika oznacza dopasowanie tempa przekazywania wiedzy. Nie trzeba się obawiać, że ktoś nie nadąży, tak jak ma to miejsce w sytuacji prowadzenia zajęć dla kilkudziesięciu osób przez jednego człowieka.
AB/Siedlce  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

5 sytuacji, w których warto udać się do ginekologa
2019-07-16 11:21:15 Kategoria:

Wizytę kontrolną u ginekologa należy umawiać przynajmniej raz do roku. Między kolejnymi spotkaniami z lekarzem może jednak okazać się, że ze zdrowiem intymnym kobiety...

więcej »
foto

Gdy zarabiasz w euro a płacisz w PLN
2019-07-15 09:58:57 Kategoria:

Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej otrzymywanie wynagrodzenia w euro stało się dość powszechne, zwłaszcza wśród przedsiębiorców oraz osób podejmujących...

więcej »
foto

Biuro i ergonomia
2019-07-10 09:15:31 Kategoria:

Komfortowe warunki pracy nadal nie są standardem każdej firmy, niemniej sytuacja ta ulega systematycznej poprawie. Coraz więcej pracodawców stosuje się do zasad ergonomii,...

więcej »

Siedlce

w lewoLipiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.07 18:00

Wystawa grafiki i rysunku Bożeny Skoczeń-Ceranki w Galerii Teatralnej CKiS

więcej »
4 5 6

POWIAT SIEDLECKI, 06.07

II Dzień Muchawki

więcej »
7

POWIAT SIEDLECKI, 07.07

Koncert muzyki klasycznej w dąbrowskim dworze

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.07

Festyn Rodzinny w Kotuniu

więcej »
8 9 10 11 12

MIASTO SIEDLCE, 12.07

GUITAR WORKSHOP na scenie LETNIEGO FESTIWALU POD MURALEM!

więcej »
13 14

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

XII Festiwal Kuchni Regionalnej - Z Wiśniowym smakiem

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

Bieg uliczny z wisienką w tle

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

Wiśniew: VII Bieg Uliczny Z WISIENKĄ W TLE

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

XII Festiwal Kuchni Regionalnej - Z Wiśniowym smakiem

więcej »
15 16

MIASTO SIEDLCE, 16.07

KINO PRZYJAZNE SENSORYCZNIE

więcej »
17

POWIAT SIEDLECKI, 17.07

Świadczenie 500+ na pierwsze dziecko – busy informacyjne na Mazowszu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.07

Sparing z Hapoelem i spotkanie z kibicami

więcej »
18 19 20

POWIAT SIEDLECKI, 20.07

Dni Gminy Wodynie /zapowiedź/

więcej »
21

POWIAT SIEDLECKI, 21.07

Wystawa papug i ptaków egzotycznych w Ujrzanowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 21.07

Dni Gminy Wodynie /zapowiedź/

więcej »
22 23 24 25 26 27 28

MIASTO SIEDLCE, 28.07

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 28.07

Jubileuszowy XX Festyn „Słoneczne Lato” w Mordach

więcej »
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje