R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Miejsce pochówku porucznika Piotra Żudraka, po ponad 70 latach, odnalezione
2018-07-14 14:02:34 Artykuł czytany 1939 razy


Powojenne losy wielu Żołnierzy Wyklętych pozostają nieznane. Tak było m. in.: w przypadku porucznika Piotra Żudraka, ps. Tadeusz, który był dowódcą V Rejonu AK Wojcieszków. W Wojcieszkowie został zamordowany, ale miejsce Jego pochówku przez kilkadziesiąt lat było nieustalone. Śladów po stryju poszukiwał Jego bratanek z Wrocławia. Sprawą zajął się także mieszkaniec powiatu łukowskiego pan Jerzy Kirzyński. Wspólne działania przyniosły efekt... Okazuje się, że 90 - letni mieszkaniec Kolonii Bystrzyca miał wiedzę na temat losów porucznika Piotra Żudraka...


Czy miejsce pochówku porucznika Piotra Żudraka, po ponad  70 latach, zostało odnalezione? Pan Jerzy Kirzyński jest przekonany, że szczątki odkryte przed kilkudziesięciu laty w jednym z grobowców na cmentarzu w Wojcieszkowie należą do poszukiwanego porucznika.

Oto co napisał w mailu do naszej redakcji:

Po ukazaniu się artykułu "Jak dziedzictwo narodowe w Wojcieszkowie obracano w perzynę" - "Wiadomości24 pl" 26.11.2011 r. Piotr Żudrak, mieszkaniec Wrocławia, napisał do mnie:  "Z ciekawością przeczytałem artykuł nt. pałacu w Wojcieszkowie. Jestem po części emocjonalnie związany z tą miejscowością, gdyż w okresie okupacji mój stryj, porucznik Piotr Żudrak, ps. Tadeusz był dowódcą V Rejonu AK Wojcieszków. Tam też został zamordowany. Postawiłem sobie za cel przywrócenie pamięci o nim - "Żołnierzu Wyklętym".

Dr Piotr Żudrak, który imię otrzymał po stryju, od lat poszukiwał  o nim choćby najmniejszych śladów, informacji, materiałów w IPN, archiwach państwowych, wojskowych. Przyjechał do Wojcieszkowa. Byliśmy w Hermanowie, w budynku szkoły podstawowej.

Jak ustaliliśmy, po otrzymaniu od "Ostoi" rozkazu przeniesienia na stanowisko komendanta pierwszego Rejonu AK, na kilka dni przed przeniesieniem, porucznik Tadeusz zaprosił tu swoich sztabowców i kilka osób spoza sztabu na pożegnalne spotkanie. Miał wręczyć podwładnym nominacje na wyższy stopień oraz podziękować za wspólną walkę. Ochrona dostrzegła idącą od Ciężkiego tyralierę złożoną z ok. 20 funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Otaczali teren szkoły, okładając budynek ogniem...  Zebrani rzucili się do ucieczki. Ciało por. Żudraka pozostało na polnej drodze... 

Przez ponad 70 lat nie wiadomo było kiedy i gdzie komendant został pochowany. Brata syn, który dostał po nim imię, dr Piotr Żudrak postawił sobie za cel odszukanie grobu i przywrócenie pamięci o stryju.

26 października 2014 r. uroczyście odsłonięto tablicę poświęconą komendantom, oficerom i żołnierzom V Rejonu AK.  Na apel dr. Piotra Żudraka odpowiedzieli donatorzy z różnych stron Polski. Obelisk stanął w centralnym miejscu Wojcieszkowa.

Niedawno otrzymał on od mieszkańca Kolonii Bystrzyckiej, Benedykta Kazaneckiego długo oczekiwaną wiadomość. Jak sie okazuje, w wielkiej tajemnicy, nocą, pochowano porucznika „Tadeusza” w grobie rodzinnym Benedykta Kazaneckiego znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Wojcieszkowie.

Spotkałem się z Benedyktem Kazaneckim. Dowiedziałem się, że przez 36 lat był sołtysem, a niedługo obchodzić będzie 90. urodziny. - Którejś nocy obudziło mnie pukanie do drzwi wejściowych, zerwałem się z łóżka i wtedy usłyszałem: „Pan mnie szuka, a ja leżę w waszym grobie”. W sieni, ani przed domem nikogo nie było. Wtedy doszło do mnie, że kiedy podczas budowy grobowca pracownicy natrafili na kości i czaszkę nie wiedzieliśmy w jaki sposób znalazły się w tej części grobu. Teraz już wiem, że dokonano dochówku zamordowanego por. Piotra Żudraka - opowiadał Benedykt Kazanecki.

W 2018 r. przerwane  zostało milczenie wokół tragicznych wydarzeń z października 1944 roku.
---------------------------------

Piotr  Żudrak urodził się w 1918 r. w Radziwiłłowie na Wołyniu, w rodzinie oficera Legionów, ukończył Państwowe Gimnazjum w Grudziądzu. Przygodę z wojskiem rozpoczął w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty i po roku nauki został skierowany do Komorowa, do Szkoły Podchorążych Piechoty. Tu poznał i zaprzyjaźnił się z Wacławem Rejmakiem - "Ostoją".

W bitwie z oddziałami niemieckimi pod Kockiem został ranny. Po kapitulacji Warszawy wrócił do Grudziądza, wkrótce został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie jenieckim w Laskowicach Pomorskich. Po ucieczce przedostał się do Grudziądza. Po kolejnym aresztowaniu wydalono go do Generalnej Guberni. W Krakowie przystąpił do Związku Walki Zbrojnej. Działał też we Lwowie. Potem skierowany został do Garwolina i Białej Podlaskiej, gdzie pełnił funkcję oficera Obwodu.  W kwietniu 1943 roku z rozkazu Sądu Podziemnego wykonał, na dworcu PKP, w Białej Podlaskiej wyrok na konfidencie Gestapo.  Akcja odbiła się wielkim echem i przełożeni w obawie przed zdekonspirowaniem skierowali „Tadeusza” do Obwodu Łuków. W maju 1943 roku objął dowództwo V Rejonu AK Wojcieszków. Szybko nawiązał kontakt z przyjacielem z Komorowskiej Szkoły, por. Rejmakiem, legendarnym „Ostoją”.  Po wkroczeniu Armii Czerwonej, wypełniając rozkaz dowództwa AK, kontynuował podziemną działalność.Tekst Jerzy Kirzyński
Zdjęcia/3/ autor
Zdj. Por. Piotra Żudraka pochodzi z archiwum dr. Piotra Żudraka

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • A co ty zrobiłeś?
  2018-07-16 20:59:10

  arrow

  A może ty Pit sam powiedz tylko nie anonimowo co zrobiłeś dla Polski .

 • Pit
  2018-07-16 18:50:21

  arrow

  Do "autotrzE"

  Drogi wpisywaczu Nie kumam po co tyle złosliwosci.
  Aby "sprostać> twej polskiej historii..... To "Tadeusz", czyli mój stryj, był oficerem wprowadzjącym Rejmaka, jako dowódcy, na teren Obwodu Łuków. I co Ty na to > Napisz, co Twoi krewni uczynili dla Polski ? W którym Rejonie walczyuli ?

 • autorze
  2018-07-16 14:49:20

  arrow

  skąd informacja o przyjaźni z por. Rejmakiem? jakieś źródła na poparcie?

 • Tak czy nie?
  2018-07-16 13:47:14

  arrow

  Pisze pan publicznie to niech pan publicznie potwierdzi lub zaprzeczy, że jest pan autorem owego dzieła. Tego samego oczekiwałbym od pana Żudraka, czyli odpowiedzi na pytanie czy TW Mateusz to on czy tylko nieszczęśliwa zbieżność imienia i nazwiska.

 • Znamy,znamy
  2018-07-16 08:03:38

  arrow

  dokonania,dorobek? Są źródła prawe i sprawiedliwe, i to mi wystarczy. Jest za dużo ciekawszych i zacnych ludzi by tracić czas na uwikłaną personę.

 • ?
  2018-07-15 21:13:28

  arrow

  Proszę proszę to teraz zrobić można informacje medialną o tym co się komu przyśniło?

 • Jerzy Kirzyński
  2018-07-15 19:14:30

  arrow

  Droga Redakcjo, dziękuję za opublikowanie mojej informacji o prawdopodobnym miejscu pochówku porucznika Piotra Żudraka. Mam wielką satysfakcję,że wzbudziła ona takie zainteresowanie. Osoby,zainteresowane moim CV i moimi dokonaniami proszę o kontakt: j.kirzynski@vp.pl

 • Lubelak od 3 pokoleń
  2018-07-15 18:01:48

  arrow

  moi dwaj dziadkowie - a przecież bezpośrednio po wojnie jeszcze się nie znali - mieszkali w dwóch różnych krańcach Lubelszczyzny - mówili tak samo "pod wieś przychodziły bandy". Pamięć bezpośrednia więcej dla mnie znaczy niż neobolszewickie próby przepisywania historii

 • Euatachy
  2018-07-15 16:07:43

  arrow

  Do autora...

  oto Polska, Polska, w której nienawiść dominuje, by "wykazywać prawość". Zapytaj dziadka, ojca... oni Ci powiedzą, czy Ty jesteś Prawy i racjonalny. Jakim "prawem" zarzucasz nieprawość autorowi ?

 • Do autora
  2018-07-15 13:19:13

  arrow

  Czy to Pan jest autorem dzieła wymienionego w inwentarzu IPN, tzn:
  Kirzyński Jerzy. Kształtowanie się władzy ludowej na terenie powiatu siedleckiego w latach 1944-1947. Praca dyplomowa napisana pod kierunkiem doc. dr. Juliana Tobiasza. Warszawa: Zaoczne Studium Magisterskie ASW, 1978.
  Zamierzam udostępnić tę parszywość i nie chciałbym Pana skrzywdzić.

 • Wojcieszków
  2018-07-15 13:01:16

  arrow

  Piękna uroczystość 4 lata temu. Dobra wiadomość dziś. Część i Chwała ŻOŁNIERZOM AK!

 • Do p. KIRZYNSKI
  2018-07-15 12:33:24

  arrow

  Jakieś badania DNA? Czy są wyniki?

 • @inwentarz.IPN. gov.pl
  2018-07-15 12:15:53

  arrow

  no cóż obecnie nie za małe pieniądze historia pisana jest na potrzeby polityczne, ale mam nadzieję że w przyszłości wiele tych "historii" zostanie odszczekane a ich twórcy poniosą odpowiednią karę.

 • czarno-biale
  2018-07-15 10:59:49

  arrow

  chwała też ich bezbronnym, cywilnym ofiarom

 • TW Mateusz
  2018-07-15 10:22:39

  arrow

  Stryj wielka postać, bratanek agent SB.

 • inwentarz.IPN. gov.pl
  2018-07-14 17:48:01

  arrow

  Chwała bohaterowi !!!Chyba mają niektórzy wstydliwości ukryte. Odsyłam do nagłówka. Teraz już wiem dlaczego tak trudno przywraca się pamięć o bohaterach, teraz już wiem w jaki sposób budowano czerwony pomnik w Jacie , teraz też wiem czym jest wierchuszka Ś Z Ż A K. Bohaterowie już się nie obronią ,wypełzają samozwańczy resortowi strażnicy pamięci.
  Chwała bohaterom antykomunistycznego powstania , Żołnierzom Niezłomnym.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

WYGODNIE, STYLOWO, PRAKTYCZNIE
2019-01-17 14:47:00 Kategoria:

Firma Bamar to polski producent odzieży dziecięcej i niemowlęcej. Została założona w 1998 roku. Marka Nicol powstała w 2009 roku i jest już dobrze znana rodzicom i...

więcej »

Łuków

w lewoStyczeń 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

ŁUKÓW, 05.01

Noworoczne turnieje Dziecięcej Akademii Futbolu

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.01

Jedlanka: wspólne kolędowanie

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

Gmina Stanin: Koncert Kolęd i Pastorałek

więcej »

ŁUKÓW, 06.01 10:00

ŁOK: niedzielna Giełda Kolekcjonerów

więcej »

ŁUKÓW, 06.01 12:00

Przygotowania do Orszaku Trzech Króli w Łukowie

więcej »
7 8 9 10

ŁUKÓW, 10.01

Łuków: „Gramy i śpiewamy dla Andrzeja”

więcej »
11

ŁUKÓW, 11.01

Fabryka Piosenki ŁOK zaprasza na koncert

więcej »
12

ŁUKÓW, 12.01

Koncert z Sydney w Kinie Łuków

więcej »
13

ŁUKÓW, 13.01 10:00

Gmina Adamów: Anielskie Śpiewanie

więcej »
14

ŁUKÓW, 14.01 17:00

Noworoczny koncert uczniów łukowskiej szkoły muzycznej

więcej »
15 16 17 18 19

ŁUKÓW, 19.01

Z Bieszczad do Łukowa

więcej »
20

ŁUKÓW, 20.01

Łuków: Wspólnota Rodziców Dzieci Utraconych zaprasza do wspólnej modlitwy

więcej »

ŁUKÓW, 20.01

Gmina Adamów: „Noworoczne Spotkanie” w bibliotece

więcej »

ŁUKÓW, 20.01

„Dziadek do orzechów” w Kinie Łuków

więcej »
21 22

ŁUKÓW, 22.01

Łukowskie obchody wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »
23 24 25

ŁUKÓW, 25.01

„Aniołkowe Granie” w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 25.01

Łuków i Wiśniew: IV Rajd Powstańczy im. ks. Brzóski

więcej »
26

ŁUKÓW, 26.01

Bezalkoholowy Bal Karnawałowy w Łukowie

więcej »
27
28

ŁUKÓW, 28.01

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na ferie zimowe

więcej »
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje