R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Co nowego w projekcie spalarni odpadów?
2022-08-18 18:11:03 Artykuł czytany 622 razy


Siedleckie Przedsiębiorstwo Energetyczne kontynuuje projekt budowy bloku na paliwo alternatywne. Zaprezentowany publicznie w styczniu, od tamtej pory przeszedł pierwsze oceny NFOŚiGW i ma gotowy raport o oddziaływaniu na środowisko. Zdążył też mocno zdrożeć, ale PE przekonuje, że nadal się opłaca – i spółce, i całemu miastu.


Z jednej strony wielki jednorazowy wydatek, z drugiej – darmowe paliwo do ciepłowni oraz rozwiązanie problemu przepełniającego się składowiska odpadów. Tak to prezentowano jeszcze w styczniu.

Przypomnijmy podstawowe założenia tego projektu. Planowana wydajność: około 25 tysięcy ton rocznie. Paliwo: w żadnym wypadku odpady zmieszane, a jedynie ich frakcja kaloryczna, czyli coś, co zostaje po odzyskaniu surowców wtórnych. Bezpośrednie połączenie z systemem ciepłowniczym miasta, a tym samym poważna oszczędność na zakupach gazu i węgla. Jako bonus: wyhamowanie wzrostu cen śmieci, które teraz po przesegregowaniu wozi się do spalenia kilkaset kilometrów, do cementowni w Chełmie.

Od tamtej pory te założenia się nie zmieniły. Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej ceny gazu i węgla wystrzeliły w kosmos, więc darmowe, będące pod ręką i nigdy się nie kończące paliwo alternatywne zyskało tylko na znaczeniu. Zmieniły się natomiast koszty inwestycyjne. W styczniu określano je na 100-110 milionów złotych. Teraz są już o połowę większe. – Prawie 159 milionów złotych, z czego 129 milionów to koszty kwalifikowane i 29 niekwalifikowane – uściśla prezes PE, Marzena Komar. Dodaje jednak zaraz, że oferowane przez NFOŚiGW warunki finansowania są bardzo atrakcyjne: – Wsparcie jest rozłożone na 50 procent dotacji i 50 procent pożyczki. Pożyczka zacznie być spłacana po dwóch latach od uruchomienia. Ponieważ w grę wchodzą środki unijne, od początku jest założenie, że ma to być przedsięwzięcie samofinansujące się. Nie ma mowy o dopłacaniu do niego w cenach ciepła.

Siedlecka spółka zaczęła się starać o wsparcie z NFOŚiGW już pod koniec ubiegłego roku. Od tamtej pory jej wniosek przeszedł kilka etapów oceny. Wyniki są jak dotąd pozytywne, ale trudno określić, kiedy PE dostanie zaproszenie do podpisania umowy. Prezes Komar mówi, że trwa to tak długo, ponieważ dla Funduszu program związany z termicznym przekształcaniem odpadów również jest nowością i pewne procedury były wypracowywane w trakcie postępowania. Przedsiębiorstwo nie popędzało urzędników, bo w ramach przygotowań ma do załatwienia jeszcze wiele spraw. Jednym z warunków jest np. uzyskanie prawomocnej decyzji środowiskowej w ciągu roku od podpisania umowy. To wbrew pozorom krótki termin. Spółka decyzji jeszcze nie ma, ale ma już sprzyjającą jej wydaniu „podkładkę”: raport o oddziaływaniu na środowisko. Jest też w trakcie załatwiania w urzędzie marszałkowskim wpisu do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami.

Jeśli chodzi o wspomniany wpływ na środowisko, to w publicznej debacie jest to jak dotąd jeden z najpoważniejszych argumentów na „nie”. Wielu mieszkańcom spalanie śmieci kojarzy się z trującymi i śmierdzącymi wyziewami, stąd często wyrażane obawy przed umieszczaniem takiej instalacji w granicach miasta. Marzena Komar odpowiada na to, że zarówno konkluzje raportu środowiskowego, jak i doświadczenia innych miast (w Polsce i na świecie) pokazują, że nie ma się czego bać: – Technologie oczyszczania spalin są już tak wydajne, że powietrze obok nowoczesnych spalarni ma lepszą jakość, niż w ich dalszym otoczeniu. Wszystkie parametry mieszczą się w normach z dużym zapasem, są monitorowane i na bieżąco udostępniane organom nadzoru. W wielu miastach spalarnie są blisko centrów. W Krakowie koło spalarni gnieżdżą się pszczoły, a wiadomo, że są to owady wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza.

W połowie września Przedsiębiorstwo Energetyczne w porozumieniu z magistratem chce zorganizować cykl otwartych spotkań z mieszkańcami Siedlec, podczas których zaproszeni eksperci będą odpowiadać na obawy i wątpliwości, prezentować wyniki pomiarów emisji z podobnych instalacji w Polsce i przedstawiać kalkulacje korzyści ekonomicznych (czyli wspomnianych wcześniej opłat za śmiecie). Dlaczego spółka bierze się za konsultacje społeczne tak późno, po tylu miesiącach starań o pieniądze? Między innymi dlatego, że na początku nie było wiadomo, jakie ma szanse. Na całą Polskę do podziału było tylko około miliarda złotych, a zainteresowanie było bardzo duże. Teraz widać, że szanse na dofinansowanie się zwiększyły: siedlecki wniosek przeszedł pozytywnie pierwsze etapy oceny, a w dodatku w czerwcu NFOŚiGW ogłosił, że dostępna pula środków rośnie z miliarda do trzech miliardów złotych. Stąd powrót do tematu i plan przeprowadzenia publicznych debat, kiedy tylko mieszkańcy Siedlec wrócą z wakacji.


AB/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Do mieszkańca
  2022-08-21 13:44:43

  arrow

  A to dopiero namalowałeś obraz "Zielonym Gminom" i mieszkańcom miejscowości Wola Suchożebrska. Przecież zarządzający "Zielonymi Gminami" opowiadali, że byli u naszych zachodnich sąsiadów, stali przy budynku, który uznali najpierw za budynek administracyjny, który okazał się być spalarnią. Mówili, że takie są teraz technologie, iż można stać przy samej spalarni i o tym nie wiedzieć, a już na pewno tego nie poczuć. Zachwalali spalarnię pod względem ekonomicznym, pod kątem ekologii. Pod każdym innym względem. Podobno spalarnia da się polubić! Uznali, że chcieliby za dekadę lub dwie mieć coś takiego u siebie. Chcesz im to teraz zohydzić?
  Nie ładnie mieszkańcu, ole!

 • mieszkaniec
  2022-08-20 18:07:49

  arrow

  Logiczne, że samochodów dowożących śmieci (tych o wysokiej frakcji kalorycznej) do spalarni będzie więcej niż dotyczczas, czyli emisja (dodatkowa), jak można przypuszczać, wzrośnie proporcjonalnie do liczby samochodów.

  Czy odór (z dowożonych śmieci) przeszkadza pszczołom, to pytanie do specjalistów...

  Koszty inwestycji, budowy spalarni należy odróżnić od kosztów eksploatacji, czyli użytkowania.

  I tu kolejna ciekawostka, cytat z tekstu 10 argumentów przeciwko budowie spalarni..., dotyczący kosztów utrzymania (nie mylić z budową) często przywoływanego przykładu świetnie funkcjonującej (nie neguję) spalarni w Europie:

  "Spalarnia odpadów komunalnych w Wiedniu, uchodząca za najbezpieczniejszą na świecie, składuje najbardziej toksyczną część pozostałości po spalaniu w wyrobiskach solnych poza granicami kraju (tak jakby to były wysokoaktywne odpady promieniotwórcze). Wszystko to podnosi wymiernie koszty spalania, a w dodatku nie rozwiązuje problemu rosnącej "góry" pyłów."

 • Do mieszkańca
  2022-08-20 11:36:37

  arrow

  Pszczoły drogi mieszkańcu. Krakowskim pszczołom nie przeszkadza spalarnia oraz zmanipulowane informacje. Nie chcesz pamiętać między innymi, że samochody ciężarowe z różnymi frakcjami przejeżdżały przez Siedlce i przejeżdżają nadal, wyjeżdżały z Siedlec i wyjeżdżają nadal. To Ci nie śmierdziało i nie śmierdzi. Co do kosztów, to naucz się wreszcie czytać artykuły że zrozumieniem.

 • mieszkaniec
  2022-08-19 18:01:28

  arrow

  Z Siedlec do Chełma jest 160 km, a nie kilkaset.

  Jeśli chodzi o spalarnię, co ze smrodem z dowożonych śmieci?

  I co z wysokimi kosztami utrzymania spalarni?
  Cytat z innego portalu siedleckiego:
  "Według koncepcji, wysoki koszt utrzymania spalarni i spłata miałyby być pokryte z przychodów: opłata za przyjęcie śmieci, sprzedaż energii i ciepła."
  To trzeba płacić za przyjęcie śmieci, czy zostaną przyjęte bez opłat?

  Jaki procent śmieci w Siedlcach spełnia warunki przyjęcia (czyli jest to "frakcja kaloryczna"), ile to jest ton miesięcznie, rocznie? I ile będzie miasto kosztować pozbycie się pozostałych śmieci, albo przetworzenie śmieci, by uzyskać "frakcję kaloryczną"?

  Co z planami unijnymi, żeby zwiększać recykling?
  Ciekawy fr. z dyrektywy unijnej z 2018! roku:
  "Komisja i państwa członkowskie powinny zapewnić włączenie tego ograniczenia do zintegrowanej polityki zapewniającej należyte stosowanie hierarchii postępowania z odpadami, pozwalającej w większym stopniu przejść na zapobieganie powstawaniu odpadów, w tym ponowne użycie, przygotowanie do ponownego użycia i recykling oraz zapobiegającej zastępowaniu składowania odpadów ich spalaniem." UE dyrektywa 218/850 z 30 maja 2018

  Co, jeśli splarnie wejdą w system handlu emisjami?

  Co do wyśrubowanych norm, które muszą spełniać spalarnie, jeszcze jeden ciekawy cytat z innej strony:
  "Normy, które teoretycznie muszą spełniać spalarne nie obowiązują w tzw. fazach rozruchowych i w trybie awaryjnym - wówczas spaliny są wyrzucane bez jakiegokolwiek filtrowania (!). To zwykle kilkadziesiąt godzin w ciągu roku.
  Tymczasem PRZEZ ZALEDWIE KILKA GODZIN awaryjnej pracy bez filtrów, z komina spalarni może się wydobyć CAŁA DOZWOLONA ROCZNIE emisja dioksyn oraz znaczna część dozwolonych metali ciężkich" (substancji rakotwórczych).

  I na koniec: kto chętny, by zamieszkać w promieniu 1-2 km od spalarni?

 • no to brawo ,że zauwazyliście mieszkańców w końcu
  2022-08-19 13:16:07

  arrow

  to spalarnia jest juz w realizacji a wy chcecie sie spotykac z mieszkańcami ???? to nawet nie jest śmieszne

 • alosza
  2022-08-18 20:19:46

  arrow

  ja widziałem muchy i komary na wysypisku, i co z tego?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Katolickie Radio Podlasie ma 30 lat
2022-07-08 18:24:00 Kategoria:

Największa rozgłośnia w środkowej części wschodniej Polski - Katolickie Radio Podlasie z Siedlec - obchodzi 9 lipca 30 - lecie nadawania swojego programu. Sygnał...

więcej »


foto

Jak wybrać odpowiedni termometr bezdotykowy?
2022-09-30 14:44:34 Kategoria:

Zastanawiasz się, jaki termometr bezdotykowy będzie dla Ciebie najlepszy? Warto wiedzieć, jakie są obecnie dostępne na rynku rodzaje termometrów. Istotne są także ich...

więcej »
foto

Zaplanuj własny strój koszykarski - gdzie zamówić?
2022-09-30 14:35:06 Kategoria:

Decydując się na zamówienie strojów koszykarskich u polskiego producenta, masz możliwość wykonania własnego projektu. Dzięki temu możesz mieć pewność, że stroje...

więcej »
foto

Tabletki na włosy
2022-09-30 14:02:39 Kategoria:

Piękne, zdrowe i gęste włosy są marzeniem nie tylko większości kobiet. Również mężczyźni są świadomi roli, jaką odgrywa zadbana i dobrze utrzymana fryzura. Dlatego...

więcej »
foto

Dlaczego warto wypożyczyć samochód na wakacje?
2022-09-29 14:37:34 Kategoria:

Szykując się na urlop, warto poświęcić czas na dokładne jego zaplanowanie, biorąc tym samym pod uwagę różnorakie kwestie. Dobra organizacja i przygotowanie się na...

więcej »
foto

Audycja PGE. Odcinek 6 - Mecenat dużej firmy nad dużym...
2022-09-29 08:00:00 Kategoria:

Muzea Narodowe w Krakowie, Lublinie i Warszawie to te, które zostały objęte mecenatem przez PGE - Polską Grupę Energetyczną. Ponieważ wspomniane placówki są wspierane...

więcej »
foto

Rozmowa PGE - Spotkania ze sztuką
2022-09-29 08:00:00 Kategoria:

Konkursów plastycznych jest w naszych szkołach wiele. Organizowane są przez liczne instytucje, które chcą spopularyzować problematykę np. zdrowia, bezpieczeństwa czy...

więcej »
foto

OLEJ Z ROKITNIKA – WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE
2022-09-27 14:44:58 Kategoria:

Olej z rokitnika, pozyskany z procesu tłoczenia nasion oraz miąższu owocowego wspomnianej rośliny, jest niezwykle bogatym w prozdrowotne składniki produktem. Stosuje się...

więcej »
foto

Dobry czas w Magicznych Ogrodach
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:

Można założyć, że większość gości janowieckiego parku, którzy byli tam parokrotnie, myślą o tym miejscu z czułością i radością, że zawsze mogą tam wrócić.

więcej »

Siedlce

w lewoWrzesień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.09

Siedlce: VIII Noc Bibliotek w MBP

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.09 09:00

Wystawa uczestników zajęć w Pracowni Rysunku i Malarstwa „Piękna 7”

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.09

Siedlce: Święto Żelaznej Dywizji

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.09 10:00

Program obchodów Dni Siedlec

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.09 10:00

Wernisaż „Tyle słońca w całym mieście… siedlecka pocztówka sprzed lat”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.09 13:00 - 03.08 10:00

Turniej Piłki Siatkowej w Siedlcach

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.09

Narodowe Czytania na UPH

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.09 12:00

Narodowe Czytanie z Sonią Bohosiewicz

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.09 17:00

Polski romantyzm w Zbuczynie

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.09

Halina Frąckowiak i Piękni i Młodzi na Dożynkach Gminy Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.09

Rodzinny Piknik w siedleckiej Cafe Fryderyk

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.09

Festiwal w Mościbrodach - Z Polską Nutą

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.09 10:00

Konkurs na wieniec dożynkowy w gminie Siedlce

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.09 11:00

Ruda Wolińska: otwarcie boisk i dożynki

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.09 11:00

Dożynki Parafialne w Domanicach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.09 11:00

Gminne zawody sportowo-pożarnicze w Zbuczynie

więcej »
5 6

MIASTO SIEDLCE, 06.09 10:00

Narodowe Czytanie z Grażyną Szapołowską

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.09 09:00

„Pocałunek wojny” - wystawa plenerowa Maksa Skrzeczkowskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.09 18:00

„Dusza Ukrainy” - wystawa Maksa Skrzeczkowskiego i koncert Diany Havryliuk

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.09 17:00

50 lat ZPiT ZS „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz - Koncert Jubileuszowy

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.09 17:00

50 lat ZPiT ZS „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz - Koncert Jubileuszowy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.09 20:00

Nocne Czuwanie Młodych w Siedlcach

więcej »
10

MIASTO SIEDLCE, 10.09 08:00 - 10.09 12:30

Siedlce: w sobotę można oddać krew w Centrum Krwiodawstwa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.09 16:00

Poznajmy się na ludowo

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.09 17:00

Grzegorz Hyży i Roksana Węgiel gwiazdami Dni Siedlec

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.09

Siedlce: Organowe Siedlce 2022

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.09

Marsz dla Życia i Rodziny w Siemiatyczach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.09 18:30

XV Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem” w Siedlcach

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.09 18:30

XV Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem” w Siedlcach

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.09 12:00

Rusza kolejny rok pracy Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej

więcej »
14 15

POWIAT SIEDLECKI, 15.09

Będą uczyć jak bezpiecznie przejeżdżać przez przejazd kolejowy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.09 18:00

Wernisaż Poplenerowej Wystawy Fotografii Grupy Twórczej Fotogram „Puszcza Knyszyńska”

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.09 18:00

Hosanna Festival /16-18 września

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.09 18:00

Otwarcie wystawy „Spotkanie ze Zmartwychwstałym”

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.09

Siedlce: III Diecezjalny Zjazd Apostolatu Margaretka

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.09 09:00

Forum wychowawców w Siedlcach. TRANSMISJA W FARO.TV

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.09 10:00

Siedlce: Program obchodów 83. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.09 10:00

Hosanna Festival /16-18 września

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 17.09 15:00

Bartek Wrona i Norbi na Jesiennym Festiwalu Smaków

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.09 18:00

„Śpiewam... a Siedlce śpiewają ze mną” - koncert stypendialny Patrycji Niedziółki

więcej »
18

POWIAT SIEDLECKI, 18.09

Turniej Piłki Nożnej w Suchożebrach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.09 08:30

Siedleckie Targi Miodu /ZAPOWIEDŹ/

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.09 10:00

Hosanna Festival /16-18 września

więcej »

KRAJ, 18.09 11:00

Uroczystości odpustowe w Krakowie - Mogile

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 18.09 13:30

Obchody rocznicy bitwy pod Wolą Wodyńską

więcej »

RADZYŃ, 18.09 15:00

Spotkanie dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.09 18:00

Swing Club na Mazowszu - koncert Bartosz Smorągiewicz Ensemble

więcej »
19 20

MIASTO SIEDLCE, 20.09 18:00

Wernisaż wystawy grafik i rysunków Andrzeja Markusza „Wspomnienie”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.09 19:00

„Johnny” w ramach cyklu „Filmowe Rekolekcje”

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.09 11:00

Sprzątanie lasu z Caritas Diecezji Siedleckiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.09 18:00

Prezes PiS przyjedzie dziś do Siedlec

więcej »
22 23

MIASTO SIEDLCE, 23.09

Diecezjalny Dzień Modlitwy za Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.09 17:00

Spotkanie z osobami odpowiedzialnymi za komunikację w parafiach i wspólnotach diecezji siedleckiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.09 19:00

„Melduję Tobie Polsko...” - Teatralna opowieść o Witoldzie Pileckim

więcej »
24

POWIAT SIEDLECKI, 24.09

Nocna Pielgrzymka do Mokobód

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.09 09:30

XI Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP Powiatu Siedleckiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.09 10:00

Siedlce: Puchar Europy seniorek i seniorów w sumo

więcej »
25

MIASTO SIEDLCE, 25.09 10:00

Siedlce: Puchar Europy seniorek i seniorów w sumo

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 25.09 12:00

Ofiary niemieckiej zemsty

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.09 14:00

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.09 16:00

BAŚNIOTERAPIA z Dominiką Ostałowską

więcej »
26 27 28 29

MIASTO SIEDLCE, 29.09 09:00

Będzie można otrzymać sadzonkę w Nadleśnictwie Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 29.09 17:00

Teatr ES zaprasza na casting

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 29.09 19:00

Ruszają Wieczory Chwały

więcej »
30

MIASTO SIEDLCE, 30.09 09:00

Będzie można otrzymać sadzonkę w Nadleśnictwie Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 30.09 17:00

Spektakl „Metoda na wnuczka” już 30 września na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 30.09 18:00

Otwarcie wystawy „Wykorzystana szansa”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 30.09 18:00

Autorski monodram poetycki Wiktorii Sadowiak

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje