KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

NARODOWY KONGRES TRZEŹWOŚCI
2017-05-16 17:59:33 Artykuł czytany 1216 razy


W obecnej sytuacji w naszej Ojczyźnie, gdy jest tak duże spożycie alkoholu i szerzy się mentalność proalkoholowa, nieodzowna jest mobilizacja całego społeczeństwa do działań trzeźwościowych.


Rok Narodowego Kongresu Trzeźwości rozpoczął się Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tej też intencji modlą się zakony kontemplacyjne, wspólnoty zakonne, różne grupy i ruchy katolickie. 8 marca 2017 r. odbyło się Sympozjum w WSKSiM w Toruniu.

Z wydarzeń w roku Narodowego Kongresu Trzeźwości na szczególną uwagę zasługuje Konferencja w Parlamencie nt. odpowiedzialności państwa za sprawy trzeźwości Narodu, która będzie miała miejsce 26 maja 2017 roku.

Natomiast w dniach 17–18 czerwca odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka w intencji trzeźwości na Jasną Górę. Liczymy na udział w Pielgrzymce przedstawicieli Parlamentu, rządu, samorządów, diecezji, organizacji katolickich i pozarządowych, którzy podejmą wspólną modlitwę i pokutę w intencji trzeźwości Narodu.

Czas poprzedzający centralne uroczystości w Warszawie będzie wypełniony wydarzeniami w diecezjach i stacjami kongresowymi w różnych sanktuariach.
21–23 września 2017 r. w Auli im. Roberta Schumana, Kampus Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, odbędą się centralne uroczystości:
• 21 września (czwartek) – Państwo i samorządy,
• 22 września (piątek) – Organizacje pozarządowe,
• 23 września (sobota) – Rodzina i Kościół.
Niedziela kongresowa 24 września, przeżywana będzie w polskich parafiach jako dziękczynienie za łaski i owoce Narodowego Kongresu Trzeźwości.




______________

SERWIS INTERNETOWY NARODOWEGO KONGRESU TRZEŹWOŚCI

Dla usprawnienia działań trzeźwościowych i abstynenckich powstał serwis internetowy pod nazwą:
www.kongrestrzezwosci.pl

Użytkownicy mają możliwość zadeklarowania współpracy i wsparcia modlitewnego oraz daru abstynencji od alkoholu.

W serwisie bardzo ważny jest dział „WSPÓŁPRACA”. Umożliwia on włączenie się we wspólne dzieło kongresowe. Wszystkie grupy mają też możliwość opublikowania swoich inicjatyw trzeźwościowych i wydarzeń. W tym dziale mogą się rejestrować i logować oraz publikować: polskie diecezje, grupy polonijne, wspólnoty zakonne, katecheci, uczelnie i szkoły, samorządy, organizacje i stowarzyszenia, wolontariusze.


„Wierzę, że Narodowy Kongres Trzeźwości przyniesie wiele dobra duchowego polskim rodzinom, wspólnotom Kościoła, wszystkim grupom społecznym, instytucjom państwowym i samorządowym. Ale nie tylko dobra duchowe staną się naszym udziałem. Ograniczenie spożycia alkoholu i promocja trzeźwości przyczyni się do pomyślności wszystkich Polaków. Musimy zdawać sobie sprawę, że wyniki współczesnych badań z różnych dziedzin nauki jasno pokazują, iż nietrzeźwość dorosłych i sięganie po napoje alkoholowe przez dzieci i młodzież to nie tylko problem moralny, duchowy czy religijny. To nie tylko źródło ogromnego cierpienia poszczególnych osób i całych rodzin. To także bardzo poważny problem społeczny. Im więcej jest w państwie osób dotkniętych problemem alkoholowym, tym słabsze jest państwo. Trzeźwość jest więc warunkiem koniecznym dobrej, pomyślnej przyszłości naszej Ojczyzny” (Bp Tadeusz Bronakowski)

„Z polecenia Chrystusa Kościół troszczy się o zbawienie i los doczesny poszczególnych ludzi, a także rodzin i całych narodów. Jednym z ważnych przejawów tej troski jest duszpasterstwo trzeźwości, które podejmuje potrójne zadanie: formuje dzieci i młodzież w abstynencji, promuje trzeźwość u ludzi dorosłych oraz pomaga osobom uzależnionym i ich współcierpiącym rodzinom.

Od wielu lat systematycznie rośnie spożycie alkoholu w naszej Ojczyźnie. Ogromna większość nastolatków ma już za sobą inicjację alkoholową. Kilka milionów dorosłych się upija, a niemal milion osób w Polsce to alkoholicy. Z powodu nadużywania alkoholu wielu nastolatków i dorosłych łamie Dekalog, popada w dramatyczny kryzys, oddala się od Boga, zadaje cierpienia sobie i bliskim, schodzi z drogi błogosławieństwa i życia.

W tej sytuacji potrzebny jest jakościowy skok w duszpasterstwie trzeźwości jako istotny element nowej ewangelizacji. Konieczne jest formowanie poszczególnych osób – świeckich i duchownych – oraz wspólnot, które z nowym zapałem i w sposób kompetentny będą promować kulturę wolności, miłości i odpowiedzialności, w miejsce obecnie dominującej niskiej (anty)kultury użycia i konsumpcjonizmu, przejawiającej się agresywną promocją alkoholu i akceptacją dla pijaństwa.

Narodowy Kongres Trzeźwości jest po to, by doprowadzić do jakościowego skoku w duszpasterstwie trzeźwości, a także do integracji działań i środowisk na rzecz troski o uwolnienie Polski spod dyktatu lobby proalkoholowego oraz ludzi, którzy nadużywają alkoholu i którzy taką sytuację traktują jako „normalność” (Ks. dr Marek Dziewiecki).


Narodowy Kongres Trzeźwości wielką szansą

„Społeczeństwo polskie znalazło się na duchowym rozdrożu zmagań o wiarę. Niedocenianym elementem tego kryzysu są problemy alkoholowe Polaków. Ich istotą jest nie tylko brak umiaru w sensie moralnym, ale samoubóstwienie człowieka poprzez silne doznania wywołane substancją psychoaktywną. Alkohol etylowy jest bardzo silnym narkotykiem, najsilniejszym z punktu widzenia sumy szkód indywidualnych i społecznych. Zarówno utrata wiary w młodości wzmaga tendencję do odurzania się, jak i odurzanie się alkoholem prowadzi do utraty wiary, do samotności i rozpaczy. Temu duchowemu procesowi towarzyszą aspekty społeczne w postaci ogromu cierpienia i strat.

W ciągu ostatnich 300 lat naszej historii zmagają się dwa „obozy”: pracy na rzecz trzeźwości i dążenia do braku umiaru (pijaństwa). Ostatnie ćwierćwiecze to okres nasilania się zagrożeń: obecnie pijemy znacznie więcej, niż w okresie PRL (ok. 40% więcej), a tym bardziej więcej, niż w okresie międzywojennym (8 razy więcej!). Nadużywany alkohol nie tylko uszkadza zdrowie czy produktywność, ale przede wszystkim zagraża rodzinom i młodzieży. Widoczne jest utrwalanie się  w polskiej kulturze „opcji pro-alkoholowej”, picie stało się normą kulturową („wadą narodową”). W pewnej mierze jest to efekt świadomej ekspansji biznesu, głównie obcego kapitałowo, od początku lat 90-tych. Aby nurt przeciwdziałania i uzdrawiania nie oddał pola, konieczne jest uruchomienie wspólnego wysiłku na rzecz niezwłocznego zatrzymania tych tendencji. Do głosu musi dojść nieświadoma swej siły większość Polaków, gdyż to ok. 20% mniejszość narzuca te standardy (6% konsumentów wypija w kraju aż 53% całego alkoholu!). Abstynentów jest więcej, ale nie potrafią wywrzeć wpływu na obyczaje i nie znają swojej siły społecznej.

Kongres ma na celu szeroką mobilizację społeczną, wywarcie presji na liderów, proklamowanie dojrzałego Narodowego Programu Trzeźwości. Ma stanowić rodzaj niezbędnego głosu skierowanego do elit, które niestety w tej sprawie niemal bez wyjątków zawodzą.

Kongres jest wielką szansą na przebudzenie i przełożenie pragnień tak wielu Polaków na praktykę: prawo, ekonomię, wysiłki wychowawcze, zdrowie. To niedostrzegane zmaganie może w dużym stopniu przesądzić o losach zarówno Narodu, jak i Kościoła w Polsce. Początkiem nawrócenia jest zrozumienie swego stanu. A stan ten jest autentycznie poważny. Kongres ma przywracać nadzieję na upragnioną trwałą przemianę polskiej kultury życia codziennego” (Prof. dr hab. Krzysztof Wojcieszek)


MODLITWY KONGRESOWE

Zobacz: NARODOWY KONGRES TRZEŹWOŚCI  2017  Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu





Inf. pras.
[MSz]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje