R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Łuków: Święto Patronalne Ruchu Światło - Życie
2017-12-13 12:26:58 Artykuł czytany 1357 razy


9 grudnia do parafii p.w. Matki Kościoła w Łukowie z całej diecezji siedleckiej przybyli kapłani, rodziny Domowego Kościoła, dorośli, młodzież i dzieci, by wziąć udział w Dniu Patronalnym Ruchu Światło - Życie. Było to związane z trzema wydarzeniami: Świętem Patronalnym, które przypada 8 grudnia - w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, obchodzonym rokiem formacyjnym „Sługa Niepokalanej” związanym z czcigodnym sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim i 10. rocznicą śmierci śp. ks. Marka Boruca, wieloletniego moderatora diecezjalnego Ruchu Światło - Życie.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze

Oto relacja przysłana do naszej Redakcji:

Za nami wyjątkowy czas. Po raz pierwszy na skalę diecezjalną został zorganizowany Dzień Patronalny Ruchu Światło-Życie. Było to związane z trzema wydarzeniami, które warto było uczcić.

Po pierwsze Święto Patronalne, które przypada 8 grudnia, a zatem w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Niepokalana jest wzorem Nowego Człowieka, do którego dąży każdy oazowicz.

Drugie ważne wydarzenie to obchodzony rok formacyjny „Sługa Niepokalanej” związany z czcigodnym sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim, którego w tym roku 30. rocznicę śmierci wspominamy. Z tej okazji od 8 do 17 grudnia gości w kościele pw. Matki Kościoła w Łukowie wyjątkowa, multimedialna wystawa mówiąca o życiu i dziele założyciela Ruchu Światło-Życie, którą została przywieziona staraniem ks. Marka Andrzejuka moderatora diecezjalnego Ruchu.

Trzecie – to 10. rocznica śmierci śp. ks. Marka Boruca, która przypadła w tym roku 1 grudnia. Był on wieloletnim moderatorem diecezjalnym i w sercach oazowiczów pamięć o nim jest ciągle żywa. Szczególnie w Łukowie, gdzie posługiwał jako wikariusz wspólnocie harcerzy, ministrantów, oazie i scholi.

9 grudnia z całej diecezji do parafii pw. Matki Kościoła w Łukowie przybyli kapłani, rodziny DK, dorośli, młodzież i dzieci, by wspólnie modlić się wspominać pamięć świadków i radować się czasem dla wspólnoty.

Każdy indywidualnie mógł zwiedzić wystawę, zapoznać się z dziełem i życiem ks. F. Blachnickiego, a nawet wziąć przygotowane materiały do domu. Po modlitewnym zawiązaniu wspólnoty, był czas na wspominanie śp. ks. Marka Boruca. Przygotowana została prezentacja fotograficzna, ks. Marek Andrzejuk przedstawił biografię oraz czytał fragmenty z duchowego pamiętnika, a świadkowie życia – ks. Michał Mościcki, Hanna i Michał Markiewiczowie oraz Marek Kisiel przybliżali postać zmarłego przed 10 laty kapłana.

Przybyli z całej diecezji oazowicze uczestniczyli w mszy świętej, której przewodniczył ks. kanonik Krzysztof Stepczuk – proboszcz miejsca, a homilię wygłosił ks. Marek Andrzejuk. Sprawowana była ona uroczyście przy koncelebrze kilkunastu kapłanów – moderatorów Ruchu. Stroną muzyczną zajęła się diecezjalna diakonia muzyczna, a liturgiczną diakonia liturgiczna i Domowy Kościół - rejon łukowski. Po Eucharystii natomiast udano się do Szkoły Podstawowej Nr 5 w Łukowie na przygotowaną agapę. Tam też można było obejrzeć albumy ze zdjęciami ks. Marka Boruca, czyli wyjątkową kronikę jego życia, ale też historii Ruchu w diecezji.

W międzyczasie była możliwość zwiedzenia także „Morii” Domu Ruchu Światło-Życie Diecezji Siedleckiej i zobaczenia jak postępują pracę i jak to miejsce się rozwija.

Mimo, że na tym grudniowym Dniu Wspólnoty spotkało się kilkaset osób z różnych wspólnot w diecezji i różnych stanów to atmosfera była wyjątkowa – wzajemnej troski i Bożej radości. Każdy czuł się jak wśród swoich.

Podziękowania należą się za życzliwość, otwartość i serce ks. proboszczowi Krzysztofowi Stepczukowi oraz dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 5 w Łukowie, którzy gościli w swoich progach wspólnotę Ruchu. Za organizację natomiast rejonowi łukowskiemu.

AJ

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • de
    2017-12-13 15:35:48

    arrow

    Czy ten album można gdzieś jeszcze obejrzeć?Ewentualnie jakąś prezentację multimedialną?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Łuków

w lewoStyczeń 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

ŁUKÓW, 05.01

Noworoczne turnieje Dziecięcej Akademii Futbolu

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.01

Jedlanka: wspólne kolędowanie

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

Gmina Stanin: Koncert Kolęd i Pastorałek

więcej »

ŁUKÓW, 06.01 10:00

ŁOK: niedzielna Giełda Kolekcjonerów

więcej »

ŁUKÓW, 06.01 12:00

Przygotowania do Orszaku Trzech Króli w Łukowie

więcej »
7 8 9 10

ŁUKÓW, 10.01

Łuków: „Gramy i śpiewamy dla Andrzeja”

więcej »
11

ŁUKÓW, 11.01

Fabryka Piosenki ŁOK zaprasza na koncert

więcej »
12

ŁUKÓW, 12.01

Koncert z Sydney w Kinie Łuków

więcej »
13

ŁUKÓW, 13.01 10:00

Gmina Adamów: Anielskie Śpiewanie

więcej »
14

ŁUKÓW, 14.01 17:00

Noworoczny koncert uczniów łukowskiej szkoły muzycznej

więcej »
15 16 17 18 19 20

ŁUKÓW, 20.01

Gmina Adamów: „Noworoczne Spotkanie” w bibliotece

więcej »

ŁUKÓW, 20.01

„Dziadek do orzechów” w Kinie Łuków

więcej »
21 22

ŁUKÓW, 22.01

Łukowskie obchody wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »
23 24 25

ŁUKÓW, 25.01

Łuków i Wiśniew: IV Rajd Powstańczy im. ks. Brzóski

więcej »

ŁUKÓW, 25.01

„Aniołkowe Granie” w Łukowie

więcej »
26

ŁUKÓW, 26.01

Bezalkoholowy Bal Karnawałowy w Łukowie

więcej »
27
28

ŁUKÓW, 28.01

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na ferie zimowe

więcej »
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje