R E K L A M A


MIASTO BIAŁA PODLASKA

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Biała Podlaska idzie na rekord
2019-11-13 17:42:58 Artykuł czytany 888 razy


Rok 2019 jest rokiem rekordowym pod względem inwestycji realizowanych w Białej Podlaskiej. Budżet inwestycyjny to ponad 100 milionów złotych, z czego 70 procent to środki pochodzące z funduszy zewnętrznych. Infrastruktura drogowa, Park Radziwiłłów czy remonty szkół - to tylko część realizowanych inwestycji.


Niewątpliwie największy zakres prac prowadzony jest w Parku Radziwiłłów. To miejsce zmienia swoje oblicze.

Łączna kwota jaką miasto przeznaczyło na inwestycje w tym obszarze to ponad 24 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło 16,2 mln zł. – Zakończyliśmy przebudowę amfiteatru, pomimo trudności mamy obiekt bezpieczny na ponad 1000 miejsc, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Finiszujemy już jeśli chodzi o odtworzenie fortyfikacji od ul. Warszawskiej w kierunku zachodnim oraz wykonanie układu drogowego z kostki wraz z oświetleniem - wylicza prezydent miasta Michał Litwiniuk.- Zakończyliśmy budowę Bramy Koszarskiej i prowadzącej do niej kładki oraz remont kapliczki w parku. W tej kaplicy odkryliśmy miejsce, w którym Radziwiłłowie ukrywali szczątki wielkiego świętego kościoła rzymskokatolickiego i unickiego – mówi prezydent Litwiniuk.

Kolejna inwestycja jaka jest prowadzona w obrębie parku to prace w Muzeum Południowego Podlasia. Dzięki tej inwestycji miasto zyska sale ekspozycyjne w wieży, umożliwiające pokazanie bogatych zasobów bialskiego muzeum,  m.in. kolekcji ikon i obrazów Bazylego Albiczuka.  Placówka zyska też magazyny niezbędne do przechowywania zbiorów.

Infrastruktura drogowa to kolejny obszar, w którym realizowane są miejskie inwestycje. Przebudowa ul. Koncertowej wraz z rondem to największa inwestycja w tym zakresie.


- To bardzo ważna inwestycja dla skomunikowania terenów za torami. Miasto otrzymało na nią dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Całość inwestycji to koszt ponad 8 mln zł, z czego dofinansowanie to 4 mln 400 tys. zł. – Tutaj zleciłem przeprojektowanie w celu budowy ronda na skrzyżowaniu z ulicą Witoroską. Była to odpowiedź na głosy mieszkańców, gdyż w godzinach natężenia ruchu tworzyły się tam naprawdę duże korki. Teraz mamy już nowoczesną ul. Koncertową z rondem zwiększającym komfort i bezpieczeństwo kierowców – argumentował prezydent Litwiniuk.

Bezpieczne przejścia dla pieszych

Nowoczesne przejście dla pieszych powstało na ul. Sidorskiej, przy Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Białej Podlaskiej. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”, w ramach inwestycji wykonano m.in.: antypoślizgową warstwę na jezdni skracającą drogę hamowania, oświetlenie ledowe, sygnalizatory ruchu pieszych i pojazdów m.in. fakt zbliżania się pieszego do przejścia. Miasto pozyskało dofinansowanie w kwocie 100 tysięcy złotych na realizację tej inwestycji.

Rowerem przyjemniej i bezpieczniej


-  W tym roku wybudowano ponad 3 km ścieżek, na przyszły rok zaplanowano wybudowanie prawie 6 km.  Powstają one w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Łączna długość ścieżek rowerowych, jakie powstaną w Białej Podlaskiej, to 16 km. To inwestycja o wartości ponad 23 mln zł, z czego niemal 13,5 mln stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

W ramach MOF, oprócz ścieżek rowerowych, wykonano zatoki autobusowe, nowe tablice informacyjne, a także zakupiono 5 nowoczesnych, ekologicznych autobusów miejskich. Część zadań rozpoczętych w tym roku doczeka się realizacji w następnym roku. Co przyniesie rok 2020?
Jak w mijającym roku, tak i w roku 2020 Biała Podlaska będzie terenem realizacji rekordowej ilości inwestycji ważnych z perspektywy różnych  dziedzin życia mieszkańców miasta.

– Na zbliżający się rok zaplanowaliśmy tak oczekiwane modernizacje i przebudowy miejskich dróg osiedlowych i chodników. Przewidujemy na to w budżecie prawie 5 mln zł, w tym 1 mln na budowę ul. Podmiejskiej, o którą od lat wnioskują bialczanie, a 3 mln przeznaczamy na budowę dróg osiedlowych – mówi prezydent Michał Litwiniuk.

Pod koniec października rozpoczęły się prace związane z budową stadionu miejskiego.  Zanim inwestycja zaczęła być realizowana trzeba było uporządkować sprawy formalne. Zasadnicza faza realizacji tej inwestycji będzie miała miejsce w 2020 r., jej zakończenie jest zaplanowane na 2022 rok i będzie kosztowała ponad 22 mln zł, z czego 10 mln pochodzi dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Kolejną bardzo ważną inwestycją jest II etap przebudowy ul. Warszawskiej. To istotne zarówno w aspekcie komfortu mieszkańców, jak i bezpieczeństwa oraz po prostu estetyki, to w końcu ulica wjazdowa.  – Podpisałem w Urzędzie Wojewódzkim umowę na dofinansowanie tego zadania. Jest ono rekordowe, także na tle innych miast regionu, bowiem otrzymujemy ponad 8 mln na inwestycję wartą 12 mln zł. Obejmie ona zarówno wzmocnienia i budowę nawierzchni, jak i infrastruktury towarzyszącej i sieci – podkreślił Michał Litwiniuk. Władze miasta ubiegają się o środki z FDS na realizację III etapu tej inwestycji. Rozstrzygnięcie konkursu grantowego poznamy w przyszłym roku.

Rozpoczęła się realizacja kolejnej ważnej i długo oczekiwanej inwestycji na DK-2, gdzie na skrzyżowaniu „dwójki” z ul. Terebelską i Al. Solidarności powstaną ronda turbinowe. Są one elementem realizowanego z miastem partnerskim Brześciem projektu „Poprawa dostępności transportowej”, który ma wartość ponad 9 mln zł i w 50 procentach jest dofinansowany ze środków europejskich. Rozpoczęła się już budowa ronda na skrzyżowaniu z Al. Solidarności.

Ponadto zaplanowane są inwestycje w obszarze oświaty i kultury obejmujące m.in. modernizację pracowni, prace remontowe, budowę obiektów sportowych w szkołach, dalszą poprawę infrastruktury i wyposażenia Bialskiego Centrum Kultury i muzeum.


ICH/Biała Podlaska  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Al
  2019-11-18 21:43:53

  arrow

  Jeszcze gdyby tak centrum miasta, drogi prowadzące do bloków i domów w chodniki wyposażyć. Taka ul. Żeromskiego. Toż to jakiś dramat jest, dzieci do szkoły, mamy z wózkami...i brak chodnika + oświetlenie, które działa, albo nie.

 • Oj aj
  2019-11-18 20:48:12

  arrow

  A co z inwestycjami nad krzna chyba coś przycichło. Takie obietnice i nic się nie dzieje.

 • LOL
  2019-11-17 11:04:25

  arrow

  Rondo turbinowe w Białej P.? Niestety ale po takim rondzie trzeba umieć jeździć i co najważniejsze ustawić się na odpowiednim pasie do skrętu. No to teraz egzaminatorzy na egzaminie na prawko będą mieli gdzie oblewać przyszłych kierowców.

 • pip
  2019-11-14 13:21:42

  arrow

  Rekord? Największy budżet na ponad 100mln? A kto te środki pozyskał? Pan i Pana ludzie czy poprzednia ekipa rządząca miastem? Kto przygotował koncepcje, dokumentacje techniczne, a nawet już ogłosił przetargi? Kto? Jedyna jak dotąd inwestycja to przejście dla pieszych przy SP 5 i kilka metrów wysypanego gruzobetonu.

 • ,...
  2019-11-14 10:03:49

  arrow

  Brawo Biała Podlaska !!!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
NASI PARTNERZY
SAS


- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-07-06 08:27:31 Kategoria:

Wśród licznych zawodów medycznych, uregulowanych przepisami ustawy, np. lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny, istnieją te,...

więcej »
foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »
foto

Jak radzimy sobie z koronawirusem?
2020-06-22 06:00:00 Kategoria:

W regionie siedleckim do tej pory odnotowano 250 przypadków zakażeń koronawirusem . Ryzyko zachorowania wciąż istnieje, a najbardziej narażony jest personel medyczny,...

więcej »

Biała Podl.

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

POWIAT BIALSKI, 02.07 12:00

Kodeń: Diecezjalny Dzień Chorego/ZAPOWIEDŹ/

więcej »
3 4 5
6

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.07

Biała Podlaska: Letnie Kino

więcej »
7

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.07

Biała Podlaska: Letnie Kino

więcej »
8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje