R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Bp Suchodolski: twórzmy miejsca, w których młodzi poczują się jak w domu
2021-10-21 09:28:10 Artykuł czytany 991 razy


- Dajmy młodym miejsce, zaprośmy ich i twórzmy wspólnoty korzystając z dwóch najbardziej sprawdzonych formacji: Ruchu Światło-Życie oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży - wskazywał bp Grzegorz Suchodolski podczas konferencji „Młodzi dla Kościoła synodalnego”. Okazją do tego było spotkanie formacyjno – duszpasterskie księży diecezji siedleckiej, które odbyło się w środę 20 października w Wyższym Seminarium Duchownym.


Bp Grzegorz Suchodolski wskazywał, że dostrzegamy rzeczywistość braku uczestnictwa młodych w niedzielnej Eucharystii oraz faktyczne oddziaływanie Kościoła poprzez lekcje religii. Widzimy, że młodych nie interesuje zdanie Kościoła i to co ma on im do zaoferowania. Szukanie nowego stylu pociągnięcia młodzieży i wprowadzenia ich na drogę wiary jest dziś koniecznością, przed którą staje Kościół.

Przypomniano, że pierwszymi wychowawcami są rodzice. Jednakże dziś rodzina, która przeżywa różnorakie kryzysy, nie zawsze potrafi w późniejszych latach, dać młodym propozycje przeżywania wiary. Dziś przed duszpasterzami staje bardzo poważne wyzwanie. Poszukiwanie rozwiązania tej kwestii będzie się dokonywać także na drodze synodalnej.

- Tam, gdzie jest formacja i doświadczenie wspólnot, kiedy młodzi są ze sobą razem, oni także potrafią przyjść na Eucharystię, również poza niedzielą; czy przyjść i poprowadzić adorację Najświętszego Sakramentu. Odpowiedzią na pytanie: ‹‹kiedy będziemy mieli ludzi młodych?››;jest to czy potrafimy zaproponować młodym chrześcijaństwo przeżywane w wymiarze wspólnotowym - wskazywał bp Suchodolski.

Biskup pomocniczy diecezji siedleckiej mówił, że w tych parafiach, w których uda się utworzyć takie wspólnoty, jest szansa na aktywną obecność młodych ludzi. - Ja nie mam wątpliwości, że odpowiedzią na kryzys wiary młodych jest tworzenie wspólnot przy parafiach. Potrzeba zainwestowania w programy formacyjne dla młodych i to te najlepiej sprawdzone - mówił ks. biskup. Wskazując jednocześnie, że w diecezji siedleckiej najlepiej funkcjonują dwa: Ruch Światło-Życie oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. - Dużym grzechem zaniedbania byłoby nie podjęcie tego wyzwania na etapie, gdy tak wielu młodych odchodzi od Kościoła. Właśnie ci, którzy będą formować się we wspólnotach, będą mogli dotrzeć do swoich kolegów i koleżanek, aby przez przykład życia wciągnąć ich na nowo w przygodę wiary -zaznaczył ksiądz biskup.

W nawiązaniu do rozpoczętego procesu synodalnego, który ma się najpierw dokonywać w małych grupach dzielenia, to wspólnoty formacyjne mają być istotą duszpasterstwa młodzieży. Biskup wskazywał także na praktyczny wymiar tych działań m.in. potrzebę tworzenia i udostępnienia miejsc przy parafiach, które będą służyć młodym. - Mamy wspaniałą grupę młodych duszpasterzy na szczeblu centralnym – diecezji, ale także w naszych dekanatach i parafiach. Oni mają pasję, chcą ofiarować młodym swój czas i swoje talenty. Trzeba to wykorzystać! Jeśli nie pomożemy, nie zainwestujemy to wtedy tej młodzieży nie będziemy mieli - apelował bp Suchodolski.

Od września tego roku w Siedlcach funkcjonuje Diecezjalne Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, które swą siedzibę ma w kaplicy przy parafii Ducha Świętego. W październiku odbyło się pierwsze, comiesięczne Nocne Czuwanie Młodych. Od kilku lat takie wydarzenia odbywają się także w Sanktuarium Maryjnym w Kodniu. Gdy upłynie czas stanu wyjątkowego cykliczne spotkania będą się odbywać w obu punktach. Zaś każdego 23 dnia miesiąca odbywa się modlitewne przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

Z kolei 16 października w Łukowie odbyło się I Diecezjalne Forum Młodych. Do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie przyjechali liderzy i animatorzy duszpasterstwa młodzieży z całej diecezji siedleckiej. Forum Młodych to inicjatywa Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Takie spotkania planowane są jako coroczne.

W I Forum Młodych udział wzięło ponad 220 osób. Wydarzenie zakończyło się wyborem sześciu przedstawicieli do Diecezjalnej Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. W radzie zasiadać też będą przedstawiciele dekanalnych duszpasterzy młodzieży. Grono to zostanie uzupełnione o trzy osoby reprezentujące: KSM, Oazę i Służbę Liturgiczną Ołtarza, siostrę zakonną uczącą religii oraz małżeństwo z Domowego Kościoła. Podczas Uroczystości Chrystusa Króla osoby te otrzymają z rąk biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy, dekrety powołujące do Diecezjalnej Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Na czwartek 21 października zaplanowany jest także zjazd kapłanów do Białej Podlaskiej. Spotkania odbędą się w par. Wniebowzięcia NMP.

xMW [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • ???
  2021-10-26 12:20:35

  arrow

  Organizować te spotkania, czy dać temu spokój?
  Musi być jasna odpowiedź.

 • student
  2021-10-23 11:07:12

  arrow

  Cały czas mówi się o młodzieży w naszym wieku, a nie o nastolatkach. To ważne.

 • JAnka
  2021-10-22 23:09:11

  arrow

  Księża, którzy pracują duszpastersko w parafiach, mają naprawdę dobre pomysły na młodzież, bo z tą młodzieżą przebywają, rozmawiają, słuchają. Znają ich i "pachną tymi owcami". Wystarczy dać im robić to, co robią i nie oczekiwać cudów w kilka miesięcy. Ci księża, którzy nie mają zbytniego zapału, wymagają szczególnie zainteresowania, może ojcowskiej rozmowy, troski, żeby odnowili swój zapał do realizacji powołania, do wychodzenia do ludzi. Zgadzam się, że nie wystarczy zorganizować miejsca spotkań dla młodzieży, trzeba dać im siebie a miejsca na spotkania z pewnością się znajdą.
  Rodzice obecnej młodzieży to ludzie 30-50lat. Ta grupa została zupełnie przespana, odpuszczona, bo jeszcze wtedy było jako-tako. A wsparcie w rodzicach jest nie do przecenienia.

 • rodzic
  2021-10-22 13:00:23

  arrow

  Młodzież szkolna nie ma czasu na chodzenie do jakiegoś "Centrum". Jest w szkole i tam powinna mieć pełną opiekę, także duszpasterską. O to powinien zadbać Kościół. Katecheci nie lubiani przez młodzież winni szukać innej pracy, a nie w szkole.
  W domu dzieci odrabiają lekcje i nie mają czasu na nic więcej, poza pójściem do kościoła na mszę niedzielną.
  Propozycja ta nie jest przemyślana do końca.

 • bp
  2021-10-21 20:28:44

  arrow

  centralizacja duszpasterstwa młodzieży w diecezji, tworzenie jakiegoś Centrum czy mnożenie akcji duszpasterskich nie da młodym formacji ludzkiej ani duchowej. .. danie im "fajności" w Kościele i rozmycie nauczania Kościoła pogłębi kryzys Kościoła.

 • iks
  2021-10-21 10:40:42

  arrow

  To wszystko prawda, ale w tym wszystkim pomija się to, o co Kościół walczył - religię w szkole. To już są grupy młodzieży, których nie można lekceważyć przez banalny poziom lekcji. Młodzież porównuje, na jakim poziomie są lekcje z innych przedmiotów szkolnych, a na jakim poziomie jest religia. I to porównanie prowadzi do takiego wniosku: szkoda czasu, ja już to wiem. A przecież Kościół ma dużą skarbnicę wiedzy, tylko nie chce się osobom do tego zobowiązanym udostępnić jej młodzieży. Zresztą sami katecheci nie chcą po nią sięgnąć.
  Wiara u młodzieży musi być powiązana z wiedzą. Dlaczego o tym się nie mówi, tylko ciągle o spotkaniach towarzyskich na podłożu religijnym. Niedługo młodzież odejdzie z religii w szkole, i gdzie wtedy pójdzie? Na te spotkania? Wątpię.
  Weźmy się za poziom religii w szkole, a potem dopiero będziemy organizować inne spotkania. Exodus z religii uczniów jest zatrważający i nie można go lekceważyć. Przepraszam za szczerość!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

29 lat Audycji Trzeźwiejących Alkoholików
2021-11-09 17:52:06 Kategoria:

Audycja Trzeźwiejących Alkoholików "Boże użycz nam pogody ducha" ma 29 lat. Nadawana jest na antenie Radia Podlasie od początku w niezmienionym kształcie. 11 listopada o...

więcej »


foto

Opaski na włosy - pomysł, po który warto sięgnąć
2021-12-07 11:12:21 Kategoria:

Włosy są ozdobą głowy każdego człowieka. Dzieje się tak zarówno u pań jak i panów, ale to z pewnością panie często mają większe problemy z ich ujarzmieniem....

więcej »
foto

Jaki prezent dla niemowlaka wybrać na święta?
2021-12-06 07:40:55 Kategoria:

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Zastanawiasz się, jaki prezent będzie odpowiedni dla niemowlaka? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem i...

więcej »
foto

CZYSTE POWIETRZE W TRZEBIESZOWIE
2021-12-06 06:00:00 Kategoria:

Chcesz złożyć wniosek o dofinansowanie na wymianę starego pieca, termomodernizację lub mikroinstalację fotowoltaiczną w ramach programu Czyste Powietrze?

więcej »
foto

Kosiarka spalinowa czy elektryczna - co wybrać?
2021-12-03 13:37:01 Kategoria:

Każdy właściciel przydomowego ogródka chce, by ten wyglądał jak najlepiej. Jednym z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie estetycznego efektu jest posiadanie...

więcej »
foto

Ból po wyrwaniu ósemki – jak sobie z nim poradzić?
2021-12-02 12:03:06 Kategoria:

Większość osób kojarzy wyrwanie ósemki z dużym bólem. Trzeba jednak pamiętać, że stopień nasilenia objawów zależy w głównej mierze od indywidualnej wrażliwości...

więcej »
foto

Pomoc prawna - sprzeciw od nakazu zapłaty
2021-12-01 07:40:32 Kategoria:

Nie da się ukryć, że sprawy o zapłatę długów trafiają do polskich sądów niezwykle często. Niestety wiele osób pozwanych przez banki, firmy windykacyjne i pożyczkowe...

więcej »
foto

Wybieramy suszarkę do włosów - na jakie parametry...
2021-12-01 07:14:43 Kategoria:

Suszarka ma za zadanie wysuszyć nasze włosy, ale oprócz tego może posiadać również dodatkowe funkcje oraz charakteryzować się określonymi parametrami. Na co więc...

więcej »
foto

„Bliżej Unii Europejskiej” - cykl audycji na...
2021-11-19 15:55:40 Kategoria: Wybierz kategorie

Na antenie Katolickiego Radia Podlasie ponownie rusza cykl audycji poświęconych Unii Europejskiej. Będzie można w nich usłyszeć o bieżących działaniach wspólnoty,...

więcej »

Siedlce

w lewoGrudzień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.12

Wkrótce rusza siedleckie lodowisko

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.12

Pogoń zagra z Ruchem Chorzów

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.12 10:00

„Barbórka” - koncert ZPiT ZS „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.12 10:00 - 04.12 15:00

XXIV Targi Rękodzieła Artystycznego w Siedlcach

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.12 12:00

AutoMikołaje dla Nataszy

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.12

Kraina Śpiochów - spektakl już w niedzielę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.12

Spektakl KRAINA ŚPIOCHÓW już 5 grudnia na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 05.12

Piknik offroad w Czerniejewie dla Gabrysi chorej na SMA1

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.12 15:00

Gwiazdka Mikołaja

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.12 17:00

Ks. Radosław Łydkowski wyjeżdża do pracy misyjnej na Kubie

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.12

Charytatywny Kiermasz Mikołajkowy

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.12

Charytatywny Kiermasz Mikołajkowy

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.12

KPS zmierzy się z mistrzami świata

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Wykład Wojciecha Orlińskiego pt. Lem. Życie nie z tej Ziemi

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Odpust w parafii katedralnej

więcej »
9 10

MIASTO SIEDLCE, 10.12

Nocne Czuwanie Młodych w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.12

Upiór w kuchni - komedia z dreszczykiem już 10 grudnia na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »
11

POWIAT SIEDLECKI, 11.12 13:00

Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzale

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.12 14:00

Pokutny Marsz Różańcowy ulicami Siedlec

więcej »
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje