KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

List Kongregacji Nauki Wiary o eutanazji
2020-09-22 15:48:47 Artykuł czytany 150 razy


„To, że nie można kogoś wyleczyć nie oznacza, że nie należy się o niego zatroszczyć” – chory w stanie terminalnym ma prawo do bycia przyjętym, otoczonym opieką i miłością” – te stwierdzenia znajdujemy w liście „Samaritanus bonus” – „Dobry Samarytanin”, wydanym przez Kongregację Nauki Wiary „na temat opieki nad osobami w krytycznym i terminalnym okresie życia”. Dokument odrzucający wszelką formę eutanazji oraz wspomaganego samobójstwa został zatwierdzony przez Papieża Franciszka. Ma on być wsparciem dla rodzin oraz pracowników służby zdrowia.


Celem listu jest udzielenie konkretnych wskazań aktualizujących ewangeliczne orędzie o Miłosiernym Samarytaninie. Także w sytuacji, kiedy „wyzdrowienie jest niemożliwe lub mało prawdopodobne, towarzyszenie medyczne, pielęgnacyjne, psychologiczne oraz duchowe pozostaje powinnością, której nie należy zaniedbywać”.

„Uzdrowienie jeśli możliwe, troska zawsze” – te słowa Jana Pawła II tłumaczą dlaczego nieuleczalne nie jest nigdy synonimem zaprzestania troski. Opieka do samego końca, „bycie z chorym”, słuchanie poprzez towarzyszeniu mu, dawanie poczucia bycia kochanym, jest tym co pozwala wykluczyć osamotnienie, strach przed cierpieniem oraz śmiercią. Cały dokument jest skupiony na sensie bólu i cierpienia w świetle Ewangelii i ofiary Chrystusa.

„Niezbywalna wartość życia jest podstawową prawdą naturalnego prawa moralnego i istotnym fundamentem porządku prawnego” – stwierdza dokument. „Nie można dokonywać bezpośrednich ataków na ludzkie istnienie, nawet jeśli człowiek o nie prosi”. „Aborcja, eutanazja oraz dobrowolne samobójstwo niszczą ludzką cywilizację” oraz „stanowią pogwałcenie godności Stwórcy”.

Dokument wspomina o kilku czynnikach, które ograniczają zdolność do uznania wartości życia, przy uwzględnieniu jedynie niektórych właściwości psychicznych i fizycznych. Przeszkodą jest także błędne rozumienie „współczucia”: prawdziwe współczucie „nie polega na zadawaniu śmierci”, ale na przyjęciu i wsparciu chorego z miłością i poprzez środki łagodzące jego cierpienie. Inną przeszkodą jest wzrastający indywidualizm, który prowadzi do osamotnienia.

Definitywne nauczanie Kościoła stwierdza, że eutanazja stanowi „przestępstwo przeciwko życiu ludzkiemu”, czyn „wewnętrznie zły” w jakichkolwiek okolicznościach. Każda współpraca formalna oraz materialna bezpośrednia jest poważnym grzechem przeciwko ludzkiemu życiu, którego żadna władza nie może usprawiedliwiać, narzucać oraz na niego przyzwalać. Ci którzy akceptują prawa dotyczące eutanazji „stają się wspólnikami” oraz „są winni zgorszenia”, ponieważ te prawa przyczyniają się do deformacji sumień. Czyn eutanazji pozostaje nie do zaakceptowania również wtedy, gdy rozpacz i przygnębienie mogą pomniejszyć lub wręcz znieść osobistą odpowiedzialność tego, który o nią prosi.

Dokument tłumaczy, że „troska o godność umierania” oznacza także zaniechanie terapii uporczywej. A więc w bezpośredniej bliskości nieuchronnej śmierci „zasadnym jest podjęcie decyzji o odstąpieniu od terapii, która wpłynęłaby jedynie na tymczasowe i bolesne przedłużanie życia, bez przerywania jednak normalnej opieki należnej choremu. Trzeba zapewnić odżywianie i nawodnienie organizmu. Opieka paliatywna jest „cennym i niezbywalnym narzędziem” towarzyszenia pacjentowi. Nie może ona nigdy zakładać możliwości dokonania eutanazji i sugerować jej w ramach duchowej troski o chorego i jego rodzinę.

Podczas sprawowania opieki rzeczą podstawową jest, aby chory nie poczuł się nigdy ciężarem, ale miał „poczucie bliskości i wsparcia ze strony swoich bliskich. W tej misji rodzina potrzebuje pomocy oraz odpowiednich środków”. Trzeba, aby państwa „uznawały pierwszoplanową oraz podstawową rolę społeczną rodziny i jej niezastąpioną rolę, także w tym obszarze, przeznaczając potrzebne środki oraz struktury, aby je wspierać”.

Watykański dokument przypomina, że od momentu poczęcia, dzieciom dotkniętym wadami rozwojowymi lub chorobami należy towarzyszyć „w sposób szanujący ich życie”. W przypadku „chorób prenatalnych, które bez wątpienia w krótkim czasie doprowadzą do śmierci” oraz z powodu braku metod leczenia, które poprawiłby stan tych dzieci, „w żaden sposób nie należy pozostawiać ich bez opieki, ale trzeba im towarzyszyć” aż do naturalnej śmierci bez wstrzymywania odżywiania i nawadniania. Należy odrzucić używanie „niekiedy w nachalny sposób badań prenatalnych”, wyrażających kulturę wrogą niepełnosprawności: „aborcja nigdy w takich sytuacjach nie jest uprawniona”.

Aby złagodzić cierpienia stosuje się czasami leki, które mogą prowadzić do utraty świadomości. Kościół potwierdza „zasadność używania środków uśmierzających ból”, aby „koniec życia nastąpił w stanie jak największego pokoju”. To jest również prawdą w przypadkach działań, które „przybliżają moment śmierci (paliatywny głęboki środek uspokajający w fazie terminalnej)”. Ale środek uspokajający jest nieakceptowalny, jeśli byłby użyty, aby „bezpośrednio i intencjonalnie spowodować śmierć”.

Także w stanie braku świadomości, „należy uznać wartość osoby chorej i towarzyszyć jej poprzez właściwą terapię”. Pacjent ma prawo do odżywiania i nawadniania. Mogą wystąpić jednak przypadki, w których „tego typu działania mogą stać się nieproporcjonalne”, ponieważ nie są już skuteczne lub środki, aby je zapewnić, stanowią zbyt wielki ciężar. Dokument stwierdza, że trzeba wziąć pod uwagę możliwy wkład ze strony rodziny w dźwiganiu ciężaru przedłużania opieki nad chorym w stanie wegetatywnym”.

List wzywa także Kościoły lokalne do przyjęcia jasnych pozycji oraz zaprasza katolickie instytucje służby zdrowia do wiarygodnego świadectwa. Prawa, które akceptują eutanazję wymagają „poważnego i konkretnego opowiedzenia się wbrew ich postanowieniom poprzez sprzeciw sumienia”. Ważne jest, aby lekarze i pracownicy służby zdrowia byli formowani do chrześcijańskiego towarzyszenia umierającym. Towarzyszenie duchowe temu, kto prosi o eutanazję powinno „wyrażać się w bliskości, która zawsze zaprasza do nawrócenia”, natomiast nie jest dopuszczalne, aby jakikolwiek gest zewnętrzny mógł być interpretowany jako aprobata, podobnie jak pozostawanie obecnymi, kiedy decyzja o eutanazji została podjęta.

vaticannews.va
KEP

DW
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Jak wybrać telewizor? – czyli wszystko, co musisz...
2020-10-26 15:33:43 Kategoria:

Ilość dostępnych telewizorów na rynku sprawia, że w obecnych czasach wybór idealnie skrojonego pod nasze wymagania urządzenia jest zadaniem niesłychanie trudnym....

więcej »
foto

Rozwiązania 5G – jak najszybciej
2020-10-26 09:26:27 Kategoria:

O technologii 5G powiedziano już bardzo dużo. Również w audycji z cyklu Po Prostu Gospodarka poruszaliśmy już ten temat. Wtedy mówiliśmy przede wszystkim o...

więcej »
foto

Co wyróżnia pralki Smeg?
2020-10-23 14:16:58 Kategoria:

Wybierając pralkę, klienci kierują się wieloma względami praktycznymi – istotne są jej funkcje, załadunek, a w przypadku niewielkich łazienek także odpowiednie...

więcej »
foto

Jakie studia wybrać, by zostać ministrem? Dowiesz się...
2020-10-23 12:30:48 Kategoria:

– Jestem przykładem człowieka, który robił właściwie wszystko – mówi o sobie na nowej platformie edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl) Jacek...

więcej »
foto

Jak zostać sportowcem, lekarzem lub dziennikarzem
2020-10-21 17:17:04 Kategoria: Wybierz kategorie

Medycyna to studia długie i ciężkie, lecz uczą wielu aspektów. Jeśli ktoś chce mieć kontakt z ludźmi, nie tylko pomagać, ale też widzieć satysfakcję na twarzy...

więcej »
foto

Buty snowboardowe dla początkujących - Poradnik
2020-10-19 09:24:37 Kategoria:

Snowboard to sport praktycznie dla każdego, przyciągający każdej zimy coraz więcej osób. Wielu z nas chce spróbować jazdy na jednej desce dla odmiany od nart, inni...

więcej »
foto

Bliżej Unii Europejskiej. Cykl audycji na antenie KRP
2020-10-14 13:21:06 Kategoria:

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zaprasza na cykl audycji poświęconych Unii Europejskiej. Dowiemy się w nich o bieżących sprawach poruszanych w...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:Co, gdzie, kiedy

w lewoPaźdzernik 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.10

ElectroAcoustic ostatni raz w tym roku w Białej Podlaskiej

więcej »
2 3

POWIAT SIEDLECKI, 03.10

Zlot Food Trucków w Skórcu

więcej »

ŁUKÓW, 03.10

Wola Gułowska: obchody ostatniej bitwy wojny obronnej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.10

Bialscy szczypiorniści zagrają z zespołem z Sierpca

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.10

Spektakl „Dzieci Powstania ’44” Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

więcej »

ŁOSICE, 03.10

5-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej

więcej »

MIĘDZYRZEC, 03.10

Międzyrzec zagra z Augustowem

więcej »

WĘGRÓW, 03.10

Wystawa na Rynku Mariackim w Węgrowie

więcej »
4

POWIAT SIEDLECKI, 04.10

Zlot Food Trucków w Skórcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.10

NOWE SZATY KRÓLA na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.10

Mecz charytatywny Kacpi dla Marysi

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.10

Koncert: Św. Jan Paweł II – Przesłanie i Inspiracje

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.10

Koncert: Św. Jan Paweł II – Przesłanie i Inspiracje

więcej »

SOKOŁÓW, 04.10

Piknik charytatywny w Sterdyni

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.10

UKS Olimpia podejmie zespół z Zamościa

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.10

VI Motocyklowa Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina

więcej »

ŁUKÓW, 04.10

Giełda Kolekcjonerów w ŁOK - u

więcej »

POWIAT BIALSKI, 04.10

Kontrofensywa nad Bugiem 1920. Bitwa pod Terespolem - konferencja historyczna

więcej »

WĘGRÓW, 04.10

Mazowsze w Koronie - Beethoven w Węgrowie

więcej »

LUBARTÓW, 04.10 12:00

Sztandar dla lubelskiej brygady

więcej »
5 6 7

SIEMIATYCZE, 07.10

Strajk rolników także w powiecie siemiatyckim

więcej »
8

POWIAT SIEDLECKI, 08.10

Opowiadanie „Sprawiedliwie” Władysława Stanisława Reymonta wybrzmi w DPT Reymontówka w Chlewiskach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.10

Koncert zespołu ludowego - Pawłowianki

więcej »
9

GARWOLIN, 09.10

Miętne: koncert i warsztaty pracy z głosem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.10

Siedlecka Fala Bluesa

więcej »

ŁUKÓW, 09.10

Noc bibliotek w Trzebieszowie

więcej »
10

MIASTO SIEDLCE, 10.10

Siedlce: zakończenie sezonu motocyklowego

więcej »

WĘGRÓW, 10.10

Mistrzostwa Polski w kick-boxingu Węgrów 2020

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.10

Siedlecki klimat na czytanie

więcej »

MIŃSK MAZ., 10.10

I Festyn Archeologiczny - Kierunek Grodzisko!

więcej »

ŁUKÓW, 10.10

Ł'OK LIVE: koncert Oliwii Gręzak

więcej »

KRAJ, 10.10

W niedzielę - obchody XX Dnia Papieskiego pod hasłem „Totus Tuus”

więcej »
11

GARWOLIN, 11.10

Koncert i film na XX Dzień Papieski

więcej »

SOKOŁÓW, 11.10

Św. Jan Paweł II – Przesłanie i Inspiracje - koncert w Sokołowskim Ośrodku Kultury

więcej »

KRAJ, 11.10

W niedzielę - obchody XX Dnia Papieskiego pod hasłem „Totus Tuus”

więcej »

RADZYŃ, 11.10

III koncert w ramach XXXVII Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim

więcej »

WĘGRÓW, 11.10

Mistrzostwa Polski w kick-boxingu Węgrów 2020

więcej »
12

SOKOŁÓW, 12.10

Szepty - wernisaż wystawy Janusza Lewandowskiego

więcej »
13 14 15

MIASTO SIEDLCE, 15.10

„Gładząc wodę” - wernisaż wystawy fotografii Jacka Michalaka

więcej »
16

RADZYŃ, 16.10

Białoruś imperium kontrastów

więcej »

RADZYŃ, 16.10

„Przenikanie światów” Jolanty Kontek i Janusza Maksymiuka

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.10

Transmisja z meczu Pogoń Siedlce – Olimpia Grudziądz

więcej »

SOKOŁÓW, 17.10

Potrzebna pomoc dla Michałka

więcej »
18

GARWOLIN, 18.10

Bieg Spadających Liści – kolejne zawody Grand Prix Ziemi Garwolińskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.10

Koncert Kwartetu Smyczkowego Aleksandria

więcej »

KRAJ, 18.10

Dziś Światowy Dzień Misyjny

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.10 19:00

Jesienne spotkania z muzyką organową – on line

więcej »
19 20 21 22

POWIAT BIALSKI, 22.10

Połoski: Modlitwy przez wstawiennictwo Św. Rity z Cascii

więcej »
23

SIEMIATYCZE, 23.10

Spotkanie autorskie z Agatą Puścikowską autorką książki „Siostry z powstania”

więcej »
24

RADZYŃ, 24.10

IV koncert XXXVII Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim

więcej »
25

ŁUKÓW, 25.10

ŁOK: niedziela z teatrem

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 25.10 12:00

Koncert - Organowe Matinée w Żeliszewie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.10 14:00

Siedlce: Msza św. dla rodziców z grupy Dzieci Światła...

więcej »
26 27

MIASTO SIEDLCE, 27.10

NoveKino Siedlce: Filmowe rekolekcje

więcej »
28 29 30 31

Najnowsze Informacje