KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Papież Franciszek: potrzeba nam „świętego wstydu”
2017-02-22 07:16:00 Artykuł czytany 574 razy


„Wszyscy będziemy kuszeni” – wskazał Franciszek we wtorek na Mszy w kaplicy Domu św. Marty. W homilii nawiązał do czytanego we wtorek 21 lutego fragmentu Ewangelii św. Marka, w którym Jezus zapowiada uczniom swoją Mękę i Zmartwychwstanie (Mk 9,30-37). Apostołowie idący za Panem nie potrafią jednak zrozumieć tego przesłania, a boją się prosić o wyjaśnienie. I tutaj, jak zauważył Ojciec Święty, znajdujemy pierwszą pokusę: aby nie wypełnić otrzymanej misji.


„Jednak to byli dobrzy ludzie, którzy chcieli naśladować Pana, służyć Mu. Tylko nie wiedzieli, że droga służby Bogu nie jest taka łatwa, jak zapisanie się do pewnej instytucji, do stowarzyszenia dobroczynnego, aby czynić dobro. Nie, to co innego! I obawiali się tego. A doszła jeszcze pokusa światowości: od kiedy Kościół jest Kościołem aż do dziś tak się działo, dzieje i będzie działo. Pomyślmy o walkach w parafiach: «Chcę przewodniczyć tej grupie, wspiąć się trochę wyżej»; «Kto jest tutaj największy, kto jest najważniejszy w tej parafii? Nie, ja jestem ważniejszy od tamtego, a z kolei inny nie może być ważny, ponieważ zrobił taką a taką rzecz…». I właśnie tam pojawia się łańcuch grzechów” – powiedział Papież.

Franciszek wskazał później na konkretne przykłady pokusy światowości w Kościele.

„Czasami mówimy ze wstydem my, księża, między sobą: «Chciałbym otrzymać tę parafię…» – «Ale Pan jest tutaj…» – «Jednak ja wolałbym tamtą…». Tak samo: to nie droga Pana, lecz owa ścieżka próżności, światowości. I również między nami, biskupami, zdarzają się takie rzeczy: światowość przychodzi jako pokusa. Nieraz biskup myśli: «Jestem w tej diecezji, ale patrzę na tamtą, która jest ważniejsza, i zaczynam działać… tak, wykorzystuję te wpływy i tamte, i inne jeszcze, wywieram naciski, nalegam w odpowiednim punkcie, aby tam się dostać» – «Ale Pan jest tam!»” – mówił Ojciec Święty.

Odpowiedzią na pokusy, zdaniem Papieża, powinien być „święty wstyd”.

„Oby Pan dał nam łaskę wstydu, tego świętego wstydu. Kiedy znajdujemy się w sytuacji takiej pokusy, zawstydźmy się: «To ja potrafię tak myśleć? Widząc mojego Pana na krzyżu, chcę Go użyć, aby się wspiąć wyżej?». I niech też Bóg obdarzy nas łaską prostoty dziecka: zrozumienia, że tylko droga służby… I może być też tak; wyobrażam sobie ostatnie pytanie: «Panie, służyłem Ci całe życie, byłem ostatni przez całe życie. A teraz co?». I cóż Pan nam mówi? «Powiedz o samym sobie: jestem sługą nieużytecznym»” – zakończył Papież.


Papieski apel o otwarcie bezpiecznych korytarzy humanitarnych


O otwarcie dostępnych i bezpiecznych korytarzy humanitarnych zaapelował Papież Franciszek. Podkreślił, że obowiązkiem solidarności jest stawienie czoła kulturze odrzucania i zmiana naszej postawy wobec migrantów i uchodźców. Wskazał, że kulturę odrzucania musimy zastąpić kulturą spotkania, bo tylko dzięki niej można zbudować bardziej braterski i lepszy świat. Ojciec Święty mówił o tym podczas specjalnej audiencji dla uczestników Międzynarodowego Forum o Migracji. Odbywa się ono pod hasłem: „Integracja i rozwój: od reakcji do działania”.

Papież przypomniał, że jesteśmy obecnie świadkami największego w historii przymusowego przemieszczania się ludzi sprowokowanego konfliktami, klęskami żywiołowymi, prześladowaniami, ekstremalną biedą i nieludzkimi warunkami życia. Zaznaczył, że stawia to przed światem polityki, społeczeństwem i Kościołem nowe wyzwania. Odpowiedź na nie, zauważył Franciszek, może zawierać się w czterech słowach: przyjęcie, ochrona, promocja i integracja. Punktem wyjścia jest jednak konieczność wyzbycia się lęku przed tymi, którzy pukają do naszych drzwi.

„Tym, którzy uciekają przed wojnami i strasznymi prześladowaniami, często uwięzieni w szponach organizacji przestępczych pozbawionych jakichkolwiek skrupułów, należy otworzyć korytarze humanitarne, dostępne i bezpieczne. Odpowiedzialne i godne przyjęcie tych naszych braci i sióstr rozpoczyna się już od pierwszego ich ulokowania w odpowiednich i przyzwoitych warunkach – mówił Franciszek. – Duże zgromadzenia ludzi ubiegających się o azyl i uchodźców nie przyniosły pozytywnych rezultatów, a wręcz tworzyły nowe sytuacje bezbronności i kolejne trudności. Wprowadzane już w wielu miejscowościach programy przyjmowania mniejszych grup zdają się sprzyjać osobistym spotkaniom, pozwalać na podniesienie jakości oferowanej pomocy i dawać większą gwarancję sukcesu”.

Franciszek podkreślił, że migracje narażają ludzi na różne formy wykorzystywania i przemocy. Stąd trzeba bardziej zdecydowanych wysiłków prawnych i politycznych dla ich ochrony, a także promocji ich rozwoju. Papież wskazał, że razem z „prawem do migracji” trzeba też zagwarantować „prawo do nie migrowania”, czyli innymi słowy godne warunki życia w ojczyźnie.

Ojciec Święty położył duży nacisk na konieczność integracji, która nie jest „wchłonięciem drugiego”, tylko wzajemnym uznaniem kulturowego bogactwa obu stron. Przestrzegł też przed pokusą izolowania się i tworzenia niebezpiecznych gett.

„Ci, którzy przybywają, nie mogą się zamykać na kulturę i tradycje goszczącego ich kraju, przede wszystkim szanując jego prawa. Nie można też zaniedbać wymiaru rodzinnego procesu integracji – mówił Franciszek. – Stąd poczuwam się do obowiązku, by raz jeszcze podkreślić konieczność promowania polityki sprzyjającej łączeniu rodzin. Jeśli chodzi o ludność rdzenną, powinna otrzymać pomoc, być uwrażliwiana i pozytywnie nastawiana do procesów integracji, nie zawsze prostych i natychmiastowych, ale koniecznych i niezbędnych na przyszłość. W tym celu potrzebne są konkretne programy, które sprzyjają spotkaniu z drugimi. Dla wspólnoty chrześcijańskiej pokojowa integracja ludzi różnych kultur jest w jakiejś mierze odzwierciedleniem jej katolickości, ponieważ jedność, która nie niweczy etnicznej i kulturowej różnorodności, stanowi konkretny wymiar życia Kościoła, który w Duchu Pięćdziesiątnicy jest otwarty na wszystkich i każdego pragnie objąć”.

Ojciec Święty podkreślił, że przyjmowanie ludzi zmuszonych do opuszczenia swych domów jest obowiązkiem sprawiedliwości, cywilizacji i solidarności.

Radio Watykańskie
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje