R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dni Kultury Żydowskiej w Łukowie
2019-03-22 07:18:08 Artykuł czytany 402 razy


Po raz drugi, Łukowski Ośrodek Kultury wspólnie z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie organizują w Łukowie Dni Kultury Żydowskiej. Zaplanowano m.in. otwarcie wystawy „Izrael: Dziedzictwo Innowacyjności”, konkurs poezji i prozy żydowskiej, projekcje filmów izraelskich oraz spotkanie naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha z uczniami łukowskich szkół. Będzie też prezentacja i degustacja koszernej kuchni.


II Dni Kultury Żydowskiej w Łukowie odbędą się 8 i 9 kwietnia, a ich szczegółowy program przedstawia się następująco:

poniedziałek 8 kwietnia
godz. 10.00 Galeria PROwizorium ŁOK - otwarcie wystawy „Izrael: Dziedzictwo Innowacyjności”. To wystawa poświęcona Izraelowi, która przygotowana została z okazji 70. rocznicy powstania tego państwa. Ekspozycja pokazuje najpiękniejsze zakątki Izraela, jego naturę, zabytki oraz miasta, a także wielokulturowe społeczeństwo. Wystawę przygotowała Ambasada Izraela.

godz. 10.30 Galeria PROwizorium ŁOK - XIII Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Żydowskiej „W blasku szabasowych świec”. Konkurs adresowany jest do młodzieży z klas VII-VIII szkoły podstawowej, gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Łukowskiego. Zgłoszenia w nieprzekraczalnym terminie do 28 marca 2019 roku. Więcej informacji na temat konkursu, regulamin oraz karta zgłoszeniowa do pobrania na stronie ŁOK.

godz. 11.00 Kino Łuków - film „Kto napisze naszą historię”. Wstęp bezpłatny. Wejściówki do odebrania w kasie Kina Łuków. Film z 2018 roku. Roberta Grossman i producentka Nancy Spielberg, siostra Stevena Spielberga, przybliżają historię Emanuela Ringelbluma i założonej przez niego podziemnej organizacji Oneg Szabat. Tworzyło ją kilkudziesięciu żydowskich intelektualistów i działaczy społecznych, którzy – ryzykując wszystko – gromadzili materiały dokumentujące życie w getcie warszawskim. Film przeplata unikatowe archiwalia, wywiady i fabularyzowane sceny.

godz. 13.00 Kino Łuków - Przegląd filmu izraelskiego: „Przyjeżdża orkiestra”, „Przypis”. Wstęp bezpłatny. Wejściówki do odebrania w kasie Kina Łuków. „Przyjeżdża orkiestra” to film izraelsko – francusko - amerykański z 2007 roku. Opowiada historię egipskiej orkiestry policyjnej, która przyjeżdża do Izraela. Kiedy nikt nie odbiera muzyków z lotniska, zaczynają oni szukać celu podróży na własną rękę. Kolejny film: „Przypis” to dramat filmowy produkcji izraelskiej z 2011 roku w reżyserii Josefa Cedara. Eli’ezer (Szelomo Bar-Aba) i Uri’el Szkolnik (Li’or Aszkenazi) to ojciec i syn. Prócz rodzinnych powiązań łączy ich wspólna praca na Uniwersytecie Hebrajskim, gdzie obaj są profesorami i rywalizują ze sobą. Kiedy dowiadują się, że Eli’ezer zostanie uhonorowany za swoją pracę, ich relacja się zmieni. Film zdobył 9 nagród Izraelskiej Akademii Filmowej (Ofiry).

godz. 19.00 sala widowiskowa ŁOK - koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu „Klezmafour”. Bilety w cenie 25 zł w przedsprzedaży i 30 zł w dniu koncertu dostępne są w kasie Kina Łuków oraz na on-line. „Klezmafour” to zespół wokalno - instrumentalny wykonujący muzykę klezmerską i bałkańską, którego członkowie pochodzą z Lublina, Białegostoku i z Warszawy. Zespół jest laureatem dwóch nagród na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Amsterdamie w 2010 roku, dzięki czemu wyruszył w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Zespół w Łukowie wystąpi w składzie: Andrzej Czapliński – skrzypce, Wojciech Czapliński – klarnet, Rafał Grząka – akordeon, Gabriel Tomczuk – kontrabas oraz Paweł „Melon” Maruszak – perkusja.

wtorek 9 kwietnia

godz. 11.00 Galeria PROwizorium ŁOK - „Zapytaj Rabina...” Spotkanie naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha z uczniami łukowskich szkół. Rabin Michael Schudrich urodził się w Nowym Jorku w 1955 roku. Uczęszczał do szkół żydowskich w rejonie Nowego Jorku, następnie studiował na State University of New York w Stony Brooks. W 1977 roku uzyskał stopień BA w religioznawstwie. Michael Schudrich został rabinem w 1980 roku, a dwa lata później ukończył studia historyczne w uniwersytecie Columbia. Lata 1983-1989 spędził w Japonii, gdzie dbał o potrzeby religijne miejscowej społeczności żydowskiej, uczył żydowskiej kultury i historii. Działał także na rzecz upamiętnienia bohaterskiej działalności konsula Sugihary. Już jako student, w latach 70., rabin Schudrich podróżował do Europy Środkowej i Wschodniej i nawiązywał kontakty z żyjącymi tu Żydami. W 1990 roku zaczął pracować dla Fundacji Laudera. Lata 1992-98 spędził w Warszawie. Do Polski powrócił w czerwcu 2000 jako główny rabin Warszawy i Łodzi. 8 grudnia 2004 roku Michael Schudrich został wybrany Naczelnym Rabinem Polski. Pełni także funkcję Rabina Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

godz. 11.00 sala widowiskowa ŁOK - „Smaki koszernej kuchni”. Wykład Hanny Kossowskiej połączony z prezentacją oraz degustacją dla słuchaczy Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Hanna Kossowska studiowała historię sztuki, etnografię i malarstwo. Zajmuje się malarstwem, grafiką, projektowaniem macew oraz sztuką użytkową. Ma w dorobku ponad trzydzieści wystaw oraz wiele projektów kostiumów i scenografii. Od kilku lat należy do ZPAP-u. W latach 1976-1982 studiowała Historię Sztuki i Etnografię w Poznaniu. Uczęszczała także na wydział Malarstwa i Grafiki. Przez pięć lat była aktorką w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty z Kaszrutu, Halachy, Jidyszkajtu, kabały i Sztuki Żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem scenografii oraz biżuterii. Ma w dorobku kilkanaście wystaw. Jej obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach na całym świecie.

godz. 13.00 Kino Łuków - film „Kto napisze naszą historię”. Bilety w cenie 18 zł normalny oraz 16 zł ulgowy dostępne są w kasie Kina Łuków oraz on-line. Film z 2018 roku. Roberta Grossman i producentka Nancy Spielberg, siostra Stevena Spielberga, przybliżają historię Emanuela Ringelbluma i założonej przez niego podziemnej organizacji Oneg Szabat. Tworzyło ją kilkudziesięciu żydowskich intelektualistów i działaczy społecznych, którzy – ryzykując wszystko – gromadzili materiały dokumentujące życie w getcie warszawskim. Film przeplata unikatowe archiwalia, wywiady i fabularyzowane sceny.AKup  [MSz]


wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • 447
  2019-03-27 07:17:52

  arrow

  Ktoś się zagalopował....

 • Brawo!
  2019-03-26 20:50:56

  arrow

  Znakomity pomysł! W pełni popieramy dyrektora ŁOK-u. Zawsze warto poznawać swoją przeszłość. Pamiętajcie, że w Łukowie zawsze (do Zagłady) mieszkały tysiące Żydów. Jakże więc nie znać własnej przeszłości i wzajemnych relacji - z ich dobrymi i złymi stronami? Brawo za pomysł! Proszę się nie przejmować niechrześcijańskimi, bo antysemickimi komentarzami. Z Katechizmu Kościoła Katolickiego: 839. "Kościół, Lud Boży Nowego Przymierza, zgłębiając swoją tajemnicę, odkrywa swoją więź z narodem żydowskim, "do którego przodków Pan Bóg przemawiał". W odróżnieniu od innych religii niechrześcijańskich wiara żydowska jest już odpowiedzią na Objawienie Boże w Starym Przymierzu. To do narodu żydowskiego "należą przybrane synostwo i chwała, przymierza i nadanie Prawa, pełnienie służby Bożej i obietnice. Do nich należą praojcowie,z nich również jest Chrystus według ciała."

 • emert
  2019-03-26 20:19:02

  arrow

  Indokrynacja trwa.

 • GOJ
  2019-03-26 18:15:42

  arrow

  RABIN GMIN ŻYDOWSKICH NA BĘDĄCYCH NA TERENIE POLSKI. POLSKA nie ma rabina, gminy żydowskie w Polsce tak. Chyba że już na mocy ustawy 447 Polska została przekształcana na ginę żydowską a to co innego :(
  Starsi i mądrzejsi już wiedzą.

 • a to tym!
  2019-03-24 17:56:53

  arrow

  To pewnie "takimi" pomysłami na imprezy wygrał konkurs obecny dyrektor.

 • Rob
  2019-03-24 13:36:05

  arrow

  Warto poznać inną kulturę, zawsze warto, a nie tylko patrzeć na to co nasze. Nasze często jest inne co nie oznacza, że dobre. Warto czerpać z inych dobre przykłady.

 • Odpowiedź w artykule
  2019-03-24 12:02:07

  arrow

  Po raz drugi, Łukowski Ośrodek Kultury wspólnie z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie organizują w Łukowie Dni Kultury Żydowskiej.

 • Od Jana Pawła II
  2019-03-24 12:02:02

  arrow

  "Wgłębiając się we własną tajemnicę, Kościół Chrystusowy odkrywa więź łączącą go z judaizmem. Religia żydowska nie jest dla naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym. Stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii. Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i - można powiedzieć - naszymi starszymi braćmi."

 • Mateńka Wojciech
  2019-03-23 23:42:35

  arrow

  Kto to organizuje? Burmistrz, starosta, dyro Łok, Duda, Partia Interesu Syjonistycznego, sami się wprosili, ile trzeba będzie im dopłacić?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Użyj aplikacji do rejestrowania czasu pracy pracowników...
2020-02-11 19:49:19 Kategoria:

W wielu dziedzinach pracy postęp technologiczny przynosi rozwiązania sprzyjające wygodzie i efektywności wykonywanych obowiązków służbowych. Jednym z tego typu...

więcej »

Łuków

w lewoLuty 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

ŁUKÓW, 02.02

Giełda Kolekcjonerów w Łukowie

więcej »
3 4 5 6 7

ŁUKÓW, 07.02 17:30

Łuków: nawiedzenie figury św. Michała Archanioła

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.02

Łuków: memoriał Tomasza Trybonia

więcej »

ŁUKÓW, 08.02

Łuków: powalczą o puchar burmistrza

więcej »
9

ŁUKÓW, 09.02

Spektakl teatralny dla dzieci „Zimowe przygody Kubusia

więcej »
10 11

ŁUKÓW, 11.02 17:00

Spotkanie w łukowskim Klubie Kamena

więcej »
12 13 14

ŁUKÓW, 14.02

ŁOK: wystawa Magdaleny Dylak w Galerii Prowizorium

więcej »
15 16

ŁUKÓW, 16.02

Łuków: Msza św. w intencji żołnierzy Armii Krajowej

więcej »
17

ŁUKÓW, 17.02 19:15

Urodziny Andre Rieu w Kinie Łuków

więcej »
18 19 20 21

ŁUKÓW, 21.02

Łuków: Targi Pracy i Edukacji

więcej »
22 23

ŁUKÓW, 23.02

Kusaki na ludowo w Adamowie

więcej »
24 25 26 27 28 29

Kondolencje

Najnowsze Informacje