KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„Parasol” Terytorialsów dla województwa lubelskiego
2018-09-14 16:58:17 Artykuł czytany 44 razy


W dniach 12-13 września br. w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie oraz na obiektach koszarowych 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” odbyło się pierwsze w województwie, pilotażowe szkolenie w ramach projektu „Parasol”.


Dwudniowe warsztaty licznie zgromadziły przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, na co dzień odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe w naszym województwie. Pilotażowe spotkanie dotyczyło miasta Lublin oraz powiatu lubartowskiego. W spotkaniu uczestniczyli, m.in. przedstawiciele Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością, m.in. przedstawiciele lubelskiej i lubartowskiej policji, straży pożarnej, żandarmerii wojskowej, pogotowia ratunkowego, żołnierze Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Dowództwa 2 LBOT.

Podczas warsztatów uczestnicy zostali zapoznani z możliwościami, jakimi dysponują Wojska Obrony Terytorialnej, aby wspierać samorządy i służby ratownicze podczas niemilitarnych sytuacji kryzysowych, które mogą wystąpić na terenie Lubelszczyzny. Zaprezentowano sprzęt oraz wyposażenie 2 LBOT, które może być użyte, aby sprawnie i szybko nieść pomoc społeczności lokalnej. Podsumowano również dotychczasową, dobrą współpracę lubelskiej brygady OT z administracją publiczną.

Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, otwierając drugi dzień warsztatów, powiedział: - „Nie wszyscy nadal wiedzą, po co są WOT, niektórzy dalej twierdzą, że ich potrzeba jest znikoma. Tymczasem wojska nie tylko zwiększają potencjał obronny RP, to przecież mają bardzo ważną rolę w czasie pokoju. Tą rolą jest współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego, sztabami zarządzania kryzysowego, współpraca w zakresie przeciwdziałania klęskom, skutkom klęsk i ich usuwania. I oczywiście współpraca w zakresie usuwania skutków różnego rodzaju kryzysów, którymi te gminne, powiatowe czy wojewódzkie się zajmują. Dzisiejsze szkolenie, to pokazanie możliwości wojsk OT i wsparcia przez OT zarządzania kryzysowego na poziomie gmin, powiatów i województw.”
Mariusz Pruchniewicz z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego dobrze ocenił warsztaty, jak i dotychczasową współpracę z WOT – „Warsztaty przydały się, trzeba poznawać się i omawiać, jak i kiedy można użyć WOT. Jak będziemy organizować ćwiczenia z zarządzania kryzysowego w województwie, to uwzględnimy w nich WOT. Dotychczasowa współpraca jest bardzo dobra i potrzebna. WOT bardzo przydał się w zwalczaniu ASF i liczymy na dalszą współpracę”.

„Takie spotkania mają sens, poznajemy się, wymieniamy doświadczenia. Oczekujemy wsparcia WOT, gdy nasze siły i środki będą niewystarczające” - powiedział Andrzej Trojak, kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obywatelskich w Starostwie Powiatowym w Lubartowie.

Celem projektu „Parasol” jest przygotowanie samorządów, służb i podległych im instytucji do współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej i skutecznego wykorzystania ich potencjału w procesie zarządzania kryzysowego. Poszerzenie wiedzy i świadomości władz samorządowych i służb ratowniczych w zakresie możliwości wsparcia wojskowego w przypadku zagrożeń niemilitarnych. Istotnym aspektem projektu jest wypracowanie metod współpracy tak, aby optymalnie skrócić czas użycia żołnierzy WOT i usprawnić niesienie pomocy lokalnej społeczności. W ramach projektu organizowane będą warsztaty, szkolenia i spotkania, które są najlepszą formą budowania wzajemnego zaufania, wymiany doświadczeń oraz identyfikacji wzajemnych potrzeb. Projekt ma charakter cykliczny i stopniowo będzie realizowany w całym województwie lubelskim.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego
ps. „Zapora”, jako druga w kraju realizuje projekt „Parasol” (w czerwcu br. projekt ruszył na Podkarpaciu). Tym samym lubelska brygada OT potwierdziła zdolność reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych, jak katastrofy, czy klęski żywiołowe i gotowość żołnierzy do niesienia pomocy lokalnej społeczności, w myśl hasła „Zawsze gotowi, zawsz blisko”.

***
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego
ps. „Zapora” powstała, jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Brygada liczy już blisko 2900 żołnierzy i cały czas powiększa swoje szeregi.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona  i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.







kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ


[MSz]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje