R E K L A M A



MIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Co dalej z siedleckim PKS-em?
2015-01-15 13:06:54 Artykuł czytany 3507 razy


Działające w siedleckim PKS-ie związki zawodowe od wtorku alarmują, że sprywatyzowanej trzy lata temu firmie grozi wkrótce likwidacja.


Związkowcy byli 13 stycznia w Warszawie rozmawiając z reprezentującą właściciela (firmę Retail Provider) kancelarią prawną. – Zakomunikowano nam, że jesteśmy w tak trudnej sytuacji, że jest brane pod uwagę ogłoszenie upadłości lub inna forma likwidacji – relacjonuje Jacek Krupa ze Związku Zawodowego Pracowników PKS. Decyzje miałyby zapaść nawet w najbliższy piątek. – Właściciel uzasadnia to tak, że nie może zrealizować tego, co zamierzał od samego początku. Chodzi o uzupełnienie zasadniczej działalności usługami i handlem, zarówno na dworcu przy Świętojańskiej, jak i w zajezdni przy ul. Partyzantów. Z tego, co nam powiedziano, nie mógł się dogadać z władzami miasta co do zezwolenia na takie usługi i nie chce już dłużej czekać – dodaje Jacek Krupa.

Zarzut pod adresem władz miasta o blokowanie poczynań przychodzącego z zewnątrz inwestora nie jest nowy. Dyskusje o przyszłości starego dworca toczą się od kilku lat. Miasto odpiera zarzuty argumentując, że już od wielu lat planuje skupić transport publiczny w tzw. centrum przesiadkowym przy stacji kolejowej. Dlatego tworząc kilka lat temu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zaplanowało na terenie obecnego dworca PKS usługi kultury. Zarząd PKS jeszcze przed prywatyzacją miał o tym wiedzieć, ale nie zgłosił żadnych uwag. Nowy właściciel kupując firmę też powinien być poinformowany, ale mimo to próbuje przeforsować zmianę planu, by móc zmodernizować stary dworzec. Chodzi o zabudowanie placu dużym obiektem usługowo-handlowym z kilkoma zadaszonymi przystankami dla autobusów.
Władze Siedlec namawiały Retail Providera do wejścia w partnerstwo publiczno-prywatne przy centrum przesiadkowym. Ten ponoć nie mówił „nie”, ale nalegał na modernizację obecnego dworca. Uzasadniał to tym, że centrum powstanie może za rok, może za dwa, a może za pięć lat, tymczasem obskurny dworzec wymaga modernizacji od razu. Miasto uznało w końcu te argumenty, wszczynając pod koniec lutego ubiegłego roku procedurę zmiany planu, by dopuścić tam postulowane usługi i handel. Zmiana taka zajmuje jednak kilkanaście miesięcy. Koncepcja nowego planu jest prawie gotowa, ale jego publiczne wyłożenie, poprawki i dopracowanie muszą  potrwać. Uchwalenia można się więc spodziewać najwcześniej w drugiej połowie bieżącego lub na początku przyszłego roku.

Bardziej skomplikowane są sprawy terenu przy ulicy Partyzantów, gdzie PKS ma swoją zajezdnię, warsztat, stację kontroli pojazdów i stację paliw. Miał tam powstać jeszcze większy obiekt usługowo-handlowy, ale nie dostał odpowiednich pozwoleń. – Firma Retail Provider starała się o obiekt wielkopowierzchniowy. Żeby uzyskać pozwolenie na budowę takiego obiektu, powinien on być ujęty w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta oraz w miejscowym planie. Przy tworzeniu planu wszyscy mieszkańcy mają prawo się wypowiedzieć i zgłosić swoje uwagi. Tak było przy budowie obecnej „Galerii Siedlce”. Inwestor uważał, że uzyska to decyzją o warunkach zabudowy i dlatego dostał odmowę – mówi naczelnik wydziału gospodarki przestrzennej i budownictwa Barbara Kowal. Odmowa ta trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które zwróciło sprawę to ponownego rozpatrzenia i lepszego uzasadnienia. – Firma Retail Provider zawiesiła to postępowanie, złożyła natomiast kolejny wniosek, o decyzję o warunkach zabudowy na mniejszy teren. Ma to służyć podziałowi tej działki – dodaje naczelnik Kowal.

Intrygująco wygląda informacja, przedstawiona wczoraj (14 stycznia) przez wiceprezydenta Jarosława Głowackiego w odpowiedzi na interpelację radnego Mariusza Dobijańskiego. Stwierdził on, że tereny Przedsiębiorstwa już zostały sprzedane: – Sprawdziłem w ewidencji gruntów i działka przy ulicy Partyzantów/Kraszewskiego oraz działka przy ulicy Świętojańskiej nie jest własnością PKS-u. Nowy właściciel chce to dzielić na mniejsze części i jest z nami w kontakcie. Te procesy następują prawidłowo.
Informacja ta wywołała zdumienie u związkowców. – Wiemy od właściciela, że tereny będą podzielone i jest robiona dopiero przymiarka do sprzedaży. Na dziś nie jest jeszcze nic sprzedane – mówi kategorycznie Ewa Pieńkowska z „Solidarności”. A Tadeusz Drosio ze Związku Zawodowego Kierowców w Polsce dodaje: – Do sprzedaży majątku potrzebna jest zgoda walnego zgromadzenia spółki. A takiego zgromadzenia ostatnio nie było.

W siedleckim magistracie od dawna szeptano, że nabywcy PKS-u chodziło tylko o pozyskanie atrakcyjnych gruntów pod handel i usługi, zaś przewozy osób z góry były spisane na straty. Prezentowana przez Retail Provider koncepcja dokładania z handlu i usług do deficytowych przewozów w kuluarowych rozmowach bywa wręcz wykpiwana. Trudno się z taką oceną zgodzić – wszak w periodykach poświęconych gospodarce nieraz pisano, że w czasach drogich paliw dystrybutorzy mieli dochody nie z benzyny i oleju napędowego, tylko ze sklepów na stacjach benzynowych, zaś sieci kin zarabiają naprawdę nie na wyświetlaniu filmów, tylko na drogim popcornie i innych przekąskach. Pomysł łączenia różnych działalności sam w sobie nie jest więc wcale głupi. Czy jednak byłby wykonalny w przypadku siedleckiego PKS? Do oceny trzeba by mieć dokładne informacje o tym, ile spółka zarabia bądź traci na przewozach oraz kalkulacje, ile mogłaby zarobić na planowanych obiektach handlowo-usługowych. Związki takich danych nie mają, ale są przekonane, że pomysł mógłby wypalić. – Inwestycja na naszym terenie spowodowałaby, że koszty stałe (podatki, opłaty, dzierżawy itd.) nie będą obciążały tylko przewozów, ale rozłożyłyby się na te inne, nowe rodzaje działalności – uważa Tadeusz Drosio.
Z drugiej strony, za opinią, że nowy właściciel nie traktował przewozów perspektywicznie, może przemawiać fakt, że po prywatyzacji siedleckiego PKS-u nie inwestował wcale w tabor. Nowe autobusy były zapowiadane po prywatyzacji, kiedy jednak zapytaliśmy związkowców, czy przez te 3 lata pojawił się choć jeden, odpowiedź była przecząca. A trudno konkurować na rynku starymi, coraz bardziej awaryjnymi i mało komfortowymi pojazdami.

Co się będzie działo dalej? Pytany o to prezydent Wojciech Kudelski stwierdził, że nie ma informacji o problemach firmy ani od jej właściciela, ani do zarządu, ani od pracowników. Nie może więc planować żadnych ewentualnych działań osłonowych. Związkowcy mówią, że sprawa jest zupełnie świeża i że będą się chcieli spotkać z władzami miasta jak najszybciej. Wątpliwe jednak, czy uda im się przyspieszyć procedury planistyczne dla terenu dworca i pchnąć w pożądanym przez siebie kierunku decyzje co do terenu zajezdni. Po pierwsze dlatego, że są to procesy regulowane przepisami, a po drugie – takie rzeczy powinien załatwiać zarząd lub właściciel spółki.

Jakie mogą być skutki ewentualnego upadku przewoźnika? Największy problem będzie miało 91 pracowników i ich rodziny. To spora grupa, której pojawienie się na lokalnym rynku pracy będzie z pewnością widoczne. Póki co zwolnień nie ma. Są odejścia na emeryturę oraz dobrowolne odejścia do innych firm. Zatrudnienie to jednak nie wszystko – trzeba pamiętać również o mieszkańcach mniejszych miejscowości w okolicznych powiatach. Zyskowne trasy szybko przejmą busy, ale na te mniej uczęszczane może nie być chętnych, co praktycznie odetnie niezmotoryzowanych mieszkańców niektórych wsi od świata.

W całej sprawie zadziwia milczenie zarządu oraz właściciela spółki. Już od wtorku dobijaliśmy się do jednych i drugich. Jedyne odpowiedzi brzmiały: „nie komentujemy” albo „proszę rozmawiać ze związkami”. Ta druga wygląda kuriozalnie, bo przecież związki nie mają informacji o stanie finansów firmy, o liczbie wykonywanych przewozów i o możliwościach rozwoju. Chcą ratować miejsca pracy, ale nie zastąpią właściciela w kontaktach z samorządem i mediami.

Będziemy informować o dalszym rozwoju tej sprawy.


AB/Siedlce  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl




- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje