R E K L A M A



ŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Polska nie dla uciekinierów z Krymu?
2015-02-25 18:49:00 Artykuł czytany 3851 razy


Irina, Galina, Natalia, Giennadij i Andrzej to przedstawiciele 30-osobowej grupy ukraińskich uciekinierów. W czasie trwania konfliktu na Krymie uciekli do zachodniej Ukrainy. Tam nikt nie wiedział, co z nimi zrobić, dlatego w marcu 2014 roku przybyli do Polski w nadziei na otrzymanie statusu uchodźcy. Niestety póki co bez skutku. Powrót do ojczyzny też stoi pod znakiem zapytania, bo w myśl prawa, które obowiązuje dziś na Krymie są Rosjanami, choć nadal mają ukraińskie paszporty.


Pierwszą odmowę w sprawie uzyskania statusu uchodźcy otrzymali z Urzędu do Spraw Cudzoziemców, a kolejną od Rady do Spraw Uchodźców. Pierwszą odmowa, z jaką się spotkali, została wydana pod koniec maja. Jak mówią, w piśmie otrzymanym od urzędu napisano, że „Ukraina jest bezpieczna i nie ma tam konfliktu zbrojnego”.  W drugiej natomiast, że mogą mieszkać we Lwowie, czyli tysiąc kilometrów od linii frontu… Dwie sprzeczne opinie spowodowały, że Ukraińcy odwołali się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ale okazało się, że Rada do Spraw Uchodźców nie przekazała dokumentów, które są potrzebne do wszczęcia oceny prawidłowości wydania decyzji przez urząd. Ukraińcy wielokrotnie kontaktowali się władzami Kijowa, przyjeżdżali do nich dziennikarze, nagrywali wywiady, w których prosili o pomoc, ale nikt z ukraińskich władz nie chce się zgodzić nawet na ich tymczasowe zamieszkanie, bo w myśl prawa, które obowiązuje dziś na Krymie są Rosjanami,  choć nadal mają paszporty ukraińskie.

Posłuchaj wywiadu, jakiego udzielili Radiu Podlasie Ukraińcy z Krymu
[kliknij]

Ukraińcy przebywają obecnie w Łukowie. Jaki będzie ich dalszy los? Albo otrzymają pozwolenie na przedłużenie terminu pobytu w Polsce lub pozwolenie na pobyt ze względów humanitarnych, albo czeka ich najgorszy scenariusz - deportacja.


DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Grzegorz Skwarek
    2015-02-27 23:49:27

    arrow

    Będę pamiętał Panie Piotrze.
    Dziś fantastyczną pracę wykonał Janek Mikruta z Polsatu. Pytanie do Premier w takim kontekście ... marzenie. Podziękowania dla Gosi Ziętkiewicz, która bez wahania weszła w temat i ekipie Polsatu za świetne wyczucie. Ufam, że Arleta i Krzysztof też się przekonają i zajrzą do Łukowa w poniedziałek.
    Dziś była też przykra sytuacja, którą udało mi się zablokować w ostatniej chwili. Kochani może niektórych ponosić ambicja, ale nie wsadzajcie naszych uchodźców na miny. Oni są w bardzo delikatnej sytuacji i pytania typu czy są zwolennikami wysłania polskiego wojska na Ukrainę, to dla nich bilet w jedną stronę. Jeśli ktoś Was prosi o kontaktowanie się ze mną przed nagraniem, to tylko by Wam pomóc w przygotowaniu materiału przy zachowaniu bezpieczeństwa tych ludzi.
    Dziękuję Panu Andrzejowi za pomoc w nawiązaniu bardzo ważnego bezpośredniego kontaktu.
    Niczego nie otrąbiam, dopóki nie ma jednego z trzech możliwych dokumentów, ale nie mogę udawać, że coś dzieje się samo. Popycha ten kamień naprawdę już duża grupa przyjaciół. Dziękuję.

  • Piotr Giczela
    2015-02-27 20:18:26

    arrow

    No przesadziłem z tymi 100 procentami. Zawsze z matmy miałem dostateczny. :-) To, o czym Pan pisze faktycznie może mieć ręce i nogi. Dla nas, mediów, widzę rolę istotna - prezentowanie tej grupy takimi, jakimi są (a są to ludzie jedni z lepszych, jakich ja spotkałem na swojej życiowej drodze). Chodzi o to, by nasi mieszkańcy, którzy może jeszcze się wahają i obawiają, pozbyli się tych uprzedzeń. Ze swojej strony zrobię co się da. Podtrzymuje deklarację pomocy, gdyby było trzeba coś ponad standard roboty dziennikarskiej. Jakby co, to zna Pan mój numer komórkowy. Pozdrawiam!

  • Grzegorz Skwarek
    2015-02-27 14:11:29

    arrow

    Panie Piotrze
    Może nie przesadzajmy z tymi różnicami. Jest ich trochę ale żeby aż 100 procent .... , Na poważnie. Sprawa jest trudna nie tyle proceduralnie o ile ze względu na nastawienie naszych władz, które w obawie przez zalaniem Polski przez fale uchodźców zaostrzyły kryteria. Udało się dokładnie ustalić status tej grupy i moment proceduralny, co nie było wcale takie proste. Dziś wiemy od czego i kogo zależy rozstrzygnięcie. Niezwykle ważne jest teraz pokazanie jak bardzo ci ludzie zostali zaakceptowani w Łukowie oraz wykazanie zagrożeń z jakimi mogą się spotkać w przypadku deportacji. Jeśli uda się zmusić Urząd do przesłania dokumentów do WSA i rozpocząć przed nim postępowanie, to w zasadzie dzięki naszemu słuchaczowi, który zaoferował im legalną pracę i mieszkanie możemy mówić o sukcesie. To samo w przypadku uznania deportacji za niewskazaną z przyczyn humanitarnych. Wszystko da w łeb jeśli zwyciężą suche procedury. Dlatego ta ważne jest zaangażowanie w sprawę jak największej grupy ludzi, którzy zechcieliby tylko pytać o stan sprawy, by skłonić podejmujących decyzje do pochylenia się nad każdym jej szczegółem. Po kilku ostatnich rozmowach wierzę, że może być dobrze. To nie jest pewność, ale dość silna wiara.

  • obserwator
    2015-02-27 10:06:34

    arrow

    państwo Polskie daje status uchodźca Czeczenom (nie bardzo już teraz wiem nawet na podstawie czego)którzy wciąż przybywają do Polski, nie chcą się asymilować, tylko żyją na koszt państwa. A komuś komu naprawdę powinno się pomóc to się tego nie robi. Dzieci powinny dorastać w bezpiecznym kraju,nie być szykanowane ani słuchać jak wyzywają ich prorosyjscy nauczyciele. Nie mogą żyć w strachu, że jak tam wrócą to władze dopadną ich wszędzie.
    Jeśli ktoś tego nie rozumie, to oby niedługo sam nie znalazł się w podobnej sytuacji, bo jak tak dalej pójdzie to wszyscy będziemy zagrożeni tym, co oni przeżywają już teraz.

  • Piotr Giczela
    2015-02-27 09:59:06

    arrow

    Popieram pana Grzegorza Skwarka w tym, czego się podejmuje na rzecz ukraińskich uchodźców z Krymu. Różnimy się chyba we wszystkim, ale co do tego zagadnienia - jestem Panu wdzięczny, Panie Grzegorzu. Sprawami "łukowskich Ukraińców" zajmowałem się odkąd do nas przyjechali. Niestety, też, jak pamiętamy, w okolicznościach dość dalekich od słynnej polskiej gościnności i bardzo gorącym jeszcze wówczas deklaracjom pomocy. Wówczas dopiero co stygł Majdan... Z biegiem czasu mnie opadały ręce coraz bardziej. Kontakty z przedstawicielami naszych władz, przede wszystkim z urzędnikami, np. Urzędu ds. Cudzoziemców czy MSZ mogą doprowadzać do rozpaczy. Narzekamy na Ruskich i to co się dzieje w ich kraju (korupcja, brak poszanowania prawa, koniunkturalne jego traktowanie, uzależnienie urzędników od polityków itp.)... A w naszych urzędach? Na co czekają urzędnicy przeciągający bezkarnie terminy, w których powinni podjąć decyzję? Mają 30 dni, a zaczął się 3 miesiąc. Decyzji nie ma. Blokują nawet przekazanie dokumentów do sądu. A później, np. po przegranej sprawie w Strasbourgu, ten i ów polityk zrzędzi przed kamerą, jak to "Unia nas poniewiera". Chol... jasna! Nawet bałwan jeden z drugim nie wie, ze Europejski Trybunał Praw Człowieka działa niezależnie od struktur UE i dla jakichś tam swoich rozgrywek łączy rzeczy niepołączalne! Zapewne na portalu katolickiego radia powinienem powściągnąć emocje i nie kląć. Ale trudno to zrobić, gdy się jest w jakąś sprawę całym sobą zaangażowanym.

    Deklarowaliśmy i nadal deklarujemy, jako kraj, ustami naszych przedstawicieli w Sejmie, w rządzie, ustami prezydenta RP, że będziemy pomagać Ukraińcom walczącym o swobody obywatelskie, praworządność, a teraz po prostu o niepodległość ich kraju. Ale gdy przyjeżdża na nasze zaproszenie do nas Irina, Giennady, Galina i jeszcze inni, to my im pokazujemy plecy z ich jakże szlachetnymi zakończeniami!

    Uchodźcy z Krymu mogliby na ich rodzinnym Krymie zginąć, a przynajmniej pójść siedzieć. To nie są przeciętni przechodnie z ulicy. Oni prowadzili działania antyseparatystyczne, wspierali Majdan, bronili nawet własnymi osobami dostępu "zielonym ludzikom" do jednostki wojskowej w Nowooziernem! Do Polski dzwonią na ich NOWE, POLSKIE telefony komórkowe niezidentywikowane osoby i grożą, że ich głowy jak kapusta, będą się toczyły po asfalcie, jak tylko wrócą na Ukrainę. A to wszystko co mówią można sprawdzić. Tylko po co angażować do tego nasze służby państwowe? Może niech lepiej poszukują haków na politycznych przeciwników? Mamy wszakże za chwile kolejne wybory... A Ukraińcy? Lepiej potrzymać ich trochę u nas bez sensu i bez celu, a w końcu i tak pokazać palcem kierunek na Wschód. Bo na Zachodniej Ukrainie nic się przecież nie dzieje i mogą sobie tam pojechać. Bo mieszkający tam wyrzekli się rodaków. Wydaje mi się, że mam więcej informacji na temat Ukrainy i Ukraińców niż internauta "O czym mowa" i wiem, że to nieprawda, co on pisze. Tam dzieje się dużo. Wystarczy pojechać na cmentarze, raptem 50-100 km od granicy. A że państwo ukraińskie zapomniało o tych, co z Krymu wyjechali pierwszym transportem za zachód? Wygląda, że tak też jest. Nikt nie zapewni im tam po powrocie nawet podstawowych środków do życia: dachu nad głową, wody, szkoły dla dzieci... Tylko my nie zapominajmy, w jakim położeniu jest ten kraj, z jakim problemem się boryka. Nie zapominajmy, kto na Ukrainę napadł i z kim naprawdę toczy się walka u jej wschodnich rubieży.

    Ukraińcom z Krymu akurat w Polsce nie trzeba jakoś szczególnie pomagać. Oni sobie sami dadzą radę. To są ludzie wykształceni, rzutcy, właściciele firm... Nie musimy bać się, że będą na naszym garnuszku. Wystarczy, aby urzędnicy, tak jak mogą, a nie chcą, podjęli decyzję o przyznaniu tym ludziom statusu uchodźców. Albo chociaż wydali pozwolenie na pobyt ze względów humanitarnych (dawniej pobyt tolerowany). Wiem skądinnąd, że urzędnicze wahania i kolejne odmowy wynikają nie z czego innego tylko braku odwagi. Pojawiły się opinie, że "można by przyznać im status uchodźcy, ale byłby to precedens". No i co z tego, ze byłaby to precedens?!

    Panie Grzegorzu, jeśli ma Pan jeszcze jakieś pomysły, w jaki sposób można by zmienić marny los naszych gości z Krymu, to ja jestem chętny do współdziałania.

  • ooo
    2015-02-27 09:26:42

    arrow

    a czemu to my mamy odzyskiwać ich domy jak sami się nie kwapią ??? co ?

  • ??
    2015-02-27 07:52:40

    arrow

    Jeśli facet ucieka to nazywa się "go" zwykłym tchórzem, a nie bierze w ochronkę. Kobiety i dzieci to inna sprawa. A następnie krzyczy się i wymaga od NATO interwencji oraz przysyłania wojsk. Spójrzmy na to z tej, innej, strony. Powiedzcie, że nie mam racji.

  • Grzegorz Skwarek
    2015-02-26 13:55:28

    arrow

    Do o czym mowa. Oni też chcą powrócić do swych domów, tylko powiedzmy sobie szczerze skoro nie potrafimy dać im schronienia na czas wojny, to co dopiero z naszymi możliwościami odzyskania ich domów.
    I jeszcze jedno ktoś mój pierwszy wpis ocenił jako szantaż. Przepraszam, ale może czas zacząć wymagać by za słowami szły czyny. Co mam powiedzieć, gdy człowiek, który wygłoszeniu w TV płomiennych zapewnień o koniecznością wolności zaangażowaniu. Wezwaniu do pomocy, 5 minut po zejściu z anteny nie uznaje przedstawionej sprawy za wartą nawet dłuższej rozmowy? Nie mogę ujawnić wprost nazwiska, ale poczekam kiedy ten ktoś znów zwróci się o pomoc i wsparcie. Wtedy mu przypomnę, czy miał ochotę na zajęcie się ludzkim dramatem. Jeśli to szantaż, to trudno biorę to na sumienie i będę musiał się z tego jakoś wytłumaczyć. Moim zdaniem jest to jedyny możliwy odruch.

  • o czym mowa
    2015-02-26 09:46:14

    arrow

    przede wszystkim musimy pomóc tym ludziom powrócić do swojej ojczyzny czyli na Ukrainę, cały zachód tego kraju żyje sobie jakby nic się nie działo, wyrzekli się swoich rodaków ze wschodu i liczą na to że takie kraje jak polska wszystko za nich załatwią, jesteśmy bardziej żałośni od nich

  • Grzegorz Skwarek
    2015-02-26 09:38:22

    arrow

    Jest tylko warunek musimy pomóc tym ludziom zalegalizować pobyt ...

  • Anonim
    2015-02-26 08:54:45

    arrow

    Anonimowy przedsiębirca oddaje bezinteresownie dla dla 10 rodzin uchodźców mieszkania i miejsca pracy. Są jednak dobrzy ludzie.

  • Grzegorz Skwarek
    2015-02-25 23:05:40

    arrow

    W uzupełnieniu wywiadu. Odbyłem dziś kilkadziesiąt rozmów z ludźmi, którzy mogą pomóc w tej sprawie. Niestety niewielu chce. Jestem zawiedziony zwłaszcza tymi, którzy przy każdej okazji do kamer wygłaszają całe tyrady jak bardzo i co potrzeba etc. Jak przychodzi co do czego to nawet im się telefonów nie chce porządnie odebrać. Nie będę ich oszczędzał gdy się nadarzy okazja. Ale ... są tacy co być może nie zawiodą.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łuków

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje