R E K L A M A



MIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

W Siedlcach trwa Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy
2018-10-18 13:41:07 Artykuł czytany 1117 razy


W Siedlcach trwa Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy. Uczestniczą w nim przedstawiciele najważniejszych instytucji państwowych oraz największych firm, związanych głównie (choć nie wyłącznie) z sektorem energetycznym.


W odczytanym na początku liście premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na dobre wskaźniki gospodarcze, ale i konieczność dalszego rozwoju: społecznie wrażliwego i terytorialnie zrównoważonego. Odczytujący to przesłanie minister energii Krzysztof Tchórzewski dodał od siebie, że miejsce Szczytu ma podkreślić gospodarczy potencjał wschodniej części Polski. Wspomniał o konieczności godzenia ochrony środowiska z potrzebami energetycznymi i dodał, że w ciągu kilkunastu lat Polska będzie potrzebowała aż o jedną czwartą więcej energii. Wymaga to długofalowego planowania i dużych inwestycji.

Senator Waldemar Kraska odczytał list od marszałka Stanisława Karczewskiego, w którym eksponowano kwestie etyki w biznesie. Brak zaufania paraliżuje bowiem działalność gospodarczą.

W inauguracyjnej sesji mówiono o najważniejszych zagadnieniach związanych z rozwojem polskiego gospodarki w nadchodzących latach. Prof. Grażyna Ancyparowicz z Rady Polityki Pieniężnej uznała stan finansów państwa za dobry, a założenia budżetowe na rok 2019 – nawet za przesadnie ostrożne. Wbrew obawom wielu ekonomistów, przewiduje na przyszły rok co najmniej utrzymanie obecnego tempa wzrostu gospodarczego.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski
mówiąc o zasygnalizowanych wcześniej inwestycjach w energetyce wskazał jako źródło ich finansowania oszczędności poczynione na zmniejszeniu dywidend, wypłacanych przez firmy energetyczne. Może to irytować drobnych inwestorów giełdowych, ale daje środki na rozbudowę mocy wytwórczych, liczone już w dziesiątkach miliardów złotych. Wspomniał też o koniecznej rozbudowie sieci przesyłowych, na co są pieniądze, ale brak rąk do pracy, a dodatkowym hamulcem są częste protesty społeczne.

Kwestię infrastruktury przesyłowej poruszył też Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Podkreślił, że modernizacja i rozbudowa sieci energetycznej i gazowej na terenie kraju pochłania kwoty większe od kosztów nagłośnionego gazociągu Baltic Pipe. Zwrócił również uwagę na związki Polski z otoczeniem, gdzie ważne są zarówno fizyczne połączenia energetyczne, jak i sojusze zabezpieczające dostawy paliw.

Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwiga Emilewicz mówiła o nakładach na badania i rozwój. Nie mogą one być ponoszone wyłącznie przez państwo. Tutaj widać poprawę, bo coraz więcej prywatnych firm zwiększa wydatki na własną myśl techniczną. Bodźce prawno-podatkowe zaczynają działać i już ponad 1000 firm rozliczyło ostatnio wydatki związane z B+R. Największe innowacje wypracowuje się w ochronie zdrowia i sektorze energetycznym. Rząd będzie dążył do tego, by i inwestycje zagraniczne obejmowały prace badawczo-rozwojowe, a nie tylko samą produkcję i usługi. Minister Emilewicz wyraziła też przekonanie, że Polska nie jest jeszcze na szczycie swojej „górki rozwojowej” i ma potencjał do dalszego wzrostu.

O bezpieczeństwie cyfrowym mówili wiceminister cyfryzacji, Karol Okoński oraz prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Edyta Bielak-Jomaa. Zwrócili oni uwagę na jego znaczenie gospodarcze. Jeśli bowiem obywatele mają zaufanie do elektronicznej administracji i usług, gospodarka „kręci się” szybciej. W najbliższych latach istnieje wielki potencjał dla tzw. smart cities, czyli algorytmów usprawniających działanie miast i usług komunalnych.

Wiceminister obrony narodowej, Tomasz Zdzikot stwierdził, że bezpieczeństwo cybernetyczne to jeden z podstawowych składników bezpieczeństwa narodowego. Tutaj nie ma czasu pokoju: liczbę ataków na systemy administracji publicznej i na duże firmy idzie w tysiące rocznie. W ich odpieraniu MON współpracuje z ABW, ministerstwem cyfryzacji i prywatnymi operatorami infrastruktury teleinformatycznej.

O demografii mówił Mariusz Jedynak, członek zarządu ZUS. Tutaj optymizm z dnia dzisiejszego mieszał się z niepokojem o jutro. W tym roku ZUS mógł zrezygnować z 8,5 mld dotacji z budżetu państwa, bo gospodarka kręci się raźno i firmy po prostu płacą dużo składek, a uszczelnienie podatków wpływa dodatnio na dyscyplinę płatniczą w ogóle. Natomiast wskaźniki demograficzne nadal są złe i czekają nas duże problemy w związku ze starzeniem społeczeństwa i zmniejszeniem liczby Polaków.

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek opisał trzy mega-trendy, jeśli chodzi o styk środowiska i gospodarki. Pierwszy to polityka klimatyczna, czyli dążenie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, oddziałujące nie tylko na energetykę. Drugi to tzw. gospodarka obiegu zamkniętego, czyli oszczędzanie zasobów i maksymalny odzysk surowców. Trzeci – to zaprzęgnięcie sztucznej inteligencji do analizy danych środowiskowych i wypracowywania chroniących to środowisko działań. Minister wspomniał też o kompleksowym programie ochrony powietrza, na który są duże pieniądze, ale jego powodzenie wymaga też zaangażowania samorządów.



Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


AB/DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • siedlczanin i nie Prusak
    2018-10-18 20:19:04

    arrow

    Wszystkie drogo dziś prowadzą do Siedlec! Brawo Siedlce! Brawo Minister Energii Krzysztof Tchórzewski!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje