R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

ZSP Żelechów i KLO Garwolin ponownie najskuteczniejsze w nauczaniu
2017-10-11 12:31:27 Artykuł czytany 1762 razy


O tym, jak pracują szkoły ponadgimnazjalne bardzo łatwo można się przekonać na stronie internetowej opracowanej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Zawiera ona najnowsze wskaźniki egzaminacyjne wyliczone oddzielnie dla liceów i techników na podstawie wyników egzaminów maturalnych z lat 2015-2017.


Przy tej ocenie uwzględniane są dwa kryteria: wyniki matury i skuteczność nauczania. Według tych kryteriów szkoły oceniane są w czterech obszarach przedmiotowych: humanistycznym, języka polskiego, matematyczno-przyrodniczym i matematyki. Pierwszy wyznacznik informuje jakie średnie wyniki matury uzyskali absolwenci szkoły i porównuje je do średnich wyników w całym kraju (odpowiednio dla liceów techników). Średni ogólnopolski wynik dla danego typu szkoły i danego obszaru przedmiotów unormowano na wskaźnik 100,0. Wyniki każdej szkoły indywidualnie są odnoszone do tej wielkości. Wskaźniki powyżej 100,0 oznaczają, że absolwenci tej szkoły osiągają wyższe wyniki zdawalności niż absolwenci z całego kraju. Wyniki poniżej 100 oznaczają, że uczniowie w danym obszarze zdają maturę słabiej niż średnia dla wszystkich szkół tego samego typu.

Drugim wskaźnikiem jest Edukacyjna Wartość Dodana (EWD). Ten wskaźnik decyduje o ocenie
„skuteczności” pracy dydaktycznej szkoły. Wielkość ta, mówiąc w dużym uproszczeniu, jest
określana dla każdej szkoły ponadgimnazjalnej w kraju, na podstawie obliczonych różnic, pomiędzy wynikami matury, a wynikami egzaminu gimnazjalnego. EWD może być wielkością dodatnią. Oznacza to, że szkoła pracowała dobrze i wyniki na maturze przewyższają wyniki przewidywane na podstawie egzaminu gimnazjalnego. EWD ujemne oznacza, że szkoła „traci potencjał uczniów”. Aby lepiej zaprezentować te wskaźniki pracy szkół, każda placówka jest przedstawiana w układzie współrzędnych, gdzie na osi poziomej zaznacza się położenie szkoły wynikające ze średnich wyników matury absolwentów, zaś na osi pionowej położenie wynikające z posiadanego wskaźnika „skuteczności nauczania” czyli EWD.

W ten sposób każda szkoła może znaleźć się w jednym z czterech części układu współrzędnych. Najlepiej jeżeli jest to górna prawa ćwiartka układu współrzędnych – wtedy szkoła osiąga wyniki matury powyżej średniej i posiada dodatnią „skuteczność” nauczania. Takie szkoły nazywane są SZKOŁAMI SUKCESU. Znalezienie się w lewej górnej ćwiartce oznacza, że szkoła

mimo, że osiąga wyniki matury poniżej średniej, to jest jednak dosyć „skuteczna” w nauczaniu. Takie szkoły nazywają się SZKOŁAMI WSPIERAJĄCYMI. Prawa dolna ćwiartka układu współrzędnych oznacza, że szkoła osiąga dobre wyniki matur, ale nie wykorzystuje potencjału uczniów. Są to tzw. SZKOŁY NIEWYKORZYSTANYCH MOŻLIWOŚCI. Najsłabszy jest obszar lewej dolnej ćwiartki układu. Są tu szkoły, które osiągają wyniki matur poniżej średnich, a w dodatku „tracą potencjał uczniów”. Te szkoły nazywane są SZKOŁAMI WYMAGAJĄCYMI POMOCY.

Czwórka najlepszych w powiecie

Jak widać na prezentowanych wykresach wśród szkół powiatowych szkołami sukcesu w każdym z badanych obszarów są: KLO im. K.C.Norwida w Garwolinie i I LO im. Marszałka J. Piłsudskiego w Garwolinie oraz Technikum w ZSP im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie i Technikum w ZSP nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie.

Gratulujemy „skutecznej” pracy edukacyjnej wymienianym szkołom. Poniżej prezentujemy
wykresy Edukacyjnej Wartości Dodanej we wszystkich badanych obszarach odpowiednio dla
techników i liceów oraz tabelę z oceną każdej szkoły z terenu powiatu garwolińskiego.WJ/Garwolin/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • do ????
  2017-10-13 15:14:53

  arrow

  co ma piernik do wiatraka?

 • ????
  2017-10-12 20:03:56

  arrow

  W ekonomiku chyba zbierają pieniądze na karę za wycięte bez pozwolenia drzewa.

 • ???
  2017-10-12 15:48:35

  arrow

  A podobno ekonomik tak cienko przędzie?

 • Nauczyciel
  2017-10-11 19:09:20

  arrow

  Zdanie "Szkoda, że pan Szymczak nie chwali się tymi wynikami bo widać nie bardzo ma czym" jest strzałem, jak kulą w płot. Wystarczy pogrzebać w internecie i sprawdzić wyniki egzaminów zawodowych w tej szkole w ostatnich 10 latach.

 • do wszystkich :-)
  2017-10-11 18:52:20

  arrow

  Gratulacje dla szkół, uczniów i nauczycieli
  oraz Wszystkiego Najlepszego z okazji 14.X
  Praca nauczyciela nie jest wcale łatwa :-)

 • Emerytowany nauczyciel
  2017-10-11 15:28:10

  arrow

  Praktyczna nauka zawodu jest ważna ale najlepiej jak idzie w parze z wiedzą teoretyczną i ogólną. Co z tego że będzie dobry fryzjer jak nie będzie znał podstaw matematyki czy nauk przyrodniczych. Samo ciapanie nożyczkami czy umiejętność wymiany koła w samochodzie to nie wszystko w XXI wieku. Pan Szymczak kieruje szkołą sukcesu, a to już o czymś świadczy.

 • do emerytowanego nauczyciela
  2017-10-11 15:20:51

  arrow

  Widać nauczycielu że już dosyć dawno odszedłeś na emeryturę bo masz nawet problemy z myśleniem. Artykuł dotyczy przedmiotów ogólnokształcących a ty piszesz o nauczycielach którzy uczą przedmiotów zawodowych. Szkoda że pan Szymczak nie chwali się tymi wynikami bo widać nie bardzo ma czym. Następnym razem zanim coś napiszesz to pomyśl bo skoro ukończyłeś studia to chyba kiedyś potrafiłeś myśleć

 • Emerytowany nauczyciel
  2017-10-11 14:42:54

  arrow

  Jak widać ZSP Nr 2 w Garwolinie potrzebuje wsparcia i pomocy. Ratunkiem to może być wymiana dyrekcji i niektórych nauczycieli(!?) spośród przyjętych w ostatnich kilku latach.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
joachimianna.pl
foto

Warszawa: Mieszkania na sprzedaż
2018-08-10 16:16:46 Kategoria:

Warszawa Bielany, Warszawa Śródmieście, Warszawa Białołęka - 3 mieszkania do sprzedania w konkurencyjnych cenach. Szczegółowe informacje poniżej i na stronie:...

więcej »

Garwolin

w lewoSierpień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

GARWOLIN, 04.08

Na potańcówkę tylko do Miętnego

więcej »
5
6 7 8 9 10

GARWOLIN, 10.08

Garwolin: rytm i przestrzeń w Galerii „Kotłownia”

więcej »
11 12

GARWOLIN, 12.08

Wola Rębkowska: festyn rodzinny z placem zabaw w tle

więcej »
13 14 15

GARWOLIN, 15.08

Garwolin: ważne, sierpniowe wydarzenia

więcej »
16 17 18

GARWOLIN, 18.08

Łaskarzew: 600- lat miasta

więcej »
19
20 21 22 23 24 25 26

RYKI, 26.08 13:00

Dziękczynienie za plony w gminie Kłoczew

więcej »
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje