R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zmarł ks. Janusz Stefaniuk, kapłan diecezji siedleckiej
2019-11-30 15:40:01 Artykuł czytany 27578 razy


Zmarł ks. Janusz Stefaniuk, kapłan diecezji siedleckiej. Msza św. pogrzebowa będzie sprawowana pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy w czwartek, 5 grudnia o godz. 11.00 w parafii Wołyńce.


Po niej ciało Kapłana zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Śp. ks. Janusz Stefaniuk był przez prawie 9 lat (od czerwca 2010 roku do marca 2019 roku) proboszczem parafii św. Józefa Robotnika w Wołyńcach. Wcześniej pełnił posługę m. in.: wikariusza parafii Ducha Świętego w Siedlcach. W maju 2013 roku w ramach cyklu Portret Parafii przedstawiciele Radia Podlasie gościli w parafii w Wołyńcach. Jednym z gości studia plenerowego był ówczesny proboszcz ks. Janusz Stefaniuk. POSŁUCHAJCIE 

Urodził się w 1967 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Po maturze w 1986 wstąpił do WSD Diecezji Siedleckiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1992 roku. W 1993 roku rozpoczął studia w ATK na wydziale  Historia Sztuki. Od 1999 roku był wykładowcą historii sztuki i ochrony zabytków w WSD Diecezji Siedleckiej. Od 2005 roku pełnił posługę diecezjalnego konserwatora zabytków.

Kapłan zajmował się m. in.: malarstwem, projektowaniem, opiniowaniem przy wyposażaniu nowych obiektów sakralnych. (źródło: kultura.miedzyrzec.pl) Przed laty współpracował z Katolickim Radiem Podlasie przygotowując m. in.: cykl "Sacrum w literaturze" oraz Zamyślenia Adwentowe.


 ks. KP/EŁ


Biogram

Ks. Janusz Stefaniuk (1967-2019)

Urodził się 12 listopada 1967 r. w Międzyrzecu Podlaskim w rodzinie robotniczej Jana i Marianny zd. Sidorczuk, małżonków Stefaniuk mieszkających w Międzyrzecu Podl. w parafii św. Józefa. Z tym miastem i z kościołem parafialnym było związane życie dziecięce i młodzieńcze ks. Janusza. W nim ukończył szkołę podstawową w latach 1974-1982 i następnie Liceum Ogólnokształcące im. gen. W. Sikorskiego w latach 1982-1986, otrzymując świadectwo maturalne.

Zaraz po maturze złożył podanie z prośbą o przyjęcie do Seminarium Duchownego w Siedlcach. Otrzymał bardzo pozytywne świadectwa i opinie  od swego proboszcza ks. K. Korszniewicza i prefekta ze szkoły średniej ks. Jana Jaworskiego. Książa podkreślali: „pilność na religii, gorliwość w służbie liturgicznej w parafii i ośrodku katechetycznym, a także budujący przykład dla rówieśników poprzez udział w Ruchu Oazowym i radosne dzielenie się swoimi zdolnościami plastycznymi dla dobra wspólnoty”.

Po sześciu latach studiów filozoficzno-teologicznych, otrzymał w katedrze siedleckiej 13 czerwca 1992 r. święcenia kapłańskie, z rąk bpa Jana Mazura.

Po rocznej posłudze jako wikariusz w parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie, poprosił o pozwolenie na studia specjalistyczne w zakresie historii sztuki sakralnej. Otrzymał pozwolenie i od roku akademickiego 1993/94 rozpoczął studia stacjonarne na Wydziale Kościelnych Nauk Historycznych i Społecznych, sekcja historia sztuki ATK w Warszawie. Tam w ciągu pięciu lat studiów uzyskał tytuł magistra i kontynuował studia doktorancie.

Od roku akademickiego 1999/2000 rozpoczął w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej w Nowym Opolu, wykłady z historii sztuki i konserwacji zabytków. Jednocześnie od 1.04.2000 r. został kapelanem Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Hospicjum w Siedlcach. W 2001 r. poddał się operacji wstawienia endoprotez biodrowych, co było powodem zwolnienia z wykładów w seminarium i urzędu kapelana.

Po powrocie ze szpitali i rehabilitacji został mianowany wikariuszem parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podl., gdzie posługiwał w latach 2003-2005. Następnie w 2005 r. otrzymał nominację na urząd diecezjalnego konserwatora zabytków do współpracy z Archiwum Diecezjalnym i Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Zamieszkał w budynku parafii Ducha Świętego w Siedlcach.

Następnie z dniem 7.07.2007 r. został mianowany wikariuszem parafii Ducha Świętego w Siedlcach. W 2010 r. został zwolniony z funkcji diecezjalnego konserwatora zbytków, pozostając nadal członkiem diecezjalnej Komisji Artystyczno-Architektonicznej do 2016 r.

Na samodzielną placówkę duszpasterską proboszcza parafii Wołynie został mianowany z dniem 10.06.2010 r.

Tutaj rozwinął i pokazał swoje zdolności artystyczne wprowadzając ich efekty w posługę duszpasterską i gospodarczą. Zadbał o wystrój zewnętrzny i wewnętrzny kościoła. Zaprojektował i przygotował stosowne miejsce do instalacji w kościele relikwie św. siostry Faustyny i relikwie krwi św. Jana Pawła II. W prezbiterium kościoła zostały umieszczone: figura Chrystusa Frasobliwego, kopia obrazu Matki Bożej Budziszyńskiej i figura Matki Bożej Fatimskiej oraz kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Wszystkie te przedmioty kultu miały swoją interesującą historię, o czym informował proboszcz na stronie internetowej parafii. Dzięki Jego zdolnościom organizacyjnym powstała boczna kaplica dla celów duszpasterskich, przeprowadzono remont plebanii i zainstalowano centralne ogrzewanie w kościele, a także wybudowano ołtarz polowy z zadaszeniem na cmentarzu grzebalnym. Ks. Janusz potrafił włączyć parafian i sam kierował urządzaniem, interesujących w swej treści, dekoracji Grobu Pańskiego i żłóbka bożonarodzeniowego. Parafianie doceniali jego troskę o sprawy duchowe i materialne w parafii. Chętnie gromadzili się w kościele parafialnym na modlitwę, słuchając i przeżywając głębokich przemyśleń duchowych proboszcza.

Jednak z racji na swoją chorobę, ks. Janusz został zwolniony z urzędu proboszcza Wołyńce z dniem 28.02.2019 r., otrzymał urlop zdrowotny i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Siedlcach. Zmarł nagle 30 listopada 2019 r. w swoim mieszkaniu. Przeżył 52 lata w tym 27 lat w kapłaństwie.

Requiescat in pace.
   
opr. ks. Bernard Błoński
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Gosia
  2019-12-05 12:11:35

  arrow

  Kiedyś chodziłam do kościoła tylko dla niego. Jego kazania przenikały na wskroś, wzruszały, wstrząsały. Tacy księża przywracali wiarę. Czytam, że nie był wolny od błedów, ale był tylko człowiekiem, bardzo dobrym, ciepłym, wierzącym.

 • M.
  2019-12-03 22:10:32

  arrow

  Ja nie znałam jeszcze takiego księdza który by się rak modlił. Wolynce nie są moja parafia już 6 lat ale do dziś mam w uszach jak śpiewał o Jezu w Hostii utajony....

 • Tomasz
  2019-12-03 14:01:54

  arrow

  W Starym Brusie ks Janusz też wykazał się swoim talentem podczas przebudowy pezbiterium i bocznego ołtarza....przebywał u nas w Parafii przez jakiś czas...

 • hajduczek
  2019-12-03 10:16:51

  arrow

  Wiadomość o śmierci ks.Janusza bardzo mnie zaskoczyła. Miałam przyjemność 2 razy słuchać tego kapłana. Mimo moich 63 lat nigdy nie spotkałam tak wspaniałego człowieka - kapłana.Często przywołuję go w rozmowie z innymi, mówiąc o Jego duchowości,charyzmie, wiedzy i mądrości. Widocznie Bóg tak chciał. Składam wyrazy współczucia Rodzinie zmarłego pogrążonej w smutku a zwłaszcza MAMIE, której serce przepełnione jest bólem.
  Modlę się za ks.Janusza i proszę Boga o niebo dla Niego.

 • Beata
  2019-12-02 16:21:16

  arrow

  ,,Jeśli z Nim umieramy,
  z Nim też żyć będziemy,
  z Nim śpiewać będziemy: Alleluja”

  Tak właśnie wspólnie śpiewaliśmy lata temu...
  Odpoczywaj w pokoju drogi bracie w Panu.

 • Ewa
  2019-12-02 07:03:24

  arrow

  Niech Aniolowie zaniosa Cie do raju,do lepszego życia.Pokój Twojej duszy.

 • Ewa
  2019-12-02 07:02:44

  arrow

  Niech Aniolowie zaniosa Cie do raju,do lepszego życia.Pokój Twojej duszy.

 • siedlczanka
  2019-12-01 23:26:56

  arrow

  Wielki smutek..
  Odszedł Niezwykły Kapłan..
  Wieczny odpoczynek racz dać Mu Panie..

 • A
  2019-12-01 23:12:57

  arrow

  Był świetnym spowiednikiem. Kazania również głosił bardzo dobre, oparte na własnym życiu. Niech Bóg przyjmie go do Swego Królestwa. Amen.

 • Ja
  2019-12-01 21:41:08

  arrow

  Nagle umarl ten.ksiadz czy chorowal

 • Karol
  2019-12-01 20:13:45

  arrow

  Ks. Januszu dziękujemy Bogu za dar Twojego życia i kapłaństwa. Twoja głęboka wiara, pokora i nieustanna modlitwa rozczulała Boże Serce.
  Dzięki Tobie, w Roku Wiary nasza diecezja mogła doświadczyć tego, jak Bóg na różne sposoby upomina się o grzeszną ludzkość przez Maryję na wołynieckim wzgórzu, gdzie pełniłeś posługę kapłańską jako proboszcz.
  Tylko Ty jedynym byłeś uczestnikiem i świadkiem tych wszystkich niezwykłych wydarzeń.
  To w Twoim sercu zrodziła się myśl o tym, by piękna Madonna Fatimska zagościła na stałe i w godnym miejscu w Kościele w Wołyńcach. To Ksiądz wybrał się na rekolekcje kapłańskie na południe Polski i jako jedyny dostrzegł figurę Maryi. Żaden opis, żadne słowo nie wyrazi tego, co czuł i przeżywał Ksiądz Proboszcz w Miejscu Piastowym, szczególnie w noc i poranek przed spotkaniem ze staruszkiem zakonnikiem.
  Historyczny dzień 08.12.2013 roku, w którym dokonałeś poświęcenia pierwszego nowego zakątku kultu Matki Bożej zbiegł się również z drugą Niedzielą Adwentu, jakby Bóg chciał przypomnieć wiernym o tym, że zanim Maryja porodziła Jezusa w betlejemskiej grocie, szukała dla Niego miejsca wśród ludzi. "To historyczne wydarzenie, w wymiarze duchowym, powtarza się ustawicznie. Maryja staje przed nami i prosi, aby każdy z nas przyjął Ją do siebie, do swojego życia codziennego".
  Ks. Mieczysław po powrocie z Niemiec również szukał miejsca dla Maryi wśród ludzi, którym pragnął ofiarować najcenniejszy dar - Figurę Matki Bożej, której zawdzięczał ocalenie swojego życia. Po śmierci ks. Mieczysława Figura Matki Bożej z biegiem czasu znalazła się w księgarni, zasłonięta przez książki - niezauważalna przez nikogo. Maryja musiała ponownie polegać na św. Józefie, który przez Opatrzność Bożą tak pokierował Twoimi krokami w stronę Sanktuarium w Miejscu Piastowym, gdzie jako jedyny dostrzegłeś, odnalazłeś i zapewniłeś Maryi stałe miejsce w Kościele wybudowanym jako wotum za wybór kard. Karola Wojtyłę na Stolicę Piotrową. Nic dziwnego Boży kapłanie, że świat i szatan szczególną nienawiścią pała do Ciebie...
  Głęboko wierzę, Ks. Januszu, że na spotkanie w progach Ojca domu po Ciebie wyjdzie litościwa Matka, Której zawierzyłeś i oddałeś się bez reszty i wraz z Maryją będziesz troszczył się o nas i wypraszał nam potrzebne łaski.

  "Promienny Chryste, Boski Zbawicielu, jedyne światło, które nie zna zmierzchu, bądź dla tej duszy wiecznym odpocznieniem, pozwól oglądać chwały Twej majestat." Amen.

 • anna hejnar
  2019-12-01 19:59:10

  arrow

  Jak złodziej w nocy- dzień Pański dla Ciebie już nastał. Adwentowe oczekiwanie w Twoim życiu już się skończyło. Niech Jezus Ci będzie nagrodą za wszelkie dobro, którego nie ominąłeś. Do zobaczenia w Domu Ojca.

 • Marian
  2019-12-01 18:17:35

  arrow

  Niech Pan będzie Mu nagrodą za posługę w konfesjonale. Dziękuję za to kapłańskie życie.

 • Lux
  2019-12-01 16:35:04

  arrow

  Kiedyś był kapłanem w BP, elokwentny, erudyta,ciepły- Boży kaplan. Glosil swietne kazania, malowal obrazy, interesował się historia sztuki i literatury. Bardzo niewielu jest tego typu ksiezy w diec siedleckiej. Spoczywaj x.Januszu w pokoju.

 • Lux
  2019-12-01 16:34:30

  arrow

  Kiedyś był kapłanem w BP, elokwentny, erudyta,ciepły- Boży kaplan. Glosil swietne kazania, malowal obrazy, interesował się historia sztuki i literatury. Bardzo niewielu jest tego typu ksiezy w diec siedleckiej. Spoczywaj x.Januszu w pokoju.

 • Zdzislawa
  2019-12-01 16:16:51

  arrow

  Bóg powołuje tylko dobrych ludzi tak wczesnie

 • Eliszka
  2019-12-01 15:41:35

  arrow

  Odpoczywaj w pokoju przyjacielu, zawsze będę wspominać i czytać Twoje wiersze. Twój piękny głos to dar od BOGA smutno mi bardzo. Śpij w spokoju

 • JACEK
  2019-12-01 11:25:37

  arrow

  Bark mi słów , żal to za mało powiedziane , szczery,normalny człowiek. Miałem ostatnio okazję rozmawiać z nim, ech....

 • Anonim
  2019-12-01 11:13:34

  arrow

  Wspaniały ksiądz,bardzo często miałem okazję uczestniczyć w jego mszach, słuchać jego kazań,które jak zawsze dokładnie notował, przemyślał, pewnie też wymadlał.

 • jurro
  2019-12-01 10:54:27

  arrow

  Niech Przeczysta Bogurodzica, Patronka Dobrej Śmierci
  wyprosi Mu łaskę oglądania Boga na wieki. Spoczywaj
  w pokoju.

 • Ula
  2019-12-01 00:03:37

  arrow

  Ks.Januszu Bóg zapłać za twoje piękne i dobre serce.Za to jak bardzo dużo zrobiłeś dla naszej parafii,po prostu brak słów można by wymieniać bez końca Twoje dobre uczynki.Pozostawiłes po sobie ogromny smutek i żal.Na zawsze pozostanie w pamięci. Spoczywaj w pokoju.

 • Ula
  2019-12-01 00:02:41

  arrow

  Ks.Januszu Bóg zapłać za twoje piękne i dobre serce.Za to jak bardzo dużo zrobiłeś dla naszej parafii,po prostu brak słów można by wymieniać bez końca Twoje dobre uczynki.Pozostawiłes po sobie ogromny smutek i żal.Na zawsze pozostanie w pamięci. Spoczywaj w pokoju.

 • Natalia
  2019-11-30 23:54:14

  arrow

  Nigdy nie zapomnimy tego jak śpiewał " Zmartwychwstał Pan" . Prawdziwy kapłan i dobry człowiek. Spoczywaj w pokoju mój księże od komunii itp...

 • rademil
  2019-11-30 23:27:08

  arrow

  Kiedyś w parafii Ducha w Siedlcach przeżyłem spowiedź życia. Dziękuję prawdziwy duszpasterzu

 • Katarzyna Pucyk. Parafianka
  2019-11-30 23:07:06

  arrow

  Brak słów. Smutek i ogromna pustka. Odszedł Wielki Człowiek. Księże Januszu pilnuj wszystkiego z góry!. Do zobaczenia Super Proboszczu!.

 • Katarzyna Pucyk. Parafianka
  2019-11-30 23:06:14

  arrow

  Brak słów. Smutek i ogromna pustka. Odszedł Wielki Człowiek. Księże Januszu pilnuj wszystkiego z góry!. Do zobaczenia Super Proboszczu!.

 • Gość
  2019-11-30 23:02:41

  arrow

  Niech Pan będzie Mu nagrodą.Czekam na spotkanie w sprawie Domu Ojca.

 • dominik
  2019-11-30 21:26:48

  arrow

  Bardzo smutna wiadomość. Przed kilkoma laty kiedy przeżywałem trudny czas w małżeństwie wsparł mnie dobrym słowem i jestem przekonany, że również swoją modlitwą tak iż udało się nam przezwyciężyć ten trudny czas. Zdecydowanie za wcześnie odszedł. Spoczywaj w pokoju księże Januszu.

 • mr
  2019-11-30 21:07:13

  arrow

  CZŁOWIEK,Bóg Ciebie potrzebował,dawałeś świadectwo na ziemi.Spoczywaj w pokoju.

 • Ll
  2019-11-30 19:43:18

  arrow

  Pokoj jego duszy

 • kamcio
  2019-11-30 17:09:15

  arrow

  Spoczywaj w spokoju będę pamietal

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Audycje KRP przed 25 - leciem beatyfikacji...
2021-03-02 14:05:00 Kategoria: Region

3 października 2021 r. przypadają centralne uroczystości 25-lecia beatyfikacji Błogosławionych Męczenników z Pratulina. W ramach duchowego przygotowania wiernych diecezji...

więcej »


foto

Zdrowa żywność według św. Hildegardy
2021-05-13 07:17:00 Kategoria:

Święta Hildegarda z Bingen jest uważana za założycielkę naukowej historii naturalnej Średniowiecznej Europy. Przez wiele wieków zapomniana. Dzisiaj od kilku dekad...

więcej »
foto

Plexi na wymiar - jakie są najskuteczniejsze techniki...
2021-05-10 14:12:41 Kategoria:

Plexi na wymiar? Proszę bardzo! Pleksi, nazywane również szkłem akrylowym, szkłem organicznym lub pleksiglasem, to jedno z najbardziej uniwersalnych tworzyw sztucznych,...

więcej »
foto

50% rabatu na WSZYSTKIE okulary korekcyjne z okazji...
2021-05-10 07:40:38 Kategoria:

10 maja 2021 roku odbędzie się WIELKIE OTWARCIE salonu KODANO Optyk w Białymstoku. Z tej okazji będzie można skorzystać z wyjątkowej promocji i kupić dowolne okulary...

więcej »

Siedlce

w lewoMaj 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.05

Majówka online z artystami CKiS

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.05

Majówka online z artystami CKiS

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.05

Majówka online z artystami CKiS

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05 13:00

Widowisko słowno-muzyczne w Mordach

więcej »
4 5 6 7

MIASTO SIEDLCE, 07.05

Giganci Piosenki - online 7 maja na kanale YouTube CKiS

więcej »
8 9
10

MIASTO SIEDLCE, 10.05 18:00

Spotkanie z Mariuszem Szczygłem on-line

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.05 11:00

Spotkanie z Marcinem Szczygielskim on-line

więcej »
12 13

MIASTO SIEDLCE, 13.05

Malarstwo Mirosława Greluka w Galerii Teatralnej CKiS

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.05

Spektakl „Przezroczystość” online 14 maja na kanale YouTube CKiS

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.05

Noc Muzeów 2021 z MOK Siedlce

więcej »
16
17

MIASTO SIEDLCE, 17.05 11:00

Recytuj z Ączkiem - finał konkursu recytatorskiego dla przedszkolaków

więcej »
18 19

MIASTO SIEDLCE, 19.05 18:00

W moim ogródecku - koncert Zespołu Wokalnego Sweet Angels

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.05

Poeci na start! III Siedlecki Slam Poetycki

więcej »
21 22 23

MIASTO SIEDLCE, 23.05

Wiecznie Młodzi - IV Festiwal Twórczości Artystycznej Seniorów ONLINE

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.05 16:00

„O Piracie Buciorze...” już 23 maja na scenie CKiS pod muralem

więcej »
24 25 26 27 28 29

MIASTO SIEDLCE, 29.05

Koncert Marcina Sójki 29 maja na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »
30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje