KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Sytuacja epidemiczna na Mazowszu – Wojewoda wspiera samorządy
2020-05-25 13:18:23 Artykuł czytany 99 razy


Przekazanie płynów do dezynfekcji dla szkół i przedszkoli, pomoc rzeczowa i finansowa dla samorządowych szpitali, koordynowanie pracy służb na terenie Mazowsza to działania podejmowane przez Wojewodę Mazowieckiego w walce z epidemią wirusa SARS-CoV-2. Służby Wojewody monitorują bieżącą sytuację epidemiologiczną i pozostają w stałym kontakcie z przedstawicielami władz samorządowych. – Zależy nam na wspieraniu procesu znoszenia ograniczeń w samorządach, aby przebiegał z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego – podkreśla Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki. Środki ochrony są sukcesywnie przekazywane do samorządów, tylko Miasto Stołeczne Warszawa otrzymało już łącznie 100 tys. litrów płynów do dezynfekcji czy ponad 195 tys. maseczek.


W związku z koniecznością zachowania wymogów sanitarnych w żłobkach i przedszkolach Wojewoda Mazowiecki przekazał wszystkim samorządom pomoc w postaci środków do dezynfekcji rąk i powierzchni. W dwóch transzach (4 i 11 maja br.) samorządy otrzymały do swojej dyspozycji ponad 270 tys. litrów płynów do dezynfekcji, w tym Miasto Stołeczne Warszawa 86,5 tys. litrów.

Kolejną partię płynów do dezynfekcji rąk oraz płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni do placówek oświatowych przekazano 22 maja. Łącznie zostało rozdysponowanych 180,9 tys.  litrów płynów, w tym 100,4 tys. litrów do placówek oświatowych m.st. Warszawy.

Z Agencji Rezerw Materiałowych za pośrednictwem Wojewody Mazowieckiego i Ministerstwa Zdrowia przekazano na potrzeby mazowieckich szpitali, prowadzonych przez samorządy oraz innych podmiotów medycznych z terenu województwa: 1,6 mln szt. maseczek i półmasek ochronnych, 75,5 tys. szt. kombinezonów lub ubrań ochronnych, 53,5 tys. szt. gogli ochronnych, ok. 2,8 tys. osłon na buty, 305 tys. szt. rękawic (różnych rodzajów), 125,8 tys. litrów płynów do dezynfekcji.

Warszawskie szpitale, których organem założycielskim jest Miasto Stołeczne Warszawa otrzymały ponad 142 tys. maseczek, prawie 4 tys. fartuchów i kombinezonów i prawie 8 tys. litrów płynu do dezynfekcji oraz znaczne ilości rękawic i innego asortymentu. W kolejnej transzy, na potrzeby Urzędu m.st. Warszawy, Wojewoda przekazał 2,9 tys. litrów płynów dezynfekujących.

Wojewoda podmiotom leczniczym na terenie województwa mazowieckiego przekazał także środki finansowe w wysokości blisko 10,5 mln zł na walkę z epidemią koronawirusa, w tym 4 mln zł trafiły do placówek z regionu warszawskiego. Wsparcie od Wojewody szpitale przeznaczyły na zakup m.in. respiratorów, kardiomonitorów, termometrów bezdotykowych, środków ochrony osobistej i preparatów do dezynfekcji.

Ponadto wsparcie otrzymały placówki świadczące usługi z zakresu pomocy społecznej – Domy Pomocy Społecznej, placówki dla bezdomnych, Ośrodki Pomocy Społecznej. Wojewoda Mazowiecki przekazał łącznie: 272 tys. szt. maseczek, 244 tys. szt. rękawiczek, 20,7 tys. szt. przyłbic, 13,4 tys. litrów płynu do dezynfekcji, blisko 1 tys. szt. gogli oraz 4 tys. szt. kombinezonów.

Do końca tygodnia do środowiskowych domów samopomocy, dziennych domów i klubów seniora oraz rodzinnych domów dziecka trafi 6,4 tys. litrów płynu do dezynfekcji, 72,3 tys. szt. maseczek. 20,2 tys. szt. rękawiczek i 750 szt. przyłbic.

Tylko na terenie Warszawy środki ochronne od Wojewody otrzymały 44 placówki świadczące usługi z zakresu pomocy społecznej. Łącznie przekazano 2,9 tys. litrów płynu do dezynfekcji, 53 tys. szt. maseczek. 37,6 tys. szt. rękawiczek i 3 tys. szt. przyłbic, ponad 180 szt. gogli, 820 szt. kombinezonów.

Pomoc dla przedsiębiorców

Z myślą o przedsiębiorcach uruchomiono pakiet Tarczy antykryzysowej, czyli szereg instrumentów wsparcia w postaci m.in. dofinansowań do działalności i do wynagrodzeń, zwolnień ze składek ZUS, pożyczek dla mikroprzedsiębiorców. Przedsiębiorcy są zainteresowani zwłaszcza pożyczkami, które można przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Rolą samorządów jest zgłoszenie zapotrzebowania na środki finansowe do realizacji działań zapisanych w Tarczy antykryzysowej. Wysokość kwoty jest ustalana na podstawie wniosków składanych przez przedsiębiorców. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podobnie jak przy programie Rodzina 500+, przekazuje dodatkowo 0,5 proc. kwoty zgłoszonej przez samorząd na obsługę tego zadania. Środki te są do dyspozycji samorządu i mogą być przeznaczone np. na wynagrodzenia dla pracowników lub zakup sprzętu. Przykładowo Miasto Stołeczne Warszawa otrzymało od MRPiPS pół miliona złotych na obsługę wniosków składanych przez przedsiębiorców. 

Na tle innych, województwo mazowieckie ma najniższy procent wniosków rozpatrzonych pozytywnie w stosunku do wpływu.

– W obecnej sytuacji gospodarczej każdy dzień ma znaczenie, dlatego apeluję do samorządów, aby podjęły wszystkie możliwe kroki w celu sprawnego rozpatrywania wniosków składanych przez przedsiębiorców do Powiatowych Urzędów Pracy. Oni czekają na pomoc, która ułatwi im ponowny rozruch biznesu, a samorządom zapewni wpływy do budżetu – powiedział Wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Do 18 maja br. Urzędy Pracy na Mazowszu rozpatrywały wnioski dotyczące m.in.:

    - pożyczek dla mikroprzedsiębiorców – wpłynęło niemal 219 tys. wniosków, pozytywnie rozpatrzono 34 proc. z nich, kwota udzielonych pożyczek wyniosła 351,4 mln zł. Przewidywana wysokość wsparcia na podstawie złożonych wniosków wynosi blisko 1,1 mld zł.
    - dofinansowania do działalności dla samozatrudnionych – wpłynęło 14,1 tys. wniosków, pozytywnie rozpatrzono 34 proc. z nich, pomoc w wysokości 9,5 mln zł wypłacono 4,2 tys. samozatrudnionych.
   -  dofinansowania kosztów zatrudnienia pracowników - wpłynęło 8,4 tys. wniosków dotyczących ponad 291 tys. zatrudnionych, pozytywnie rozpatrzono 24 proc. z nich, pomoc w wysokości prawie 14 mln zł trafiła do 1,3 tys. przedsiębiorców.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że między miastami, będącymi stolicami województw widoczne są duże różnice w stopniu realizacji wniosków. W Łodzi wykonanie zadań Tarczy antykryzysowej według stanu na 13 maja br. sięgało 85 proc., w Gorzowie Wielkopolskim 92 proc., a w Opolu 100 proc. Dla porównania w Warszawie było to zaledwie 6 proc.

Obecnie w województwie mazowieckim urzędy pracy wskaźnik rozpatrywania wniosków o pożyczki dla przedsiębiorców mają na poziomie 34 proc. Po wyłączeniu Warszawy, gdzie poziom rozpatrzonych wniosków wynosi tylko 7,8 proc., stopień realizacji zadania w pozostałych powiatach wynosi już blisko 52 proc. i jest zbliżony do danych z innych województw. W ostatnim tygodniu nastąpiła wyraźna poprawa wskaźnika w większości powiatów w województwie mazowieckim, co oznacza przyspieszenie rozpatrywania wniosków. Powiatowy Urząd Pracy w Gostyninie rozpatrzył 100 proc. wniosków przedsiębiorców. Wysoki wskaźnik realizacji zadania, sięgający 99 proc. mają także urzędy pracy w Łosicach i Makowie Mazowieckim.

Do 22 maja br. w Warszawie przedsiębiorcy złożyli ponad 106,5 tys. wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, rozpatrzono ok. 10,7 proc. z nich. Wpłynęło także 4,1 tys. wniosków o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników (ok. 26 proc. zostało rozpatrzonych) oraz 6,9 tys. wniosków o dofinansowanie do działalności dla samozatrudnionych (29 proc. rozpatrzono).

Należy podkreślić, że Wydział Rynku Pracy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wdrożył system monitorowania skali bezrobocia w powiatach Mazowsza oraz postępów w rozpatrywaniu przez Powiatowe Urzędy Pracy wniosków przedsiębiorców o wsparcie w formie instrumentów Tarczy antykryzysowej.

Zakłady aktywizacji zawodowej, zakłady pracy chronionej, centra i kluby integracji społecznej objęte zostały bieżącym monitoringiem. Obecnie trwa dystrybucja środków ochrony osobistej dla tych placówek, które rozpoczną od 25 maja zajęcia dla uczestników.Mazowiecki Urząd Wojewódzki
[MSz]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Prezent na 20 rocznicę ślubu. Co kupić na 20 rocznicę...
2021-07-23 13:16:15 Kategoria:

Rocznica ślubu to wyjątkowa okazja do świętowania, która obejmuje nie tylko współmałżonków, ale też ich bliskich. Zwłaszcza okrągłe rocznice są powodem do...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody najlepsze w Polsce
2021-07-21 12:11:27 Kategoria:

Według Katarzyny Węgrzyn, autorki turystycznego bestsellera „Gdzie w Polsce na weekend”, czołowej polskiej blogerki turystyki rodzinnej, rodzinny park tematyczny Magiczne...

więcej »
foto

Odzież męska - co powinien nosić mężczyzna, aby...
2021-07-21 07:32:58 Kategoria:

Męska moda ma wiele kolorów. Z roku na rok jest coraz bardziej śmiała, szykowna i zdecydowana. Ale większość panów wciąż stawia na klasyczne rozwiązania. Wygodne buty...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Kolejna audycja z cyklu „Bijące serce parafii”
2021-07-22 10:42:48 Kategoria:

W audycji „Bijące serce parafii” tym razem przeniesiemy się w czasy po I wojnie światowej. Dowiemy się czy wówczas zamawiano nowe dzwony, aby uzupełnić straty po...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoLipiec 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

RADZYŃ, 01.07

Radzynianie wybiorą się w podróż za smakiem z Jędrzejem Majką

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.07

Pchli Targ w Janowie Podlaskim

więcej »

RADZYŃ, 01.07

Podróże za smakiem z Jędrzejem Majką

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.07

Powitanie Lata w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.07

Casting do Teatru ES

więcej »

POWIAT BIALSKI, 02.07

Diecezjalny Dzień Chorego w Kodniu

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.07

Klub Literacki Prozak zaprasza na spotkanie

więcej »

DROHICZYN, 03.07

Otwarcie plaży w Drohiczynie/aktualizacja

więcej »

ŁUKÓW, 03.07

Powitanie Lata w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.07

Siedlce: Męski Różaniec

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.07

Ekstremalne zawody w siemiatyckim skateparku

więcej »
4

ŁUKÓW, 04.07

Powitanie Lata w Łukowie

więcej »

RADZYŃ, 04.07

Siedlanów: Dzień skupienia dla małżonków obchodzących I rocznicę ślubu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 04.07

Rozbiją swój obóz w Konstantynowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.07

Lotto Poland Bike - Perlejewo

więcej »

GARWOLIN, 04.07

Górzno: 100. rocznica konsekracji kościoła

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.07

Festyn rodzinny w Kotuniu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.07

Siedlce: Spektakl KRÓL LASU

więcej »

RADZYŃ, 04.07

Rozpoczną wakacje uroczystą galą noworoczną

więcej »
5 6 7

KRAJ, 07.07

„Europejski Zielony Ład i jego konsekwencje dla polskiej gospodarki”. Konferencja już 7 lipca

więcej »

GARWOLIN, 07.07

Premier Morawiecki spotka się z mieszkańcami powiatu garwolińskiego

więcej »

ŁOSICE, 07.07

Festiwal Kultury - Sztuka w opłotkach

więcej »
8

DROHICZYN, 08.07

Otwarcie wystawy czasowej - Witold Charko. Malarstwo

więcej »

ŁOSICE, 08.07

Festiwal Kultury - Sztuka w opłotkach

więcej »
9

SIEMIATYCZE, 09.07

Filmowe Podlasie Atakuje w Siemiatyczach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.07

Siedlce: Mariachi Los Amigos na scenie Letniego Festiwalu pod muralem

więcej »

ŁOSICE, 09.07

Festiwal Kultury - Sztuka w opłotkach

więcej »

SOKOŁÓW, 09.07

Koncert na Trawniku: Gorczyca i Przyjaciele!

więcej »

GARWOLIN, 09.07

„Ciało” Grzegorza Majchrowskiego w Galerii Kotłownia

więcej »
10

POWIAT BIALSKI, 10.07

Sąsiedzki piknik z okazji Dnia Sąsiada

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.07

Wystawa prac Anety Olszewskiej-Kołodziejskiej

więcej »
11

RYKI, 11.07

II Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich, Zespołów Ludowych i Stowarzyszeń Powiatu Ryckiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.07

Siedlce: Spektakl dla dzieci Mały Książę na scenie CKiS pod muralem

więcej »

WĘGRÓW, 11.07

Węgrów: VI Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

więcej »

ŁUKÓW, 11.07

Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie

więcej »

DROHICZYN, 11.07

Mini scena w Drohiczynie zaprasza

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.07

Połoski: Modlitwy przez wstawiennictwo św. Peregryna o cud uzdrowienia dla Chorych

więcej »

REGION, 11.07 - 12.07

Pozytywna dyscyplina... Warsztaty dla rodziców

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.07 17:00

XIV Międzynarodowy Biała Blues Festiwal

więcej »
12 13 14

GARWOLIN, 14.07

Teatr na trawie! Spotkajmy się w CSiK

więcej »
15

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.07

Biała Podlaska: Spotkanie Klubu Genealogicznego w MBP

więcej »

ŁOSICE, 15.07

Turniej siatkówki plażowej w Łosicach

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.07

Siedlce: Wystąpi zespół Route 66

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.07

Zespół Route 66 już 16 lipca na scenie V Letniego Festiwalu pod muralem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.07

11. edycja Nightskatingu!

więcej »
17

ŁUKÓW, 17.07

Triathlon nad zalewem Zimna Woda w Łukowie. Będą ograniczenia w ruchu

więcej »

ŁOSICE, 17.07

Dni Łosic w najbliższy weekend

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 17.07

Stok Lacki: Festiwal Biesiadny i jubileusz

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.07

Charytatywny Piknik Motoryzacyjny dla Nataszy

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.07

Kantata na cztery skrzydła - plenerowo

więcej »

MIŃSK MAZ., 18.07

Koncert na Promenadzie w Mrozach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.07

Przedstawienie Teatru V w ramach Teatralnych Spotkań pod muralem

więcej »

RADZYŃ, 18.07

Ireneusz Krosny wystąpi z „Mową ciała” w Radzyniu

więcej »

ŁUKÓW, 18.07

Triathlon nad zalewem Zimna Woda w Łukowie. Będą ograniczenia w ruchu

więcej »

ŁOSICE, 18.07

Dni Łosic w najbliższy weekend

więcej »

GARWOLIN, 18.07

Diecezja siedlecka: Rodzinna Niedziela

więcej »

DROHICZYN, 18.07

Podlaskie Organy 2021 – koncert w Drohiczynie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 18.07

Festiwal Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.07

Charytatywny Piknik Motoryzacyjny dla Nataszy

więcej »
19 20 21 22

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 22.07

Spotkanie z Agnieszką Panasiuk

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.07

Mistrzostwa Europy w sumo w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.07

Siedlce: Najpiękniejsze pieśni i ballady Bułata Okudżawy na scenie V Letniego Festiwalu pod muralem

więcej »
24

ŁUKÓW, 24.07

Łuków: koncert na plaży

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.07

Mistrzostwa Europy w sumo w Siedlcach

więcej »
25

PARCZEW, 25.07

Parczew: II Pielgrzymka Dziadków i Teściów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.07

Mistrzostwa Europy w sumo w Siedlcach

więcej »

PARCZEW, 25.07

V Powiatowy Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów i Osób Niepełnosprawnych

więcej »

MIĘDZYRZEC, 25.07

Międzyrzec dla Jezusa

więcej »

MIŃSK MAZ., 25.07

Zumba na promenadzie w Mrozach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 25.07

Dni Gminy Wodynie: festyn rodzinny

więcej »

RADZYŃ, 25.07

Letnia Wyprzedaż Garażowa w Radzyniu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 25.07

Charytatywny Festyn Strażacki w Czepielinie

więcej »
26 27 28 29 30

GARWOLIN, 30.07

Trzydniowe Dni Maciejowic

więcej »
31

GARWOLIN, 31.07

Trzydniowe Dni Maciejowic

więcej »

Najnowsze Informacje