R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dni Kultury Chrześcijańskiej w łukowskiej „Czwórce”
2019-10-15 12:31:12 Artykuł czytany 289 razy


W Szkole Podstawowej nr 4 w Łukowie trwały Dni Kultury Chrześcijańskiej. Odbywały się spotkania, koncerty, konkursy i warsztaty. Dziś, 15 października odbył się Finał Dni Kultury Chrześcijańskiej w łukowskiej „Czwórce” - Przegląd Piosenek Religijnych w wykonaniu zarówno uczniów, jak i nauczycieli.


Już od 2009 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Łukowie organizowane są Dni Kultury Chrześcijańskiej. W tym roku wszystko zaczęło się we wtorek 8 października. Jak podkreśla ksiądz Robert Ponikowski, pod tą nazwą kryją się różnorakie wydarzenia i inicjatywy mające za zadanie uwrażliwić uczniów na wartości chrześcijańskie, zachęcić do budowania swego życia na pięknym przesłaniu płynącym z Pisma Świętego, przestrzec przed zagrożeniami, na jakie narażeni są zwłaszcza młodzi ludzie we współczesnym świecie. W bieżącym roku to wydarzenie jest połączone z obchodami Dnia Papieskiego przeżywanego pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”.

Na rozpoczęcie Dni Kultury Chrześcijańskiej w szkole gościli ze szczególnym i mocnym przesłaniem osadzeni z Zakładu Karnego w Zamościu wraz ze swoim kapelanem. To spotkanie tak relacjonuje ksiądz Robert Ponikowski:

Wyraźnie można było odczytać z reakcji młodych uczestników tego spotkania, że niezwykle mocno przemawia do nich świadectwo więźniów, zwłaszcza pana Dariusza, który opowiedział, do czego w jego życiu doprowadziły współczesne używki. Odbywa on karę 15 lat pozbawienia wolności za zabójstwo, którego dokonał będąc pod wpływem alkoholu. Osadzeni dawali również świadectwo, jak Pan Bóg działa w ich życiu, jak pomaga im przetrwać trudną rzeczywistość za murami więzienia, jak dają się Bogu prowadzić poprzez codzienną modlitwę i korzystanie z sakramentów świętych. Ks. Tomasz, który pełni funkcję kapelana w Zakładzie Karnym w Zamościu, czerpiąc z doświadczenia swej więziennej posługi, ukazywał konieczność budowania życia człowieka na mocnych fundamentach wiary i miłości Boga i bliźniego. Zachęcał do tego, by młodzież chciała odważnie płynąć pod prąd współczesnym zagrożeniom, by potrafiła, jak mówił św. Jan Paweł II „wymagać od siebie choćby inni od was nie wymagali” i jasno nazywać zło złem, a dobro dobrem.W ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej obchodzono również Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Rozstrzygnięty został konkurs „Serce – sercu”, polegający na wykonaniu plakatu na temat ratowania życia w przypadku zatrzymania akcji serca. Na korytarzach szkoły można zobaczyć ekspozycję najlepszych prac. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Maja Domańska z klasy VIIIA, drugie - Kinga Wygowska z VIIIC i Bartosz Krzysztoń VIIIA, a trzecie Maciej Tymoszyk z VIIIA. Nagrody dla autorów najlepszych prac ufundował proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego ksiądz Jerzy Cąkała.

Kolejnego dnia odbyły się warsztaty z resuscytacji krążeniowo-oddechowej, przygotowane i przeprowadzone przez Aldonę Mazur, nauczycielkę edukacji dla bezpieczeństwa oraz uczniów klasy VIIIC: Patrycję Kochańską, Wiktorię Mańko, Bartosza Miazka, Adriana Pszczołę i Aleksandra Żmudę. Pod ich nadzorem uczniowie młodszych klas, korzystając z fantomów, mogli ćwiczyć zasady prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej: sprawdzali przytomność i oddech poszkodowanego, wzywali pomoc, doskonalili technikę wykonania masażu serca.

Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJPrzedostatni akcent tegorocznych Dni Kultury Chrześcijańskiej miał miejsce w piątek 11 października, a był to artystyczny program profilaktyki uzależnień: „Antymina – profilaktyka z pasją”. Terapeuci ostrzegali młodzież przed tym, że współczesny świat to obszar pełen „min”, z którego niezwykle ciężko wyjść bez szwanku. Zachęcali do tego, by nie godzić się na propozycje, które mogą zrobić z młodego życia poligon doświadczalny bombardowany różnorakimi nałogami i uzależnieniami.

Ponownie, jak w środę, mocne świadectwa naszych gości przyniosły refleksję i przestrogę przed zagrożeniami, a jednocześnie zachętę do podejmowania mądrych decyzji – relacjonuje ksiądz Robert Ponikowski. Spotkanie okraszone hip hopowym przesłaniem nawróconego przestępcy, rapera Kolaha, nadało dodatkowej barwy na wskroś atrakcyjnemu spotkaniu, jak również z pewnością dało do myślenia najbardziej opornym słuchaczom.Dziś, 15 października odbył się Finał Dni Kultury Chrześcijańskiej, czyli Przegląd Piosenek Religijnych w wykonaniu zarówno uczniów, jak i nauczycieli.


Osobami odpowiedzialnymi za organizację Dni Kultury Chrześcijański są: Małgorzata Tomczak, ksiądz Robert Ponikowski, siostra Jolanta Nazarko, Bożena Pietrzak i Aldona Mazur.

AKup [ja]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • zacheusz
  2019-10-15 22:17:38

  arrow

  Twoje marzenie już realizuje się w Europie zachodniej. Tam wielu ludzi oglądających Twój wymarzony świat marzy o tym by powrócił ten stary, z lekcją religii, ze słowem co ma jedno tylko znaczenie, i życiem co ma tylko jedno dążenie-do Boga który wolnym uczynił człowieka. By powrócił ten staroświecki, stary, który pełen był życiodajnej wiary.

 • A.
  2019-10-15 21:26:14

  arrow

  I ja...zafov

 • Do
  2019-10-15 14:12:05

  arrow

  Marzę o tym, aby w Polsce szkoły były wolne od religii.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Katolickie Radio Podlasie Hot16Ch2 /OGLĄDAJCIE/
2020-06-03 10:00:16 Kategoria:

Wójt Gminy Siedlce Henryk Brodowski, Sokołowski Ośrodek Kultury,Dom Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach, Echo Katolickie i Marcin Sójka zostali nominowani przez...

więcej »


foto

Kiedy warto zamienić zwykły materac na materace...
2020-06-03 14:06:23 Kategoria:

Materace rehabilitacyjne mogą być używane przez wszystkie osoby, które cenią sobie wysoki komfort snu. Jednak jest pewna grupa klientów, dla których takie materace są...

więcej »
foto

Sklep internetowy na PrestaShop - dlaczego warto?
2020-06-03 13:33:08 Kategoria:

Sprzedaż w internecie co roku notuje coraz większe rekordy. Nie ma się temu co dziwić - jest to sposób wygodny, bezpieczny i, szczególnie obecnie, często jedyny...

więcej »
foto

Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy?
2020-06-03 13:12:23 Kategoria:

Okulary korekcyjne nie tylko umożliwiają czytanie, bezpieczną jazdę samochodem i wykonywanie wielu codziennych czynności, ale również stanowią ozdobę twarzy. Dzięki...

więcej »
foto

Oprocentowanie lokat w bankach - kluczowe informacje w...
2020-06-01 13:54:23 Kategoria:

Cel zakładania lokat oszczędnościowych jest różny, dlatego nie ma jednej najlepszej oferty, która w 100% odpowiadałaby każdemu. Niektóre osoby chcą ochronić swoje...

więcej »
foto

REKRUTACJA DO STO NADAL TRWA!
2020-05-30 07:38:40 Kategoria:

Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Siedlcach istnieje od ponad 25 lat. Założona została w 1991 roku jako pierwsza niepubliczna szkoła na...

więcej »

Łuków

w lewoCzerwiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.06

Ł'OK LIVE: spektakl z okazji Dnia Dziecka

więcej »

ŁUKÓW, 01.06 18:00

Odpust w parafii NMP Matki Kościoła

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.06

Rusza plenerowe kino w łukowskim amfiteatrze

więcej »
3 4 5

ŁUKÓW, 05.06

Łuków: różne oblicze piękna

więcej »

ŁUKÓW, 05.06

Łukowskie „Aleje” zapraszają na spotkanie on-line

więcej »

ŁUKÓW, 05.06

Ł'OK LIVE: Dziewczynka w kółeczku

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.06

Czerwcowy repertuar Kina Łuków

więcej »

ŁUKÓW, 06.06

Dzień Dziecka w Łukowie

więcej »
7

ŁUKÓW, 07.06

Msza prymicyjna biskupa Suchodolskiego w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 07.06

Czerwcowy repertuar Kina Łuków

więcej »

ŁUKÓW, 07.06 10:00

Łuków: giełda kolekcjonerów

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.06

Czerwcowy repertuar Kina Łuków

więcej »
9 10 11 12 13

ŁUKÓW, 13.06

Festiwal Pierogów Świata po raz drugi w Łukowie

więcej »
14

ŁUKÓW, 14.06

Festiwal Pierogów Świata po raz drugi w Łukowie

więcej »
15

ŁUKÓW, 15.06

Czerwcowy repertuar Kina Łuków

więcej »
16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje