KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

SZTAFETA NIEPODLEGŁOŚCI
2018-08-07 12:22:53 Artykuł czytany 83 razy


Około 130 żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej pobiegnie w „Sztafecie 100-lecia niepodległości” wzdłuż królowej polskich rzek. Startując ze źródeł i ujścia Wisły, po przebiegnięciu blisko 1 100 kilometrów zespoły spotkają się w Warszawie. W ten sposób Wojska Obrony Terytorialnej uczczą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.


Sztafeta odbędzie się w dniach 11-14 sierpnia br., w przededniu Święta Wojska Polskiego, wpisując się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnikami będą żołnierze i pracownicy WOT, którzy zostaną podzieleni na dwie grupy:  „Źródło” i „Ujście”. Każda zmiana sztafety będzie musiała pokonać 10 kilometrowe odcinki  w tempie około 7 min/km. Bieg będzie odbywał się całodobowo, a trasa została zaplanowana jak najbliżej koryta Wisły.

Zgłoszenia do udziału w sztafecie spływały do dowództwa WOT do połowy lipca br. Początkowo planowano, że w tzw. składzie podstawowym biegu weźmie udział 48 biegaczy, zainteresowanie wydarzeniem przerosło jednak oczekiwania organizatorów. Ostatecznie spośród zgłoszonych komisja wybrała około 130 osób.

- W Wojskach Obrony Terytorialnej pełnią służbę pełni pasji ochotnicy. Daje to spore możliwości w wytyczaniu nowych standardów w obszarze aktywnego kształtowania sprawności fizycznej i postaw patriotycznych. 100-lecie odzyskania niepodległości to dobry czas na niełatwe wyzwania, stanowiące próbę naszych charakterów. Będzie to również wyraz hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy – powiedział odnosząc się do organizacji przedsięwzięcia dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.

„Źródło” i „Ujście”
Ze źródeł Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa „Źródło”, weźmie  w niej udział 74 biegaczy. Start zaplanowany jest z okolic Jeziora Czerniańskiego w dniu 11 sierpnia (godz. 14.30). Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 620 km w czasie nie dłuższym niż 73 godzin.
Z ujścia Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa „Ujście”, weźmie  w niej udział 54 biegaczy, którzy wystartują z Mikoszewa w dniu 12 sierpnia (godz. 8:00). Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 480 km w czasie do 56 godzin.

Uroczyste zakończenie sztafety odbędzie się 14 sierpnia około godz. 17 pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.

Lubelski odcinek sztafety
Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” pobiegną w sztafecie w grupie Źródło, na trasie Annopol – Tyrzyn, liczącej w sumie około 110 km. Początek lubelskiego odcinka sztafety rozpocznie się w Annopolu, gdzie 13 sierpnia około godziny 15.20, lubelscy Terytorialsi przejmą „pałeczkę” od żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. Dalej trasa przebiegać będzie przez Józefów nad Wisłą, Kazimierz Dolny nad Wisłą, Puławy, Dęblin i Tyrzyn, gdzie nastąpi przekazanie sztafety żołnierzom 6 Mazowieckiej Brygady OT.

W Sztafecie Niepodległości pobiegnie 27 żołnierzy z 2 LBOT. Wśród nich są pasjonaci biegania i biegacze z dużym doświadczeniem i osiągnięciami. Jednym z nich jest Mirosław Chmielarz, żołnierz 23 Batalionu Lekkiej Piechoty w Białej Podlaskiej, nauczyciel W-F, były zawodnik KS "Start" Lublin i AZS Biała Podlaska, trener lekkiej atletyki, koordynator parczewskich Biegów Tropem Wilczym i Biegu Pokoleń nad Bobrówką, uczestnik maratonów w Nowym Jorku i Bostonie. - Biegi to moja pasja od najmłodszych lat. Lubię biegać i jestem żołnierzem, więc udział w Sztafecie Niepodległości wydał mi się naturalną decyzją. To okazja, aby dać z siebie wszystko i jednocześnie robić to, co się kocha. – powiedział szer. Mirosław Chmielarz.

W sztafecie pobiegnie również szer. Mateusz Ziomek, żołnierz OT pełniący służbę  w bialskim batalionie, na co dzień wychowawca w placówce opiekuńczo – wychowawczej, pracownik socjalny, aktualnie pracujący z osobami starszymi. O udziale w sztafecie powiedział – Trenuję amatorsko bieganie na długich dystansach, lubię to. Gdy usłyszałem o sztafecie poczułem obowiązek, aby w niej uczestniczyć. To dla mnie wyzwanie i okazja do sprawdzenia siebie, a jednocześnie możliwość oddania czci naszym Rodakom, którzy przelewali krew za naszą niepodległość.






***

WOT w województwie lubelskim
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego
ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2700 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. Głównym zadaniem 2 LBOT

w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy OT oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

Misja i zadania WOT
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona
i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.


kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

[MSz]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje