R E K L A M AŁOSICE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

100 lat Pani Adelajdy z Horoszek Dużych
2018-11-13 13:30:36 Artykuł czytany 769 razy


1 listopada 2018 roku Adelajda Hryciuk z Horoszek Dużych skończyła dokładnie 100 lat. Zadziwia swoją żywotnością, poczuciem humoru, orientacją w aktualnej rzeczywistości. Wywodzi się z niezamożnej rolniczej rodziny, od pokoleń osiadłej w Nowych Litewnikach.


Adelajda Hryciuk urodziła się w przededniu odzyskania niepodległości przez Polskę, jako przedostanie dziecko licznej rodziny Andrzeja Andrzejczuka i Bronisławy z Onyszczuków. Jej życie nie było łatwe, wcześnie straciła ojca i ledwie trochę podrosła, musiała iść na służbę do zamożniejszych gospodarzy w innej wsi. Gdy wybuchła II wojna światowa, wróciła do rodzinnego domu. Wkrótce poznała swego przyszłego męża Ludwika, ale zanim zdążyli się pobrać, Niemcy zabrali go na roboty przymusowe. Pobrali się w lutym 1943 roku. Adelajda miała 24 lata, Ludwik był rok starszy. Ślubu w sarnackim kościele udzielał proboszcz ks. Bolesław Kulawik. Małżonkowie zamieszkali w Horoszkach Dużych, przy rodzinie Ludwika. W niedługim czasie urodzili się im dwaj synowie, ale zmarli w dzieciństwie, jeden żył niewiele ponad rok, drugi trzy lata. Młodzi jeszcze w czasie wojny własnymi rękami pobudowali sobie niewielki domek, zaledwie jeden pokój z kuchnią i sionkami, potem dobudowali ganek. Gospodarzyli na kilkunastu hektarach, mieli konia i 2-3 krowy, hodowali kilka świń, stado owiec, różne ptactwo domowe. Po wojnie urodziły się im dwie córki i syn, dzięki którym jest dwoje wnuków i troje prawnucząt. Od 22 lat pani Adelajda jest wdową.
Jej życie wypełnione było ciężką pracą fizyczną. Jak wszyscy rolnicy, od wiosny do jesieni zajęta była w polu, na łące, w ogrodzie, cały rok w obejściu, a zimą rozstawiała w kuchni krosna i tkała płótna, dywany, chodniki – niektóre do dziś zdobią jej dom.

Chociaż z powodu trudnych warunków życia w dzieciństwie nie chodziła zbyt długo do szkoły, była żądna wiedzy, więc dokształcała się samodzielnie. Jest osobą bardzo oczytaną i chętnie czyta do tej pory. Interesuje się polityką, lubi oglądać programy sportowe. Bez problemów posługuje się telefonem komórkowym. Jest otwarta w stosunku do ludzi, gościnna, łatwo nawiązuje kontakty, dzieli się swoimi wspomnieniami, dyskutuje o bieżących sprawach.

Dzisiaj najbardziej lubi przebywać w swoim domu w Horoszkach, wokół którego rosną pielęgnowane przez nią piękne kwiaty, między innymi staroświeckie, wyniosłe malwy. Spędza tu większość roku. Na zimę wyjeżdża do córki do Łosic. Jako swoją receptę na długowieczność podaje aktywne życie i zdrowe odżywianie. Lubi ruch, jeszcze do niedawna jeździła rowerem. Nie pije alkoholu, nie jada wieprzowiny. Mimo różnych dolegliwości zdrowotnych odznacza się wielką pogodą ducha.

Z okazji setnych urodzin w kościele w Horoszkach odprawiona została Msza św. w intencji dostojnej jubilatki, a 6 listopada odwiedzili ją: kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Marek Renik, sekretarz gminy Sarnaki Małgorzata Wawryniuk, z-ca kierownika USC Joanna Lutkiewicz, przedstawiciele KRUS w Łosicach: kierownik placówki Jacek Stachowicz wraz z Ewą Sarnowską oraz przedstawiciele społeczności wiejskiej: Zofia Chwesiuk i Bogdan Kowalczyk. List gratulacyjny wystosował premier Mateusz Morawiecki oraz wójt gminy Sarnaki Andrzej Lipka. Goście oprócz życzeń obdarowali jubilatkę kwiatami i drobnym upominkami.KSkor  [MSz]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Rośliny w akwarium – efektowne, zielone mchy
2019-02-14 12:30:48 Kategoria:

Dla akwarystów oraz amatorów podwodnego świata wygląd roślin w akwarium ma ogromne znaczenie. Bogata oferta mchów i wątrobowców obejmuje gatunki przeznaczone do...

więcej »
foto

Jak urządzić salon w stylu eko
2019-02-13 14:36:49 Kategoria:

Każdy, kto kocha naturę, stara się przemycić choć jeden element do swojego mieszkania, który będzie stylistycznie się z nią wiązał. Może to być dekor, drewniana...

więcej »

Łosice

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁOSICE, 01.02 18:00

Będą rozmawiać o fermach

więcej »
2

ŁOSICE, 02.02

SERPEL 2019

więcej »
3
4 5 6 7 8 9

ŁOSICE, 09.02

Memoriał Siatkarski im. Piotra Nowakiewicza

więcej »
10
11 12 13 14

ŁOSICE, 14.02

Walentynkowy koncert w Łosickim Domu Kultury

więcej »
15 16

ŁOSICE, 16.02

Bieg Trapera dla Natalii

więcej »
17

ŁOSICE, 17.02

Koncert charytatywny dla Natalii Kowaluk

więcej »
18 19 20

ŁOSICE, 20.02 12:00

I Powiatowa Konferencja Edukacyjna w Łosicach

więcej »
21 22

MIASTO SIEDLCE, 22.02

VITOexTrEAM: Katarzyna Boni i jej książka „Ganbare! Warsztaty umierania”

więcej »
23 24
25 26 27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje