R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Spotkanie formacyjno-duszpasterskie dla kapłanów
2020-01-24 15:14:15 Artykuł czytany 639 razy


3 lutego w Białej Podlaskiej i 4 lutego w Nowym Opolu odbędą się spotkania formacyjno-duszpasterskie dla kapłanów. Spotkania te mają charakter obowiązkowy.


Na spotkania zaprasza Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda.

Czcigodni Księża!

Mając na uwadze realizację założeń programu duszpasterskiego w naszej Diecezji, jak również zbliżające się ważne wydarzenia w życiu Kościoła w Polsce, jakimi są beatyfikacja Stefana Kardynała Wyszyńskiego, jak też 100 – lecie urodzin św. Jana Pawła II, serdecznie zapraszam wszystkich Księży Proboszczów, Wikariuszy oraz Księży pracujących poza duszpasterstwem parafialnym na spotkania formacyjno-duszpasterskie. Odbędą się one w dwóch rejonach: 3 lutego br. o godz. 10.00 i o godz. 19.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej oraz 4 lutego br. o godz. 10.00 i o godz. 19.00 w WSD w Nowym Opolu. Proszę wybrać sobie odpowiedni dzień i godzinę, by wziąć udział w jednym z nich. Przypominam, iż spotkania te mają charakter obowiązkowy.

W programie zaplanowany jest wykład ks. kan. Krzysztofa Skwierczyńskiego pt.: "Osobista adoracja Najświętszego Sakramentu źródłem świętości kapłana i fundamentem celebrowania przez niego Eucharystii" , jak też omówienie najważniejszych tematów związanych z:
1.    aktualnymi projektami Wydziału Duszpasterstwa
2.    przygotowaniem w Diecezji do beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego i 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II
3.    organizacją pielgrzymek księży do Dachau, Ziemi Świętej i in.
4.    kwestiami ekonomicznymi

Z pasterskim błogosławieństwem
BISKUP SIEDLECKI
Kazimierz Gurda

Mja [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Myślący
  2020-01-25 22:00:18

  arrow

  Bardzo ciekawe sugestie.Niech decydenci od katechezy to rozważą !!!

 • Dla Katechetówyami
  2020-01-25 15:23:59

  arrow

  ks. Zbigniew Paweł Maciejewski, Cztery proste zasady, Katecheta Nr 7-8, s. 105-107.

  Cztery proste zasady!
  Nie mamy zgody co do tego czym ma być obecność Kościoła w szkole. Nie chodzi mi o oficjalne dokumenty, ale o praktyczne rozumienie tych rzeczy przez księży i katechetów.

  No właśnie – katechetów? Niektórzy gotowi są obrazić się na taką etykietę. Nazywają siebie nauczycielami religii, mówią, że są od uczenia a nie od katechizowania.

  Czego zatem szukamy w szkole? W tej chwili każdy tego, czego chce. Nie każda jednak droga prowadzi do celu. A tym celem jest budowanie Królestwa Bożego. Może się to wydać hasłem na dużym stopniu ogólności, ale dla mnie jest to przydatne kryterium. Jeśli coś pomaga w budowaniu Królestwa, w dziele ewangelizacji to tego szukajmy, pilnujmy, brońmy. Jeśli jest neutralne albo wprost przeszkadza to nie traćmy na to czasu, brońmy się przed tym.

  Przed dwudziestu laty Kościół zgrzeszył optymizmem. Widział w powrocie do szkoły powrót do normalności a wdepnął w niebezpieczną wyprawę misyjną. Misje to zadanie Kościoła – jak najbardziej – trzeba się jednak do tego właściwie przygotować, właściwie to zadanie realizować.

  Czy teraźniejszość – sposób przygotowania katechetów, programy, zadania, styl pracy – w pełni odpowiada na wyzwania szkolnej rzeczywistości? Moja odpowiedź brzmi – “nie”. Główny grzech polega na tym, że osobie (celowo nie daję etykiety) posyłanej do szkoły przez Kościół nie mówi się precyzyjnie co ona ma w tej szkole robić. Osoba idąca do szkoły słyszy sprzeczne komunikaty – na początku roku zwołuje się spotkanie KATECHETÓW, następnie każe się być NAUCZYCIELEM RELIGII i daje do ręki PSEUDOKERYGMATYCZNY podręcznik. Niezłe zamieszanie, które budowania Królestwa Bożego nie wspiera.

  Chciałbym sformułować kilka postulatów, które mogą pomóc w porządkowaniu spraw. Zapobiegliwie nie będę tego nazywał ani lekcją religii ani katechezą. Będę używał określenia: “to co Kościół robi w szkole”.

  Przedstawione poglądy są moimi prywatnymi poglądami.

  1. Istotą katechezy są więzi
  Śmieszą mnie debaty między katechetykami – co można w szkole a co już nie, co wymaga już parafii a co można jeszcze w szkole. Katecheza nie zależy od miejsca. Może być w kościele i przy kościele, w szkole i pod szkołą, w lesie, w więzieniu, wszędzie. Może być i będzie wszędzie tam, gdzie istnieje jakaś więź między katechizującym a katechizowanym.

  Jeśli tej więzi nie będzie to katechezy nie będzie, nawet, gdyby się odbywała w prezbiterium katedry. Dowody? Proszę pytać młodzież spędzaną do kościołów na tzw. “przygotowanie do bierzmowania”.

  Dla pikanterii podaję tekst z pewnego forum: “Uhh… Trzymajcie mnie… Byłam w tym przerażającym miejscu, będącym centrum kultu sekty jezusowej… Brrr! Jeszcze mną trzęsie, jak sobie przypomnę “BÓG CIĘ KOCHA!” A bierzmowanie dopiero w maju… Miesiąc dłużej będę zapier***ć na jeb***e msze i jeszcze, ku***a, ich jeb***a mać, na nabożeństwo majowe… ” Tak pisze dziewczynka o nicku Lavenne (gwiazdki moje – zpm).

  Ludzie, obudźcie się!

  2. Zrozumienie różnic i przyjęcie elastyczności
  Nadziwić się nie mogę, że odpowiedzialni za katechezę w Polsce nie widzą lub nie chcą zobaczyć różnic w odbiorcach “tego co Kościół robi w szkole”. Czymś kompletnie innym jest podstawówka w dużym osiedlu wielkiego miasta, gdzie katechetka jest kosmitką dla dzieci i rodziców i podstawówka, gdzie katechetka jest ciocią.

  Czymś kompletnie innym jest gimnazjum liczące 1,5 tys. uczniów i gimnazjum liczące 100 uczniów.

  Czymś innym jest budowlanka w Koszalinie i Rzeszowie.

  Trzeba to zrozumieć i uznać. A konsekwencją tego uznania jest przyjęcie zasady, że nie może istnieć jedna podstawa programowa i jeden program nauczania, i jeden podręcznik. W niektórych przypadkach żaden program nie będzie się nadawał a potrzebne byłyby raczej “zasady baletu na polu minowym” lub “sztuka oswajania poganina z widokiem kościoła”.

  Elastyczność to także formalne dopuszczenie, by w niektórych przypadkach zmniejszyć ilość lekcji “tego co Kościół robi w szkole” do jednej godziny a nawet opuszczenie danej szkoły z rytuałem strzepania prochów z sandałów.

  3. Ciepła salka i rezygnacja ze szkolnych atrybutów
  W budowaniu Królestwa Bożego na terenie szkoły nie widzę potrzeby ocen stawianych w dzienniku, wpisywanych na świadectwie. Tym samym odpuśćmy sobie te wszystkie średnie. Przestańmy śnić o maturze – do czego to potrzebne? Do satysfakcji? Nas interesuje tylko Królestwo Boże.

  Jedyną rzeczą konieczną byłoby wzięcie na siebie zasad regulujących bezpieczeństwo – zapewne należałoby sprawdzać obecność. I mieć książeczkę zdrowia.

  Ale już nie wpisywać tematów! “To co Kościół robi w szkole” winno być odnotowane w jakimś wewnętrznym dzienniku – tylko do wglądu Kościoła.

  Na dobrą sprawę można by wyjść także z grona rady pedagogicznej. Taka sytuacja wcale by nie ograniczyła możliwości pozytywnego oddziaływania “człowieka Kościoła” na nauczycieli i całą instytucję.

  Tak naprawdę to powinniśmy oczekiwać od szkoły tylko ciepłej salki. No i tablicy. I nie jest to żadna uzurpacja – szkoła jest własnością obywateli a nie państwa. Pieniądze na szkołę (i pensje) też nie są państwa, ale obywateli. To obywatele decydują jak ma szkoła wyglądać i komu chcą płacić. Nawet w obecnym ustroju naszego państwa szkoły (najczęściej) nie są państwowe, ale samorządowe.

  Ciepła salka a w niej autonomia Kościoła! Oczywiście dyrekcja szkoły mogłaby zawsze zajrzeć na zajęcia, ale tylko po to, by zobaczyć, że dzieci są bezpieczne. Nawet do metodyki nie powinna się wtrącać, by “człowiek Kościoła” w szkole był bezpieczny od kolejnych pomysłów urzędników z MEN-u i kuratorium.

  4. O uczestnictwie w “tym co Kościół robi w szkole” musi decydować Kościół
  Kościół musi odzyskać podmiotowość. Obecna sytuacja, gdy Kościół nie ma możliwości decydowania o tym, kto w szkole chodzi na zajęcia organizowane przez siebie jest sprzeczna z tradycją Kościoła.

  Należy zapraszać na zajęcia wszystkich, ale przyjęcie zaproszenia oznaczać musi przyjęcie pewnych zasad. Brak realizacji tych zasad musi się kończyć stanowczym “odejdź”. Błogosławionym dla prowadzącego zajęcia, ale też błogosławionym dla tego, kto go usłyszy.

  ***

  Oto cztery proste zasady, które ustawią właściwie “to co Kościół robi w szkole”.

  Wiem, że to rewolucja. Czy ktoś mnie posłucha? Chciałbym!

  Jeśli nie, to pozostanie tylko smutne “a nie mówiłem”, wypowiedziane za trzydzieści lat.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
NASI PARTNERZY
Mostostal Siedlce
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Tydzień z "Zabawą" KRZYSZTOFA ZALEWSKIEGO na antenie...
2020-09-29 12:16:03 Kategoria:

Zapraszamy w tym tygodniu do posłuchania ZABAWY - piątego albumu KRZYSZTOFA ZALEWSKIEGO

więcej »


foto

Niezapomniane wakacje w Bułgarii – Słoneczny Brzeg i...
2020-09-29 09:32:22 Kategoria:

Jedną z popularniejszych, często wybieranych wakacyjnych destynacji jest Bułgaria. Kraj ten zachwyca pięknymi, piaszczystymi plażami i słonecznym klimatem, które przez...

więcej »
foto

Jak mogą nazywać się apteki internetowe, kto tam...
2020-09-25 07:38:16 Kategoria:

Apteka to szczególne miejsce w opiece zdrowotnej każdego Polaka. Niektórym pacjentom może źle się kojarzyć - chociażby ze względu na comiesięczne wydatki czy stanie w...

więcej »
foto

Jakie konto bankowe dla małżeństw i par?
2020-09-23 13:23:27 Kategoria:

Na założenie wspólnego konta bankowego coraz częściej decydują się małżonkowie oraz pary, które nie zalegalizowały swojego związku. Nie jest to rozwiązanie,...

więcej »

Siedlce

w lewoWrzesień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.09

Siedlce: Święto 18 Dywizji Zmechanizowanej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.09

Mecz piłki nożnej: 18 Dywizja Zmechanizowana vs. Urząd Miasta Siedlce

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.09

Siedlce: Święto 18 Dywizji Zmechanizowanej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.09 10:30

Narodowe Czytanie „Balladyny” w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.09 16:00

Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.09

Pogoń zagra ze Stalą

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.09

Siedlce: Święto 18 Dywizji Zmechanizowanej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.09

Czytanie „Balladyny” w Siedleckiej Książnicy

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 05.09

Narodowe Czytanie w Zbuczynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.09

Narodowe Czytanie na UPH

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.09

Diecezjalne spotkanie z katechetami świeckimi i zakonnymi

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.09

Indywidualne Mistrzostwa Siedlec Amatorów Tenisa Ziemnego im. Marka Gutha

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 05.09 16:00

Narodowe Czytanie „Balladyny” w Skórcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.09 18:00

Dni Siedlec 2020

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.09

Organy Miasta Siedlce - promocja płyty i książki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.09

Indywidualne Mistrzostwa Siedlec Amatorów Tenisa Ziemnego im. Marka Gutha

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.09 15:00

Promocja książki i płyty CD Małgorzaty Trzaskalik-Wyrwy

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.09 17:00

XIII Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem” w Siedlcach

więcej »
8 9 10

MIASTO SIEDLCE, 10.09 18:00

Wernisaż wystawy fotografii Stepana Rudika

więcej »
11

POWIAT SIEDLECKI, 11.09

Droga Krzyżowa z Dąbrówki Stany do Sanktuarium Krzyża Świętego w Skórcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.09

Siedlce: Weekend bez nudy!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.09

Oaza Ewangelizacyjna i wieczór uwielbienia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.09

Polscy Ziemianie Obcego Pochodzenia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.09

JUBILEUSZOWY 10. NIGHTSKATING SIEDLCE

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.09

Siedlce: Weekend bez nudy!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.09

Festiwal pierogów dla Antosi

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.09

Mecz pożegnalny Mateusza Bala

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.09

Polscy Ziemianie Obcego Pochodzenia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.09

Europejskich Dni Dziedzictwa z Muzeum Regionalnym

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.09

Sprzątanie dna siedleckiego zalewu i plaży

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.09 18:00

Koncert Joanny Różewskiej

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.09

Europejskich Dni Dziedzictwa z Muzeum Regionalnym

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.09

Siedlce: Weekend bez nudy!

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 13.09 14:00

Rajd rowerowy w Wiśniewie

więcej »
14 15 16

MIASTO SIEDLCE, 16.09

Oaza Ewangelizacyjna i wieczór uwielbienia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.09 18:00

Powarsztatowa wystawa Pracowni Rysunku i Malarstwa „Piękna 7”

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.09 18:00

81. rocznica agresji ZSRR na Polskę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.09 18:00

„Jeszcze w zielone gramy…” - koncert Zespołu Wokalnego Art Styl

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.09 18:00

Hosanna Młodych i Hosanna Festival

więcej »
19

MIASTO SIEDLCE, 19.09

Rowerowe zawody crossowe

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.09

Europejskich Dni Dziedzictwa z Muzeum Regionalnym

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.09

BIEG OGIŃSKIEJ

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.09

Oaza Ewangelizacyjna i wieczór uwielbienia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.09 10:00

Spotkanie Wydziału Duszpasterstwa Rodzin

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.09 10:10

XXIX Siedleckie Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.09 15:00

Hosanna Młodych i Hosanna Festival

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.09 18:00

Koncert Katarzyny Żak z zespołem

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.09

Siedlce: Rajd Rowerowy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.09

Europejskich Dni Dziedzictwa z Muzeum Regionalnym

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.09

Mazowiecki Samochodowy i Motocyklowy Rajd Turystyczny na trasie Siedlce - Pruszyn

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.09

Swing Club na Mazowszu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 20.09

Biesiada w Skórcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.09

Swing Club na Mazowszu. Koncert zespołu Enerjazzer

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.09 10:00

Hosanna Młodych i Hosanna Festival

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 20.09 14:00

Otwarcie świetlicy wiejskiej w Starym Krzesku

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.09 10:00

Poezja małych skwerów… czyli w plenerze piszemy o i dla Piłsudskiego

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.09

Msza św. i konferencja dla kobiet

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.09

Siedlce: Utrudnienia na ul. Domanickiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.09 18:00

Spektakl SUTW

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.09

Malarstwo Moniki Wojciechowskiej w Galerii Teatralnej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.09

Siedlce: Utrudnienia na ul. Domanickiej

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.09

Zawody im. Henryka Jakimiaka

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.09 18:00

Koncert zespołu Buty Farmera

więcej »
25 26

MIASTO SIEDLCE, 26.09

Zapaśniczki powalczą o medale

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.09 11:00

Leśnicy dla Antosi

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.09 18:00

Odrobinę szczęścia w miłości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.09 19:00

„Cudowna terapia” 26 września i 17 października na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »
27

POWIAT SIEDLECKI, 27.09

XIII Turniej Szachowy o Puchar Lata

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.09

Zapaśniczy memoriał braci Strusów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.09 13:00

Charytatywne zakończenie sezonu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.09 14:00

Pokutny Marsz Różańcowy ulicami Siedlec

więcej »
28 29

MIASTO SIEDLCE, 29.09

Dzieci Powstania ’44 - spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 29.09

Caritas: Przed nami sprzątanie lasu

więcej »
30

Kondolencje

Najnowsze Informacje