R E K L A M A



MIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dni Siedlec /PROGRAM/
2018-08-27 07:41:30 Artykuł czytany 8648 razy


Wiadomo już, jak będą wyglądały najbliższe Dni Siedlec. Ten wielki blok imprez kulturalnych potrwa od 1 do 14 września. Główny koncert, podczas którego wystąpią zespoły LemON i Bajm odbędą się na siedleckich Błoniach.


Prezentujemy najważniejsze imprezy Dni Siedlec:

1 września godz. 20.00 - Błonia siedleckie, ul. Jana Pawła II

Tego dnia odbędą się Koncerty „Pod napięciem” w wykonaniu zespołów LemON i Bajm. Sponsorem głównym koncertów „Pod Napięciem” jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

LemON to zespół, który udowodnił, że ambitna muzyka na wysokim poziomie może trafić na pierwsze miejsca list przebojów. Tak stało się chociażby z utworami Napraw, Scarlett, Spójrz, Nice i Jutro.

Grupa zyskała uznanie branży muzycznej, zdobywając dla swoich albumów nominacje do Fryderyków, a jednocześnie udało jej się zyskać wiernych słuchaczy, którzy obsypują ich niezliczonymi wyróżnieniami (m.in. SuperJedynka, Sopot TOPTrendy, Eska Music Award, Przebój 25-lecia Radia Zet, Yach). Albumy: LemON, Scarlett, Etiuda zimowa w błyskawicznym tempie pokryły się złotem i platyną.

Zespół LemON (od ,,lem" - w języku łemkowskim ,,tylko" i ,,ON" - ,,włącz") zadebiutował na rynku w 2012 roku, ale to wydany wiosną ubiegłego roku niekomercyjny album TU otworzył zupełnie nowy etap w historii grupy. To właśnie o tej płycie Marek Niedźwiecki napisał „Wcisnęło mnie w fotel i słucham tej muzyki od kilku godzin". TU to album bezkompromisowy w warstwie muzycznej i odważny, a wręcz ekshibicjonistyczny w warstwie tekstowej. Szerokim echem w kraju i za granicą odbił się występ zespołu z legendarnym alternatywnym gruzińskim zespołem Rustavi, po którym Kasia Nosowska zaprosiła Igora do udziału w ostatniej trasie Hey - a o jego zdolnościach wokalnych mówiła:,,To coś tak pięknego. Są głosy i głosy. To jest taki głos z kosmosu, palcem bożym namaszczony".

W skład grupy wchodzą: Igor Herbut – wokal, pianino, Piotrek ,,Rubens" Rubik – gitary, Tomasz ,,Harry" Waldowski – perkusja i instrumenty perkusyjne, Piotr Walicki – instrumenty klawiszowe, Piotr Kołacz – gitara basowa.

Drogę do kariery otworzyła zespołowi Bajm nagroda w koncercie debiutów Festiwalu w Opolu w 1978 r. Grupa zajęła tam drugie miejsce za piosenkę Piechotą do lata.

Zespół wydał 15 płyt. Każda z nich okryła się złotem bądź platyną. Teksty do wszystkich piosenek napisała Beata Kozidrak. Pierwszy album grupy zatytułowany BAJM przyniósł przeboje cieszące się wielką popularnością do dziś: Józek nie daruję Ci tej nocy, Nie ma wody na pustyni, Co mi Panie dasz.

15-ta płyta zespołu BAJM LIVE AKUSTYCZNIE ukazała się w listopadzie 2015 r. Bajm ma na koncie 3 mln sprzedanych płyt. Zdobył wszystkie najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody muzyczne przyznawane w Polsce. Koncertowali w całej Europie, USA, Kanadzie i Wietnamie. Do tej pory zespół dał ponad 6 500 koncertów. Wśród największych przebojów grupy wymienia się piosenki: Płynie w nas gorąca krew, Dwa serca, dwa smutki, Małpa i ja, Biała armia, Ta sama chwila, Szklanka wody, Modlitwa o złoty deszcz, Myśli i słowa.

Od 25 lat Bajm gra w składzie: Beata Kozidrak – vocal, Piotr Bielecki – gitara, Krzysztof Nieścior – perkusja, Adam Drath – gitara, Artur Daniewski – gitara basowa. W 2000 r. do zespołu dołączyła Maria Dobrzańska, która gra na instrumentach klawiszowych.

***

2 września (niedziela), godz. 20:00; Plac gen. Sikorskiego

XI Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem”


Kolory Ognia – widowisko pirotechniczne w wykonaniu Teatru Prawdziwego z Bielawy. W ogniu fajerwerków, potęgowane przez muzykę stają naprzeciw siebie armie prowadzone przez wielkich wodzów. W spektaklu artyści posługują się różnymi elementami ogniowymi takimi jak: pochodnie ogniowe, flagi, plucie ogniem, machanie różnymi elementami ogniowymi. Nie jest to pokaz ognia - działania wynikają ze spektaklu, do tego wkomponowano jeszcze fajerwerki. Dzięki uniwersalnemu przekazowi przedstawienie ogniowe może być prezentowane przed każdą widownią i przy każdej okazji. Spektakl ogniowy grany był w wielu miastach w kraju oraz w takich krajach jak: Anglia, Węgry, Szwajcaria, Hiszpania, Belgia, Grecja, Holandia, Włochy, Ukraina, Litwa, Dania, Niemcy, Austria. Spektakl zapewnia niezapomniane wrażenia dla widza, a przy tym jest to świetna zabawa i wypełniony czas.

Parada Steampunku – Teatr Gry i Ludzie z Katowic. Proponuje podróż w świat steampunkowej wyobraźni. Podróż do epoki wiktoriańskiej, kiedy to rewolucja przemysłowa, industrializacja, postęp techniczny i liczne wynalazki budziły ufność i nadzieję. Nauka i postęp nie były jeszcze wtedy obciążone doświadczeniem dwudziestowiecznych rzezi, doświadczeniem, które na zawsze odcisnęło piętno na naszym postrzeganiu postępu technicznego, wiążąc go z lękiem przed masową zagładą. W tym kontekście epoka pary jawi nam się jako epoka niewinności, radosnej, twórczej fascynacji możliwościami jakie dają wynalazki techniczne.

Główne elementy parady to łódź podwodna, transportowana przez parowy ciągnik, oraz trójkołowy bicykl. Pojazdom towarzyszą szczudlarze i postaci na ziemi w fantazyjnych kostiumach. Całość uzupełnia muzyka odtwarzana z urządzeń zainstalowanych w pojazdach, dźwięki klaksony, dymy i kolorowe oświetlenie. Aktorzy wchodzą w interakcje z publicznością. Wśród kreowanych postaci widzowie rozpoznają: podróżników, wynalazców, odkrywców, radiotelegrafistę i fotografa. Wydarzenie przyciąga wzrok swoją dopracowaną estetyką, a działania aktorów pełne energii i dowcipu wprowadzają w radosny nastrój.
Ja gorę – Teatr Akt z Warszawy. Żywioł ognia jest główną inspiracją widowiska Teatru Akt. Pierwotna, tajemnicza energia ognia jest kołem napędowym całego zdarzenia. Z jednej strony „rozpala” swych animatorów, z drugiej sama staje się plastyczną materią tworzącą różnorodne, przestrzenne obrazy. Ekspresyjny taniec, popisy akrobatyczne, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworzą niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz i sprawiają, że widzowie stają się świadkami swoistego rytuału. Spektakl powstawał przez kilka lat podczas podróży teatru na sycylijskie wyspy. Do dziś Teatr Akt w międzynarodowym gronie artystów, współtworzy widowiska ogniowe w ramach festiwalu Teatro del Fuoco we Włoszech.

***
5 września godz. 18:00; Plac im. gen. Sikorskiego.

„Mazowsze Niepodległej” – koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego


Sponsorem głównym koncertu jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Tym wyjątkowym koncertem Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego uczci setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, a także obchody 70. rocznicy swojego powstania. Będzie można podziwiać prawdziwy spektakl, przesycony feerią barw: wspaniałe choreografie z repertuaru zespołu (dzieła Elwiry Kamińskiej, Eugeniusza Paplińskiego oraz Witolda Zapały), przepiękne stroje z dwudziestu etnograficznych regionów Polski. W wirze kolorów pojawią się tańce narodowe – polonez, krakowiak, oberek, mazur czy kujawiak oraz tańce regionalne wraz z charakterystycznymi, oryginalnymi przyśpiewkami. W programie nie może zabraknąć pieśni ludowych, z których "Mazowsze" słynie, jak również pieśni patriotycznych, które na przestrzeni dziejów towarzyszyły Polakom i dodawały ducha w trudnych chwilach.

Cały jubileuszowy rok „Mazowsza” objął patronatem honorowym Andrzej Duda, Prezydent RP.
Przed koncertem Zespołu „Mazowsze” na scenie zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz.

***
6 września (czwartek), godz. 15:30; Plac gen. Sikorskiego

25. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny

25. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny to barwne widowisko integrujące środowiska artystyczne różnych narodowości. Podczas tegorocznej edycji tego wydarzenia do Siedlec zawitają zespoły folklorystyczne z Chorwacji (Kud Punat), Włoch (Glio Ventrisco), Północnego Cypru (Folklorystyczna Grupa Taneczna Centrum Młodzieżowego) i Słowacji (Omladina).

Zaproszone grupy cieszą się dużym uznaniem w swoich krajach, są laureatami licznych konkursów i przeglądów. Siedlczanie będą mieli możliwość podziwiać ich kunszt, tańce, stroje oraz pieśni ludowe, które ukażą różnorodność i bogactwo regionów, z których wywodzą się nasi goście. W programie nie może zabraknąć oczywiście pięknego folkloru polskiego, który zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz. Festiwal jest dobrą okazją do tego, aby poprzez rozrywkę poznać wiele kultur z rożnych zakątków Europy i nie tylko.

Koncert realizowany w ramach XVII Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych, które odbywają się w Sokołowie Podlaskim.

Kud Punat z Chorwacji; zespół założony został w 1973 r. i składa się z 80 tancerzy, wokalistów i muzyków. Działają w nim 3 sekcje: zespół tańca folklorystycznego, osoby grające na lokalnym instrumencie (tamburitza) oraz chór męski „Klapa Rašketa”. Od samego początku istnienia liderem i choreografem grupy jest Stanko Mihajlović.

Zespół posiada zróżnicowany repertuar, który reprezentuje zarówno wyspę, z której pochodzi, jak i tereny spoza Chorwacji. Artyści wykonują tradycyjne tańce lokalne wyspy Krk, folklorystyczne tańce z różnych części Chorwacji oraz tańce chorwackich mniejszości narodowych. Wszystkie występy prezentowane są w kostiumach typowych dla miejsca pochodzenia tańców.

Przez ponad 45 lat Klub Kultury i Sztuki „Punat” reprezentował Chorwację na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w Europie i poza jej granicami. Grupa odwiedziła: Austrię, Chiny, Cypr, Grecję, Niemcy, Włochy, Malezję, Portugalię, Słowenię, Szwecję, Koreę Południową, Turcję, Brazylię, Meksyk i Peru.

Grupa Folklorystyczna Glio Ventrisco z Włoch; zespół Glio Ventrisco został założony w kwietniu 1985 roku w Castelforte. Jego głównym celem było poszukiwanie i odkrywania na nowo starodawnych tradycji regionu rzeki Garigliano i południowego Pontine, miejsca pięknego, eleganckiego, ze szczególnymi ludźmi. Poprzez swoje występy zespół chce przekazywać dawne zwyczaje i obrzędy, których nowe pokolenia, zapatrzone w taniec i muzykę popularną, nie znają. Obecnie grupa liczy 50 członków.
W ostatnich latach zespół brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach we Włoszech i za granicą, m.in: Palma de Mallorca, Murcia (Hiszpania), Dania, Ioanniana (Grecja), La Valletta (Malta), Melbourne (Australia), Debrezen (Węgry), Nechetel (Szwajcaria), Saint Ditien (Francja), Nowy York (USA), Ismailia (Egipt), Hermannburg (Niemcy), Cerveny Costelec (Czechy), Clui Napoca (Rumunia), Santillo Cohaula (Meksyk), Cypr, Laborde (Argentyna), Olimpia (Brazylia) Szashalombatta.

Nazwa zespołu Glio Ventrisco pochodzi od nazwy rośliny typowej dla regionu śródziemnomorskiego, rozsianej po całym regionie, nazywanej we Włoszech „Lentisco”. Legenda głosi, że ta roślina wyrosła niegdyś w średniowiecznym miasteczku w centrum kraju, ajej wiosenne rozkwitanie tej było zapowiedzią powrotu emigrantów do ukochanej ojczyzny.

Tańce i pieśni są nieodłącznym elementem życia codziennego. Przedstawione w nich proste gesty podkreślają niezliczone trudności, z którymi musi zmagać się społeczność oddana pracy na roli, ale także szczęśliwe i wesołe momenty płynące ze wspólnie spędzanego czasu.

Folklorystyczna Grupa Taneczna Centrum Młodzieżowego z Północnego Cypru; Centrum Młodzieżowe jest charytatywną, pozarządową organizacją, która od 1986 roku na Północnym Cyprze prowadzi edukację w zakresie: tańca folklorystycznego Tureckiego Cypru, tańców stylizowanych i teatru.

W skład zespołu wchodzi sześć różnych grup wiekowych dla tańca folklorystycznego i dwie grupy dla teatru. Zespoły te kilkukrotnie uczestniczyły w festiwalach w Europie oraz Turcji. Ich głównym celem jest możliwość zwiedzania oraz poznawania nowych kultur oraz promocja własnej na całym świecie. Centrum należy do komitetu organizującego Międzynarodowy Festiwal w Nikozji oraz Dziecięcy Międzynarodowy Festiwal w Nikozji.

Zespół Folklorystyczny "Omladina" ze Słowacji; zespół powstał w grudniu 2003 roku. Działa w Koszycach w północnej Słowacji. Jest to młoda grupa, która zdobyła już duże doświadczenie w zakresie tańców folklorystycznych, uczestniczyli w wielu festiwalach i niejednokrotnie występowali przed szeroką publicznością. Wszyscy członkowie grupy mają na swoim koncie liczne występy, ponieważ dawniej należeli do innych grup tanecznych w regionie.

Zespół nieustannie się rozwija. Na początku grupa składała się z 30 osób, teraz jest ich ponad 40. Członkowie są w wieku 30-32 lata. W skład grupy wchodzą 3 sekcje: taneczna, wokalna i muzyczna. Przez tych kilka lat grupa brała udział w prawie 30 wydarzeniach folklorystycznych w Słowacji i poza jej granicami. Gościły ich między innymi: Varna, (Bułgaria 2004 - CIOFF), Budapeszt (Węgry 2004), Bodrum (Turcja 2005), Rožnov pod Radhoštěm (Czechy 2005), Haifa, Jeruzalem (Izrael 2006), Petrov (Czechy 2006), Kavala (Grecja 2006), Praga (Czechy 2007), Ingenio (Hiszpania 2008 - CIOFF), Mezokovesd (Węgry 2009), Rožnov pod Radhoštěm (Czechy 2009), Burgas (Bułgaria 2010), Batalha (Portugalia 2011), Uherské Hradišťe (Czechy 2012), Szanghaj (Chiny 2013), Yenibogazici (Północny Cypr 2015 - CIOFF), Machackhala (Rosja 2016 - CIOFF), Gwalior (Indie 2017). Omladina nagrała programy telewizyjne w 2006 roku (Kapura) i 2007 roku (Drislakoviny).

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz został założony w 1972 r. w podsiedleckiej wsi Chodów. W gronie założycielskim znaleźli się: Alicja Siwkiewicz – instruktor teatru, reżyser, animator ruchu amatorskiego, Irena Karczewska – kierowniczka Klubu Rolnika w Chodowie, Zbigniew Myrcha – muzyk, tancerz, wieloletni członek PLZPiT „Mazowsze” oraz pierwsza choreograf Irmina Maksymiuk. W premierowym – dożynkowym koncercie na scenie stanęli mieszkańcy Chodowa.

Od 1980 roku zespół przeniósł swoją działalność do Siedlec przechodząc pod patronat Centrum Kultury i Sztuki. Przez pierwsze 25 lat grupą kierowała Alicja Siwkiewicz, będąc menadżerem zespołu i reżyserem widowisk obrzędowych i patriotycznych. Zespól stale rozwijał się włączając do swojego repertuaru tańce narodowe, lubelskie, żywieckie, rzeszowskie, słowackie, ukraińskie i wzbogacając repertuar wokalny. Grupa odbywała liczne tournée artystyczne. Pięć razy występowała przed Jego Świątobliwością Janem Pawłem II w Watykanie i Castell Gandolfo. W 1998 r. – po śmierci jego założycielki zespołowi nadano imię Alicji Siwkiewicz. Kierownictwo zespołu objęła wieloletnia członkini, pedagog, choreograf – Bożena Wojciuk. Za swoją działalność została nagrodzona tytułem „Zasłużony dla kultury polskiej”, nagrodą Prezydenta Miasta Siedlce „Aleksandria” oraz nagrodą za osiągnięcia w dziedzinie kultury „Wawrzyn Siedlecki”.

„Chodowiacy” także są laureatami wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich między innymi w Łowiczu, Opocznie, Ostrowii Mazowieckiej, Warszawie, Płońsku, Krakowie, Lubaczowie, Warce. Występowali podczas kilku edycji, największej w Europie imprezy folklorystycznej jaką jest Tydzień Kultury Beskidzkiej. Koncertowali wielokrotnie na Słowacji, Ukrainie, Węgrzech, Białorusi we Włoszech, w Rosji, Francji, Serbii, Turcji, Bułgarii, Niemczech, Macedonii spotykając się z wielkim uznaniem widzów na licznych imprezach międzynarodowych.

Od 1 marca 2015 r. patronem „Chodowiaków” jest Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach.
Obecnie zespół liczy 50 osób. Występująca młodzież to uczniowie gimnazjów i liceów. Koncertom towarzyszy 6 osobowa kapela. Kadrę stanowią: kierownik zespołu, choreograf – Bożena Wojciuk, kierownik kapeli, akordeonista – Tomasz Piros, nauczyciel śpiewu – Dariusz Różański, instruktor k-o, garderobiana – Jolanta Szymczyk.



źródło: UM Siedlce

DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • RAZ
    2018-08-27 19:14:26

    arrow

    A i tak nawali się pewnie głównie tłumu z okolicznych powiatów... takie to Dni Siedlec - mieszkańcy może się dopchają, no i korków i spalin (ci z Nowych Siedlec) powdychają...

  • ad ja
    2018-08-27 15:26:53

    arrow

    PGE nie zapłaci, bo już zapłaciło za bycie mecenasem. Bajm to wydatek z dodatkami 75 tys. plus extra wymagania co do techniki. Lemon kolejne 35 tys. Do tego barierki ochrona, czystość czyli za koncert na Błoniach wychodzi jakieś 180 tys. netto. Ile odzyskają ze sprzedaży prawa do piwa i jedzenia? 50 tys. będzie wielkim sukcesem. Dodaj do tego koncert Mazowsza plus nowa scena technika ochrona etc. tu bez sprzedaży piwa zapewne. Festiwal folkloru. Dwa koncerty specjalne. Jakby tak dokładnie podliczył, Siedlce przed wyborami zabawią się za prawie pół bańki. Jak się bawić to się bawić. Okolica może tylko zazdrościć.

  • ja
    2018-08-27 14:57:46

    arrow

    Bajm jest najdroższym zespołem w Polsce, a chuk wie kto jest tego odbiorcą. Nie dla młodzieży, nie dla starszych.
    PGE (czytajcie: my wszyscy) zapłaci, ale jak już wydawać tyle, to jest tyle ciekawych zespołów przy których ludzie by szaleli pod sceną.

  • red24
    2018-08-27 09:56:48

    arrow

    cyt.: "wielki blok imprez..." aj zabawni jesteście

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje