R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Przywróć pamięć o „WULKANIE GROMÓW KUŹNICY” z Ziemi Łukowskiej
2019-02-12 21:43:43 Artykuł czytany 688 razy


Z okazji zbliżającej się 280. rocznicy urodzin Franciszka Salezego Jezierskiego (1740-1791), pochodzącego z Gołąbek w ziemi łukowskiej, jednego z czołowych przedstawicieli polskiego oświecenia, uruchomiona została strona internetowa www.kanonik-jezierski.pl.


Kanonik Franciszek Salezy Jezierski, zwany „Wulkanem Gromów Kuźnicy” był m.in. działaczem Komisji Edukacji Narodowej, a następnie postępowym publicystą okresu Sejmu Wielkiego, członkiem Kuźnicy Kołłątajowskiej, prywatnie przyjacielem Hugona Kołłątaja. Był autorem wielu utworów literackich, pism, kazań, powieści, rozprawek historycznych, satyr i pamfletów politycznych, które publikowane były w Warszawie w czasach Sejmu Wielkiego. Jego dość radykalne poglądy wskazywały wiele wad ówczesnego systemu społeczno-politycznego, a postępowe idee znalazły swoje odzwierciedlenie w Konstytucji 3 maja.

Na stronie www.kanonik-jezierski.pl znaleźć można życiorys kanonika Jezierskiego, listę jego utworów wraz z linkami do publikacji w bibliotekach cyfrowych, a także liczne artykuły naukowe wielu autorów, dla których inspiracją były życie i twórczość pochodzącego z Gołąbek w ziemi łukowskiej Jezierskiego.

Autor strony, Paweł Jezierski powiedział: „Strona www.kanonik-jezierski.pl ma być centrum informacji o Franciszku Salezym Jezierskim, w którym znajdziemy wiele ciekawych informacji przybliżających nam tę wybitną postać. Do założenia strony skłonił mnie fakt, że tak ceniona postać okresu polskiego oświecenia, osoba o niecodziennym życiorysie, a co ważniejsze autor wielu dzieł, które miały realny wpływ na opinię publiczną w okresie Sejmu Wielkiego zasługuje na widoczną obecność w lokalnej świadomości mieszkańców ziemi łukowskiej. Być może strona internetowa będzie pierwszym krokiem, aby przywrócić pamięć o „Wulkanie Gromów Kuźnicy”.

Docelowo na stronie internetowej będą pojawiały się kolejne ciekawostki i materiały związane z życiem i twórczością Franciszka Salezego Jezierskiego, w tym np. prezentacja dedykowana dla nauczycieli, którzy chcieliby poświęcić tej postaci lekcje historii.

W 2020 r. będziemy obchodzić 280. rocznicę urodzin Franciszka Salezego Jezierskiego. Data ta, zdaniem autora bublikacji wydaje się idealnym momentem na upamiętnienie tej wybitnej postaci w ziemi łukowskiej i nie tylko. Osoby zainteresowane wspieraniem działań Komitetu proszone są o wiadomość poprzez zakładkę KONTAKT.
---------------------

O Franciszku Salezym Jezierskim:

Szlachcic łukowski

Franciszek Salezy Jezierski urodził się w podłukowskich Gołąbkach w 1740 r., jako jedno z wielu dzieci Jana Franciszka Jezierskiego i Izabeli Skarbek-Kiełczewskiej. Wywodził się ze średniozamożnej rodziny szlacheckiej, od kilku wieków zamieszkującej ziemię łukowską, a której gniazdem rodowym były wsie Jeziory i Gołąbki. Jezierscy na przestrzeni wieków zajmowali różne urzędy i dość aktywnie uczestniczyli w życiu politycznym ziemi łukowskiej. Ojciec Franciszka Salezego, właściciel dóbr w Jeziorach i Gołąbkach, był cenionym urzędnikiem, pisarzem ziemskim łukowskim, a więc osobą zajmującą się m.in. spisywaniem ówczesnych aktów prawnych.

Można wnioskować, że Franciszek Salezy wychowywał się w domu o patriotycznych tradycjach i w zainteresowaniu sprawami natury społeczno-politycznej kraju. Dowodem na to może być zachowany list wspomnianego Jana Franciszka inspirowany dziełem O Skutecznym Rad Sposobie Albo O Utrzymywaniu Ordynaryinych Seymow autorstwa Stanisława Konarskiego (1700-1773).

Notariusz, żołnierz, kaznodzieja

Młody Franciszek Salezy podjął naukę w Szkole Pijarów w Łukowie, po czym przez krótki okres pracował jako regent (dzisiaj powiedzielibyśmy „notariusz”) w swojej rodzinnej ziemi. To zajęcie nie przypadło mu jednak do gustu, dlatego – przy wsparciu ojca - wykorzystał możliwość podjęcia służby wojskowej na Ukrainie, do którego zobowiązywało go posiadanie wsi Woronkowce w ordynacji Ostrogskiej. CZYTAJ WIĘCEJ


Pozostawił po sobie wiele dzieł, a jego życie i twórczość są inspiracją wielu książek i prac naukowych. Franciszek Salezy Jezierski jest patronem ulic m.in. w Warszawie, Wrocławiu czy Lublinie.

Jak pisze Paweł Jezierski, paradoksalnie, można odnieść wrażenie, że Franciszek Salezy Jezierski jest bardziej obecny w ogólnej historii kraju, niż w historii regionu, z którego pochodził. To o tyle zaskakujące, ponieważ razem z takimi osobistościami jak Hugo Kołłątaj, Tadeusz Czacki, Franciszek Zabłocki, Grzegorz Piramowicz czy Stanisław Konarski – był wybitnym przedstawicielem swojej epoki.

Warto zastanowić się, czy tak zasłużona postać nie powinna być odpowiednio upamiętniona w swojej rodzinnej ziemi. Pamięć o Franciszku Salezym Jezierskim, razem z innymi osobistościami wywodzącymi się z Łukowa i okolic na pewno wzmocniłaby pozytywne postrzeganie bogatej historii ziemi łukowskiej. Byłby to także impuls do pogłębiania lokalnej historii w łukowskich szkołach.

To właśnie dlatego powstała idea powołania Komitetu Upamiętnienia Franciszka Salezego Jezierskiego, którego celem jest osiągnięcie wzrostu świadomości o życiu i twórczości Wulkana Gromów Kuźnicy wśród lokalnej społeczności, lokalnych władz oraz instytucji kulturalnych i oświatowych poprzez dedykowane inicjatywy i aktywności. WIĘCEJ

źródło: www.kanonik-jezierski.pl

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • renia
    2019-02-13 13:29:20

    arrow

    Historię jako rejon mamy bogatą, ale czy na co dzień zastanawiamy się nad tym? Miło jest słyszeć,że ktoś stąd ,z naszego regionu był postacią znaczącą dla całego kraju. Brawo za pomysł. Może szkoły dołączą. Jakiś konkurs, quiz lub coś w tym stylu. W pamięci dzieci to pozostanie bardziej, niż suche nazwiska ,daty. Może znajdzie się w Łukowie miejsce, którego patronem będzie Franciszek Salezy Jezierski. Młodzież ,czy dzieci mogłyby poszukać ,kto z naszych stron był postacią znaczącą.Kto odegrał rolę w historii. Dziadkowie, rodzice może o kimś takim słyszeli. Akurat to nie na temat, ale o tym pomyślałam.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Ciekawa lektura na wakacje? Dowiedz się, jak tanio...
2019-08-20 11:57:27 Kategoria:

Lato to czas błogiego relaksu i odpoczynku. Najchętniej spędzamy wówczas czas na świeżym powietrzu – w tym celu nie trzeba nawet wyjeżdżać z Podlasia. Leżak czy koc...

więcej »
foto

Bajkowa Wyspa - przedszkole i żłobek w Pruszynie-Pieńkach
2019-07-01 07:26:27 Kategoria:

W Pruszynie-Pieńkach powstaje Bajkowa Wyspa - najwspanialsze przedszkole i żłobek. Bajkowa wyspa to niepowtarzalne miejsce na żłobkowo przedszkolnej mapie Siedlec i...

więcej »

Łuków

w lewoSierpień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.08 17:00

Łukowskie obchody wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.08 21:00

Łuków: Jetro Cinema Summer

więcej »
3 4

ŁUKÓW, 04.08 10:00

Łuków: giełda kolekcjonerów

więcej »

ŁUKÓW, 04.08 12:00

Powiat łukowski: Święto Miodów 2019

więcej »

ŁUKÓW, 04.08 13:00

Łukowski Klub „Ostoja” zaprasza do oddawania krwi

więcej »
5 6 7 8 9

ŁUKÓW, 09.08 21:00

Letnie kino w łukowskim parku

więcej »
10 11

ŁUKÓW, 11.08

Pomnik ostatniego żołnierza wyklętego

więcej »

ŁUKÓW, 11.08 19:00

Łuków: disco w amfiteatrze

więcej »
12

ŁUKÓW, 12.08

Łuków: „Podziemna Historia”

więcej »

ŁUKÓW, 12.08

Kino Łuków: „Zatańczymy?”

więcej »
13 14 15

ŁUKÓW, 15.08

ŁOK włącza się w obchody Święta Wojska Polskiego

więcej »

ŁUKÓW, 15.08

Łuków: Święto Wojska Polskiego

więcej »
16

ŁUKÓW, 16.08

Francuska komedia „Alibi. com" w ramach „JETRO CINEMA SUMMER 2019”

więcej »
17

ŁUKÓW, 17.08 20:00

Stary Łuków w fotografii

więcej »
18

ŁUKÓW, 18.08

Łuków: zmiana organizacji ruchu

więcej »

ŁUKÓW, 18.08

Łuków: odpust ku czci Świętego Rocha

więcej »

ŁUKÓW, 18.08 19:00

Artyści z Krakowa i organista z USA wystąpią w Łukowie

więcej »
19 20

ŁUKÓW, 20.08 18:00

Halina Kunicka wystąpi w Łukowie

więcej »
21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje