R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Łuków: 10 godzinne obrady Rady Miasta
2020-05-29 07:18:34 Artykuł czytany 1780 razy


W czwartek 28 maja odbywała się w Łukowie sesja Rady Miasta. Trwała prawie 10 godzin. Obrady rozpoczęły się o godzinie 11.00, a zakończyły kilka minut przed 21.00. Radni prowadzili długie dyskusje. Jedna z nich dotyczyła zmian w budżecie miasta.


W trwającym obecnie stanie epidemii odbyły się w Łukowie trzy sesje Rady Miasta. Pierwsza, zwołana na wniosek burmistrza, trwała zaledwie 12 minut. Druga, która odbywała się w kwietniu, zakończyła się po dwóch godzinach. Natomiast czwartkowa sesja trwała blisko 10 godzin. Obrady rozpoczęto o godzinie 11.00, a zakończono tuż przed 21.00. W porządku obrad było 27 punktów. I nad wieloma z nich radni bardzo długo dyskutowali. Do tego, średnio co półtorej godziny, przewodniczy ogłaszał przerwy aby wywietrzyć salę – to był wymóg Sanepidu. Była to też sesja, w której radni mogli brać udział on-line. Na zdalne uczestnictwo w obradach zdecydowało się dwóch radnych: Andrzej Skwarek i Grzegorz Gomoła.

Jednym z punktów porządku obrad, nad którym długo dyskutowano, był punkt dotyczący zmian w budżecie miasta. Burmistrz Piotr Płudowski, kiedy przedstawiał radnym projekt uchwały, nie ukrywał, że jest to wręcz nowela budżetu. Ale jak mówił, trzeba było zrobić „porządki”. Burmistrz zaproponował radnym m.in. rozłożenie na dwa lata zadania pod nazwą budowa trzech kładek nad Krzną, i tym samym zdjęcie w tym roku z tego zadania kwoty 231 tys. zł. Zaproponował też swoiste „uwolnienie” 450 tys. zł zarezerwowanych na budowę ścieżki pieszo - rowerowej wzdłuż ulicy Świderskiej, czyli wzdłuż drogi wojewódzkiej. Miało być to zadanie realizowane wspólnie z Zarządem Dróg Wojewódzkich. Miało znaleźć się w tegorocznym planie inwestycji ZDW. Nie znalazło. Była tylko zapowiedź, że jeżeli będą oszczędności po przeprowadzeniu innych przetargów, to wówczas ZDW zdecyduje się na realizację inwestycji. Burmistrz uznał, że nie ma co czekać, i trzeba te pieniądze wykorzystać inaczej.

Wprowadzając zmiany do budżetu burmistrz zaproponował przeznaczenie 406 tys. zł na budowę żłobka. Tyle brakuje, aby podpisać umowę z firmą, która wygrała przetarg na realizację tego zadania. Wśród nowych zadań, które przedstawił radnym burmistrz znalazło się również przeznaczenie 250 tys. zł na instalację klimatyzacji w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1, kupno serwera na potrzeby Urzędu Miasta oraz remont nawierzchni ulicy Centarskiej. W zmianach budżetowych uwzględniono również przekazanie 45 tys. zł dla Łukowskiego Ośrodka Kultury. Będzie to wkład własny ŁOK do projektu rozbudowy bazy ośrodka, na co pozyskano dotację z MKiDN. Wśród zmian zaproponowano także przesunięcie 100 tys. zł przeznaczonych na umacnianie brzegów nad zalewem na budowę ogrodzenia wokół powstającego tam waśnie boiska.

Nad projektem zmian w budżecie przedstawionym przez burmistrza odbyła się długa dyskusja. Zapoczątkował ją radny Artur Gałach. Już w swoim pierwszym wystąpieniu oświadczył, że występuje w imieniu klubu radnych PiS, którzy nie zgadzają się na dwie z zaproponowanych zmian: rozłożenie budowy kładek nad Krzną na dwa lata oraz na rezygnację z budowy ścieżki pieszo – rowerowej wzdłuż ulicy Świderskiej. Jak mówił ma on informacje, że ZDW na pewno tę inwestycję zrealizuje. Radny Gałach stwierdził, że pozostałe zaproponowane zmiany są zasadne. Odpowiadając radnemu burmistrz zapewniał go, że jeżeli ZDW zmieni zdanie, to pieniądze na ścieżkę na pewno się znajdą. Teraz jednak, jak mówił burmistrz, są inne ważne wydatki.

Podczas dyskusji radny Artur Gałach pytał też o sens budowy klimatyzacji w hali sportowej w Szkole Podstawowej nr 1. Jak mówił, raczej nic nie wskazuje na to, aby w tym roku miały się tam odbywać duże masowe imprezy. Natomiast radny Leonard Baranowski stwierdził, że czuje się oszukiwany. Jak mówił, nie po to radni z PiS zrezygnowali z wielu inwestycji i zgodzili się na przekazanie pieniędzy na budowę kładek nad Krzną, aby teraz z tego zadania rezygnować.

Długa dyskusja zakończyła się głosowaniem, w który udział wzięło 21 radnych. 11 z nich opowiedziało się za zmianami w budżecie, a 10 było przeciw. Po sesji burmistrz Piotr Płudowski w rozmowie z naszym radiem, stwierdził: „Dziś na stoliku było kilka milionów do podziału. Na szczęście nikt tego stolika nie przewrócił. Gdyby uchwała nie przeszła mielibyśmy duże problemy”.


Podczas 10 godzinnych obrad Rady Miasta radni zajmowali się i dyskutowali nad wieloma ważnymi sprawami, o których w najbliższych dniach będziemy Państwa informować.

AKup [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • My też się śmiejemy , mieszkańcy to nawet...
  2020-06-05 18:44:44

  arrow

  ... się już nie śmieją nie biorą pod uwagę alternatywizmów ucziwie niby pierwszego. Niech się spokojnie stołkowaniem zajmuje , drążeniem kieszeni mieszkańców, bajaniem , tkwieniem w alternatywnej rzeczywistości . Przebudzenie będzie w realu dotkliwe. Nibylandia Łukolandia kraina nicnierobienia Pjotrolandia. Jaki Łuków?

 • Pinokio
  2020-06-02 22:30:41

  arrow

  Jesteście tak żałośni że tego konstytucją która wasze ziomki łamią tego nie przewiduje.. naobrażasz jeden z drugim każdego co nie od was i jeszcze myślisz że jesteś fajny a dwa że ma to wpływ na prawdziwe życie i zdanie o tych których hejtujecie. Wiecie co? Śmieją się z was śmieje się inja.. choć ktory na FB .. aaa nie macie ...j. to już wszyscy wiedzą

 • ...
  2020-06-02 19:49:42

  arrow

  Po co żłobek jak gmina ma i chętnie przyjmie dzieci i zdrowsze powietrze bo na uboczu A nie w smogu w centrum? Czyżby koleżanka wodza nie miała chętnych do przedszkola? Jedyne co wychodzi to uśmiech do zdjęcia,,, i wszystko na przekór temu co było obiecywane: że nie kolesiostwo, że zgodnie z prawem,....kto jeszcze w o wierzy?

 • Towarzyszu...
  2020-06-02 17:31:22

  arrow

  ....chyba się nie doczekasz on chojrak u siebie w sklepie i na forach publicznych swoje bobrze kły szczerzy.

 • Towarzysz
  2020-06-01 21:50:37

  arrow

  Ciekawe kiedy na sesji głos zabierze p. radny Bober?

 • Michale to ty nie wiesz ..
  2020-06-01 17:49:52

  arrow

  ... że to umysł ścisły i PIS mu tylko potrzebny był by zostać wice i rozpychać się na liście, choć członkiem nie jest, a teraz do przymierza się nie przyzna w którym też był z legendy. Ścisły koniunkturalizm. Jak to jest, że on kontestuje decyzje pisu i dalej na pisowskim wice siedzi? Czas ściągnąć cugle , to powinien załapać. IIIhaaaa.

 • Sasiad
  2020-05-31 19:48:49

  arrow

  Łukaszek wypij meliskę na uspokojenie i daj sąsiadom żyć, bo różne rzeczy mówią.

 • Michał sam go zapytaj
  2020-05-31 16:21:37

  arrow

  Nie wiem jak ale kolegom z PiSu mówił, że się pomylił ale może niech sam publicznie powie jak było.

 • Orzełku
  2020-05-31 14:32:12

  arrow

  Masz jakieś omamy, zwidy? Konkrety w temacie albo nadal graj w te swoje gierki...

 • Michał
  2020-05-31 14:19:45

  arrow

  Jak to możliwe ze radny pis Jarosław nie zagłosował tak jak klub pisu ?

 • Ryzykowiak
  2020-05-31 14:14:40

  arrow

  Ależ tutaj jesteście aktywni . Napiszcie swoje partyjne żale na FB pod nazwiskiem. Kiedy wy dorośnięcie ? Albo nie pajacujcie dalej - rozrywka to jakaś . Część Bartek,Robert,Andrzej,Rychu,Jurek i oczywiście Draniuniu :*

 • Obiecanki cacanki
  2020-05-31 08:28:48

  arrow

  Żłobek miał być w kotłowni na oś. Chącińskiego. Obietnica niedotrzymana. Mieszkańcy oszukani. Miała być tańsza woda, śmieci i ścieki. Obietnica niedotrzymana. Mieszkańcy oszukani.

 • Kto daje i zabiera...
  2020-05-30 23:41:28

  arrow

  Lublin dołoży tam gdzie samorządy zagwarantowały pieniądze. Głupotą było zdejmowanie tego z budżetu w sytuacji gdy miasto dostało kasę na drogi z listy rezerwowej.

 • Olo
  2020-05-30 21:37:56

  arrow

  Ale beda jaka jak Lublin zechce robić Swiderska a Bula będzie zdzierać parkiet szykajać kasy pod podlogą w urzędzie Żlobek bedzie zrealizowany bo rzad PIS zssponsoruje go w wiekszosci. Pegon juz odtrabił sukces Burmistrza, że wywiazał się z obietnicy hahahatylko ciekawe czy by ten sukces był gdyby nie kasa z rządu.Marnieje nam miasto marnieje

 • Regres Łukowa
  2020-05-30 17:39:00

  arrow

  Jakaś dróżka, klimatyzacja którą najpierw wyrzucili a potem przywrócili, 3 kładki budowane przez 3 lata, zaprzepaszczone projekty, z których kolejno rezygnują projektanci, no i żłobek na 2 grupy dzieci to ma być rozwój miasta? Jak chcecie zobaczyć rozwój miasta to wybierzcie się do Stoczka Łukowskiego.

 • obywatel
  2020-05-30 13:18:13

  arrow

  To czekamy na radę powiatu ich sesja będzie dłuższa niż Wasza

 • Cuda? Jakie cuda.
  2020-05-30 11:18:05

  arrow

  Chłoptaś z plakatu za cenę realizacji czegokolwiek w swoim okręgu, bo nic nie robił w siódmej kadencji ,otrzymuje ochłapy , które dawno powinny być zrobione. Według zapewnień uczciwego nic nierobiącego przy okazji wykonywania na przykład Kilińskiego od rogu Struga jak to mądrzył się , że wszystkie ulice przyległe będą zrobione by się nie wracać a jednak się wraca i nie o wszystkich pamięta. Niejeden to raz kłamstwo w tej kadencji było dominantą. Zobaczymy czy handel się opłacił dla mieszkańców . Dla radnego ba , na pewno choć i on chyba niczego nie jest pewien w sytuacji kiedy łamie postanowienia.

 • Do aj jaki zachwyt
  2020-05-30 08:39:32

  arrow

  Obnażyłeś naszego pjotera! Teraz czuje się nagi... Czym on teraz się obrobi? Ale czy indolencję można czymś usprawiedliwić???

 • Aj jaki samozachwyt
  2020-05-29 23:15:15

  arrow

  Dobrze chłopaki ja obywatel i inni, z którymi rozmawiałem widzimy marnotrastwo grosza publicznego. Zamiast dokładać 400 tysięcy na żłobek trzeba było kolejny przetarg ogłosić. Marnujcie dalej pieniądze z płaconych przez mieszkańców podatków. Gdzie jest projekt na Płac Narutowicza? Nie ma! Gdzie jest projekt na ulicę Królik? Nie ma! Gdzie jest projekt na nowe ulice od Wereszczakówny i Zagrodowej? Nie ma! Gdzie jest projekt na Podgórną? Nie ma! Za to jakimś cudem znalazła się ulica Cetnarskich, klimatyzacja w jedynce cudownie wróciła po
  półtorarocznej nieobecności, mnożenie stanowisk w sytuacji gdy podobno w budżecie braki itd. Wy dalej bijcie sobie brawo popadając w pychę i samozachwyt. Dodam jeszcze, że kolejny pozew przeciwko miastu o niesłusznie naliczone kary to tylko drobiazg No bo przecież o zakupie wyciągu za 3,7 miliona złotych, który był oszacowany na 1,9 miliona złotych to nawet nie warto wspominać

 • Pytajnik
  2020-05-29 22:48:15

  arrow

  Remont ulicy Cetnarskiego. A w jakiej odległości mieszka buła murgrabia?
  Remont ulicy Laskowskiego. A gdzie mieszka bomba murgrabia?

 • Pjoter
  2020-05-29 22:41:06

  arrow

  Z góry dłużej się spada!

 • Bomba czyli bąbka
  2020-05-29 22:38:24

  arrow

  Następny "czelendż" będzie o tym, jak kładki nad rzeką trzy lata robiłem. Taki jestem prędki.

 • Witold
  2020-05-29 19:59:45

  arrow

  Piotr Płudowski - Dziekujemy Panie Burmistrzu za mądrość . Dziekujemy radnym, którzy kochają Łuków i glosują mądrze - Jarosław Oklinski , Mariusz Chudek , Łukasz Bober , Krzysztof Oklinski , Ryszard Smolarz , Grzegorz Gomoła , Maciej Nurzynski , Arkadiusz Pogonowski , Przemysław Wereszczyński , Mateusz Popławski , Henryk Lipiec . dużo zdrowia i łask dla dalszej waszej pracy !

 • Robcik
  2020-05-29 16:51:13

  arrow

  Któryś radny pisa szantażował ? Toc to nie może być !

 • Wery wery wery
  2020-05-29 16:28:37

  arrow

  Poszedł i utargował klimę wbrew umowie... Ale kij ma dwa końce....

 • j
  2020-05-29 16:20:37

  arrow

  Nie ilość a jakość :)

 • hipokryzja
  2020-05-29 15:09:03

  arrow

  Klimatyzacja w jedynce mogła być już przynajmniej od roku bo były na ten cel zaplanowane pieniądze ale Płudowski tę inwestycję z budżetu wyrzucił. Jeśli chodzi o drogi to je najpierw zróbcie a potem pogadamy. Zęby nie było tak jak z projektami, że kolejni wykonawcy rezygnują.

 • Llu
  2020-05-29 14:49:30

  arrow

  Wyrzucić politykę z Samorządów. Rada Miasta nie jest miejscem do politycznych sporów. Tu trzeba działać dla dobra wszystkich mieszkańców bez podtekstów partyjnych.

 • Siedlce
  2020-05-29 14:48:17

  arrow

  coo??? radni pis przeciwko pisowskim inwestycjom: FDS i maluch+? w szoku jestem muszę przyznać. Ale numery w tym Łukowie

 • Pan
  2020-05-29 14:24:54

  arrow

  Proszę o informację kto szantażował radnych w przerwie obrad sesji?

 • czyt
  2020-05-29 14:06:55

  arrow

  czy prócz podwyżek obecny bm coś jeszcze umie zrobić, może gażnik.

 • pytanie ?
  2020-05-29 13:51:57

  arrow

  Czy w mieście istnieje jeszcze koalicja pis- czerwoni ?

 • Obserwator
  2020-05-29 13:41:00

  arrow

  Oglądałem sesję i widać nadal straszne zacietrzewienie radnych z PiS. Nie dziwię się że poparcie spada im również w Łukowie. Ludzie jesteście reprezentantami mieszkańców! Kto wam dał przyzwolenie na blokowanie potrzebnych inwestycji?

 • Lukowiak
  2020-05-29 13:25:27

  arrow

  Którzy to radni głosowali przeciw drogom i szkole nr 1? Pani redaktor prosimy o nazwiska radnych głosujących przeciwko inwestycjom

 • .n
  2020-05-29 12:55:31

  arrow

  Pycha i arogancja władzy. Fakt, chcesz poznać charakter człowieka, daj mu władzę... Kiedy referendum?

 • Jolka
  2020-05-29 12:44:02

  arrow

  Szantaż, niekompetencja, rozpad koalicji, braki w kulturze radnego alternatywnego. Ot, taki obraz 23 obrad sesji rady miasta.

 • Pan
  2020-05-29 12:28:25

  arrow

  Proszę o wyjaśnienie sprawy, która poruszył radny L. Baranowski. Stwierdził, że w przerwie cześć radnych była szantażowana. Jest nagranie.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


foto

Kredyt gotówkowy - gdzie najlepiej wziąć kredyt z...
2020-07-07 12:36:39 Kategoria:

Przyszli kredytobiorcy, którzy obserwują oferty kredytów gotówkowych, szukają tych atrakcyjnych cenowo i posiadających niskie oprocentowanie. Szczególnie jest to istotne...

więcej »
foto

Arteterapia a powrót do zdrowia osób z zaburzeniami...
2020-07-06 15:32:30 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?
2020-07-06 15:06:11 Kategoria:

Od czego zacząć poszukiwania ubezpieczenia podróżnego? Czym kierować się, przeglądając kolejne oferty?

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-07-06 08:27:31 Kategoria:

Wśród licznych zawodów medycznych, uregulowanych przepisami ustawy, np. lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny, istnieją te,...

więcej »
foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »

Łuków

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

ŁUKÓW, 03.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »
4

ŁUKÓW, 04.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »
5

ŁUKÓW, 05.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »

ŁUKÓW, 05.07 10:00

Łuków: giełda kolekcjonerów

więcej »

ŁUKÓW, 05.07 17:00

Najsłynniejszy balet świata w Kinie Łuków

więcej »
6 7 8

ŁUKÓW, 08.07

Łuków: chcesz wstąpić do wojska?

więcej »

ŁUKÓW, 08.07

Łuków: promocja rodzimych firm

więcej »
9 10 11 12

ŁUKÓW, 12.07 19:00

Łuków: Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

więcej »
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje