R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Tunel i obwodnica na finiszu
2018-06-21 17:03:09 Artykuł czytany 5640 razy


Za tydzień Siedlce oddadzą do użytku tunel pod stacją kolejową i III etap obwodnicy śródmieścia. Wielkie otwarcie nastąpi w piątek 29 czerwca, a dziś, 21 czerwca lokalne media mogły się zapoznać ze stanem robót.


Na ulicy Kilińskiego i na Placu Zdanowskiego jest już asfalt i chodniki. W miejscu, gdzie kiedyś był postój taksówek, pojawił się parking na 40 miejsc. Trwa sadzenie roślin na zieleńcach, w najbliższych dniach zostaną jeszcze wymalowane pasy, zamontowane znaki oraz ekrany przeciwhałasowe na wjeździe tunelu. Przygotowano też miejsce pod usunięty na czas inwestycji pomnik kolejarzy, który pojawi się tam 23 września. Trzeba się  będzie przyzwyczaić do nowej organizacji ruchu. Teraz pierwszeństwo będzie dla jadących prosto na linii „ulica Kolejowa-Plac Zdanowskiego”, a nie dla skręcających na Plac z ulicy Kilińskiego. W przyszłości ulica Kolejowa ma być bowiem zmodernizowana i przejmie część ruchu z ulicy Trzeciego Maja.

W tunelu trwa montowanie okładzin na ścianach i podłączanie instalacji elektrycznej od oświetlenia i wind na perony. Przepompownia instalacji odwodnieniowej miała już okazję sprawdzić się podczas deszczu i działa ponoć dobrze. Większa ilość wody może się pojawić w tunelu tylko przy ekstremalnych opadach i tylko przez chwilę. Skrajnia pozwoli na swobodny przejazd pojazdów osobowych i dostawczych, karetek pogotowia i autobusów komunikacji miejskiej. Nie zmieszczą się tylko duże ciężarówki i autobusy.

Rondo przy wylocie tunelu na ulicy Składowej, vis-a-vis bramy koszar, wykonano jako „wtopione”, z wysepką wystającą niewiele ponad jezdnię. Dzięki temu spełni ono rolę regulatora pierwszeństwa i ogranicznika prędkości, a jednocześnie nie utrudni zanadto życia kierowcom dużych, mało zwrotnych ciężarówek.

Na ulicy Składowej leży już świeży asfalt i stoją przezroczyste ekrany dźwiękochłonne, oddzielające jezdnię od koszar i bloków mieszkalnych. Jej skrzyżowanie z wybudowaną niedawno ulicą Pileckiego ma sygnalizację świetlną. W razie jej awarii znaki będą dawać pierwszeństwo jadącym właśnie ulicą Pileckiego, a ulica Zbrojna będzie podporządkowana. Widoczne w tym miejscu wielkie hałdy gruzu będą stopniowo wywożone (gruz przyda się przy innych miejskich robotach drogowych), a miejsce po nich będzie wkrótce sprzedane pod budowę zaplecza usługowo-handlowego centrum przesiadkowego. Miasto ma już wycenę, a przetarg ogłosi najprawdopodobniej we wrześniu. Liczy na dobrą cenę, bo komercyjny potencjał tej lokalizacji jest duży.

Samo centrum przesiadkowe to osobna inwestycja, ale ściśle związana z nowym układem drogowym. Wzniesiono tam już niewielki budynek zaplecza nowego dworca autobusowego, który ma pomieścić kasy, toalety i biura. Stoją słupy pod wiatę nad stanowiskami dla autobusów (ma ich być 18) i widać zarys kilku takich stanowisk na częściowo utwardzonym gruncie. Bardziej zaawansowana jest konstrukcja dwupoziomowego parkingu na 300 samochodów, która ma już podpory, stopniowo wypełnianą płytę „piętra” i rampy wjazdowe. Parking ten będzie darmowy i wyposażony w sygnalizację wolnych miejsc. W sąsiedztwie przewidziano też duży stojak dla rowerów i miejsce dla taksówek.

Wracając na ulicę Pileckiego – to jest ona praktycznie gotowa: ma nawierzchnię, oznakowanie, ekrany przeciwhałasowe, oświetlenie i stopniowo zarastające zieleńce. Tuż za wiaduktem nad ulicą Partyzantów przy drodze pozostawiono ceglany budynek, który miasto chce wydzierżawić pod zajazd dla ciężarówek. W jego sąsiedztwie, między ulicą Pileckiego i torami kolejowymi, jest miejsce na kilkanaście dużych pojazdów.

Trzeba zwrócić uwagę na organizację ruchu w miejscu, gdzie III etap obwodnicy śródmieścia łączy się z II. Będzie ona podobna do obecnej, tzn. pierwszeństwo będą mieli kierowcy zjeżdżający od strony Prądzyńskiego i Kruszcowej. Stromy zjazd ma zimą najwyższy priorytet odśnieżania i solenia, ale miasto woli uniknąć sytuacji, kiedy ktoś się zsunie po śliskim asfalcie pod rozpędzone samochody jadące dołem. Dlatego kierowcy jadący ulicami Kaczorowskiego i Pileckiego będą musieli ustąpić im pierwszeństwa – przynajmniej na razie, bo w przyszłości może się w tym miejscu pojawić niewielkie rondo.

Biegnąca równolegle do Pileckiego ulica Łukasińskiego zgodnie z planem została  zaślepiona. Z jej dawnego wylotu w ulicę Partyzantów usunięto nawierzchnię i choć teraz jeżdżą tam jeszcze maszyny z budowy, docelowo ten kawałek gruntu zostanie wystawiony na sprzedaż.

Warto też przypomnieć, że po przebudowie okolicznego układu komunikacyjnego fragment ulicy Orlicz-Dreszera w sąsiedztwie szkoły przekształcono już na stałe z jednokierunkowego w dwukierunkowy.

Wydział dróg siedleckiego magistratu spodziewa się ukończenia pozostałej „kosmetyki” w ciągu nadchodzącego tygodnia. Instalacje podziemne zostały już zgłoszone do odbioru zarządcom odpowiednich sieci. Lada dzień dopuszczenia nowej drogi do ruchu ma też dokonać nadzór budowlany. Oficjalne otwarcie zaplanowane na godzinę 10.15 w piątek 29 czerwca nie będzie więc symboliczne ale faktyczne – samochody zostaną wpuszczone zaraz po zakończeniu uroczystości.

Zadanie o nazwie „Rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej w ciągu ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego w Siedlcach” to jedna z największych i najdroższych inwestycji miasta w ostatnich latach. Wartość tego projektu to ponad 65,5 mln zł, z czego blisko 39 mln stanowi dofinansowanie unijne. Zabiegi o te pieniądze trwały kilka lat, natomiast samą budowę zrealizowano w ciągu jednego roku.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


AB/DJ

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • pogrzeby
  2018-06-24 19:41:24

  arrow

  Czy pamiętacie tragedie ludzi zalanych i tonących w tunelu??!!

 • Kierowca
  2018-06-22 21:56:52

  arrow

  Wiecie w jakim celu ten garb? Żeby woda nie spływała do tunelu, a raczej żeby spływała tylko z pewnego odcinka a nie połowy Składowej.

  Taką mam koncepcję...

 • trololo
  2018-06-22 12:44:33

  arrow

  centrum miasta a oni zajazd dla tirów chcą robić - brawo, inteligencja wiejska :D

 • Daro
  2018-06-22 11:32:33

  arrow

  Szybko zrobione i będą szybko naprawy

 • ZNAWCA
  2018-06-22 09:33:27

  arrow

  A w wawce takie to ładne a T utuaj takie sobie xd

 • zastanawiam się
  2018-06-22 06:36:54

  arrow

  kto projektował wyjazd z tunelu w kierunku Składowej.
  Przecież tam jest normalnie garb.
  Zimą może być ciekawie

 • siedlcePre
  2018-06-21 20:23:58

  arrow

  Wykończenie słabe. Okopy były lepiej wykonczone
  A co z sufitem ? Brak słów. Porażka. Słaba wizytówka miasta.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

5 sytuacji, w których warto udać się do ginekologa
2019-07-16 11:21:15 Kategoria:

Wizytę kontrolną u ginekologa należy umawiać przynajmniej raz do roku. Między kolejnymi spotkaniami z lekarzem może jednak okazać się, że ze zdrowiem intymnym kobiety...

więcej »
foto

Gdy zarabiasz w euro a płacisz w PLN
2019-07-15 09:58:57 Kategoria:

Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej otrzymywanie wynagrodzenia w euro stało się dość powszechne, zwłaszcza wśród przedsiębiorców oraz osób podejmujących...

więcej »
foto

Bajkowa Wyspa - przedszkole i żłobek w Pruszynie-Pieńkach
2019-07-01 07:26:27 Kategoria:

W Pruszynie-Pieńkach powstaje Bajkowa Wyspa - najwspanialsze przedszkole i żłobek. Bajkowa wyspa to niepowtarzalne miejsce na żłobkowo przedszkolnej mapie Siedlec i...

więcej »

Siedlce

w lewoLipiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.07 18:00

Wystawa grafiki i rysunku Bożeny Skoczeń-Ceranki w Galerii Teatralnej CKiS

więcej »
4 5 6

POWIAT SIEDLECKI, 06.07

II Dzień Muchawki

więcej »
7

POWIAT SIEDLECKI, 07.07

Koncert muzyki klasycznej w dąbrowskim dworze

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.07

Festyn Rodzinny w Kotuniu

więcej »
8 9 10 11 12

MIASTO SIEDLCE, 12.07

GUITAR WORKSHOP na scenie LETNIEGO FESTIWALU POD MURALEM!

więcej »
13 14

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

Wiśniew: VII Bieg Uliczny Z WISIENKĄ W TLE

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

XII Festiwal Kuchni Regionalnej - Z Wiśniowym smakiem

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

XII Festiwal Kuchni Regionalnej - Z Wiśniowym smakiem

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

Bieg uliczny z wisienką w tle

więcej »
15 16

MIASTO SIEDLCE, 16.07

KINO PRZYJAZNE SENSORYCZNIE

więcej »
17

POWIAT SIEDLECKI, 17.07

Świadczenie 500+ na pierwsze dziecko – busy informacyjne na Mazowszu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.07

Sparing z Hapoelem i spotkanie z kibicami

więcej »
18 19 20

POWIAT SIEDLECKI, 20.07

Dni Gminy Wodynie /zapowiedź/

więcej »
21

POWIAT SIEDLECKI, 21.07

Wystawa papug i ptaków egzotycznych w Ujrzanowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 21.07

Dni Gminy Wodynie /zapowiedź/

więcej »
22 23 24 25 26 27 28

MIASTO SIEDLCE, 28.07

VI Piknik Historyczny w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.07

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 28.07

Jubileuszowy XX Festyn „Słoneczne Lato” w Mordach

więcej »
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje