R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

#PANaMY – co zrobić, aby młodym chciało się bardziej chcieć?
2017-12-11 17:55:14 Artykuł czytany 563 razy


Duszpasterstwo Młodzieży naszej Diecezji, realizując projekt: Poleć z nami do #PANaMY poprosiło młodych ludzi, aby odnieśli się do słów Ojca Świętego Franciszka, który wezwał młodzież Mjanmy podczas Mszy św. W katedrze Najświętszej Marii Panny w Rangunie: „Nie bójcie się czynić rabanu, zadawać pytań, które zmuszają ludzi do myślenia!” Wezwał młodzież by „krzyczała swoim życiem i sercem” i była „znakiem nadziei dla zniechęconych, chorych, obcokrajowców i samotnych”.


Organizatorzy projektu poprosili: Pytaliśmy 2 dni temu, jak myślisz dlaczego młodzi ludzie nie chcą robić rabanu? A dzisiaj chcemy, abyś napisał/a nam, co zrobić, aby młodym bardziej chciało się chcieć! Nuda, zniechęcenie, brak motywacji... Podaj nam sposób aby zaktywizować młodzież, co zadziałałoby na Tobie?
Oto niektóre z odpowiedzi:

Karoplast: „Młodzi ludzie lubią przebywać w swoim towarzystwie więc dobrze by było, żeby w każdej parafii powstał np. KSM albo inne grupy łączące młodzież. Różne działania łączą ich ze sobą i mogą zobaczyć, że wiele jest takich osób jak on (osoby, które wstydzą się ze względu na odrzucenie ze strony rówieśników), a przebywając w swoim otoczeniu (tej grupy młodzieżowej) oswajają się do tego typu działań.”

Michal443: „Na mnie zadziałałby system jakiejś rywalizacji pomiędzy młodymi ludźmi. Należy nie tylko uświadamiać młodych ale też dorosłych tj. rodziców, że tego typu działania to nie jest strata czasu. W dzisiejszych czasach trzeba być blisko młodych także w Internecie. Niekonwencjonalne rozwiązania jak najbardziej wskazane. W ramach religii w szkole uczniowie mogą realizować chrześcijańskie projekty całą klasą np. zbiórki rzeczy dla potrzebujących, funduszy na misje, gazetki, flashmoby, czuwania, chrześcijańskie imprezy itp.

Antonka: „Uważam, że dziś brakuje nam młodym poczucia wspólnoty. Każdy myśli tylko o sobie, panuje egoizm, zabieganie, brak czasu. Moim zdaniem w parafiach brakuje wspólnot i konkretnych programów do pracy z młodzieżą. Czas mija od akcji do akcji parafialnej. Na co dzień wielu młodych czuje się niepotrzebnych. Taką pomocą są z pewnością comiesięczne czuwania młodych w Kodniu. Dobrze byłoby aby w każdym rejonie diecezji odbywały się podobnego rodzaju spotkania. Aby młodym chciało się chcieć to wcześniej i naszym duszpasterzom musi się chcieć mieć dla nas czas.”

Wioleta: „Bardzo dużo zrobiliście tworząc tą aplikację, która uzależnia ale w pozytywny sposób. Jest szansa, że chociaż część młodzieży wróci do kościoła i zmądrzeje i zastanowi się nad swoim życiem.”

akagusia: „Bardzo skutecznie działają takie projekty jak „PANaMY”. Zmuszają do rozważań, do myślenia, ale też do działania. Znajomy tłumacząc żonie co to za aplikacja (zapomniał nazwy ;) określił to jako „chrześcijańskie pokemony”. I to sprawiło, że ich syn zafascynowany grami komputerowymi z ciekawości ściągnął aplikację i wykonuje zadania. „Jaka wiara takie życie”, pogłębiając wiarę, trwając we wspólnotach wciąż na nowo odkrywać Słowo Boże daje gwarancję pokonywania zniechęcenia i nudy, daje siłę i moc w walce z pokusami, radość i blask w oczach u osób żyjących wiarą spotkania prawdziwego i żywego Chrystusa.”

Marys: „Myślę, że młodzież lubi być zauważona. Przykładem jest pobliska parafia, w której jest nowy wikariusz zachęcający każdego z osobna a nie ogół do uczestniczenia w danych wydarzeniach. Jak odejdzie frekwencja może się zmniejszyć ale kilka osób może zostać w gronie zainteresowanych pogłębianiu wiary.”

GABRYSIA: „Jest to trudne pytanie. Patrząc po sobie uważam że główną rolę odgrywa otoczenie w jakim przebywamy, ponieważ nie każdy np. lubi słuchać o tym że było się na roratach. W końcu z kim przystajesz takim się stajesz. Zmiana towarzystwa byłaby dobrą propozycją, ale nie do zrealizowania. Moim zdaniem trzeba ich zachęcić… rozgłosić grę, pokazać ile organizacji znajduje się przy parafiach i jak w łatwy sposób można pomóc ludziom i sobie na drodze do świętości. Trzeba robić RABAN!!!”

Sikorek: „Aby młodzież była aktywna potrzebuje zachęty, dzięki której podejmie działania. W tym celu potrzebna jest osoba, która zachęci młodzież do działań, mająca charyzmę i ochotę do pracy z nimi. Osobiście wiem, że nie jest to łatwe. W mojej parafii brakuje inicjatywy ze strony księdza. Księdzu się nie chce to nie chce się także młodzieży. Brakuje mi bardzo wspólnych wyjazdów, spotkań, ugrupowań, integracji. Chciałbym by się to zmieniło. Więc, młodzieży będzie się chciało jeśli komuś nie będzie się nie chciało! Potrzeba zachęty.”

Michas: „Według mnie młodzież za dużo czasu spędza na telefonach. Aplikacja typu jak „Panamy” jest świetnym rozwiązaniem. Na mnie działa idealnie. Dla młodzieży bardzo duży wpływa na życie ma pieniądz. Uważam, że powinno być więcej spotkań dla młodzieży z wątkami religijnymi.”Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Siedleckiej

[MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
SPONSOR GALERII
Zakład Pogrzebowy HADES - Zbuczyn
REKLAMA
joachimianna.pl

Siedlce

w lewoLipiec 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.07

Siedlecka Liga Biegowa

więcej »
2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.07

Bezpłatne warsztaty samoobrony

więcej »
5 6

MIASTO SIEDLCE, 06.07

Spotkanie z kibicami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.07 21:00

II edycja Letniego Festiwalu pod Muralem

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.07

Pogoń zagra z Legionovią

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.07

25. edycja HOSANNA FESTIVAL – trwają zgłoszenia do części konkursowej

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.07 15:00

Festyn Rodzinny w Kotuniu

więcej »
9 10

POWIAT SIEDLECKI, 10.07 14:00

Mam Talent w Chodowie!

więcej »
11 12 13

MIASTO SIEDLCE, 13.07

Siedlce: Herbertorium w ramach Letniego Festiwalu pod Muralem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.07

Hollywoodzkie Kino Letnie

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.07 - 19.07

NoveKino Siedlce - repertuar

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.07

Siedlecka Liga Biegowa - druga runda już w niedzielę

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.07

600- lecie Wiśniewa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.07

„SMARTSTOP” na drogach powiatu siedleckiego

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.07 15:00

VI Festiwal Biesiadny w Stoku Lackim

więcej »
16 17 18 19

MIASTO SIEDLCE, 19.07

Piłkarska Kadra Czeka - finał ogólnopolskiego turnieju w Siedlcach

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.07

Kino plenerowe w centrum Siedlec

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.07

Hollywoodzkie Kino Letnie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.07

Piłkarska Kadra Czeka - finał ogólnopolskiego turnieju w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.07 21:00

Letni Festiwal pod Muralem - Śpiewnik Seweryna Krajewskiego

więcej »
21 22
23 24 25 26 27

MIASTO SIEDLCE, 27.07

Hollywoodzkie Kino Letnie

więcej »
28 29
30

POWIAT SIEDLECKI, 30.07

Akcja Lato w Zbuczynie

więcej »
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje