R E K L A M A



MIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Eliminacje konkursu Makuszyńskiego w Siedlcach
2018-05-23 09:04:29 Artykuł czytany 734 razy


W Siedlcach trwają miejskie eliminacje XXXV Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego. 22 maja w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury, swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie klas I-III z siedleckich szkół.


23 maja od godziny 9.00, komisja oceni prezentacje klas IV-VI. Najlepszych recytatorów z obu grup będzie można zobaczyć w finale konkursu, który 13 maja zgromadzi w siedleckiej sali „Podlasie” uczniów szkół podstawowych z całego regionu.

Wśród najmłodszych recytatorów z Siedlec najlepszy okazał się Tomasz Gałachowski ze Szkoły Podstawowej nr 11, drugie miejsce zajęła Natalia Sikorska z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Aleksander”, a trzecie Zofia Sarnowska ze Szkoły Podstawowej nr 10.  Wyróżniono także Ninę Duczek ze Szkoły Podstawowej nr 11, Antoninę Anusiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 4 i Natalię Głódź z Katolickiej Szkoły Podstawowej.




Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


Prezentacje oceniała komisja artystyczna w składzie: Joanna Janus, polonistka i psycholog, Krzysztof Boruta, specjalista emisji głosu oraz dziennikarka Radia Podlasie, Agnieszka Osmólska-Ilczuk. Organizatorem konkursu im. Kornela Makuszyńskiego jest obecnie Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach. Od lat opiekę nad zmaganiami recytatorów sprawuje Halina Tunkiewicz.

AOi [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Gość
    2018-05-25 00:09:51

    arrow

    Dziekuje Pani Agnieszko za odpowiedz na pytanie i za Pani przemyslenia.

    Nawiazujac do tego co Pani napisala i do komentarza nauczyciela-wychowawcy podziele sie jednym spostrzezeniem.
    My - nauczyciele, opiekunowie, wychowawcy, rodzice powinnismy, przede wszystkim, dawac naszym podopiecznym przyklad. Jaki przyklad daje swojemu uczniowi opiekun, ktory przygotowuje go do konkursu, w ktorym wystapienie ma trwac 5 minut, a trwa ponad 7? Czego uczy sie ten mlody czlowiek? I czego ucza sie inne dzieci widzac cos takiego? Niech kazdy odpowie sobie na to pytanie... Nie mozna milczec i udawac, ze wszystko jest w porzadku, skoro tak nie jest. Tu absolutnie nie jest winny mlody recytator, tu trzeba by edukowac doroslych - zasad regulaminu powinno sie przestrzegac i to dotyczy obydwu stron, zarowno tych, ktorzy go tworza, jak i tych, ktorzy biora udzial w konkursie.
    To od nas zalezy wychowanie kolejnych pokolen i to co te dzieci beda soba reprezentowaly jak dorosna, to my im dajemy przyklad...

    Co do bezposredniej rozmowy, gdyby to moje pytanie padlo po konkursie, to moi podopieczni byliby raczej bez szans w kolejnych konkursach ;)

  • nauczyciel - wychowawca
    2018-05-24 14:08:02

    arrow

    BRAWO Pani Agnieszko,
    dziękuję bardzo
    za wspaniały tekst.
    Powinni go obowiązkowo przeczytać wszyscy nauczyciele, opiekunowie i rodzice, którzy wysyłają dzieci i młodzież na konkursy recytatorskie, taneczne, muzyczne i inne...

  • Agnieszka Osmólska-Ilczuk
    2018-05-23 18:01:57

    arrow

    Szanowny Gościu!
    Bardzo dziękuję za przekazane uwagi, a wywołana do "tablicy", pozwolę sobie zatrzymać się nad kilkoma sprawami.

    To prawda, czas prezentacji jest określony w regulaminie. Przede wszystkim chodzi o racjonalne ramy trwania naszego wspólnego spotkania, a także rozsądne podejście do przygotowania młodych i często początkujących recytatorów. Wiadomo - prezentacja zbyt długa jest bardziej wymagająca, trudniejsza, można w niej popełnić więcej błędów, znużyć słuchacza. Organizatorzy liczą, że przygotowujący recytatorów uszanują te ramy czasowe. Podkreślę jednak, że nie jest to kryterium oceny merytorycznej uczestników. Nie wyobrażam sobie również sytuacji przerywania prezentacji, przy nieznacznie przekroczonym czasie, albo dyskwalifikacji uczestnika, który zaprezentował się w sposób wyróżniający z tego powodu. Rozmawiamy o dzieciach z klas I-III. Wierzę, że zgodzisz się ze mną Drogi Gościu, że takie działania byłyby mocno stresujące i krzywdzące dla dzieciaków.Ja osobiście nie wyobrażam sobie tego.To spotkanie ma być jednak przyjemnością i formą pozytywnej rywalizacji. Dlatego ciągle liczymy na rozsądek Nauczycieli i Rodziców przygotowujących dzieci i przypominamy nieustannie o tych czasowych ramach. A recytacja jest albo dobra, albo wymagająca dopracowania i nie pamiętam ani jednej sytuacji, gdzie decydowałaby o tym jej długość.

    Oceniając występ bierzemy pod uwagę wiele kryteriów związanych z doborem repertuaru, kulturą słowa,interpretacją,przepracowaniem tekstu, budowaniem samego występu, wreszcie ogólnym wyrazem artystycznym itd. Nie jest tak, że nagradzane i wyróżniane prezentacje są od początku do końca idealne. Uwagi, które przekazujemy przed ogłoszeniem werdyktu są natury ogólnej, zbierają najczęściej popełniane błędy, podpowiadają jak można lepiej, ciekawiej. Chcemy bardziej pomóc w dalszej pracy niż krytykować. Rzeczywiście wśród nagrodzonych mogą się znaleźć osoby, które mają jeszcze nad czym pracować. Na litość... - mówimy o bardzo młodych recytatorach! W naszej ocenie nagrodzone dzieci na tyle wywiązały się z zasad, którym rządzi się dobrze rozumiana sztuka recytacji, że na takie wyróżnienia zasłużyły.

    "Brak zegarka" był oczywiście żartem i delikatnym przypomnieniem, żeby o wspomniany wcześniej czas dbać w przyszłości, a nie uzasadnieniem werdyktu.

    Co do szemrania, to nawet nie bardzo chce mi o tym pisać... Dorośli ludzie rozmawiają, zwłaszcza jest to ważne w przypadku dawania przykładu Najmłodszym. To dla nich jest ten konkurs.Jeśli dziecko zgłasza, że nie rozumie werdyktu, proszę podejść, porozmawiać. Organizatorzy i członkowie komisji są z całą życzliwością do dyspozycji recytatorów i ich Opiekunów. Proszę na przyszłość zgłaszać wątpliwości bezpośrednio. Bardzo na to liczę... Jest to konkurs więc musi być werdykt, ale nade wszystko jest to dobre spotkanie z literaturą, zabawa, odkrywanie talentów i wychowywanie młodego pokolenia. Odrobina dystansu zawsze w takich sytuacjach się przydaje :)
    Pozdrawiam serdecznie i liczę, że następnym razem będę miała okazję bezpośredniej rozmowy. Tak wolę i o to proszę, bo wtedy zawsze skutecznie i jaśniej! :)

  • Gość
    2018-05-23 11:08:55

    arrow

    Dzień dobry Pani Agnieszko,

    Mam pytanie do Pani - dlaczego komisja nie brała pod uwagę tego co było w regulaminie konkursu? Było tam wyraźnie napisane (pogrubioną czcionką) "Łączny czas wykonania utworów nie może przekroczyć 5 minut". Nie ma sensu teraz po fakcie wypisywać, którzy recytatorzy, ale byli tacy, którzy recytowali ponad 6, a nawet ponad 7 minut i znaleźli się w gronie laureatów oraz wyróżnionych. To jest bardzo niesprawiedliwe, dlatego, że większość uczestników przygotowała utwory do regulaminowych 5 minut. Szanse powinny być równe dla wszystkich i regulamin jest po to, aby go przestrzegać.

    I jeszcze jedno, jeśli komisja wychodzi przed ogłoszeniem wyników i mówi o tym jak powinien wyglądać "występ" recytatora, czego nie powinno być, a później w gronie nagrodzonych są osoby, które wg tego co powiedzieli chwile wcześniej sami jurorzy, nie powinni się tam znaleźć, to brzmi co najmniej dziwnie... O tłumaczeniu od razu swojego pózniejszego werdyktu brakiem zegarka(to po co wymóg w regulaminie?), to już nawet nie ma co pisać...

    Po konkursie pozostało szemranie pomiędzy obecnymi na konkursie nauczycielami i rodzicami...

    Te uwagi to tak na przyszłość, gdyby Pani znalazła się kiedyś jeszcze w komisji lub gdyby Pani rozmawiała z organizatorem albo gdyby organizatorzy sami to przeczytali.

    Sam konkurs jest super sprawą, ale warto aby za rok było chociaż zgodnie z regulaminem, bo dla wszystkich i tak sprawiedliwie nigdy nie będzie :)

    Pozdrawiam serdecznie.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje