R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Jak nie utonąć w śmieciach i przez śmiecie nie zbankrutować
2020-12-02 18:19:03 Artykuł czytany 235 razy


Taniej na pewno nie będzie – można tylko starać się, żeby zbyt szybko nie zrobiło się jeszcze kosztowniej. Zagospodarowanie śmieci komunalnych robi się coraz droższe, a ich ilość się zwiększa. Trudno więc ocenić, na jak długo wystarczy podwyżka opłat, jaką zatwierdził kilka dni temu samorząd Siedlec.


Do końca października śmieciarki przywiozły do zakładu w Woli Suchożebrskiej tyle odpadów, co w całym zeszłym roku. Znaczny udział miała w tym epidemia koronawirusa. Opakowaniami zalewają nas zarówno zamawiane na wynos posiłki, jak i towary przywożone ze sklepów internetowych. Do tego doszła masa odpadów wielkogabarytowych, bo zamknięci w domach na kwarantannach lub zdalnej pracy zabraliśmy się za porządki w piwnicach i na strychach oraz za remonty mieszkań.

Tymczasem rynek surowców wtórnych, który już przed epidemią był zapchany i  niewydolny, teraz korkuje się jeszcze bardziej. Skutkiem tego firmy komunalne, które kilka lat temu zarabiały na sprzedaży papieru, plastiku i szkła całkiem przyzwoite pieniądze (stanowiące nawet kilkanaście procent ich dochodów), teraz muszą firmom recyklingowym płacić za ich odbiór. Ze spalaniem frakcji kalorycznej nie jest lepiej, bo na rynku jest tego więcej, niż są w stanie zutylizować cementownie, a nowe bądź powstające w dużych miastach spalarnie (działająca od kilku lat w Białymstoku, projektowana nowa w Warszawie) obsługują tylko najbliższą okolicę. Jakby tego było mało, ustawodawca nakłada na regionalne instalacje nowe wymagania, których spełnienie swoje kosztuje. Chodzi tu o zabezpieczenia przeciwpożarowe, monitoring, miejsca magazynowania poszczególnych frakcji itd. Dodając do tego jeszcze konieczność wymiany i remontów linii sortowniczych i śmieciarek, otrzymujemy podwyżki cen, które Zakład Utylizacji Odpadów wprowadził w czerwcu, a korzystające z jego usług samorządy przekładają właśnie na opłaty dla mieszkańców.

Czy jest z tego wyjście? Prezes ZUO, Anna Goś-Pszczółkowska nie jest w tym względzie optymistką. „Gospodarka obiegu zamkniętego” pozostanie pieśnią przyszłości, dopóki nie zostanie wprowadzona większa odpowiedzialność producentów za wytworzone dobra i ich opakowania. O systemie kaucji za plastikowe butelki mówi się od lat, ale jego wprowadzenia na większą skalę nie widać. W ocenie branży, potrzebę też większej ilości spalarni, ale są to instalacje bardzo kosztowne i obarczone ryzykiem protestów społecznych.

To, co można robić w skali lokalnej, to dalej poprawiać selektywną zbiórkę odpadów u źródła. Jest tutaj pewien postęp: świecące początkowo pustkami pojemniki na odpady kuchenne zaczynają się zapełniać. Z drugiej jednak strony nadal są na siedleckich osiedlach takie śmietniki, gdzie szklane butelki mieszają się z plastikowymi, a tektura brudzona jest resztkami żywności. Tymczasem prowadzona nieprzerwanie od lat akcja edukacyjno-informacyjna jest z powodu epidemii utrudniona. Odpadły zajęcia w szkołach, nie było też lokalnych pikników, na których ZUO miał swoje stoiska. Trzeba więc było rozbudować edukację internetową. Zakład poleca tutaj poradnik na swojej stronie www oraz aplikację na telefony komórkowe, gdzie można od razu sprawdzić jaki domowy odpadek do jakiego pojemnika należy wyrzucić.  


Więcej na ten temat – w rozmowie z prezes ZUO, którą można odsłuchać w naszym internetowym archiwum dźwięków. TUTAJ

AB [ja]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Audycje KRP w ramach dziewięciomiesięcznej nowenny...
2021-01-22 15:27:48 Kategoria: Region

23 stycznia w liturgiczne wspomnienie bł. Wincentego Lewoniuka i jego Towarzyszy rozpocznie się dziewięciomiesięczna nowenna przed centralnymi uroczystościami 25-lecia...

więcej »


foto

Telewizja cyfrowa - jak wybrać najlepszą ofertę?
2021-01-20 12:17:25 Kategoria:

Rewolucja cyfrowa, która ciągle trwa, nie ominęła także telewizji. Obecnie mamy dostęp do usług cyfrowej telewizji naziemnej, które oferuje mnóstwo rozwiązań i...

więcej »
foto

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, pisząc CV
2021-01-20 12:07:23 Kategoria:

Curriculum vitae stanowi twoją wizytówkę podczas poszukiwania pracy. Dzięki niemu możesz zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i otrzymać wymarzoną posadę. Na...

więcej »

Siedlce

w lewoStyczeń 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

MIASTO SIEDLCE, 02.01

Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.01

Kryształowa Królowa Śniegu już 3 stycznia na kanale YouTube CKiS

więcej »
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14

POWIAT BIALSKI, 14.01

Nowenna poprzedzająca wspomnienie Błogosławionych Męczenników Podlaskich

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01

Mecz KPS-u w Polsacie Sport

więcej »
15 16 17

MIASTO SIEDLCE, 17.01

Szkło – spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

więcej »
18 19 20 21 22 23 24

MIASTO SIEDLCE, 24.01

Premiera spektaklu Teatru ES pt. Kraina Śpiochów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.01

24 stycznia Dniem solidarności z Chorwacją. W kościołach zbiórka na rzecz poszkodowanych

więcej »
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje