R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Słowo bpa Kazimierza Gurdy do mieszkańców Siedlec
2020-05-29 20:28:49 Artykuł czytany 2437 razy


W związku z odrzuceniem przez siedlecką Radę Miasta Samorządowej Karty Praw Rodziny publikujemy słowo Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy, które odczytane będzie we wszystkich kościołach Siedlec w najbliższą niedzielę, 31 maja.

W Komunikacie Biskup Siedlecki przyznaje, że z ubolewaniem przyjął odrzucenie przez siedlecką Radę Miasta, Samorządowej Karty Praw Rodziny, która w zamyśle jej twórców stanowić ma instrument dający rodzicom realny wpływ na wychowanie dzieci zgodnie z własnym sumieniem i wartościami chrześcijańskimi. W dalszej części komunikatu Ksiądz Biskup dziękuje wszystkim, którzy poparli tę inicjatywę, zapewnia o modlitwie za wszystkie rodziny, także i te, które przeżywają trudności oraz żyją w stanie niepełnym oraz prosi duszpasterzy i wiernych o stałe wspieranie wszelkich inicjatyw chroniących rodzinę i małżeństwo.


Słowo Biskupa Siedleckiego KAZIMIERZA GURDY
w sprawie decyzji o odrzuceniu przez Radę Miasta Siedlce
Samorządowej Karty Praw Rodziny


Drodzy Siostry i Bracia – Mieszkańcy Siedlec!

Obecny rok w szczególny sposób skierował naszą myśl w stronę rodziny. Panująca epidemia spowodowała odkrycie przez wielu wartości własnej rodziny, jako miejsca bezpiecznego wobec zagrożeń płynących ze świata zewnętrznego. Podkreśleniem roli małżeństwa i rodziny jest obchodzona również w tym roku setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II, nazywanego Papieżem Rodziny. Rozpoczęty w przededniu tej rocznicy proces beatyfikacyjny Karola i Emilii Wojtyłów, rodziców naszego wielkiego Rodaka, stanowi również znamienny znak, który jako ludzie wierzący odczytujemy w kategoriach Bożego daru. Idąc za nauczaniem św. Jana Pawła II papież Franciszek wielokrotnie podkreślał, iż rodzina jest cennym skarbem Kościoła i państwa, „który trzeba zawsze wspierać i chronić”.

W obliczu dokonujących się ideologicznych ataków na rodzinę i małżeństwo Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris 18 kwietnia 2019 r. opracował Samorządową Kartę Praw Rodziny. Karta ta w zamyśle jego twórców stanowić ma instrument dający rodzicom realny wpływ na wychowanie dzieci zgodnie z własnym sumieniem i wartościami chrześcijańskimi. Jest ona praktycznym zobowiązaniem rządzących w gminie czy mieście, by w procesie wychowania dzieci i młodzieży dawać pierwszeństwo rodzicom, którzy będą mogli poprzez realny wpływ na szkołę, kształtować środowisko wychowawcze swoich dzieci.

Samorządowa Karta Praw Rodziny stanowi potwierdzenie zawartej w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej ochrony małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety oraz rodziny. Jest ona zatem Kartą za rodziną, a nie przeciwko komuś. Zapisy Karty nikogo nie obrażają, a tylko podkreślają rolę rodziców w wychowaniu dzieci według wartości, którymi sami żyją.

Kartę tę przyjęło w Polsce już 37 samorządów lokalnych, w tym – na terenie diecezji siedleckiej - władze miasta Biała Podlaska oraz władze gminy, powiatu i miasta Radzyń Podlaski. Z ubolewaniem, w obliczu wspomnianych wyżej wezwań, przyjąłem odrzucenie w minionym tygodniu przez siedlecką Radę Miasta, stosunkiem głosów 10 do 11, z jednym wstrzymującym się, Samorządowej Karty Praw Rodziny. Za jej odrzuceniem głosowali radni klubów lewicowych i liberalnych oraz jedna osoba z partii prawicowej.

Samorządowa Karta Praw Rodziny została przedstawiona siedleckiemu samorządowi jako inicjatywa obywatelska, poparta przez ponad 20 organizacji pozarządowych oraz 1628 mieszkańców naszego Miasta. Odrzucenie tejże Karty skutkować może utrudnieniem rodzicom kontroli nad programami wychowawczymi w szkołach oraz brakiem rodzicielskiej kontroli nad rodzajami organizacji pozarządowych, które będą mogły – także w tajemnicy przed rodzicami - działać na terenie szkół siedleckich. Zastanawia ponadto fakt, że na tej samej sesji Rada Miasta podjęła uchwałę związaną z setną rocznicą urodzin Papieża Polaka oraz uchwałę odrzucającą w praktyce Jego nauczanie. Ubolewam także, że w czasie debaty na posiedzeniu Rady Miasta dochodziło do niezgodnego z prawdą i wbrew całościowemu ujęciu cytowania Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz dokumentów św. Jana Pawła II.

Jednocześnie pragnę serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy poparli tę inicjatywę, zwłaszcza dziesięciu Radnym głosującym za przyjęciem Samorządowej Karty Praw Rodziny w naszym Mieście. Wyrażam nadzieję, że nie jest to ostatnia próba realnej ochrony rodziny przez samorząd naszego Miasta. Zwracam się z prośbą do wszystkich rodziców o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu ochrony konstytucyjnego i ogólnoludzkiego prawa rodziców do wychowania własnych dzieci zgodnie z wartościami, na których buduje się chrześcijańską rodzinę. Gorącą modlitwą otaczam wszystkie rodziny, także i te, które przeżywają trudności oraz żyją w stanie niepełnym. Proszę wszystkich Duszpasterzy i Wiernych o stałe wspieranie wszelkich inicjatyw chroniących rodzinę i małżeństwo.

Wszystkim, którym na sercu leży dobro rodziny, z serca błogosławię.

BISKUP SIEDLECKI

L. dz. 374/2020
Siedlce, dnia 29 maja 2020 r.
________________________________
Powyższe Słowo Biskupa Siedleckiego należy odczytać w ramach ogłoszeń duszpasterskich, w niedzielę 31 maja br., we wszystkich kościołach w Siedlcach.wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • zmartwiony rodzic
  2020-06-01 21:54:04

  arrow

  WAŻNE do wszystkich i do XX
  U nas w szkole w Siedlcach kilka tygodni temu na lekcjach dzieci robiły bez zgody i wiedzy rodziców prace, które oklejały tęczą genderowską a podczas zdalnego nauczania pani wysłała dzieciom kl 1-3 filmik "edukacyjny" z symbolami rozwiązłości seksualnej. I co karta nie jest potrzebna? Dodam, że Pani Dyrektor chodzi do kościoła ale poglądy ma antykatolickie.

 • Albert
  2020-06-01 21:31:24

  arrow

  Apel do osób zainteresowanych ochroną praw rodziny - nie dajmy się! Zaś duchowieństwo proszę o modlitwę i aktywne wsparcie nas rodzin.

  Pani "wierząca", małej wiary. Kościół to Jezus, Kościół to my wierni, a także jego dzisiejsi apostołowie od Papieża Franciszka po kapłana.
  Wszyscy jesteśmy jedną owczarnią Jezusa i wszyscy stanowimy naród Polski i mamy prawo do każdego głosu w każdej kwestii i debacie na każdy temat. Proszę nie marginalizować apostołów Kościoła Katolickiego i nie odbierać im praw należnych każdemu Polakowi. Tak też każdy z nas jest wyborcą. Ufam Opatrzności Bożej i w mądry wybór Polaków. Niebawem wybierzemy prezydenta, który będzie chronił wartości Katolickie - tak Pana Andrzeja Dudę. Zaś o was drodzy radni opozycji Siedlec będziemy pamiętać i oddamy swoje głosy nie na was w 2022r. Czyżby opozycja była pod przewodnictwem Pana Andrzeja Sitnika?

 • wierząca
  2020-05-31 11:35:40

  arrow

  Kościół to nie miejsce na politykę!!! Do kościoła chodzimy żeby się modlić i słuchać nauki o Bogu, a nie o piltyce i wynikach głosowania!!!

 • mua
  2020-05-31 04:39:07

  arrow

  do XX
  Jeśli ktoś wprowadza w błąd, to Ty. Rodzice w szkole wyrażają zgodę na udział dziecka w lekcjach religii czy wdżr, a także poprzez Radę Rodziców uchwalają program wychowawczy. Ale nie mają wpływu na to, jakie organizacje wchodzą na teren szkoły np. w ramach innych zajęć (wos, godziny wychowawcze), bo to jest kompetencja dyrektora. Jak nauczyciel zechce, to może wszystko zrobić bez zgody rodziców. Tyle w temacie. Karta jest potrzebna.

 • XX
  2020-05-30 18:46:57

  arrow

  Czy Ksiądz Biskup orientuje się chociaż w minimalnym stopniu, jak funkcjonuje dzisiejsza szkoła...? Co mają znaczyć słowa, cytuję "- także w tajemnicy przed rodzicami- działać w siedleckich szkołach". Co szkoła robi w t a j e m n i c y przed rodzicami? To jakiś absurd! Spiskuje, zataja, wprowadza w błąd? Refleksja nad każdym napisanym, a następnie przekazanym słowem wskazana dla każdego.

 • obserwator
  2020-05-30 17:23:58

  arrow

  Dziękuję za wyraźne zabranie głosu. Jako mieszkaniec Siedlec, długo odnosiłem wrażenie milczenia przedstawicieli hierarchii Kościoła. Cieszę się z powodu listu. Proszę o częstsze i odważne zabieranie głosu, aby bronić praw katolików. Takie listy mają większą siłę przebicia niż głos zwykłego mieszkańca Siedlec.

 • wow
  2020-05-30 05:00:12

  arrow

  do 1628 mieszkańców:
  Że niby mało? Zajrzyj do budżetu obywatelskiego Siedlec z 2019, to się przekonasz, że wystarczyło w nim 604 mieszkańców, żeby coś zrealizować. Jak tam można było, to co stało na przeszkodzie, żeby i Kartę uchwalić?

 • Zastanowmy sie
  2020-05-30 02:01:27

  arrow

  Uchwalona karta nie byłaby wiazaca. To rzucanie słów na wiatr, bo nikomu żadnych uprawnień nie daje i nikogo przed niczym nie broni. Czy rzeczywiscie wielka szkoda sie stała? Popieram wartosci przedstawione w karcie, ale uważam jej uchwalanie za bezsensowne. Jeżeli chcemy chronić rodzine to musimy takie prawo uchwalac wyzej, nie w samorzadach. P.S. PiS nie jest prawicowa partia

 • 1628 mieszkańców
  2020-05-29 22:20:10

  arrow

  Super

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
NASI PARTNERZY
Mostostal Siedlce
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


foto

Kredyt gotówkowy - gdzie najlepiej wziąć kredyt z...
2020-07-07 12:36:39 Kategoria:

Przyszli kredytobiorcy, którzy obserwują oferty kredytów gotówkowych, szukają tych atrakcyjnych cenowo i posiadających niskie oprocentowanie. Szczególnie jest to istotne...

więcej »
foto

Arteterapia a powrót do zdrowia osób z zaburzeniami...
2020-07-06 15:32:30 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?
2020-07-06 15:06:11 Kategoria:

Od czego zacząć poszukiwania ubezpieczenia podróżnego? Czym kierować się, przeglądając kolejne oferty?

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-07-06 08:27:31 Kategoria:

Wśród licznych zawodów medycznych, uregulowanych przepisami ustawy, np. lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny, istnieją te,...

więcej »
foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »

Siedlce

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.07

STOP SHOP Siedlce zaprasza na seanse letniego kina samochodowego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.07 21:00

„Od Straussa do Ordonki” już 3 lipca na scenie Letniego Festiwalu pod muralem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.07 21:00

IV Letni Festiwal pod Muralem!

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.07

V Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.07

Nabożeństwo Fatimskie w Budzieszynie

więcej »
5
6 7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
9 10

MIASTO SIEDLCE, 10.07

Apple Pie na scenie IV Letniego Festiwalu pod muralem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.07

STOP SHOP Siedlce zaprasza na seanse letniego kina samochodowego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.07

Będzie transmisja meczu Górnik Łęczna - Pogoń Siedlce

więcej »
12
13 14 15

MIASTO SIEDLCE, 15.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje