R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Uczniowie z łukowskiej „Dwójki” odwiedzili Grecję
2020-01-23 08:39:59 Artykuł czytany 471 razy


Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łukowie gościli w Grecji. Spotkali się tam z partnerami z Finlandii, Katalonii i Hiszpanii, Grecji, Litwy, Izraela, Portugalii i Rumunii, razem z którymi biorą udział w kolejnym międzynarodowym projekcie Erasmus+ „Open Science Schooling”.


Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 2 w Łukowie od września 2017 roku prowadzi kolejny innowacyjny projekt Erasmus+ o nazwie Open Science Schooling. Celem projektu jest m.in. eksperymentowanie z nową metodą nauczania nauk ścisłych poprzez poszukiwanie szeroko pojętej nauki w otoczeniu społeczności lokalnej. Projekt koordynuje Uniwersytet Wschodniej Finlandii, a w sumie w projekcie bierze udział 9 partnerów z Finlandii, Katalonii i Hiszpanii, Grecji, Litwy, Izraela, Portugalii i Rumunii.

We wrześniu 2019 roku odbyła się 5-dniowa mobilność wszystkich partnerów w Polsce, a w dniach 16 - 18 stycznia spotkali się oni u podnóża góry Olimp, w Katerini na ostatnim międzynarodowym spotkaniu, mającym na celu przygotowanie ostatecznych rezultatów wspólnej pracy.

Relację z wyjazdu przygotowali dla nas uczniowie z łukowskiej „Dwójki” pod opieką nauczycieli zaangażowanych w realizację projektu w osobach Agnieszki Czerskiej-Pawlak oraz Artura Baranowskiego:

Wtorek godzina 3.30 rano. Wyjechaliśmy jeszcze przed świtem, żeby zdążyć na poranny lot do Frankfurtu, a stamtąd do Salonik. Lotnisko we Frankfurcie zdziwiło nas swoimi rozmiarami - to trzecie co do wielkości lotnisko w Europie. W ciągu godziny startuje i ląduje tutaj ponad 100 samolotów. Tego dnia w sumie pokonaliśmy dystans prawie 3000 km. Większość z nas leciała samolotem po raz pierwszy, toteż był to prawdziwy lotniczy chrzest bojowy. Lot minął wszystkim bardzo przyjemnie i szybko, niektórzy z nas zasnęli, a inni podziwiali widoki z okna samolotu. Krajobraz był malowniczy i niesamowity, a szczególne wrażenie pozostawił lot nad Alpami. Grecja przywitała nas słoneczną pogodą, i bezchmurnym niebem, chociaż temperatura to tylko 7° C. Z lotniska w Salonikach pojechaliśmy do Katerini - głównego celu naszej podróży i siedziby szkoły Platon, z którą współpracujemy w projekcie Erasmus. Po zakwaterowaniu w hotelu Orfeas, wieczornym zwiedzaniu miasta i kolacji w pizzerii udaliśmy się na spoczynek.

Drugi dzień rozpoczęliśmy wizytą w szkole „Platon” w Katerini. Zostaliśmy oprowadzeni po obiekcie przez greckich uczniów i nauczycieli. Na terenie szkoły znajdują się trzy budynki, przeznaczone dla uczniów w różnym wieku. W najniższym znajduje się przedszkole, w następnym (piętrowym) szkoła podstawowa, w najwyższym uczą się klasy najstarsze. Z okien roztacza się fantastyczny widok na masyw Olimpu. Nasze zajęcia odbywały się m.in. w bibliotece szkolnej oraz pracowni komputerowej. Po przywitaniu nas przez dyrektora szkoły, przystąpiliśmy do realizacji określonych w projekcie zadań. Następnie obejrzeliśmy film podsumowujący podejmowane w całym projekcie działania oraz rezultaty. Wzięliśmy także udział w zajęciach o programowaniu robotów. Mieliśmy okazję samodzielnie zaprogramować je tak, aby wykonywały właściwe polecenia. Zadanie nie należało do łatwych. Wieczorem udaliśmy się z innymi uczestnikami projektu do restauracji na kolację złożoną z dań typowych dla greckiej kuchni. Wręczyliśmy też nauczycielom i koordynatorom projektu upominki przygotowane przez Wydział Promocji Urzędu Miasta w Łukowie. Był to długi i pracowity dzień.

Dzień trzeci to dalsza praca uczniów i nauczycieli na terenie szkoły. Na początku obejrzeliśmy prezentację dotyczącą jednego z fundamentalnych dla projektu wytworów pracy intelektualnej, w którym to nasze uczniowskie doświadczenia były kluczowe. Następnie na bazie tej problematyki toczyliśmy dyskusje i w ramach których wykonywaliśmy różnorodne aktywności. Kolejnym działaniem było wzięcie udziału w konkursie na najlepiej zaprogramowanego robota, nad którym pracowaliśmy podczas dwudniowych warsztatów.

Później w międzynarodowych zespołach wykonaliśmy plakaty będące pomysłami w jaki sposób pokazać rezultaty naszego projektu w naszej lokalnej społeczności, a następnie przedstawialiśmy je na placu przed szkołą. Po zajęciach  zwiedzaliśmy miasto Katerini. Leży ono pomiędzy masywem góry Olimp i Morzem Egejskim, liczy ponad 60 tysięcy mieszkańców. W parku miejskim znajdują się fontanny i kaskady wodne oraz kaczki, gęsi, łabędzie i pawie. Zwieńczeniem wieczoru była kolacja, podczas której poznawaliśmy kolejne smaki greckiej kuchni. Jutro wyprawa w stronę Olimpu!

Sobotniego poranka pogoda była pochmurna, ale deszcz nie padał co umożliwiło nam wędrówkę po okolicy Katerini. Realizujemy dziś bogaty program. Pierwszym punktem jest zamek Platamon z początku XIII wieku. Twierdza ta położona na wzgórzu zapewniała dobry widok oraz kontrolę nad szlakiem morskim i lądowym pomiędzy Salonikami a Atenami. Następnie zwiedziliśmy muzeum i okoliczne stanowiska archeologiczne. W czasach starożytnych Dion był miejscem oddawania czci bogom olimpijskim.

Obejrzeliśmy Hydraulism - najstarsze na świecie organy wodne pochodzące z I wiek p.n.e. W mieście Litchoro - po grecku kamienne, czyli skalne miejsce, zjedliśmy znakomity obiad. Zapewniony duży wybór (nie tylko greckich) dań, zapewnił wrażenia, do których będziemy wracać. Następnie kanionem rzeki Eryiperas udaliśmy się szklakiem w głąb masywu Olimpu. Głębokość kanionu, majestatyczne góry, przecinające drogę wodospady i szmaragdowa barwa wód w dole kanionu wywarły na nas ogromne wrażenie. Zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy do hotelu Orfeas w Katerini. Jutro czas pakować walizki.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


AKup/DW

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Inka
  2020-01-24 12:02:59

  arrow

  Nauczyciele p .Artur i p.Agnieszka to szczególni pasjonaci swojej pracy o uczniom. Oby takich coraz więcej. Brawo

 • Inka
  2020-01-24 12:02:58

  arrow

  Nauczyciele p .Artur i p.Agnieszka to szczególni pasjonaci swojej pracy o uczniom. Oby takich coraz więcej. Brawo

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Łuków

w lewoLuty 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

ŁUKÓW, 02.02

Giełda Kolekcjonerów w Łukowie

więcej »
3 4 5 6 7

ŁUKÓW, 07.02 17:30

Łuków: nawiedzenie figury św. Michała Archanioła

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.02

Łuków: memoriał Tomasza Trybonia

więcej »

ŁUKÓW, 08.02

Łuków: powalczą o puchar burmistrza

więcej »
9

ŁUKÓW, 09.02

Spektakl teatralny dla dzieci „Zimowe przygody Kubusia

więcej »
10 11

ŁUKÓW, 11.02 17:00

Spotkanie w łukowskim Klubie Kamena

więcej »
12 13 14

ŁUKÓW, 14.02

ŁOK: wystawa Magdaleny Dylak w Galerii Prowizorium

więcej »
15 16

ŁUKÓW, 16.02

Łuków: Msza św. w intencji żołnierzy Armii Krajowej

więcej »
17

ŁUKÓW, 17.02 19:15

Urodziny Andre Rieu w Kinie Łuków

więcej »
18 19

ŁUKÓW, 19.02 11:30

Przedstawienie marionetkowe „Tygrys Pietrek” w ŁOK

więcej »
20 21

ŁUKÓW, 21.02

Łuków: Targi Pracy i Edukacji

więcej »
22

ŁUKÓW, 22.02

Weź udział w Balu Charytatywnym na rzecz Amelki Chybowskiej…

więcej »

ŁUKÓW, 22.02

Finał Łukowskiej Ligi Halowej Piłki Nożnej

więcej »

ŁUKÓW, 22.02 12:30

Memoriał Janusza Kowalczyka w Łukowie

więcej »
23

ŁUKÓW, 23.02

Kusaki na ludowo w Adamowie

więcej »

ŁUKÓW, 23.02 18:00

Giselle w Kinie Łuków

więcej »
24 25 26

ŁUKÓW, 26.02

Gmina Stanin: szkolenie dla producentów ziemniaka

więcej »
27

ŁUKÓW, 27.02

Łuków: sesja Rady Miasta

więcej »
28 29

ŁUKÓW, 29.02

Z Łukowa do Szaniaw, czyli Pieszy Rajd „Żołnierzy Wyklętych”

więcej »

ŁUKÓW, 29.02

IV Rajd Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

ŁUKÓW, 29.02

Gmina Łuków: Memoriał ks. Tadeusza Białeckiego

więcej »

ŁUKÓW, 29.02 16:00

Łuków: spotkanie dla pasjonatów motorów i nie tylko

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje