Celem rozpoczętego projektu jest zabezpieczenie, opracowanie oraz udostępnienie on-line cyfrowych wizerunków unikalnych zasobów Diecezji Siedleckiej. Archiwum Diecezjalne w Siedlcach, w ramach swojego zasobu archiwalnego, posiada spuściznę archiwalną w postaci akt wytworzonych w Konsystorzu Janowskim, dotyczących rzymskokatolickiej Diecezji Łuckiej za okres od 2 poł. XV wieku do rozbiorów Polski (1795 r.). Diecezja ta od XVIII wieku była w historiografii nazywana Diecezją Łucką i Brzeską. Na polecenie bpa Adama Naruszewicza, ostatniego biskupa łuckiego (1790-1796), przedrozbiorowej Polski, źródła archiwalne wytworzone w Konsystorzu Janowskim zostały zebrane, uporządkowane i oprawione w księgi aktowe.
Wytypowane do digitalizacji obiekty to trzy XVII-XVIII w. księgi kościelne (dokumenty zszyte i oprawione, łącznie 1006 kart). Kluczowym efektem będzie dostęp do źródeł dotyczących terenów znajdujących się poza granicami RP, tj. Bracławszczyzny, Polesia i Wołynia, a obecnie terenów Ukrainy i Białorusi, gdzie dostęp do archiwaliów przedrozbiorowej Polski jest ograniczony.
Podstawy projektu to opracowanie i wdrożenie modelowego systemu i realizacja:
a) konserwacji ksiąg
b) ich opracowania
c) digitalizacji;
d) gromadzenia i systematyzacji cyfrowych wizerunków przy wykorzystaniu zakupionej infrastruktury inicjującej organizację pracowni
e) udostępniania on-line cyfrowego archiwum.
W związku ze złym stanem technicznym oraz zniszczeniami, księgi zostaną w pierwszej kolejności poddane konserwacji. Już po przekazaniu ksiąg do pracowni konserwatorskiej, konserwatorki papieru pod kierownictwem dr Magdaleny Grendy-Kurmanow (ASP Warszawa) wytypowały fragmenty do badań mikrobiologicznych. Pobrano już próbki i oczekujemy na wyniki badań. Następnie przed przystąpieniem do zasadniczych prac konserwatorskich obiekty zostaną poddane fumigacji.






red. xPB
DW