R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„Jesteś widoczny...” w siedleckiej „Dziesiątce”
2018-03-20 13:52:31 Artykuł czytany 370 razy


Inne warunki niż na wsi i w małych miastach, trochę inne zagrożenia dla niechronionych uczestników ruchu, ale pewne sprawy związane z bezpieczeństwem na drogach są wszędzie takie same. W poniedziałek (19 marca) kampania „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny” dotarła do Szkoły Podstawowej nr 10 w Siedlcach.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutajRowerowy tor przeszkód, symulator jazdy motocyklem, zajęcia z pierwszej pomocy, film o typowych zagrożeniach z codziennego życia (nie tylko tych drogowych), no i oczywiście rozdawanie odblaskowych gadżetów. W takim zestawie zajęć bierze udział zwykle po kilka klas. W siedleckiej „Dziesiątce” były to klasy najstarsze. Są to już posiadacze karty rowerowej, ale jak mówi Paweł Zabadała z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, powtarzania i doskonalenia nigdy dość: – Podstawą jest dobry nawyk. Wyrobienie dobrych nawyków u młodych ludzi zaowocuje ich bezpiecznym poruszaniem się po drogach. Chodzi nie tylko o to, by być widocznym, ale i o stosowanie się do przepisów czy znajomość znaków drogowych.

Dotyczy to również treningu jazdy na rowerze. Ta zdawałoby się powszechna umiejętność wcale nie jest taka oczywista. I nie chodzi tu wcale o jakąś kaskaderkę, tylko o typowe przeszkody, jak zapadnięta studzienka czy wysoki krawężnik. Ułożony przez specjalistów z WORD-u tor przeszkód okazał się całkiem sporym wyzwaniem. O ile jeszcze w slalomie szło dobrze, to już na równoważni czy podczas przejazdu wąskim „korytkiem” niejeden musiał ratować się podpórką.

Do znajdującej się na pograniczu dzielnicy willowej i wielkiego blokowiska Szkoły Podstawowej nr 10 uczniowie docierają na piechotę, przyjeżdżają autobusami MPK, są podwożeni samochodami przez rodziców, ale wielu przyjeżdża też rowerami. – W cieplejszych porach roku przed naszą szkołą parkuje co najmniej kilkadziesiąt rowerów, a bywa, że jest ich nawet ponad setka – mówi dyrektor Daniel Wiszniewski. Uczniowie „Dziesiątki” mówią, że na rowerach jeżdżą chętnie, ale jeśli chodzi o poruszanie się po mieście, to często wybierają jazdę chodnikiem zamiast jezdnią. Przy panującym w Siedlcach ruchu czują się tam po prostu bezpieczniej. 

Sporym wzięciem cieszył się symulator jazdy motocyklem. Młodych wyjadaczy gier komputerowych nie oszałamiał co prawda wyświetlaną na ekranie grafiką, ale dobre odwzorowanie działających na motocyklistę sił często doprowadzało do spektakularnych (choć na szczęście tylko wirtualnych) wywrotek.

Jeśli chodzi o rozdawane w ramach kampanii odblaski, to na oświetlonych ulicach miasta nie są one obowiązkowe. Ale policjanci, nauczyciele, specjaliści WORD-u i przedstawiciele samorządu Mazowsza namawiają dzieci i młodzież, by wyrobiła sobie nawyk noszenia ich zawsze. Bo nie wszędzie w mieście jest wystarczająco widno, bo można zapomnieć błyszczącej opaski lub wisiorka przy wycieczce za miasto – a nieuważny kierowca samochodu może się napatoczyć zawsze i nie ma co ryzykować potrąceniem.

Dla starszych uczniów szkół podstawowych przekazane podczas kampanii informacje nie były oczywiście nowością.  Co roku z pomocą lokalnej policji odbywa się akcja „Bezpieczna droga do szkoły”, a program wychowania komunikacyjnego, dający kompetencje do uzyskania karty rowerowej, mieści się w ramach przedmiotu „technika” w klasie IV. Było to więc atrakcyjne odświeżenie tego, co wpaja się od samego początku nauki.

Kampania „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny” będzie odwiedzać mazowieckie szkoły do  wakacji. W naszym regionie najbliższy przystanek to Kotuń, gdzie ekipa WORD-u i urzędu marszałkowskiego pojawi się na początku kwietnia.AB/ Siedlce  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
SPONSOR GALERII
Zakład Pogrzebowy HADES - Zbuczyn
foto

XL lat SIEDLECKIEJ ZOOTECHNIKI w Uniwersytecie...
2018-07-04 10:47:28 Kategoria:

W bieżącym roku akademickim 2017-2018 obchodzimy piękny Jubileusz 40 lat działalności kierunku ZOOTECHNIKA w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Instytut...

więcej »
REKLAMA
joachimianna.pl

Siedlce

w lewoLipiec 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.07

Siedlecka Liga Biegowa

więcej »
2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.07

Bezpłatne warsztaty samoobrony

więcej »
5 6

MIASTO SIEDLCE, 06.07

Spotkanie z kibicami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.07 21:00

II edycja Letniego Festiwalu pod Muralem

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.07

Pogoń zagra z Legionovią

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.07

25. edycja HOSANNA FESTIVAL – trwają zgłoszenia do części konkursowej

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.07 15:00

Festyn Rodzinny w Kotuniu

więcej »
9 10

POWIAT SIEDLECKI, 10.07 14:00

Mam Talent w Chodowie!

więcej »
11 12 13

MIASTO SIEDLCE, 13.07

Hollywoodzkie Kino Letnie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.07

Siedlce: Herbertorium w ramach Letniego Festiwalu pod Muralem

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.07 - 19.07

NoveKino Siedlce - repertuar

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.07

„SMARTSTOP” na drogach powiatu siedleckiego

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.07

600- lecie Wiśniewa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.07

Siedlecka Liga Biegowa - druga runda już w niedzielę

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.07 15:00

VI Festiwal Biesiadny w Stoku Lackim

więcej »
16 17 18 19

MIASTO SIEDLCE, 19.07

Piłkarska Kadra Czeka - finał ogólnopolskiego turnieju w Siedlcach

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.07

Piłkarska Kadra Czeka - finał ogólnopolskiego turnieju w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.07

Hollywoodzkie Kino Letnie

więcej »
21 22
23 24 25 26 27

MIASTO SIEDLCE, 27.07

Hollywoodzkie Kino Letnie

więcej »
28 29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje