R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

W oczekiwaniu na decyzję wojewody
2018-01-05 10:18:21 Artykuł czytany 1903 razy


Pomiędzy Urzędem Gminy Łuków a Instytutem Pamięci Narodowej w Warszawie trwa wymiana pism w sprawie tzw. „Czerwonego Pomnika”. W ślad za tą dyskusją pojawia się pytanie co z pomnikiem, który znajduje się w łukowskim parku. Jak mówi nam zastępca burmistrza Marcin Mateńko, dziś Urząd Miasta czeka na decyzje wojewody.


Od prawie roku pomiędzy Urzędem Gminy Łuków a Instytutem Pamięci Narodowej w Warszawie trwa wymiana pism. Dotyczą „Czerwonego Pomnika” znajdującego się w Rezerwacie Jata. Pomnik powstał w 1969 roku. Widnieje na nim napis: „pamięci polskich i radzieckich partyzantów”. Instytut zaleca jego rozbiórkę. Natomiast władze gminy wspólnie z Nadleśnictwem Łuków, Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków oraz Towarzystwem „Orlik” proponują umieszczenie albo na pomniku, albo obok niego, nowej tablicy. Chcą umieścić na niej napis następującej treści: „Pomnik jest świadectwem trudnej historii Polski w latach 1944 – 1989. Upamiętnia on stacjonujących w Rezerwacie Jata w latach 1943 – 1944 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej. Przypomina również o stacjonujących tutaj w 1944 roku „partyzantach” radzieckich małego oddziału wywiadowczego NKWD, przez działalność których straciło życie wielu żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego”.

Jak na razie ostatecznej decyzji w sprawie pomnika z Jaty nie ma. Ale w ślad za tą dyskusją pojawia się pytanie, co z pomnikiem, który znajduje się w Łukowie, w parku miejskim. On z kolei jest poświęcony żołnierzom polskim i radzieckim, którzy polegli w walkach o wyzwolenie Ziemi Łukowskiej. Jak mówi nam zastępca burmistrza Marcin Mateńko, w przypadku łukowskiego pomnika „nie ma tematu”. Jak na razie nadeszło jedno pismo z Urzędu Wojewódzkiego z pytaniem o sam pomnik. Żadne decyzje nie zostały podjęte:


Jakie będą decyzje wojewody i Instytutu Pamięci Narodowej? Co stanie się z pomnikami? Czekamy na rozstrzygnięcia i do tematu na pewno jeszcze powrócimy.

Zdjęcie: archiwum podlasie24

AKup/DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • uczeń klasy szóstej
  2018-01-17 18:18:42

  arrow

  To ,że jest pan ignorantem historycznym to dla pana bardzo delikatne określenie. Krytykanctwo , brak szacunku do ludzi , którzy wykazują pana braki nie tylko w kulturze osobistej ale braki w czytaniu ze zrozumieniem , elementarnym słownictwie historycznym . Pisać i wypowiadać się to pan na pewno nie umiesz . Tak jesteś faszystą gramatycznym i bolszewikem historycznym , tylko tacy, nie mogą zrozumieć, że armia radziecka ciemiężyła Polskę i nie przyniosła wyzwolenia tylko okupację. Jesteśmy państwem wolnym i demokratycznym i wszelkie symbole zniewolenia trzeba usunąć.

 • Andrzeju.....
  2018-01-17 14:14:39

  arrow

  .....jesteś wielki
  Stalin.

 • młody
  2018-01-17 14:10:27

  arrow

  Goń z pomnika bolszewika a spod pomnika jurgieltników wszelkiej maści.

 • Kibol
  2018-01-17 14:07:18

  arrow

  Ty jesteś dnem i najgorsze jest to ,że bez żadnej szansy na stany wyższe...

 • Andrzej
  2018-01-17 09:57:30

  arrow

  Uczniu szóstej klasy czyli w kółko ten sam zagorzalec rujnowania Historii- Tak właśnie pomnik ten jest częścią historii. Przeczytaj dokładnie co na nim jest napisane. Nie został postawiony na chwałę Stalina, Gomółki, Hitlera itp. zbrodniarzy. Jest podziękowaniem dla "szarych" ludzi- wówczas żołnierzy , którzy ginęli za Twoją i Moją wolność. Wybacz ale nie ruszaja mnie twoje zaczepki odnośnie błędów językowych i inne prowokacje. Zachowujesz się tak bo nie masz argumentów. Nie potrafisz odpowiadać na proste pytania. Ja Tobie co najwyżej wylewam na głowę wiadro zimnej wody (dla ostudzenia) Ty natomiast na Mnie wiadro pomyj w celu upodlenia, poniżenia itp. Dla mnie zachowujesz sie jak tzw. KIBOL (na sporcie zna się co najwyżej 10%, a pozostałe 90% to inna "rozrywka"), który nie potrafi docenić, że ktoś inny przyszedł obejrzeć widowisko sportowe, spędzić miło czas itp. Dla kibola taki człowiek jest dnem , którego trzeba wyśmiać, obrazić, bo nie jest z NIM. A już tragedia jak coś nie po jego myśli- wówczas człowieka potrafi spałować, skopać.
  A o tej wojnie obronnej w 1919r, Witosie itp. to możesz dalej nawijać, ale swoim dzieciom i wnukom.

 • Uczeń klasy szóstej.
  2018-01-16 17:01:03

  arrow

  Przepraszam pana Andrzeja ale pani od polskiego nauczyła nas, że forma ,,tyle w temacie ,,to forma niepoprawna i zażartowała, że używają ją gramatyczni faszyści.Powinno być w tej sprawie lub na ten temat.Wojna bolszewicka zapoczątkowana nieudaną wyprawą kijowską ,przekształciła się w odwrót i obronę przed bolszewikami by w 1920 zwycięstwo pod Warszawą w sierpniu zakończyło się polskim zwycięstwem.Przepraszam to nie była wojna ? Nie bronili Polski? Może pana pradziadek witał bimbrem czerwonoarmistów mój z nimi walczył.Kiedy w październiku 1925 roku strzelano do chłopów nie spotkałam się z oburzeniem Witosa,dopiero Piłsudski rządał w 1926 , w maju aby zakończyć rządy bezprawia,korupcji i agentury sowieckiej i tu chłopi Piłsudskiego popierają to po zamachu majowym przyśpiesza reforma rolna.Witos w tym czasie szykuje obalenie polskiego rządu co skutkuje akcesją do Centrolewu a ten uznany za antypolski i antypaństwowy.Nawet podjęta próba rehabilitacji Witosa w 2005 roku przez towarzyszy z ZSL czytaj PSL spełzła na niczym, bo sąd nie znalazł podstaw do rehabilitacji , uznając za zasadne osadzenie Witosa w Brześciu i traktowanie jak zdrajcy.Potem wyjeżdża do Czechosłowacji a w demokratycznych wyborach BBWR zdobywa 50 procentowe zwycięstwo.Marian Zagórski męczonyy przez Kostka? Sikorski bity i poniewierany?To proszę poczytać o tym jak traktował polskich oficerów związanych z Piłsudskim w Anglii podczas II wojny światowej czy jak traktował Andersa.Ja to znam z pamiętników brata mojego pradziadka ale podręczniki to teź to zauważają generał Rozwadowski , co prześladowany w Berezie w Brześciu? To wymaga jeszcze badań historycznych a na pewno nie można traktować tego jako aksjomat wie pan oczym piszę? Proszę okoniem nie stawać a rakiem się wycofać i nie kompromitować się twierdzeniem , że pomnik musi zostać.Musi to na Rusi u nas ja Polacy chcą a chcą niepodległości i likwidacji pomników symbolizujących nasze zniewolenie.I to tyle na ten temat i w tej sprawie proszę pana.

 • młody
  2018-01-16 13:24:36

  arrow

  Wynocha z czerwonym pomnikiem z parku w Łukowie.Hipokryci.Składają kwiaty pod pomnikiem na trzeciego i jedenastego a bronią pomnika oprawców z armii radzieckiej.Wstyd, wstyd ,wstyd.

 • Andrzej
  2018-01-16 13:09:31

  arrow

  Arbitrze (tak się nazwałeś) dlaczego mnie atakujesz i wyzywasz od idiotów itp. Całe swoje wypociny kierujesz w ataku na mnie- Dlaczego? Nie podoba ci się mój pogląd na temat burzenia pomnika- okey ale nie rób tego w tak ohydny sposób. Zobacz 1 komentarz w tym temacie. jest moim autorstwem i tam wyraziłem tylko swó pogląd, nie zmieniałem historii nie atakowałem nikogo. Ty natomiast pod różnymi nickami- jesli tak można je nazwać, atakujesz osoby, które są przeciwne burzeniu czegos co powinno być- nawet w celu przestrogi. To Ty zaatakowałeś osobę o nicku Witos, to Ty przekręcasz fakty historyczne m.in. że w 1919 roku była wojna obronna, że w 1925 roku dzięki Witosowi strzelano do chłopów ( w rzeczywistości było to w 1926 r. po przewrocie majowym). Zapewne Witosa zamknęli Sowieci w Brześciu i końca doszli takim ludziom jak Rozwadowski, Zagórski, Sikorski.... Wiesz wogóle o kim piszę?
  Nie będę okoniem stawał przeciwko burzeniu pomnika jeśli do tego dojdzie i demonstrował takie zachowanie, bo wiem do czego wówczas byli by zdolni tacy ludzie jak Ty, ale chociaż pismem będę za tym aby ten pomnik pozostał ze względu- patrz 1 komentarz w tym temacie

 • arbiter
  2018-01-16 12:25:20

  arrow

  Czytam , czytam i nadziwić się nie mogę jak niektórzy podejmując komentarze uwiarygadniają użytecznych idiotów dla sprawy przekłamywania historii Polski.Osobnik o wdzięcznym imieniu Andrzej absolutnie nie odnosi się do faktów , spraw ,które przedmówcy podejmują , fakt nie musi, bo taka jest konwencja tych komentarzy, jednak pisze takie bezeceństwa, obraża ludzi, nie zna podstawowych pojęć z zakresu historii najnowszej ,wyrażeń języka polskiego. Konfabuluje i wkłada w usta ludziom takie stwierdzenia , których przedmówcy w ogóle nie powiedzieli a naprawdę niektórzy zacne rzeczy piszą. Ma czelność stygmatyzować, porządkować i stawiać w szeregu. Skąd to ma ? Z jakiś przyzwyczajeń resortowych? Podnosi problem polemiki. Wie co to znaczy? Szkalując przedmówców nawet nie chce zrozumieć co piszą , nie odnosi się do faktów tam przedstawianych , bryluje , że jest katolikiem i człowiekiem niezależnym i neutralnym , znawcą historii i życia, odmawiając innym możliwości komentowania spraw , które ludziom leżą na sercu . Swoje nic nie wnoszące wynurzenia koronuje stwierdzeniem , że jest człowiekiem neutralnym.Otóż nie. Jest to przykład homosovietikus o niezwykle wybujałym ego , absolutnie nie przyjmującym argumentów innych , nawet tych , które wykazują jego ociężałość myślową , braki w edukacji historycznej. Być może ten oportunizm wynika z umocowań osobistych w omawianym i komentowanym tutaj problemie lub po prostu niezrozumienia tego o czym ludzie piszą. Tak , tak mentalność i sposób bycia Kononowicza z Białegostoku.

 • Andrzej
  2018-01-16 10:08:44

  arrow

  Do znawcy Histori i .... No właśnie. Szanowny Panie chcesz odpowiedzi tak- tak, nie -nie , a sam w taki sposób nie chcesz polemizować. Nawet w celach polemiki nie potrafisz nadać sobie Nicku, aby nie wiadomo było z kim sie rozmawia. bredzisz od rzeczy np. ja nigdzie nie pisałem o łukowskim Pisie, ani o zasługach pozostałych partii.To Ty nie potrafisz odróżnić dobra od zła. Dla mnie złem też jest bolszewizm (stalinizm), hitleryzm, faszyzm itp. Tylko nie mieszaj w to ludzi, którzy niczemu nie byli winni- nie ich wina że żyli za czasów owych zbrodniarzy i miało to w ich kraju miejsce.
  Mówisz o prostej polemice więc odpowiedz tak jak to wymagasz:
  1. Czy Łuków był wyzwalany przez wojsko sowieckie? Tak?Nie
  2. Czy w owej armii byli wylącznie bandyci?
  3. Czy zgodziłbyś się aby w innych państwach dla których My jako Polacy nie jesteśmy mile widzianymi gośćmi niszczyć pomniki i wszystko co jest biało-czerwone?
  Chcesz zniszczyć to co Polsce wyrządzało krzywdę to niszcz zarówno sowieckie, niemieckie, francuskie, angielskie, amerykańskie, ukraiński, szwedzkie itp., bo jak znasz się na Historii Polski to zapewne wiesz, że każdy z tych krajów przyczynił się do krzywdy POLSKI
  I na koniec jeszcze raz powtórzę- nie jestem zwolennikiem sowietów- jestem Polakiem o neutralnych poglądach
  Miłego dnia

 • observator
  2018-01-15 18:36:21

  arrow

  O tym co jest kłamstwem a co prawdą decyduje władza państwowa a nie obywatel. Za PRL były w Łukowie ulice: Świerczewskiego i Dzierżyńskiego - obaj oprawcy a zrobili z nich bohaterów. Dziś czasy są inne to i inni bohaterowie. Za kilka dekad powstaną nowe pomniki - nowych bohaterów.Jakich? Nie wiem ale zajmowanie się pomnikami bez edukowania ludzi co który znaczy będzie powodował napięcia i waśnie. Pod pomnikiem w parku od wielu wielu lat praktycznie nikt już nie składa kwiatów a znicz jak się pojawi to raz od święta. Dlaczego? Inne czasy, inny ustrój a i zwykłych obywateli to mało już obchodzi.

 • Andrzejku no muszę.
  2018-01-15 12:58:43

  arrow

  Nie schlebiaj sobie i na początek zobacz w słowniku wyrazów obcych czym jest ignorancja.Otóż jesteś niezwykle błądzącym Polakiem w oparach czerwonego absurdu na pewno nie neutralnym.Jak już zdobywasz się na przymiotnik katolicki wiedz, że nasza mowa być powinna tak , tak , nie ,nie i co więcej od złego pochodzi. Zło jest złem a nie jest lepszejsze.
  No lejącego żółcią od ciebie nie ma większego.Ty zapewne masz wytrawnych animatorów, ty masz bolszewickich sąsiadów ja ich nie mam a jak bym miał takowych martwych to ich bym na cmentarzu odwiedzał a nie mataczył w historii i w sprawie pomnika , który ma tyle wspólnego z prawdą historyczną co ty ze mną. Wiem co robi PIS bo czytam jego program , który punkt po punkcie jest realizowany i dekomunizacja przestrzeni publicznej jest jednym z nich. TY nie masz takich możliwości, jak piszesz, bo nic nie zrobiła dla ludzi ani PSL,PO czy SLD. I proszę nie mieszaj łukowskiego PIS z tym z Nowogrodzkiej, proszę. Proszę nie ubliżać mi ,mam szacunek do ludzi i do siebie, będę reagował na kłamstwa i oportunizm. Historia jest nasza , polska , Polaków i kto ją szkaluje winien wysłuchać riposty.Tobie widzę już argumentów zabrakło i ograniczyłeś się do prostackich połajanek i nie masz nic więcej by młodego człowieka przekonać , że pomnik kłamstwa historycznego,symbolu polskiego zniewonia musi być usunięty z parku jako gloryfikujący totalitaryzm sowiecki.

 • Andrzej
  2018-01-15 10:19:17

  arrow

  Poprzedniku nie musisz Mi nic udowadniać, bo ja tego nie oczekuję i do niczego nie jest mi to potrzebne. jestem Polakiem o neutralnych pogladach, słucham za i przeciw i tyle w tym mojego, bo wiem że nikt zarówno mnie jak i ciebie nie bedzie pytał o zdanie.
  Zal mi tylko, że w naszym kraju katolickim sa osoby, które wylewają żółć na innych ludzi mataczeni przez innych. Nie rozumie dlaczego np. Ty nie potrafisz docenić, oddać czci zwykłemu sowietowi (był takim samym człowiekiem jak ja, ty twój sąsiad), który ginął za obcy kraj. Przecież On nie szedł i nie miał wiedzy co będzie potem i o co chodzi jego rodakom z rządu. No Ty napewno wiesz co teraz chce Pis, Ty wiesz co parę lat temu chciał, PSL, SLD, PO itd. Jednym słowem jestes wizjonerem, nieskazitelnym człowiekiem a reszte ludzi w tym Ja to dla Ciebie barachło i przeciwnicy Twojej Histori. Poczytaj dobrze komentarze a może twoja inteligencja dostrzeże , że nie wszystko musi być po twojej myśli. Miłego dnia

 • młody
  2018-01-15 10:01:29

  arrow

  RED IS BED

 • Witusie,Andrzeju.
  2018-01-15 09:43:38

  arrow

  Nie będę uwiarygadniał twojej ignorancji historycznej dyskutując z tobą.Zważ swoje opętanie komunistyczno-perelowskie i nie zmieniaj warsztatu historyków. Nie wyjmuj słów z kontekstu, nie przyprawiaj gęby i wyrzuć swoje pożółkłe notatki.Pomnik z parku musi zniknąć jako gloryfikujący militaryzm sowiecki.

 • Andrzej
  2018-01-14 18:22:55

  arrow

  Witusie, Witusie- nie można opierać historii tylko na tym co Tobie pasuje. Pisałem już , że trzeba czytać różne publikacje, wyciagąc wnioski oraz mieć na uwadze,że HISTORIA zawsze ma pewne niedociągnięcia. Piszesz o wojnie obronnej w 1919 roku? Cóż to była za wojna obronna, bo ja w wielu publikacjach czytałem o wyprawie Piłsudskiego na sowietów w tymże roku. Ganisz Witosa, ale żeby nie odezwa Witosa na prośbę Piłsudskiego to nie wiadomo jak by się zakończyła owa wojna obronna z tzw. Cudem nad Wisłą, która w obecnie czytanej książce nie była zasługą Piłsudskiego. W tej publikacji np. przedstawiony jest akt chrztu , z którego wynika, że po południu 15 sierpnia 1920 Naczelny Wódz był świadkiem chrztu dziecka w Puławach , a więc nie dowodził obrona W-wy (przyp. walka o W-wę rozpoczęła się 12 sierpnia gdy Naczelnik wyjechał z W-wy). Dalej w tej publikacji czytam, że w przeciwieństwie do Twojej przedstawionej historii, to Naczelny Wódz z wojskiem z Sulejówka wyruszył na W-wę na Wojciechowskiego i wówczas doszlo do walki gdzie ginęli Polacy a zwłaszcza Podchorażowie broniący ówczesnego rządu. Pomijasz też fakt, że Wojciechowski z Piłsudskim wspólnie uczęśtniczyli w PPS i autor publikacji np. przedstawia przesłankę, że cały przewrót majowy mógł być znany
  Wojciechowskiemu. Proszę więc zanim coś komuś zarzucicie spróbujcie najpierw pewne rzeczy wyważyć, a Historia jest dziedziną gdzie taka waga jest potrzebna.
  Ps. nie odbieraj witosie, Witosie, że to co napisałem o tej publikacji jest moim przekonaniem. Poprostu podałem inne fakty, a czy sa one w 100% prawdziwe tez nie jestem przekonany

 • Witusie,witusie
  2018-01-14 11:57:00

  arrow

  ....czas porzucić pożółkłe notatki z mozołem czynione na zebraniach POP czy ZSL czy ,,tapicerskiego,,PSL.Czas na nowy stan badań, który bezstronnie pokazuje biedę po I wojnie światowej ,walkach o oswobodzenie Polski w 1918,wojnie obronnej 1919-1920 czy kryzysie międzynarodowym lat dwudziestych.Pan Witos nie jest tu wyrocznią bo dobrze się miał w dobrach Księcia Sanguszki , który umożliwił mu ukończenie czterech klas szkoły wiejskiej.Witos współtwórca państwowości polskiej,był głównym hamulcowym reformy rolnej,to on odpowiada za strzelanie do chłopów,robotników w październiku 1925 a wcześniej nie protestował gdy Wojciechowski rozpoczyna atak na wojska Piłsudskiego przy pomocy samolotów w Warszawie gdzie giną niewinni mieszkańcy.Nie przeszkadzało mu przystąpienie do antypolskiego Centrolewu.Wiem ,wiem ze zaraz powiecie ze Piłsudski zlikwidował Centrolew ale do Berezy Kartuzkiej trafili tylko ci co podpisali deklarację Centrolew ale wiecie że Wituś nawiał do Czechosłowacji. Próbujecie go tu usadowić jako tego który popierał komunizm i cieszył się z ,,wyzwalającej,, Armii Czerwonej jednak akcesu do KRN nie przyjął jedynie złamany na Syberii brat Andrzej należał do rządu PPR ale ruskim i komuchom chodziło jedynie o nazwisko a wyraz tego jakie to było wyzwolenie Polski przez Stalina było ratowanie swego życia przez Mikołajczyka przez ucieczkę.No i dla łukowskich apologetów komunizmu to wasz Witos zdelegalizował Komunistyczną Partię Polski.Droga emerytka to zaiste twoja historia,niepełna , jednostronna i zakłamania. Twoja historia powinna zniknąć wraz dekomunizacją w 1989 jednak tak się nie stało bo twoja historia została ocalenia przez umowy z Magdalenki i porozumienie z komunistami.W Niemczech gdyby nie zrobiono denazyfikacji też NSDAP święciła by triumfy po 1945 oni też mi swoją historię. Pomnik ten to wstyd dla Łukowa.Urąga bohaterom czczonym w tym parku przez liczne ķamienie pamięci to fałszywy obraz historii i jako taki powinien trafić w postaci gruzu na śmietnik historii.Ci co zginęli za Łuków czczeni są na cmentarzach i tu chodzi o tych dobrych Rosjan.

 • emerytka
  2018-01-12 22:00:09

  arrow

  Jak tak bardzo chcą zniszczyć pomniki ,które sąnaszą historią to powinno się ogłosić referendum czy ludność chce czy nie zniszczenia co jeszcze ludzie żyjący je postawili.Popieram "Witosa" który trafnie napisał że jacy by nie byli ci ludzie ale oni faktycznie nasze miasto wyzwolili.

 • Do witosa
  2018-01-09 16:26:14

  arrow

  Niewątpliwie PRL (od 1956r.) miał swoje zalety,które do dziś widać gołym okiem, tyle że więcej było wad. Socjalizm upadł w całej Europie. W Polsce jeszcze na początku 1980r. było to nie do pomyślenia, że nadejdzie kapitalizm. Obecnie tj. po roku 2015r. w Polsce ponownie odzywa się socjalizm z nową twarzą. Myślę, że w najbliższych 4-5 latach ludzie się przekonają czy warto w to brnąć.

 • Tak Witos
  2018-01-08 08:50:34

  arrow

  Tylko "mali", słabi ludzie niszczą pomniki, piszą swoją wersję historii, stosują zasadę "spalonej ziemi", na której nikt z potomnych nie znajdzie nic dla siebie.

 • witos
  2018-01-07 22:16:49

  arrow

  Bieda beznadzieja to obrazek z życia codziennego Polski w II RP - pisał Wincenty Witos – Nawet zamożniejsi gospodarze nie używają cukru. Oszczędzają także na soli, która często stanowi jedyną już okrasę. Przecinanie zapałek na kilka części, krzesanie ognia z kamienia, przenoszenie żarzących węgli w garnku z jednego końca wsi na drugi, stało się rzeczą codzienną i naturalną. W nocy wieś tonie w ciemnościach, rzadko w jakim oknie pokaże się słabo migocąca łojówka. Niedostatek i braki powodują coraz liczniejsze choroby. Grasująca w sposób niesłychany gruźlica zabiera niemiłosiernie mnogie ofiary, szczególnie spomiędzy młodszego pokolenia. Ludność chodzi bez obuwia, bez koniecznej bielizny, dodzierając reszty łachmanów, jakie jej z dawnych lepszych pozostały czasów. Szkoły pustoszeją, a nawet kościoły przerzedziły się w sposób widoczny.
  Poza nędzą i poniewierką pożera ją marazm, zobojętnienie, podejrzliwość, niewiara [...]Wszystko stanęło, wszystko zamilkło. Wieś robi wrażenie cmentarzyska, po którym, jak martwe cienie, snują się ludzkie postacie, dziwnie zmienione, zamyślone, milczące.
  PRL
  PRL zlikwidował podziałów klasowy przywracając chłopu i robotnikowi poczucie godności. Przeprowadził reformę rolną, o której marzyło i bezskutecznie walczyło kilka pokoleń polskich chłopów; przeprowadził nacjonalizację przemysłu, a ściślej tego co przetrwało okupację hitlerowską; Dał awans społeczny milionów synów i córek chłopskich i robotniczych dając pierwszy raz w historii bezpłatny dostęp młodzieży robotniczej i chłopskiej na wyższe studia, to nasze pokolenie powojenne doprowadziło do likwidacji analfabetyzmu, masowego zjawiska w Polsce międzywojennej; • To PRL doprowadził do zbudowania Polski przemysłowo-rolniczej wyprowadził chłopów z przeludnionych wsi do miast, do przemysłu. Los ten dotknął kilkanaście milionów obywateli PRL; To nie była czarna dziura dwa pokolenia Polaków żyły, nie znając plagi bezrobocia, że zaczynały każdy dzień z poczuciem bezpieczeństwa socjalnego, że były wolne od troski o przyszłość swoich dzieci; • Na ulicach polskich miast nie było żebraków ani dziesiątków tysięcy bezdomnych, że nikt nie wyobrażał sobie, by milion dzieci zaczynało dzień bez śniadania.

 • witos
  2018-01-07 22:16:23

  arrow

  Bieda beznadzieja to obrazek zżycia codziennego Polski w II RP - pisał Wincenty Witos – Nawet zamożniejsi gospodarze nie używają cukru. Oszczędzają także na soli, która często stanowi jedyną już okrasę. Przecinanie zapałek na kilka części, krzesanie ognia z kamienia, przenoszenie żarzących węgli w garnku z jednego końca wsi na drugi, stało się rzeczą codzienną i naturalną. W nocy wieś tonie w ciemnościach, rzadko w jakim oknie pokaże się słabo migocąca łojówka. Niedostatek i braki powodują coraz liczniejsze choroby. Grasująca w sposób niesłychany gruźlica zabiera niemiłosiernie mnogie ofiary, szczególnie spomiędzy młodszego pokolenia. Ludność chodzi bez obuwia, bez koniecznej bielizny, dodzierając reszty łachmanów, jakie jej z dawnych lepszych pozostały czasów. Szkoły pustoszeją, a nawet kościoły przerzedziły się w sposób widoczny.
  Poza nędzą i poniewierką pożera ją marazm, zobojętnienie, podejrzliwość, niewiara [...]Wszystko stanęło, wszystko zamilkło. Wieś robi wrażenie cmentarzyska, po którym, jak martwe cienie, snują się ludzkie postacie, dziwnie zmienione, zamyślone, milczące.
  PRL
  PRL zlikwidował podziałów klasowy przywracając chłopu i robotnikowi poczucie godności. Przeprowadził reformę rolną, o której marzyło i bezskutecznie walczyło kilka pokoleń polskich chłopów; przeprowadził nacjonalizację przemysłu, a ściślej tego co przetrwało okupację hitlerowską; Dał awans społeczny milionów synów i córek chłopskich i robotniczych dając pierwszy raz w historii bezpłatny dostęp młodzieży robotniczej i chłopskiej na wyższe studia, to nasze pokolenie powojenne doprowadziło do likwidacji analfabetyzmu, masowego zjawiska w Polsce międzywojennej; • To PRL doprowadził do zbudowania Polski przemysłowo-rolniczej wyprowadził chłopów z przeludnionych wsi do miast, do przemysłu. Los ten dotknął kilkanaście milionów obywateli PRL; To nie była czarna dziura dwa pokolenia Polaków żyły, nie znając plagi bezrobocia, że zaczynały każdy dzień z poczuciem bezpieczeństwa socjalnego, że były wolne od troski o przyszłość swoich dzieci; • Na ulicach polskich miast nie było żebraków ani dziesiątków tysięcy bezdomnych, że nikt nie wyobrażał sobie, by milion dzieci zaczynało dzień bez śniadania.

 • Łukowiak
  2018-01-07 20:06:23

  arrow

  Co za róznica jaki ustrój postawił pomnik skoro upamiętnia ludzi którzy oddali życie za to miasto...

 • o
  2018-01-07 15:27:10

  arrow

  Śmieszy mnie stwierdzenie, że wojewoda ma podjąć decyzję w sprawie pomnika w naszym mieście. Wojewody nie było na świecie,gdy pomnik powstał. Postawiony był ku pamięci polskich i radzieckich partyzantów,bo takie były czasy, taki był ustrój. Dzisiaj stawia się pomniki innym , i akurat mnie te typy tego ustroju nie podobają się. Stawiajmy pomniki artystom, niezależnym, mądrym pisarzom,poetom, wówczas będzie to edukacyjne dla dzieciaków,które czasami oderwą oczy od smartfona i spojrzą na postument, aby przeczytać kto na nim stoi.

 • elo
  2018-01-07 14:34:54

  arrow

  ciekawe jakiej tresci (i w jakim języku) dzis byłby napis na pomniku, gdyby w 1944 Armia Czerwona zatrzymała się na linii Bugu (linii demarkacyjnej z 1939r) uznając że wypchnęła Niemców z terenów do których rościła sobie prawa i na tym zakończyła wojnę. Po jakiemu dziś mówiłoby się i pisało w Łukowie?

 • Do L5
  2018-01-06 19:35:16

  arrow

  Treść wymaga zmiany bo pomnik dotyczy lipca 1944 a wtedy np. nie było Armii Radzieckiej, która została utworzona w 1946r. Była za to Armia Czerwona ale użycie tego określenia nie ma szans na realizację. Dlatego co do treści powinni wypowiedzieć się historycy, żeby to tak ubrać w słowa,aby nikt już nie musiał oblewać czerwoną farbą tego pomnika. Jeśli wojewoda nakaże rozbiórkę to naturalnie nie będzie tematu.

 • Kibic
  2018-01-06 12:43:07

  arrow

  A skoro mówimy o pozostałościach komuny a w tym o zalewie to pojawia się pytanie: czym napełnimy zalew? Czy to prawda że źródło Krzny zostało skierowane w stronę rezerwatu bociana i cała czysta woda płynie do innej rzeki?
  Wychodzi na to że teraz Krzna to wody osadowe i spływające z pól czyli woda bardzo słabej jakości.

  Przecież źródło Krzny to krystalicznie czysta woda, a chyba w takiej byśmy chcieli się kąpać w odnowionym zalewie a nie w płukance z pól zasilanej deszczem.
  Tak słyszałem, czy to prawda?

 • MikeL
  2018-01-05 22:12:30

  arrow

  Skoro tak wszystko chcą dekomunizować to trzeba będzie zaorać wszystkie osiedla i w ogóle 3/4 miasta obrócić w gruz. Zostawić tylko Aleje Kaczyńskich bo wiadomo... :/
  A od Jaty i pomników tam postawionych to wara. Tabliczka jak najbardziej, niech sobie stoi, ale pomnik powinien pozostać w niezmienionej formie, podobnie jak ten z parku.

 • L5
  2018-01-05 21:54:48

  arrow

  Zostawić oba pomniki w spokoju! Czemu niby treść wymaga zmiany??? Kto wyzwalał nasze tereny? Może zaraz zaczną nam wmawiać że amerykanie?! Gdyby nie Rosjanie -nasi bracia Słowianie (tak!) GG dalej miałoby się dobrze a nasi dziadkowie tragicznie. Nas pewnie już w ogóle nie byłoby. A dla tych co zaraz zaczną przyrównywać PRL do okupacji hitlerowskiej zacytuję słuszną radę: Leczcie się na nogi bo na głowy już za późno!

 • wychowany na wilka
  2018-01-05 21:48:13

  arrow

  "Ale historia jest po to, żeby utrwalać bzdury i grzebać prawdę. Żeby dogadzać dumie narodowej i perfumować gnój i rozkład"
  Sergiusz Piasecki – Człowiek przemieniony w wilka

 • wychowany na wilka
  2018-01-05 21:48:12

  arrow

  "Ale historia jest po to, żeby utrwalać bzdury i grzebać prawdę. Żeby dogadzać dumie narodowej i perfumować gnój i rozkład"
  Sergiusz Piasecki – Człowiek przemieniony w wilka

 • miastowy
  2018-01-05 17:48:15

  arrow

  Będzie tak, że bezczynność władz miasta doprowadzi do tego że wojewoda nakaże rozwalenie tego pomnika.

 • ...
  2018-01-05 17:30:58

  arrow

  Sam mur z pewnością zostanie tylko treść napisu wymaga zmiany.Ale to już historycy powinni się wypowiedzieć co do treści. Gdyby to był pomnik pośw. tylko Rosjanom to już dawno by go tam nie było ale jest też mowa o żołnierzach polskich wszystkich formacji zbrojnych.

 • siadaj kulfon
  2018-01-05 17:30:34

  arrow

  ten pomnik powinien zostać zastąpiony pomnikiem "wiadomo kogo" :-)

 • kibic
  2018-01-05 17:16:05

  arrow

  Powinni zostawić pomnik w spokoju. Jakby nie było to część naszej historii. Ja osobiście uważam że ten pomnik który kiedyś stał w miejscu zegara tez powinien pozostać lub zostać przeniesiony.

  A gdybyśmy chcieli wymazać wszystkie ślady komunizmu to powinniśmy też wyburzyć budynki postawione za komuny i zaorać tworzone wtedy drogi, zasypać zalew zimna woda. Skoro ustawa obniża emerytury służbom mundurowym z dawnych lat to czemu nie obniża emerytur nauczycielom którzy propagowali komunizm wśród dzieci oraz prowadzali je na marsze i wiece, albo urzędnikom którzy służyli partii wydając dokumenty?

  Nie można dać się zwariować

 • andrju
  2018-01-05 15:57:55

  arrow

  A więc czekamy na decyzję naszego pana wojewody. Jest ustawa dekomunizacyjna i nowelizacja pana prezydenta,IPN też jest po stronie prawdy historycznej.Czekamy , z podniesioną głową. Czekamy.

 • do andrju
  2018-01-05 14:41:09

  arrow

  Gdzie jest radny andrju?!

 • Andrzej
  2018-01-05 13:59:40

  arrow

  A ja jestem za tym aby pomnik stał dalej i aby pamiętać o tych ŻOŁNIERZACH POLSKICH I RADZIECKICH, którzy wyzwolili zarówno Polskę, w tym Łuków, bo zarówno w polskiej armii jak i radzieckiej byli ludzie warci aby czcić ich pamięć.
  Z poważaniem bezstronny POLAK.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Rejestracja Kół Gospodyń Wiejskich
2018-12-11 07:14:54 Kategoria:

Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Siedlcach, podobnie jak inne jednostki Agencji, rozpoczęło rejestrację Kół Gospodyń Wiejskich....

więcej »
foto

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w...
2018-12-11 07:04:47 Kategoria:

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w Siedlcach ogłaszają nabór na kierunki: ASYSTENTKA/ HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA, TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH w systemie...

więcej »
foto

Zaakceptuj mnie takim, jakim jestem
2018-12-10 14:30:44 Kategoria:

Osoby z zaburzeniami psychicznymi doświadczają wielu trudności z powodu swojego stanu zdrowia. Trudności spowodowane wykluczeniem i brakiem empatii wobec tych osób jeszcze...

więcej »

Łuków

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

ŁUKÓW, 02.12

ŁOK: giełda kolekcjonerów

więcej »
3 4 5 6

ŁUKÓW, 06.12

Mikołajki w Kinie Łuków

więcej »

ŁUKÓW, 06.12

Łuków: zapisz się na Mikołajkowe Mistrzostwa w Warcabach

więcej »

ŁUKÓW, 06.12 13:00

Zmarła jedna z najstarszych słuchaczek Katolickiego Radia Podlasie

więcej »

ŁUKÓW, 06.12 13:30

Łuków: zaproszenie do „Świątecznej Krainy”

więcej »
7

ŁUKÓW, 07.12

Ogólnopolski Dzień Szczepień

więcej »
8 9

ŁUKÓW, 09.12

Retransmisje z Moskwy w Kinie Łuków

więcej »

ŁUKÓW, 09.12 14:00

Łuków: niedziela z Mikołajami

więcej »
10

ŁUKÓW, 10.12

Łuków: pensja starosty i komisje Rady Powiatu

więcej »
11 12

ŁUKÓW, 12.12

Łuków: Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie

więcej »
13 14

ŁUKÓW, 14.12

Łuków: czy znasz swoje miasto?

więcej »

ŁUKÓW, 14.12 17:00

Gmina Łuków: Koncert Kolęd i Pastorałek

więcej »
15

ŁUKÓW, 15.12 10:00

Gmina Łuków: Mikołajkowy Turniej Zapaśniczy

więcej »

ŁUKÓW, 15.12 18:00

Łuków: Koncert Kolęd i Słodkich Serc

więcej »
16

ŁUKÓW, 16.12 10:00

Łuków: przed nami Bożonarodzeniowy Jarmark

więcej »

ŁUKÓW, 16.12 17:00

Łuków: Msza Święta dla rodziców, którzy utracili swoje dziecko

więcej »
17

ŁUKÓW, 17.12 16:00

Spotkania w Łukowie i Starych Okninach w sprawie modernizacji DK-63

więcej »
18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje