KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Samorząd Mazowsza chce przeszkolić 3 tys. lekarzy. Wspólnie z medykami apeluje też o pozostanie w domach w święta
2021-03-31 16:03:16 Artykuł czytany 66 razy


W marszałkowskich szpitalach liczba łóżek covidowych w ostatnim roku zwiększyła się z 280 do 1066. Ciągle największym problemem szpitali są braki kadrowe. Dlatego władze województwa planują jeszcze w kwietniu przeszkolenie 3 tys. lekarzy. – Jesteśmy w szczycie trzeciej fali. Już teraz jest bardzo ciężko. Nie możemy sobie pozwolić na kolejną, poświąteczną falę zachorowań. System może tego nie wytrzymać – ostrzegają dyrektorzy mazowieckich szpitali i władze województwa. I apelują o ograniczenie kontaktów podczas nadchodzących świąt.


Ponad tysiąc covidowych łóżek w marszałkowskich szpitalach

Pierwszego pacjenta z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 w szpitalu marszałkowskim przyjęto 7 marca 2020 r. Decyzją wojewody w 14 szpitalach (z 26 podmiotów marszałkowskich) zostały utworzone łóżka dla pacjentów z koronawirusem. Dodatkowo utworzono 3 szpitale tymczasowe działające przy szpitalach wojewódzkich – w Płocku, Siedlcach i Ostrołęce. W sumie we wszystkich tych placówkach jest 1 066 łóżek covidowych.

Niemal 100-procentowe obłożenie łóżek

Niestety, w ostatnich dniach sytuacja obłożenia szpitali bardzo się pogorszyła. Wczoraj w 17 marszałkowskich szpitalach dysponujących 1066 łóżkami covidowymi hospitalizowane były łącznie 1063 osoby – 942 osoby z Covid-19 oraz 121 osób z podejrzeniem Covid-19. Zajętych było także 95 z 97 dostępnych respiratorów przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem.

Rok temu (11 marca) w oddziałach zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych funkcjonowało niemal 280 łóżek, dziś, zgodnie z ostatnimi decyzjami wojewody i ministra zdrowia ma ich być – 1 352. Jak zauważają dyrektorzy szpitali, decyzje o zwiększeniach są niezwykle trudne, bo następuje to kosztem innych oddziałów i pacjentów.

W 2020 r. w marszałkowskich szpitalach hospitalizowano blisko 8 tys. pacjentów z koronawirusem. W tym czasie pacjenci ci stanowili od 2 do 11 proc. wszystkich leczonych. W 2021 r. proporcje te znacząco wzrosły i wynoszą od 7 do 100 proc.

Mazowsze planuje szkolenia dla lekarzy

Coraz częściej dyrektorzy wskazują na niedobory kadrowe personelu medycznego oraz przemęczenie tych, którzy przez ostatni rok pracują przy pacjentach covidowych – zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. – Dlatego wczoraj zarząd województwa podjął decyzje o przeszkoleniu 3 tysięcy lekarzy. Jest to nasza wspólna inicjatywa z Okręgową Izbą Lekarską. Celem jest przekazanie lekarzom najważniejszej wiedzy dotyczącej postepowania z pacjentem covidowym – dodaje. Szkolenia mogą odbyć się już w kwietniu.

Najdobitniej braki kadrowe widać w przypadku szpitali tymczasowych. Mimo starań dyrekcji szpitali, urzędu marszałkowskiego i wojewódzkiego, nie można pozyskać wystarczającej liczby personelu, aby uruchomić wszystkie moduły placówek w Płocku i Ostrołęce. I tak, szpital tymczasowy w Płocku potrzebuje m.in. 48 etatów lekarskich i 198 pielęgniarskich. Szpital w Ostrołęce potrzebuje m.in. 51 lekarzy i 145 pielęgniarek.

W święta – zostańmy w gronie najbliższej rodziny!

– Rok z pandemią spowodował, że oswoiliśmy strach przed chorobą. Niestety, wirus jest tak samo groźny, jeśli nie bardziej – zauważa marszałek Adam Struzik. – Musimy jeszcze trochę wytrzymać. Spędźmy te święta w gronie domowników. Zróbmy to z troski i miłości do rodziny. Jeśli po świętach nastąpi nagły wzrost zachorowań, sytuacja może zrobić się dramatyczna – dodaje.
 
O pozostanie w domach apelują także mazowieccy medycy, którzy wspólnymi siłami przygotowali krótki filmik – życzenia dla mieszkańców Mazowsza: – Przed nami święta Wielkiej Nocy. Nie wszyscy spędzą je w domach. My będziemy w pracy. Pacjenci w szpitalach. Zadbajmy o to, aby te święta były bezpieczne, zdrowe, spokojne. Zadbajmy o siebie i o tych, których kochamy. Zostańmy w domach – apelują medycy.

Kolejny skutek pandemii – 30 proc. mniej pacjentów niecovidowych!

Przez rok pandemii aż o 30 proc. zmniejszyła się liczba pacjentów niecovidowych hospitalizowanych w marszałkowskich placówkach wielospecjalistycznych (w których są też łóżka covidowe). Liczba ta zmniejszyła się z 268 tys. hospitalizacji do 189,7 tys.  Podobną tendencję widać też w psychiatrii. W porównaniu do 12 miesięcy poprzedzających pandemię liczba pacjentów spadła aż o 20 proc.

Pandemia to dodatkowe koszty dla szpitali

To był niezwykle trudny rok dla wszystkich szpitali.  Z dnia na dzień dyrektorzy stanęli przed koniecznością wprowadzania wielu zmian organizacyjnych i architektonicznych, dostosowując placówki do wymogów epidemiologicznych przy jednoczesnym utrzymaniu działalności leczniczej. Bez olbrzymiego wsparcia samorządu województwa nie byłyby w stanie udźwignąć tego zadania. 360 mln zł – tyle wynosi dziś nasz projekt unijny, dzięki któremu od roku kupujemy dodatkowy sprzęt i środki ochrony.  

Dyrektorzy zwracają również uwagę na nieadekwatne do ponoszonych kosztów finansowanie szpitali w okresie pandemii. Konieczność dodatkowych zabezpieczeń, środków ochrony, modernizacji itp. to dodatkowe koszty dla każdej placówki. W przypadku marszałkowskich placówek wielospecjalistycznych wyniosły one od 500 tys. zł do nawet ponad 14 mln zł w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. w Radomiu.

- Apelujemy do ministra zdrowia, by szpitale nie musiały zwracać środków z NFZ za świadczenia, których nie mogły zrealizować. Te środki zostały także przeznaczone na działanie szpitali w pandemii i wykonywanie decyzji wojewody. Zwroty oznaczałyby w zasadzie zatrzymanie całej płynności finansowej tych placówek – podkreśla Krzysztof Grzegorz Strzałkowski przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia.

Coraz większe potrzeby pacjentów psychiatrycznych


Dyrektorzy placówek psychiatrycznych zwracają uwagę na znaczny wzrost liczby dzieci zgłaszających się do szpitala z problemami psychicznymi, a także na trudności z zapewnieniem, wszystkim potrzebującym hospitalizacji, miejsca w oddziałach, zwłaszcza z zachowaniem bezpieczeństwa epidemiologicznego. Wynika to m.in. z konieczności dostosowania oddziałów do obowiązujących zaleceń epidemiologicznych.

Dyrektorzy pogotowia wskazują natomiast na coraz większy problem ze znalezieniem wolnego miejsca dla pacjentów covidowych w szpitalach. Niestety, problemem jest także zatajanie przez pacjentów istotnych informacji, co do stanu zdrowia podczas wzywania zespołu ratownictwa medycznego.

Pandemia – wielka mobilizacja samorządu i darczyńców


Aby doposażyć i przygotować mazowieckie szpitale na walkę z pandemią Mazowsze jako pierwszy region uruchomiło duży projekt unijny. Obecnie jego wartość to 360 mln zł. Jego celem jest doposażenie i przygotowanie mazowieckich placówek medycznych do walki z COVID-19.

W projekcie uczestniczy aż 75 partnerów, w tym stacje pogotowia ratunkowego. Dodatkowo, prywatni darczyńcy przekazali do szpitali wsparcie o wartości szacowanej ok. 14 mln zł.

1600 sztuk dodatkowego sprzętu już trafiło do szpitali

Do tej pory dzięki środkom unijnym samorządowi województwa udało się zakupić i przekazać m.in. ponad 1600 sztuk aparatury medycznej, 40 tys. sztuk wyposażenia oraz 20 mln środków ochrony osobistej:

W tej chwili samorząd województwa widzi ogromną potrzebę, aby część pieniędzy przeznaczyć na zakup asortymentu, który pozwoli na szybkie wdrożenie leczenia pacjentów post-covidowych. Chodzi tu głównie o spirometry, ergonometry, stoły rehabilitacyjne, USG, urządzenia do krioterapii, rezonanse magnetyczne, echokarfiografy, holtery czy zestawy do testów wysiłkowych.

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 360 mln zł, z tego 314,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

Inf. pras.

DW

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Drukarka do domu - jak wybrać odpowiedni model?
2021-04-19 06:08:00 Kategoria:

Jak wybrać drukarkę do domowego użytku? Z pewnością powinno się zwrócić uwagę na jakość i szybkość wydruku, jednak to tylko niewielka część parametrów, które...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę wybierając poduszkę ortopedyczną?
2021-04-16 11:02:59 Kategoria:

Na zdrowy sen i odpowiednie wsparcie kręgosłupa w nocy wpływa nie tylko dobór odpowiedniego materaca, ale także wysokiej jakościowo poduszki. Najlepiej wybrać poduszkę...

więcej »
foto

Jaki dyktafon wybrać?
2021-04-15 09:14:09 Kategoria:

Dyktafon to urządzenie, które może przydać się w wielu sytuacjach. Mimo że obecnie każdy z nas może nagrywać dźwięk za pomocą smartfona, to jednak nic nie zastąpi...

więcej »
foto

Ergonomiczne wyposażenie biura. Jak zadbać o zdrowie...
2021-04-15 08:48:42 Kategoria:

Cukrzyca, otyłość, miażdżyca i niektóre rodzaje nowotworów – to tylko niektóre ze schorzeń biorących swoją przyczynę w siedzącym trybie życia. Niestety coraz...

więcej »
foto

Producenci i hurtownie odzieży damskiej – co mieć na...
2021-04-14 09:36:17 Kategoria:

Prowadzenie sklepu odzieżowego wymaga robienia hurtowych zamówień. Wybór producenta nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób nie wie, na co...

więcej »
foto

Materace w Łomży - 5 rzeczy, które warto wiedzieć...
2021-04-14 09:02:41 Kategoria:

Człowiek spędza na śnie przeciętnie 1/3 życia. Właśnie dlatego tak ważny jest zakup odpowiedniego, wygodnego, higienicznego i komfortowego materaca. Dobrze jednak...

więcej »
foto

Jak samodzielnie inwestować na giełdzie?
2021-04-14 08:31:22 Kategoria:

W obliczu niskiego oprocentowania lokat i rachunków oszczędnościowych, dobrym sposobem na pomnożenie swoich oszczędności może być inwestowanie na giełdzie. Kupowanie i...

więcej »
foto

Konsultacje społeczne w Gminie Stara Kornica
2021-04-06 06:34:19 Kategoria:

W procesie tworzenia gminnych dokumentów strategicznych bardzo ważny jest udział mieszkańców. Dzięki konsultacjom społecznym każdy z Was ma realny wpływ na kierunek...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Audycje KRP przed 25 - leciem beatyfikacji...
2021-03-02 14:05:00 Kategoria: Region

3 października 2021 r. przypadają centralne uroczystości 25-lecia beatyfikacji Błogosławionych Męczenników z Pratulina. W ramach duchowego przygotowania wiernych diecezji...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

ŁUKÓW, 02.04

Wola Gułowska: konkurs na najpiękniejszą pisankę

więcej »
3 4

KRAJ, 04.04 21:15

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli w koncercie wielkanocnym z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej

więcej »
5 6 7 8 9 10

GARWOLIN, 10.04 10:30

Maciejowice: wprowadzenie relikwii Jana Pawła II do kościoła

więcej »
11

ŁUKÓW, 11.04

Łuków: jubileusz 100-lecia parafii Podwyższenia Krzyża Świętego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.04 12:30

Biała Podlaska: Spotkanie młodych

więcej »
12 13

MIASTO SIEDLCE, 13.04

81. rocznica Zbrodni Katyńskiej

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.04

Recital: Śladami Poezji – Gluziński-Koperkiewicz

więcej »
15 16

MIASTO SIEDLCE, 16.04

Food Truck Festival w Siedlcach

więcej »
17

ŁUKÓW, 17.04

Rozruszajmy Łuków

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.04

Food Truck Festival w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.04

Szkolenie I stopnia dla kandydatów do KSM diecezji siedleckiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.04 19:00

IV Ojcowski Poligon Duchowy w Pratulinie

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.04

Food Truck Festival w Siedlcach

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.04

Dzień Otwartych Drzwi na AWF BIAŁA PODLASKA. Wydarzenie ON-LINE!!!

więcej »
19 20 21 22 23

POWIAT BIALSKI, 23.04

Wernisaż malarstwa Sylwii Kalinowskiej - Moje galaktyki

więcej »

RADZYŃ, 23.04

Majowie bez końca świata

więcej »
24 25

ŁUKÓW, 25.04

Pchli Targ w Łukowie

więcej »
26

RADZYŃ, 26.04

Czarnobyl z bliska 35 lat po katastrofie

więcej »
27 28 29 30

ŁOSICE, 30.04

Zlot Food Trucków w Łosicach

więcej »

Najnowsze Informacje