R E K L A M A


MIASTO BIAŁA PODLASKA

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi
2020-09-16 16:00:30 Artykuł czytany 107 razy


W dniach 21-25 września w wybranych krajach Europy, w tym w Polsce trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Celem tego programu jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat wczesnych objawów, sposobu postępowania oraz możliwości leczenia nowotworów głowy i szyi. Kampania informacyjna ma doprowadzić do wcześniejszego wykrycia, a co za tym idzie zwiększenia wyleczalności nowotworów tej okolicy.


Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej uczestniczy aktywnie w Tygodniu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W ramach tego tygodnia będą dostępne nieodpłatne badania dla pacjentów, u których utrzymują ponad  trzy tygodnie następujące objawy: nawracające krwawienia z nosa czy gardła, chrypka, trudności w połykaniu, ból gardła (szczególnie przy przełykaniu), uczucie ciała obcego w gardle, owrzodzenia w  jamie ustnej i gardle, zmiany rozrostowe na skórze głowy i szyi lub pojawienie się guza na szyi. Badania będą przeprowadzone w Poradni Laryngologicznej w zespole Poradni Specjalistycznych przy ul. Terebelskiej  w poniedziałek 21 września i czwartek 24 września w godzinach 15.00-17.00. Na powyższe badanie należy zapisać się telefonicznie pod numerem telefonu 83 4147170.

W holu szpitala na parterze w poniedziałek 21 września będzie otwarta wystawa zdjęć pacjentów z chorobami nowotworowymi głowy i szyi w stopniu znacznie zaawansowanym. Zdjęcia w pewnym stopniu szokujące z podanymi przez pacjentów przyczynami opóźnień w zgłoszeniu się do lekarza. Widok takich zmian powinien utkwić w pamięci oglądającego, aby nie dopuścił do takiego stanu.

Nowotwory regionu głowy i szyi

Nowotwory regionu głowy i szyi stanowią istotny problem kliniczny i społeczny, chociaż nie są tak częste jak chociażby rak płuca u mężczyzn czy rak piersi u kobiet. Dotyczą wielu ważnych okolic anatomicznych, jak: krtań, gardło, język, wargi czy nos, wpływając bezpośrednio na najważniejsze funkcje życiowe człowieka – połykanie, oddychanie oraz mowę. Ich procentowy udział wśród wszystkich nowotworów złośliwych w Polsce niezmiennie w ciągu ostatnich lat waha się od 5,5 do 6,2%, co przekłada się na ok. 5500 do 6000 nowych zachorowań rocznie. Podobne wskaźniki zachorowalności dotyczą także innych krajów europejskich. Do nowotworów regionu głowy i szyi nie zalicza się nowotworów mózgu czy oka.

Większość chorych z nowotworami głowy i szyi (60%) zgłasza się do lekarza rodzinnego zbyt późno, w III i IV stopniu zaawansowania choroby nowotworowej. Szansa na całkowite wyleczenie tych chorych jest problematyczna. Większość z nich umiera w pierwszych pięciu latach od rozpoznania. Jedyną nadzieją dla chorych z nowotworami głowy i szyi, bez względu na wiek, jest szybkie rozpoznanie w początkowym stadium zaawansowania choroby nowotworowej i małoinwazyjne leczenie. Wówczas 90-95% z nich wraca do pracy z dobrą jakością życia, czy pełnego wyleczenia. Ciągła edukacja nas wszystkich oraz badania profilaktyczne mogą zapewnić sukces w leczeniu onkologicznym.

Czynniki ryzyka

Nowotwory złośliwe narządów głowy i szyi to w ok. 85 - 90% przypadków raki płaskonabłonkowe. Czynniki ryzyka sprzyjające rozwojowi tego typu nowotworów są dobrze określone. Narażenie na dym tytoniowy skutkuje powolną przemianą nowotworową (kolejne mutacje genów) całej błony śluzowej górnych dróg oddechowych i pokarmowych, doprowadzając do powstania stanów przedrakowych. Połączenie dymu tytoniowego z wysoko procentowym alkoholem powoduje rozpuszczanie toksycznych związków dymu tytoniowego w alkoholu prowadzi do ich silnego i długotrwałego wnikania do komórek nabłonka. Innymi czynnikami rakotwórczymi są wyziewy chemiczne, cząstki plastiku, pył drzewny czy węglowy a także przewlekłe mechaniczne drażnienie śluzówek poprzez źle dopasowane protezy, czy uszkodzone zęby przy złej higienie jamy ustnej. W ostatnich latach w sposób istotny rośnie ilość zachorowań na raka głównie gardła środkowego, spowodowanych infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)  tego samego, który wywołuje raka szyjki macicy u kobiet.

Co można zmienić, żeby wcześniej rozpoznawać te nowotwory?

Przede wszystkim istotne jest podniesienie stanu świadomości społeczeństwa. Utrzymywanie się  ponad trzy tygodnie takich objawów jak: nawracające krwawienia z nosa czy gardła, chrypka, trudności w połykaniu, ból gardła (szczególnie przy przełykaniu), uczucie ciała obcego w gardle lub pojawienie się guza na szyi, o ile nie ma podłoża zapalnego, powinno być sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego i chory ma się zgłosić do specjalisty, najlepiej laryngologa. Pojawienie się tych objawów nie jest jednoznaczne z rozpoznaniem choroby nowotworowej. Objawy te spotykamy w wielu innych chorobach, ale utrzymywanie się  ich przez ponad trzy tygodnie mimo leczenia powinno być zweryfikowane odpowiednimi badaniami specjalistycznymi aby nie przeoczyć stanu przedrakowego czy początkowego stadium rozwoju raka.

Wraz z profilaktyką nowotworów głowy i szyi należy wspomnieć o rakach skóry, które bardzo często występują na skórze głowy i szyi. Główną przyczyną ich powstania  jest nadmierne napromieniowanie promieniami UV, głównie słonecznymi ale coraz częściej promieniami UV w solariach, co powoduje zwiększenie zachorowalności u młodych kobiet. Jest to rak typowy dla osób starszych i wykryty w początkowym stadium zaawansowania daje szanse ponad 90 % wyleczalności. Każda zmiana skórna, która zaczyna szybciej rosnąć , zmienia barwę, powodować swędzenie czy dawać dolegliwości bólowe powinna wzbudzić niepokój onkologiczny. Pacjent powinien zgłosić się do dermatologa, onkologa, w przypadku zmiany na głowie i szyi ewentualnie laryngologa, gdyż takie zmiany w Białej Podlaskiej usuwają laryngolodzy.

Bardzo częstą przyczyną opóźnień w zgłoszeniu się do lekarza w przebiegu choroby nowotworowej jest lęk.  Słowo „rak" błyskawicznie zmienia ocenę pacjenta w stosunku do własnego zdrowia i choć fizycznie nic w danym momencie się nie zmieniło, w odczuciu chorego zdrowie legło w gruzach.  Ten lęk i przekazywane bezpodstawne sądy o nowotworach: „rak to wyrok", „ nie ruszaj raka bo się zezłośliwi", „sąsiad od zawsze pali papierosy a nie ma raka", wiara w cudowne niekonwencjonalne metody leczenia oraz leki sprowadzane przez internet  opóźniają znacznie czas wykrycia i leczenie nowotworów.  

Informowanie pacjenta „ ma Pan/Pani/ taki stan zaawansowania choroby nowotworowej, że nie możemy jej wyleczyć"  jest trudne i obciążające psychicznie zarówno lekarza jak i pacjenta.  Zgłaszając się do lekarza w początkowym stadium zaawansowania choroby nowotworowej lub w stadium przedrakowym  dajemy szanse lekarzowi na skuteczną walkę z tą  chorobą.dr n. med. Piotr Szczepański – specjalista II stopnia z otolaryngologii
Ordynator Oddziału Otolaryngologicznego

DW

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
NASI PARTNERZY
SAS


- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Tydzień z piosenkami zespołu Giant Rooks
2020-09-07 16:01:55 Kategoria: Wybierz kategorie

Debiutancki album „Rookery" niemieckiej grupy Giant Rooks będzie prezentowany w tym tygodniu na antenie Katolickiego Radia Podlasie.

więcej »


foto

Na co zwrócić uwagę podczas wypożyczania samochodu?
2020-09-18 11:50:38 Kategoria:

Wiele sytuacji w życiu zmusza nas, by wynająć samochód. Powodem może być opłakany stan własnego auta po wypadku lub też po prostu chęć odbycia dalekiej wycieczki bez...

więcej »
foto

Botki do spódnicy - Podpowiadamy jakie wybrać
2020-09-18 11:42:08 Kategoria:

Botki znane są w modzie damskiej od końca XIX wieku. Panie już wtedy nosiły botki na płaskiej podeszwie lub sznurowane, a w kolejnych dekadach obuwie to przeszło...

więcej »
foto

Farmaceuta to nie tylko sprzedawca leków
2020-09-14 14:12:39 Kategoria:

Najbardziej w ostatnim czasie popularne sklepy? Chyba można zaryzykować twierdzenie, że apteki. I o ile oczywiście nie powinno się spłaszczać pojęcia samej apteki do...

więcej »

Biała Podl.

w lewoWrzesień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.09

Mistrzostwa Polski AZS w podnoszeniu ciężarów w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.09

Mistrzostwa Polski U23 w Białej Podlaskiej

więcej »
5

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.09

Biała Podlaska: Narodowe Czytanie 2020 on-line

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.09

Mistrzostwa Polski U23 w Białej Podlaskiej

więcej »
6
7 8 9 10 11

POWIAT BIALSKI, 11.09

Połoski: Modlitwy przez wstawiennictwo św. Peregryna o cud uzdrowienia dla chorych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.09 17:00

11 PARK SZTUKI W PARKU RADZIWIŁŁOWSKIM

więcej »
12

POWIAT BIALSKI, 12.09

Terespol: Rekonstrukcja bitwy z 1920 r.

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.09

10. Rajd Rowerowy szlakiem J.I. Kraszewskiego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.09 10:00

PIELGRZYMKA OSÓB KONSEKROWANYCH

więcej »
13

POWIAT BIALSKI, 13.09

Polak z Wyboru - Żołnierz z Powołania. Projekt ku czci generała Franciszka Krajowskiego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.09

Biegowe święto w Białej Podlaskiej

więcej »
14 15 16 17 18

POWIAT BIALSKI, 18.09 21:00

Kolejne Nocne Czuwanie Młodych w Kodniu

więcej »
19

POWIAT BIALSKI, 19.09 09:00 - 19.09 14:00

Akcja poboru krwi w Piszczacu

więcej »
20
21 22 23 24

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 24.09 18:00

Dni Patrona Białej Podlaskiej /PROGRAM/

więcej »
25 26 27
28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje