WYBORY SAMORZĄDOWE 2018R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Pogrzeb ostatniego dowódcy podziemia antykomunistycznego na Ziemi Łukowskiej
2017-11-14 12:30:00 Artykuł czytany 3515 razy


W niedzielę, 19 listopada w Trzebieszowie odbędzie się ceremonia pogrzebowa śp. chorążego Antoniego Dołęgi ps. „Znicz” – żołnierza i dowódcy podziemia antykomunistycznego na Ziemi Łukowskiej.


Antoni Dołega urodził się 1 maja 1915 r. w Farfaku (obecnie Łuków). W 1938 r. ukończył szkołę podoficerską przy 84. pułku piechoty w Pińsku. Uczestnik Wojny Obronnej 1939 r. oraz konspiracji niepodległościowej w szeregach Armii Krajowej od 1942 r.  i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość od 1946 r. Po śmierci por. Józefa Matusza ps. „Lont” w 1951 r.  dowódca kilkunastoosobowego oddziału działającego na terenie powiatów łukowskiego, siedleckiego i radzyńskiego.

Po rozbiciu oddziału w 1955 r.  ukrywał się samotnie u zaufanych gospodarzy, którzy nie dbając o własne bezpieczeństwo skrywali go aż do śmierci w 1982 r. Był najdłużej urywającym się Żołnierzem Wyklętym w Polsce oraz ostatnim partyzantem antykomunistycznego ruchu oporu w Europie. Doczesne szczątki zostały ekshumowane z konspiracyjnego grobu 13 czerwca br. w miejscowości Popławy – Rogale w gminie Trzebieszów.

W niedzielę 19 listopada w Trzebieszowie odbędzie się ceremonia pogrzebowa  organizowana przez Społeczny Komitet Upamiętnienia Antoniego Dołęgi i rodzinę przy wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Gminy Trzebieszów.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 10.30 modlitwą różańcową w Gminnym Ośrodku Kultury.

O godz. 12:00 w kościele pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników, pod przewodnictwem ordynariusza siedleckiego Ks. Bp. Kazimierza Gurdy, sprawowana będzie Msza Św. pogrzebowa,  po zakończeniu której nastąpi odprowadzenie doczesnych szczątków zmarłego na cmentarz parafialny w Trzebieszowie.Inf. pras.


wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • W mroku jest tyle światła
  2017-11-19 17:05:58

  arrow

  Pochylmy głowy i rozmyślajmy nad tym jaką przeżył tragedię nasz bohater gdzie dookoła toczyło się normalne życie a sam był w ukryciu. Mijały lata sześćdziesiąte, siedemdziesiąte i dalej...a on sam...trzeba być bez serca żeby jeszcze doszukiwać się bezsensownych uwag. Rzeczywiście należy docenić tych, którzy pomagali, to niewątpliwie. I mówić głośno żeby obudzić w ludziach patriotyzm zagłuszony od dawna.

 • pyk
  2017-11-18 18:28:56

  arrow

  Panie bądź pani ... chcę zauważyć że różaniec w domu kultury to nie nowa moda a to że w tym samym czasie w kościele będą odprawiane msze.

 • Z boku
  2017-11-13 14:27:09

  arrow

  Może byś się ujawnił ,żebyśmy wiedzieli na kogo mamy głosować.

 • !
  2017-11-12 08:42:23

  arrow

  Jednak bardzo sobie pozwalasz na chamskie komentarze , niezwykle agresywne i nijak się nie mające do pytań , wątpliwości,w stosunku do komentujących , którym urządzasz połajanki,wyklepane na zebraniach późnego ZSL czy umierającej Psl czy co gorsza POP.Twój kręgosłup zaprawdę twardy i nieugięty od dziesięcioleci, jakiej sprawie służący, Bóg jeden wie.Idź chłopie do spowiedzi , weź różaniec , pomódl się za ,,Kulawego Antka,, godnie na mszy świętej pożegnaj bohatera i nie siej zamętu.Czytaj więcej,statarycznie ,ze zrozumieniem jak masz coś konkretnego do powiedzenia na moje wątpliwości to napisz jak nie to już ci mówię ochlapnij i Zamilcz.

 • @!
  2017-11-11 21:59:25

  arrow

  Może i ochlapnę,ale na chamskie komentarze sobie nie pozwolę.Mojego zwrotu per pachołek nigdzie nie ma,wręcz odwrotnie,trzeba uważnie czytac.Nie trzeba mnie zachęcać do czytania ,często to robię.Widzi się jedna stronę medalu,a drugiej nie.Niektórym panom podopisywano życiorysy,niby walczyli z komuną.Życiorys urywa się na latach 50,a dalszy ciąg gdzie?Przeciez w tamtych czasach nikt bez silnego kręgosłupa nie mógł zając stołka i o tym się nie mówi a wychwala się Szkoda sobie język strzępić na tę obłudę i zakłamanie.

 • !
  2017-11-11 13:46:29

  arrow

  No jakbyś szanował kogokolwiek nie zwracał byś się per pachołek. Błąd wielka, mała literą nie jest tu istotną choć rzeczywiście pan Sumliński jest wielki i stawia śmiałe tezy,niepopularne nawet u pisowskiego betonu,z którym się identyfikuje. Zamiast się spalać,poczytaj i byś się dowiedział czym był PRL, czym jest trzecia RP .Ja żadnej fali nie potrzebuje,widocznie ty jesteś politycznym serferem, któremu raptem zrobiło się za ciasno. Bohater Polski podziemnej,zakopany w jamie bez krzyża, piętnaście kilometrów od cmentarza , w dobie bez smartfonów,telefonów,tyle lat w niepoświęconej ziemi,tyle lat bez żadnej informacji dla rodziny. W odróżnieniu od ciebie jestem wolnym człowiekiem i mam prawo zadawać pytania o los człowieka , który nie zasłużył na taki los po swojej śmierci.Trzymaj się fali, prawda zwycięży a ty chlapniesz oj chlapniesz.

 • do @?
  2017-11-10 15:26:10

  arrow

  Ja nie jestem niczyim sługusem,a ty chcesz zbic kapitał polityczny na fali prawdziwych bohaterów i tych co robili krzywdę niewinnym ludziom.Twój komentarz to trafienie kulą w płot.Jeśli szanowałbyś pana Sumlińskiego to jego nazwisko napisałbyś z dużej litery.To mówi samo za siebie jakim jesteś człowiekiem. • Zasługi mieszkańców
  2017-11-10 09:59:13

  arrow

  Kto zajmie się wynagrodzeniem mieszkańców Trzebieszowa i okolic za wieloletnią pomoc Kulawemu Antkowi? Ktoś musiał go wyżywić, opierać, utrzymywać. Ci ludzie też są Bohaterami, powinni dostać medale, dodatek do renty czy emerytury. Należy o nich napisać jak z narażeniem życia nieśli pomoc Dołędze.On pochowany zostanie z zaszczytami, a ONI nadal bezimienni.

 • do@?
  2017-11-10 09:19:54

  arrow

  jaka ty biedna istotko jestes, poczytaj sobie np sumlinskiego lub zrob kwerende na temat swojego dziadka to nie jest klepanie bezmyslne w klawiature.Ignorancja, świat to nie tvn i polsat.

 • @?
  2017-11-09 12:27:46

  arrow

  Do zwykłych śmiertelników akta sa otwarte i po co te dywagacje.Czy zabijanie i okradanie niewinnych ludzi to nie są argumenty?Nasza tylko prawda,a wasze tylko kłamstwo.Troszeczkę rozsądku.Wjeżdża pan/i na ks.Popieluszkę,tu jest wiadomo kto to zrobił i powinna być słuszna kara ,a nie mataczenie.Wy też mataczycie i widzicie tylko swoją racje.

 • ?...
  2017-11-08 20:44:47

  arrow

  Epimeteusze,otwieracie tę puszkę Pandory na chama.A tu trzeba metodologicznie ,konkretnie bez hagiografii.Nie rozśmieszjacie mnie gardząc ubeckimi archiwaliami.Czy do wszystkich mamy dostęp na przykład ze zbioru zastrzeżone go? Może trzeba nie do lat pięćdziesiątych sięgać do lat osiemdziesiątych i bliskich daty śmierci.Depczecie i zacieracie ślady tak jak zaciera się ślady w sprawie śmierci ks.Popiełuszki .A prawda jest zapewne bardzo okrutna i prosta.CHWAŁA bohaterom.!,,,,

 • do Mateusza
  2017-11-08 08:05:47

  arrow

  A jeśli kogoś nie ma w ubeckich aktach,to sprawdzone)
  ,a zabito ,rodzinom narobiono wiele krzywd,obrabowano (nie dotyczy tego pana nie znam go.) i jestjako wyklęty.Co można powiedzieć ?

 • Aa
  2017-11-08 07:38:47

  arrow

  Pisanie historii w oparciu o ubeckie akta!!!!! Pan Popiołek z filmu Dom mówił: ,,Świat się kończy"

 • Mateusz Brawo TY
  2017-11-08 07:11:55

  arrow

  "Jedno jest pewne, ubeckie akta zawierają prawdę..."

 • Mateusz
  2017-11-07 22:35:36

  arrow

  Padają oskarżenia w komentarzach oparte na rzekomych świadkach, którzy mają odmienne zdanie niż słyszymy oficjalnie. Dlaczego więc Ci szanowni czytelnicy, którzy mówią, że są odmiennego zdania nie przytoczą argumentów? Nie jest merytorycznym podejście: "wiem, ale nie powiem", "jakby żyli to by powiedzieli".
  Doświadczenie pokazuje często pewien problem, dzieci i wnukowie tych, którzy w jakiś sposób byli karani za zdrady lub drobne nielojalności, po dzisiejszy dzień skrzeczą na Podziemie, a to jest czyste wybielanie się.
  Jedno jest pewne, ubeckie akta zawierają prawdę i dowiemy się dzięki historykom jaka jest prawda. Bo ja podpisuję się pod tym co było wcześniej napisane, że ludowym porzekadłom się nie wierzy.
  Oglądacie program Sikorskiego "Było, nie minęło".? Ile razy jest tak, że starsza osoba mówi: "Panie, tu leży silnik w fundamencie od samolotu", albo ... i okazuje się wiele razy, że na pewno to nic tam nie ma. Ale jak była dzieckiem to widziała jak wsadzali... Skończy z tymi spekulacjami, ufajmy IPN i normalnym historykom. Inaczej popadniemy w relatywizm historyczny.

 • Do pp
  2017-11-07 21:35:53

  arrow

  No bo starsi jedni to byli ormowcy , konfidenci i komuniści wychowujący synalków i córy ku chwale resortu a inni starsi to akowcy,nszetowcy,patrioci,szlachta zaściankowa ,która zawsze wiedziała po jakiej stronie stanąć ku chwale Ojczyzny no i stąd różne opinie o naszym bohaterze.

 • ciekawy
  2017-11-07 18:16:36

  arrow

  A jeśli ktoś kto ma nie za ciekawie np. na policji, albo np. niszczy ludzi, czy też np. pomimo choroby pełni jakieś urzędy - pytam hipotetycznie bo takie osoby przecież mogą się wszędzie zdarzyć. To zapytuję Was obrońcy sumień wszelakich i czystości swej patriotycznej - czy taki ktoś to powinienem być uznany Potępionym, czy już wg nowych jakiś zasad mógłby być waszym Wyklętym?

  Liczę na ciekawą dyskusję.

 • do historyka
  2017-11-07 14:48:09

  arrow

  "Jak Ci starsi ludzie są pewni swego to niech podpiszą się pod tymi oskarżeniami i to publicznie. Sprawdzimy pewność ich wypaczonej wiedzy."może mi to wytłumaczysz znawco wszystkiego. pisząc takie zdanie sam dałeś odpowiedź. więc na co jeszcze liczysz?

 • do pseudohistorykóa.
  2017-11-07 13:30:28

  arrow

  Teraz chcesz szukac starszych ludzi,kórzy przeżyli ten dramatyczny okres? Ci ludzie już nie żyją,za póżno się odezwałeś.Było to zrobić wcześniej i nie byłoby pseudohistoryków,a byłaby prawda.

 • @??..
  2017-11-07 13:01:00

  arrow

  Panie ??.. a raczej panie PiotrzeG czy chce pan podważać ustalenia prokuratury? Zdaje się że jest na to odpowiedni §.

 • do Do pseudohistoryków
  2017-11-07 11:07:12

  arrow

  My sprawdzimy.. My to znaczy kto? Jedyni co posiedli zdolność oceniania każdego! Kto Wam dał takie prawo?

 • ??..
  2017-11-07 10:57:35

  arrow

  Czy testy DNA potwierdziły tożsamość osoby, której szczątki odnaleziono na prywatnej działce w Popławach?.

 • Do pseudohistoryków
  2017-11-06 23:52:45

  arrow

  Pseudohistoryków podważających dokumenty, którzy bazują na miejscowych plotach prosimy nie dopuszczać do głosu. Znaleźli się fachowcy? Więc prosimy lokalnych ploto-męrdców o konkretne zarzuty, daty i nazwiska.
  Bo takich fałszywych ubeckich manipulacji dezinformacyjnych to ja już kilka w życiu słyszałem... Szkoda Waszych słów albo dajcie przeciw Niemu dowody! Konkretne!
  Jak Ci starsi ludzie są pewni swego to niech podpiszą się pod tymi oskarżeniami i to publicznie. Sprawdzimy pewność ich wypaczonej wiedzy.

 • Piter
  2017-11-06 21:41:14

  arrow

  Pozdrowienia dla "Mateusza" z Wrocka, bo widać że mocno się tu udziela, sam sobie odpowiada.

 • Ziomek
  2017-11-06 18:52:43

  arrow

  Prawdziwy bohater i Strażnik Honoru oraz Godności Narodu Polskiego , który do końca pozostał wierny Ojczyźnie i przysiędze wojskowej
  Cześć Jego Pamięci , niech odpoczywa w pokoju .

 • Do słowianki
  2017-11-06 17:30:49

  arrow

  SŁOWIANKO, MASZ TYLE WIEDZY NA TEMAT SWOICH BOHATERÓW CO JA BRUDU ZA PAZNOKCIAMI.Twój komentarz sam za siebie mówi,a twój intelekt świadczy o tym, jakie powiedzenie przytoczyłaś.

 • słowianka
  2017-11-06 16:44:33

  arrow

  Psy szczekają a bohaterska postawa wychodzi po latach na jaw

 • prawda
  2017-11-06 14:46:39

  arrow

  Po co mają zasiegac prawdziwej informacji,zwyczajnie nie chcą usłyszeć prawdy.Każdy ma swoją prawdę.W 55roku to była walka z wiatrakami.

 • jeszcze jedneg
  2017-11-05 21:01:35

  arrow

  wynależli, Trzeba się najpierw wypytać ludzi ile złego zrobił. W 1955r jeszcze walczył z kim??? I jeszcze biskup będzie to celebrował - szok.

 • ....
  2017-11-05 15:46:19

  arrow

  Czy modlitwa różańcowa w domu kultury,to trafny wybór? Przecież kościół jest przez miedzę... To jakaś nowa tradycja będzie? Doprawdy ,jakieś "pomieszanie rzeczywistości" ogarnęło wszystkich?

 • ciekawe
  2017-11-04 20:00:22

  arrow

  Tak jest -cześc i chwała prawdziwym bohaterom!Tyle lat wolnej Polski ,a dopiero teraz odkrywa się bohaterów walczących z komuną.Może ktoś napisze dlaczego,jakie były przeszkody.Na pewno są jeszcze ludzie ,którzy dobrze pamiętają tych, kto był bohaterem,a kto nie.

 • cześc i chwała
  2017-11-03 14:16:37

  arrow

  Ci co chcą zabłysnąć politycznie,zbic polityczny kapitałnawet nie mysla dociec koto był naprawdę bohaterem,a kto partyzantem z workiem na plecach.Wszystkich rzucają do jednego mieszka.Najstarsi mieszkańcy co najwięcej wiedzieli już powymierali,a dowiadywanie się z dokumentów nie jest czystą prawdą.Te dokumenty to różne prace naukowe,w których zebrane są wiadomości dla wygody piszącego.Tak, cześc i chwała bohaterom "jj",ale tym prawdziwym.

 • pp
  2017-11-03 12:04:12

  arrow

  W Trzebieszowie najstarsi mieszkańcy różnie mówią o tym "bohaterze"

 • JJ
  2017-11-03 10:58:55

  arrow

  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROWI !!!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
foto

Dla seniorów i dla młodych
2018-10-12 08:43:50 Kategoria: Wybierz kategorie

wywiad z łukowskim radnym miejskim Piotrem Płudowskim, kandydującym w wyborach burmistrzowskich.

więcej »
foto

„Bezpiecznie w Garwolinie” - Obchody Dnia Ratownika...
2018-10-10 08:13:44 Kategoria:

Obchody Dnia Ratownika Medycznego połączone z uroczystością poświęcenia dwóch nowych Ambulansów Ratownictwa medycznego odbędą się 17 października przy Szpitalu...

więcej »

Łuków

w lewoPaźdzernik 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

ŁUKÓW, 02.10 17:00

Łuków: Klub Kamena zaprasza

więcej »
3 4

ŁUKÓW, 04.10

Łuków: Zapisy na Turniej Tenisa Stołowego

więcej »
5

ŁUKÓW, 05.10 18:00

Gmina Łuków: Jesienny Pokaz Mody w Klimkach

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.10

Poświęcenie kościoła w Zembrach

więcej »
7

ŁUKÓW, 07.10

Łuków: Półmaraton Jata 21 Serc

więcej »

ŁUKÓW, 07.10 10:00

ŁOK: Giełda Kolekcjonerów

więcej »
8 9 10

ŁUKÓW, 10.10 10:00

Łuków: „Jak to ze lnem było”

więcej »
11

ŁUKÓW, 11.10

Łuków: Komórkomania w ZS nr 3

więcej »
12 13 14

ŁUKÓW, 14.10

Jata Race II także dla najmłodszych

więcej »

ŁUKÓW, 14.10 20:00

Łuków: Rodzinne Targi Zdrowia i Urody

więcej »
15 16 17

ŁUKÓW, 17.10

Łuków: ostatnia sesja i poświęcenie ronda

więcej »

ŁUKÓW, 17.10 18:00

Łuków: Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie

więcej »
18

ŁUKÓW, 18.10

Łuków: „Czyste powietrze”

więcej »

ŁUKÓW, 18.10 12:00

Łuków: 5 lat świetlicy PARASOL

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.10 19:00

ŁOK: Człowiek, maszyna, tożsamość

więcej »
20 21
22 23 24 25 26

ŁUKÓW, 26.10

ŁOK: „Wolność jest w nas”

więcej »
27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje