R E K L A M A



MIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Anglia to mój drugi dom... Siedlczanka o życiu na Wyspach
2018-05-19 13:03:00 Artykuł czytany 1319 razy


Na ulicy spotyka obcokrajowców z całego świata, śniadanie to zawsze tosty, jajka i bekon, a do angielskiej pogody już przywykła. Pochodząca z Siedlec Pani Małgorzata od 11 lat mieszka w Northampton w Anglii. O codziennym życiu w ojczyźnie Szekspira, brytyjskim stylu bycia i tyglu kulturowym opowiedziała przedstawicielom Katolickiego Radia Podlasie w ramach cyklu "Rozmowa na weekend".


Rodzina królewska wywołuje skrajne emocje

Siedlczanka zaznaczyła w rozmowie, że rodzina królewska w Brytyjczykach budzi ambiwalentne odczucia. Wyjaśniła, że Brytyjczyków można podzielić na 2 grupy. Pierwsza z nich darzy sympatią i szacunkiem członków rodziny królewskiej, wzoruje się na nich, z uwagą śledzi ich losy. Druga grupa nie podziela tego entuzjazmu i nie szczędzi słów krytyki pod adresem przedstawicieli dynastii Windsorów. - Powodem tej negatywnej opinii na temat rodziny królewskiej jest życie jej członków na koszt podatników – stwierdziła.


Wzorcowy system opieki zdrowotnej

Jednym z tematów rozmowy był brytyjski system opieki zdrowotnej. Pani Małgorzata bez wahania przyznała, że każdy pacjent w Anglii traktowany jest z należytą starannością i szacunkiem bez względu na narodowość i charakter urazu z jakim zgłasza się do szpitala.– Jestem bardzo zadowolona z opieki medycznej w Anglii, pod każdym względem – od usługi medycznej po posiłki. Jakiś czas temu zgłosiłam się do szpitala z drobnym urazem palca. Pierwsze kroki wiązały się z uśmierzeniem bólu. Wizyty w szpitalu są bardzo krótkie. Podczas tego krótkiego pobytu czułam się jak w sanatorium. Po siedmiu dniach odbyła się konsultacja lekarska, kilku lekarzy debatowało nad tym moim palcem, jakby to było poważne schorzenie – wyjaśniła.

Niski odsetek studiujących Anglików 

Pani Małgorzata podkreśliła, że niski odsetek Anglików studiuje. – Wiem, że ok. 3% Anglików studiuje, a pozostałe osoby to cudzoziemcy z całego świata. Dodała, że na prestiżowych uczelniach takich jak Oxford i Cambridge głównie kształcą się obcokrajowcy, a Brytyjczycy stanowią mniejszość.  


Benefity jako źródło utrzymania Anglików

- Jest mi wiadomo, że bardzo wielu Anglików korzysta z pomocy socjalnej państwa, bo jest ona atrakcyjna. Ta pomoc obejmuje mieszkanie, cotygodniową wypłatę, która jest prawie równoznaczna z zarobkami średniej krajowej. To jest moim zdaniem rozpieszczanie obywateli. Anglikom nie opłaca się pracować skoro mają praktycznie takie same pieniądze siedząc w domu. Głównie pracują obcokrajowcy. Generalnie w magazynach, sklepach, bankach pracuje kilku Anglików, a pozostałe osoby to obcokrajowcy. Przykładowo stanowiska ordynatorów w szpitalach zajmują obcokrajowcy, głównie hindusi – podsumowała.


Polska żywność przysmakiem Anglików 

Siedlczanka w rozmowie podkreśliła, że sklepy z produktami polskimi cieszą się dużym zainteresowaniem Anglików. – W Anglii są restauracje są z całego świata, można zjeść danie każdej kuchni, bardzo wielu zwolenników ma kuchnia polska. Sklepy z produktami polskimi są oblegane, Anglicy bardzo lubią polską żywność, a szczególnie polską kiełbasę – dodała. 


Anglik wynajmuje mieszkanie, a obcokrajowiec kupuje dom

- Po kilku latach pobytu w Anglii kupiliśmy z mężem dom. Anglicy dziwią się Polakom i obcokrajowcom pochodzącym ze wschodniej Europy, że kupują domy, mieszkania. Brytyjczycy wynajmują, nie mają zakorzenionego prawa własności, nie odczuwają konieczności posiadania domu, być może wynika to z tego, że często emigrują – przyznała.


Prezes i pracownik w jednym szeregu

Jednym z tematów poruszonych w rozmowie były relacje między zwierzchnikiem, a podwładnymi. – W pracy wszyscy są równi, każdy ma jednakową przerwę - prezes i pracownik. Wszyscy zwracamy się do siebie po imieniu. Szef traktuje z szacunkiem pracowników, nie jest zaznaczony dystans w relacji kierownika z pracownikiem – podkreśliła.


Wielokulturowość w szkołach

Pani Małgorzata przyznała, że pochodzące z całego świata dzieci w angielskiej szkole uczą się wzajemnie kultury swoich krajów. – Dzieci uczą się wzajemnie własnych kultur, uczą się o kulturze danego kraju, o posiłkach. Te kultury się wzajemnie przenikają. Dzieci uczą się słów w innym języku. Bawiąc się, uczą się od siebie nawzajem. Moja wnuczka wraca ze szkoły i mówi kilka słów po chińsku czy rumuńsku – stwierdziła.

Zapytana o ewentualny powrót do kraju, Malgorzata odparła, ze nie rozwaza takiej decyzji. Dodała, ze jej dzieci i wnuki swoją przyszłość równieź wiążą z Wielķą Brytanią.


POSŁUCHAJ ROZMOWY




Js
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Welon
    2018-05-20 19:40:19

    arrow

    w przypadku rozwodki to byla lekka przesada. Co do rozwodu - roznie sie w zyciu uklada, a broda to rzecz gustu

  • bartek
    2018-05-20 19:30:52

    arrow

    Niektórzy Polacy tak są zachwyceni Anglią, że po kilkuletnim pobycie tam, wpisują się po angielsku do pamiątkowej księgi młodym, na polskim weselu w Polsce.

  • znaczy się
    2018-05-20 05:57:12

    arrow

    tego nieogolonego z rozwódką?

  • Krystyna
    2018-05-19 21:14:46

    arrow

    Ale ślub był piękny :)

  • Anka
    2018-05-19 17:50:53

    arrow

    Moj kuzyn pracuje w Anglii prawie 10 lat i uwaza, ze Anglicy są leniwi i zapatrzeni w siebie.

  • Byłam
    2018-05-19 16:24:20

    arrow

    Pracowałam w WB 3 lata - nie lubię tego kraju, nie lubię Anglików, cieszę się że wróciłam i poukładałam sobie życie w Polsce

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje