KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

MSPO cz. 5: kaemy-samobijki i tartak na kółkach
2021-09-14 12:42:05 Artykuł czytany 41 razy


W ostatniej części naszej relacji z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego piszemy o strzelaniu w białych rękawiczkach i o nietypowym sprzęcie saperskim. Zajrzymy też w miejsce pracy artylerzystów.


Przebieg konfliktów zbrojnych stwarza zapotrzebowanie na zupełnie nowe rodzaje uzbrojenia. Potrafi także przyspieszyć rozwój broni wcześniej już znanych, ale stosowanych niszowo lub wdrażanych bez pośpiechu. Typowym przykładem są samochody minoodporne (tzw. MRAP-y), które wcześniej funkcjonowały w postkolonialnych konfliktach w Afryce, a pod wpływem doświadczeń z Iraku i Afganistanu błyskawicznie zastąpiły w wiodących armiach dużą część klasycznych terenówek. Przyspieszenia zaznały również zdalnie moduły uzbrojenia.


Strzelanie spod pancerza

Wojskowy pojazd nie powinien być bezbronny, nawet jeśli działa na drugiej linii. Dlatego wozom łączności, ciężarówkom logistycznym, pojazdom rozpoznawczym i patrolowym dodaje się często karabin maszynowy. Problem w tym, że aby taki karabin obsłużyć, trzeba się wychylić z włazu, a wtedy strzelec może oberwać: czy to kulą wystrzeloną przez zaczajonego gdzieś w pobliżu snajpera, czy to odłamkiem od moździerzowego czy ręcznego granatu. Odpowiedzią są zdalnie sterowane moduły uzbrojenia. Na elektrycznie obracanej podstawie umieszcza się karabin maszynowy lub granatnik automatyczny, skrzynkę z amunicją i zestaw kamer. Operator siedzi ukryty pod pancerzem, obserwuje teren na ekranie, a bronią steruje joystickiem.

Brzmi to prosto, ale wcale nie jest takie łatwe do zbudowania. W polskim wojsku i wśród publicystów branżowej prasy krążą legendy o tym, jak to przed laty zdalnie sterowaną wieżyczkę z działkiem, karabinem i wyrzutnią pocisków przeciwpancernych chciał sprzedać Polsce Izrael. Konstrukcja zachwalana jako sprawdzona w boju „poległa” w naszych testach klimatycznych. Choć była odporna na pustynny kurz, zawiodła w starciu ze śniegiem i marznącą mżawką.

Zapotrzebowanie na takie rzeczy jest jednak na tyle duże, że z tematem mierzą się coraz to nowe firmy. W Kielcach swoje zdalnie sterowane moduły uzbrojenia pokazała Grupa WB, którą w jednym z poprzednich odcinków opisaliśmy jako wytwórcę dronów i sprzętu łączności. Wchodząca w skład Grupy firma Arex opracowała je na eksport, ale chce zainteresować również polski MON. Przedstawiciele firmy mówili nam, że największym wyzwaniem jest skuteczna stabilizacja głowicy obserwacyjnej i samego karabinu. Jedno i drugie jest kluczowe dla celnego strzelania. Sporo uwagi wymagają również serwonapędy: muszą działać płynnie z małymi i dużymi prędkościami, co wymaga wyrafinowanego sterowania.







Strzelające roboty
Można pójść o krok dalej i zdalnie sterowaną broń umieścić nie na dachu pojazdu załogowego, ale na jeżdżącym robocie. Budowane od podstaw lub z wykorzystaniem elementów komercyjnych quadów pojazdy są małe i łatwe do ukrycia w terenie. Mogą towarzyszyć żołnierzom piechoty albo wspierać pojazdy załogowe. Oczywiście nikt nie ufa sztucznej inteligencji na tyle, by oddawać jej decyzję o otwarciu ognia. Sterowaniem zajmuje się człowiek, a prace badawcze idą w tym kierunku, żeby automatyka wyręczała go w całej reszcie. To jeszcze pieśń przyszłości, ale już całkiem bliskiej.













Bóg wojny z bliska

Nazywana „bogiem wojny” artyleria wyraźnie zyskała na znaczeniu po wojnie na Ukrainie. Przywiązany do wsparcia z powietrza Zachód nagle stwierdził, że przy solidnej obronie przeciwlotniczej samoloty nie zawsze mogą zapewnić pomoc oddziałom na ziemi. Samolot można strącić lub odpędzić, a pocisku wystrzelonego z działa lub wyrzutni rakiet nie, szczególnie kiedy lecą ich dziesiątki i setki. Dlatego pracuje się nad tym, by artyleria strzelała celnie na coraz większe dystanse, mogła razić cele natychmiast po ich wykryciu przez jednostki rozpoznania, a po wykonaniu zadania potrafiła szybko przenieść się w inne miejsce, aby nie ucierpieć od ognia kontrbateryjnego.

Wojsko Polskie również takie zdolności rozwija i choć rozpoznanie pozostawia jeszcze wiele do życzenia, to dowodzenie i strzelanie prezentuje bardzo przyzwoity poziom. Na stoisku sił zbrojnych można było zajrzeć do wnętrza armatohaubicy Krab i towarzyszącego jej wozu dowodzenia. Liczne radiostacje i komputerowe terminale pozwalają zorientować się w położeniu własnym i przeciwnika, a dane do strzelania przekazać poszczególnym działonom w ułamku sekundy, w skompresowanym pakiecie danych, bez długiego gadania „na fonii”. W połowie tej dekady powinniśmy zobaczyć taki sprzęt w Siedlcach – w planach jest bowiem ulokowanie w tutejszym garnizonie dywizjonu artylerii.















Deski mierzone laserem

Na koniec coś świeżego i nietypowego. Saperzy pochwalili się otrzymanymi niedawno zestawami do szybkiej naprawy dróg i mostów. Typowy kontener przystosowany jest do ładowania na ciężarówkę dźwigiem, systemem hakowym albo odpowiednio dużym „widlakiem”. Wypełniono go po brzegi agregatami, piłami, zagęszczarkami, siłownikami, lampami i masą przeróżnych narzędzi. Wszystko jest umieszczone w wysuwanych szufladach i skrzyniach, dobrze oznaczone i znajduje się pod ręką. Przypomina to trochę zawartość wozów strażackich ratownictwa drogowego, ale tutaj komplet jest o wiele większy.

Tuż obok kontenera z narzędziami stało urządzenie, którego przeznaczenia trudno się było z początku domyślić. Po kółkach i zaczepie widać było, że da się to holować, ale wątpliwości rozwiały dopiero wyjaśnienia obsługi. To mobilny, składany trak, czyli urządzenie znane z tartaków. Można go przyciągnąć w dowolne miejsce, rozłożyć i ze ściętych w pobliżu drzew wyprodukować sobie cały asortyment belek i desek. Ich grubość i długość reguluje się z konsoli, a dokładność zapewniają laserowe czujniki. Przyda się to nie tylko do napraw infrastruktury po wojennym ostrzale, ale i do pomocy po huraganach i powodziach.








AB  [MSz]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje