KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

VII Forum Rolników i Agrobiznesu
2022-12-05 17:16:33 Artykuł czytany 71 razy


W Forum, które odbyło się 29 listopada w Poznaniu, wzięli udział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz sekretarz stanu Ryszard Bartosik. Hasłem tegorocznego Forum było: Rolnictwo pozostaje pod presją skutków wojny w Ukrainie, zmian klimatycznych i „zielonej” polityki – jak rolnicy w Polsce i Europie mają zarządzać produkcją dla utrzymania bezpieczeństwa żywnościowego i przyszłości gospodarstw?


Wicepremier Henryk Kowalczyk  poruszył następujące tematy:

Wzrost kosztów produkcji rolnej
- Jeszcze nie do końca wyszliśmy z ograniczeń wynikających z pandemii COVID-19, a już musieliśmy się zmierzyć ze skutkami agresji Rosji na Ukrainę – stwierdził wicepremier. - Dziś najważniejszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Polska jest pod tym względem bezpieczna, ale wiele miejsc na świecie jest zagrożonych jego utratą. Cały czas żyjemy w niepewności co do kolejnych kroków podejmowanych przez Rosję – dodał.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, na to że skutki tej agresji bardzo mocno wpłynęły na sytuację gospodarczą na świecie, w tym również na rolnictwo. Sektor ten ucierpiał w wyniku drastycznego wzrostu cen surowców, a zwłaszcza gazu. Konsekwencją był dynamiczny wzrost cen nawozów.

Kłopoty z eksportem surowców rolnych z Ukrainy

- Jest problem z przewozem zbóż z Ukrainy. Unia Europejska obiecała na wiosnę korytarze solidarnościowe, ale i my, i Rumunia zostaliśmy z tym problemem sami – podkreślił wicepremier, który przypomniał, jak istotny jest transport produktów rolnych z Ukrainy do odbiorców na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Obecnie odbywa się on drogą morską przez Morze Czarne. Ze względu na inny rozstaw torów zwiększenie tranzytu przez Polskę nie jest możliwe.

Zmiany klimatyczne

- Będziemy wspierać finansowo rolników w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii wraz z jej magazynowaniem – zapowiedział Henryk Kowalczyk, zwracając przy tym uwagę na różne możliwości, wynikające np. z budowy biogazowni. Wicepremier podkreślił, że odpowiedzią na zachodzące zmiany klimatyczne jest także zmiana filozofii Wspólnej Polityki Rolnej.

Plan Strategiczny

- Najważniejsze zmiany w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 to odejście od programów rolno-środowiskowych na rzecz ekoschematów, które są włączone w I filar płatności, oraz znaczące zwiększenie środków finansowych na dobrostan zwierząt – poinformował. - Generalnie filozofią Planu Strategicznego jest wsparcie gospodarstw komplementarnych, które mają produkcję i zwierzęcą, i roślinną – podkreślił.

Szef resortu rolnictwa wskazał także na pewne niedogodności związane z warunkowością i zapewnił, że będziemy jeszcze o tym dyskutowali z Komisją Europejską.

Rynek nawozów

Wicepremier Henryk Kowalczyk zapowiedział dalsze budowanie Krajowej Grupy Spożywczej i jej zaangażowanie do dystrybucji nawozów. Poinformował, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wkłada wiele wysiłku w to, aby cena nawozów była akceptowalna dla rolników, bo 7–8 tys. zł za tonę taką nie jest.

Europejski Zielony Ład
Szef resortu rolnictwa odniósł się również do zagrożeń dla polskiego europejskiego rolnictwa, które wynikają z Europejskiego Zielonego Ładu. - Ten ład w rolnictwie skupia się na trzech elementach: ugorowaniu 4 proc. użytków ornych, co jest na razie odroczone, ograniczeniu nawożenia, gdzie na szczęście nie ma jeszcze rozporządzeń oraz na redukcji stosowania środków ochrony roślin o 50 proc. – stwierdził. - Poszukujemy sojuszników w blokadzie rozwiązania dotyczącego redukcji środków ochrony roślin – zapewnił  i dodał, że do tej pory Polskę wspiera 18 państw, ale to jeszcze zbyt mała liczba ludności, aby zablokować propozycję.

Według wicepremiera Henryka Kowalczyka proponowana redukcja środków ochrony roślin w wysokości 50 proc. jest zagrożeniem dla rolnictwa europejskiego i jest bardzo niesprawiedliwa dla rolnictwa polskiego, które zużywa znacznie mniej tych środków niż inne państwa członkowskie.

Wicepremier uznał za niezbędne ponowne przeanalizowanie tempa wprowadzania zmian i osiągania wskaźników założonych w nowej WPR.

Rozwój wsi

- Pamiętamy też o rozwoju wsi – zapewnił w Poznaniu Henryk Kowalczyk i przypomniał, że na ten cel są kierowane środki z Planów Inwestycji Strategicznych. - Po zakończeniu przetargów wkrótce już będzie bardzo widoczny rozwój budowy dróg i infrastruktury technicznej – powiedział wicepremier.

Więcej informacji na www.minrol.gov.plInf. Pras.
MR

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Matura z matematyki 2023 – czego się spodziewać na...
2023-02-06 15:33:55 Kategoria:

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami, a przed tegorocznymi maturzystami już ostatnia prosta. Na studniówkowych parkietach w całym kraju dogasają już ostatnie...

więcej »
foto

Nasze zeznania podatkowe online - e Deklaracje 2022...
2023-02-06 08:19:40 Kategoria:

Każdy człowiek, który wykonuje pracę, czy też zarabia pieniądze w inny sposób, musi zapłacić podatek dochodowy. Ministerstwo Finansów wymaga od nas takiej daniny na...

więcej »
foto

Jakie drewno na żaluzje drewniane?
2023-02-06 08:12:21 Kategoria:

Drewniane żaluzje od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, chociażby ze względu na ponadczasowość, praktyczność i niezwykłe walory estetyczne. Co więcej,...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoLuty 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

POWIAT BIALSKI, 01.02 10:00

Diecezjalna Pielgrzymka Amazonek

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.02 12:00

2 lutego - Dzień Życia Konsekrowanego

więcej »
3

GARWOLIN, 03.02

Forum Przedsiębiorczości 2023

więcej »

ŁUKÓW, 03.02

Łuków jaki jest. Wystawa zdjęć Andrzeja Bednaruka

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.02

Spektakl muzyczny - Ni pies, ni wydra... coś na kształt miłości

więcej »

ŁUKÓW, 04.02

Łuków: Siostry Nazaretanki organizują bal

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.02

Męski różaniec przejdzie ulicami Siedlec

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.02 10:00

Ku lepszej komunikacji Kościoła. Szkolenie medialne w Siedlcach

więcej »
5
6

MIASTO SIEDLCE, 06.02

Zbiórka pieniędzy na leczenie Hani Szczepańskiej

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.02

Spotkanie przyrodnicze: Czerwone słonie z Tsavo w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

więcej »
8

RADZYŃ, 08.02

Opowieści z Gruzji Marcina Mellera

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.02

Muzeum Regionalne: Spotkanie z pisarzem Jackiem Komudą

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.02

Spotkanie przyrodnicze: Czerwone słonie z Tsavo w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.02

Niezwykła Grenlandia i rozmowa z prof. Marzeną Stańską

więcej »
10

POWIAT BIALSKI, 10.02

Miłość cierpliwa jest - Rekolekcje dla niepłodnych małżeństw

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.02

Rekolekcje powołaniowe

więcej »
11

POWIAT SIEDLECKI, 11.02

Rekolekcje powołaniowe

więcej »

MIŃSK MAZ., 11.02

Mrozy: Stand-up z okazji walentynek

więcej »
12

POWIAT SIEDLECKI, 12.02

Rekolekcje powołaniowe

więcej »
13 14

MIASTO SIEDLCE, 14.02

Koncert walentynkowy Studia Accantus w CKiS w Siedlcach

więcej »
15 16 17 18 19
20 21 22

ŁUKÓW, 22.02

Łuków: Spektakl teatralny dla dzieci pt. Smok wawelski

więcej »
23 24 25 26
27 28

Najnowsze Informacje