R E K L A M AŁOSICE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

100 lat Pani Adelajdy z Horoszek Dużych
2018-11-13 13:30:36 Artykuł czytany 775 razy


1 listopada 2018 roku Adelajda Hryciuk z Horoszek Dużych skończyła dokładnie 100 lat. Zadziwia swoją żywotnością, poczuciem humoru, orientacją w aktualnej rzeczywistości. Wywodzi się z niezamożnej rolniczej rodziny, od pokoleń osiadłej w Nowych Litewnikach.


Adelajda Hryciuk urodziła się w przededniu odzyskania niepodległości przez Polskę, jako przedostanie dziecko licznej rodziny Andrzeja Andrzejczuka i Bronisławy z Onyszczuków. Jej życie nie było łatwe, wcześnie straciła ojca i ledwie trochę podrosła, musiała iść na służbę do zamożniejszych gospodarzy w innej wsi. Gdy wybuchła II wojna światowa, wróciła do rodzinnego domu. Wkrótce poznała swego przyszłego męża Ludwika, ale zanim zdążyli się pobrać, Niemcy zabrali go na roboty przymusowe. Pobrali się w lutym 1943 roku. Adelajda miała 24 lata, Ludwik był rok starszy. Ślubu w sarnackim kościele udzielał proboszcz ks. Bolesław Kulawik. Małżonkowie zamieszkali w Horoszkach Dużych, przy rodzinie Ludwika. W niedługim czasie urodzili się im dwaj synowie, ale zmarli w dzieciństwie, jeden żył niewiele ponad rok, drugi trzy lata. Młodzi jeszcze w czasie wojny własnymi rękami pobudowali sobie niewielki domek, zaledwie jeden pokój z kuchnią i sionkami, potem dobudowali ganek. Gospodarzyli na kilkunastu hektarach, mieli konia i 2-3 krowy, hodowali kilka świń, stado owiec, różne ptactwo domowe. Po wojnie urodziły się im dwie córki i syn, dzięki którym jest dwoje wnuków i troje prawnucząt. Od 22 lat pani Adelajda jest wdową.
Jej życie wypełnione było ciężką pracą fizyczną. Jak wszyscy rolnicy, od wiosny do jesieni zajęta była w polu, na łące, w ogrodzie, cały rok w obejściu, a zimą rozstawiała w kuchni krosna i tkała płótna, dywany, chodniki – niektóre do dziś zdobią jej dom.

Chociaż z powodu trudnych warunków życia w dzieciństwie nie chodziła zbyt długo do szkoły, była żądna wiedzy, więc dokształcała się samodzielnie. Jest osobą bardzo oczytaną i chętnie czyta do tej pory. Interesuje się polityką, lubi oglądać programy sportowe. Bez problemów posługuje się telefonem komórkowym. Jest otwarta w stosunku do ludzi, gościnna, łatwo nawiązuje kontakty, dzieli się swoimi wspomnieniami, dyskutuje o bieżących sprawach.

Dzisiaj najbardziej lubi przebywać w swoim domu w Horoszkach, wokół którego rosną pielęgnowane przez nią piękne kwiaty, między innymi staroświeckie, wyniosłe malwy. Spędza tu większość roku. Na zimę wyjeżdża do córki do Łosic. Jako swoją receptę na długowieczność podaje aktywne życie i zdrowe odżywianie. Lubi ruch, jeszcze do niedawna jeździła rowerem. Nie pije alkoholu, nie jada wieprzowiny. Mimo różnych dolegliwości zdrowotnych odznacza się wielką pogodą ducha.

Z okazji setnych urodzin w kościele w Horoszkach odprawiona została Msza św. w intencji dostojnej jubilatki, a 6 listopada odwiedzili ją: kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Marek Renik, sekretarz gminy Sarnaki Małgorzata Wawryniuk, z-ca kierownika USC Joanna Lutkiewicz, przedstawiciele KRUS w Łosicach: kierownik placówki Jacek Stachowicz wraz z Ewą Sarnowską oraz przedstawiciele społeczności wiejskiej: Zofia Chwesiuk i Bogdan Kowalczyk. List gratulacyjny wystosował premier Mateusz Morawiecki oraz wójt gminy Sarnaki Andrzej Lipka. Goście oprócz życzeń obdarowali jubilatkę kwiatami i drobnym upominkami.KSkor  [MSz]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument...
2019-05-23 16:44:12 Kategoria:

Lato zbliża się wielkimi krokami. Część z nas tegoroczny urlop spędzi poza granicami naszego kraju. Planując taki wyjazd warto jednak pamiętać, że zagraniczna...

więcej »
foto

Zwiedzanie Lublina wynajętym samochodem - poznaj nasze...
2019-05-22 13:03:35 Kategoria:

Lublin jest coraz popularniejszą destynacją wśród podróżujących po całym kraju. Stolica Lubelszczyzny ma swój wyjątkowy klimat, który kusi zarówno do dłuższych...

więcej »
foto

Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów
2019-05-19 00:01:00 Kategoria:

W związku z Międzynarodowym Dniem Mycia Samochodów warto przyjrzeć się swojemu pojazdowi i poświęcić mu trochę czasu. Czyste auto ma znaczący wpływ na bezpieczną...

więcej »

Łosice

w lewoMaj 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁOSICE, 01.05

III Łosicki Bieg po Flagę

więcej »
2

ŁOSICE, 02.05

Posprzątają brzegi Tocznej

więcej »
3

ŁOSICE, 03.05

3 Maja w Łosicach

więcej »
4 5
6 7 8

ŁUKÓW, 08.05

Powiatowy Dzień Bibliotekarza w Łukowie

więcej »
9 10 11 12
13 14 15 16 17 18

ŁOSICE, 18.05 10:00

ŚWIĘTO PIŁKI NOŻNEJ w Łosicach

więcej »
19

ŁOSICE, 19.05 14:00

Majówka w Rudniku

więcej »
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje