R E K L A M A



ŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Rusza III Festiwal Organowy w Łukowie
2015-04-16 11:07:08 Artykuł czytany 1493 razy


Występem Mateusza Rzewuskiego oraz zespołu „IL Tempo” z Warszawy rozpocznie się trzecia edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie. Pierwszy koncert już w niedzielę, 19 kwietnia o godzinie 19.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.


Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej na stałe wpisał się już w kalendarz łukowskich imprez. Jego pomysłodawcą był Mateusz Rzewuski, łukowianin, dziś student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Master of Music w Musikhochschule w Lubece. Współpracę z Mateuszem Rzewuskim podjął Łukowski Ośrodek Kultury i w 2013 roku po raz pierwszy mieszkańcy Łukowa mieli okazję brać udział w cyklu koncertów muzyki organowej i kameralnej.

Nie inaczej będzie i w tym roku. Trzecia edycja Festiwalu rusza już w niedzielę 19 kwietnia. Zaplanowano w sumie osiem koncertów, które odbywać się będą od kwietnia do września w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego oraz w kościele NMP Matki Kościoła. Przed publicznością wystąpią artyści z Polski i zza granicy.



Na pierwszy koncercie 19 kwietnia w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego wystąpią: Mateusz Rzewuski (organy) oraz zespół IL Tempo z Warszawy w składzie: Agata Sapiecha - kierownictwo artystyczne (skrzypce), Marcin Zalewski (viola da gamba), Jan Čižmář (lutnia barokowa, teorba), Lilianna Stawarz (klawesyn, pozytyw).

Program koncertu:

1. Giovanni Girolamo Kapsberger (ca 1580 – 1651)
- I Toccata in d moll na lutnię.
2. Aldebrando Subissati (1606-1677)
- Sonata XV in a.
- Sonata IX - Ave Virgo (na 25.XI - św. Katarzyny in G. ze zbioru Sonate per violino solo e basso continuo [1675-1676].
3. F. Couperin (1668-1733)
- Messe pour les Paroisses: Offertoire sur le Grand Jeux.
4. H. I. Fr. von Biber (1644-1704)
- X sonata – Ukrzyżowanie – z Sonat Misteryjnych (Różańcowych) [1676] in g, na skrzypce solo i basso continuo .
5. O. Messiaen (1908-1992)
- Les Corps Glorieux:
- II. Le eaux de la Grace.
- VI. Joie et clarté des corps glorieux.
6. Aldebrando Subissati (1606-1677)
- Sonata XII – Crucis vox (na 4.X - św. Franciszka) in F ze zbioru Sonate per violino solo e basso continuo.
7. C. M. Widor (1844-1937)
- 6. Symfonia organowa g-moll op. 42, I. Allegro.
8. H. I. Fr. von Biber (1644-1704)
- Passacaglia c-moll.
- Sonata VI z 8 Sonatae a Violino Solo [Salzburg 1681] połączona z jej opracowaniem na lutnię solo [z XVII wieku].



Mateusz Rzewuski urodził się w 1991 roku w Łukowie. Jest studentem drugiego roku studiów magisterskich w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz drugiego roku studiów magisterskich – Master of Music w Musikhochschule w Lubece w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera. Ukończył z wyróżnieniem Zespół Szkół Muzycznych II stopnia w Siedlcach.

Prowadzi ożywioną działalność artystyczną. Brał czynny udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Michaela Radulescu (Wiedeń), Ludgera Lohmanna (Stuttgart), Daniela Rotha (Paryż), Gerharda Gnanna (Mainz), Guy Boveta (Bazylea), Wolfganga Zerera (Hamburg), Pitera van Dijka (Amsterdam) i innych.

Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali w Polsce, Niemczech, na Litwie, w Czechach i na Słowacji. W 2011 roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumii. Rok później brał udział w kursie mistrzowskim prowadzonym przez znakomitego francuskiego organistę i improwizatora Oliviera Latry z Paryża oraz uczestniczył w nagraniach archiwalnych dla Telewizji Polskiej.

W 2013 roku został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji Organowej w Legnicy. W tym także roku otrzymał I nagrodę oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Organowym „Organiści Nowej Europy” w Bardzie. Uczestniczył także w programie stypendialnym „Erasmus” w Musikhochschule w Lubece, gdzie studiował organy w klasie prof. Franza Danksagmüllera.

Jest dwukrotnym stypendystą prezydenta miasta stołecznego Warszawy oraz stypendystą Rektora UMFC w Warszawie. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech, przyznawane za wybitne osiągnięcia artystyczne. W 2013 roku zainicjował także Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie, którego jest dyrektorem artystycznym.



Zespół Instrumentów Barokowych "IL Tempo" powstał w 1990 roku z inicjatywy Agaty Sapiechy, artystki specjalizującej się w grze na skrzypcach barokowych. Pod jej kierownictwem działa od początku istnienia do dziś.

Trzon zespołu tworzą: dwoje skrzypiec (Agata Sapiecha, Maria Dudzik), viola da gamba (Marcin Zalewski), Jan Čižmář – lutnia barokowa oraz klawesyn - pozytyw (Lilianna Stawarz). "IL Tempo" wykonuje muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną od wczesnego baroku do klasycyzmu. Występuje w gronie od dwóch do kilkunastu osób, współpracując z polskimi i zagranicznymi artystami, wykonującymi muzykę dawną zgodnie z założeniami epoki i na instrumentach historycznych (m.in. regularnie występuje i nagrywa wspólnie z Simonem Standage'em). Szczególnie ważne miejsce w repertuarze zespołu zajmuje muzyka polska oraz zabytki muzyczne zachowane w polskich bibliotekach. Współpracuje także z tancerzami, prezentując programy łączące muzykę i taniec historyczny.

"IL Tempo" występował w Europie, USA i Kanadzie, wielokrotnie w ramach znaczących festiwali muzyki dawnej, m.in. dwukrotnie na Festiwalu Flandryjskim w Brugii. Na zaproszenie Ambasadora Brytyjskiego miał zaszczyt występować przed Jej Wysokością Królową Elżbietą II podczas Jej wizyty w Warszawie. W styczniu 2006 roku zespół obchodził 15-lecie swego istnienia - z tej okazji wystąpił z uroczystym koncertem w Akademii Muzycznej w Warszawie, w której istnieje kierowane przez Agatę Sapiechę Międzywydziałowe Studium Muzyki Dawnej.

"IL Tempo" ma na swoim koncie liczne nagrania fonograficzne (radiowe i płyty) oraz telewizyjne, a także transmisje radiowe (w tym EBU). Płyta "Muzyka Zamku Warszawskiego" nagrana dla firmy fonograficznej DUX została nagrodzona "Fryderykiem 2005" w kategorii "muzyka dawna".
Nazwa "IL tempo" nie wywodzi się z tradycji historycznej. Każde ze znaczeń tego włoskiego wieloznacznego słowa: czas, pora, chwila, takt, pogoda wiąże się z ideą i charakterem działalności zespołu. Metaforycznie oznacza: jesteśmy chwilą w teraźniejszości, lecz sztuka jest ponadczasowa. Autor: Anna Iwanicka-Nijakowska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, listopad 2006 r.

Założycielka zespołu „IL Tempo" pani Agata Sapiecha to dyrektor i wykładowca Międzynarodowych Letnich Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie oraz Fundacji Concert Spirituel (w 1999), w której sprawuje funkcję Przewodniczącej Rady. Jako pedagog prowadzi klasy mistrzowskie, udziela konsultacji i wygłasza wykłady. Trzykrotnie nominowana była do „Paszportu” tygodnika „Polityka” w kategorii „muzyka”. W roku 2006 otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Honorową Odznakę „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”. Jest autorką rozdziału „Muzyka Dawna” w Raporcie o muzyce wydanym przez Instytut Muzyki i Tańca (2011) oraz książki p.t. Mowa dźwięków w muzyce XVII wieku wydanej przez UMFC (2011).

W czerwcu 2013 otrzymała od Rady Miejskiej Kalisza tytuł i odznakę „ZASŁUŻONY DLA MIASTA KALISZA”. We wrześniu 2013 uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej: instrumentalistyka. Kierownik przekształconego z Międzywydziałowego Studium Muzyki Dawnej w styczniu 2014 Zakładu Muzyki Dawnej UMFC. W lipcu 2014 otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczno-dydaktyczne.



AKup/Łuków  [MSz]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łuków

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje